Obama se dobře bavil na účet Norů


napsala veverka

 

Co se stalo: během recepce konané v Bílém domě v pátek 13. května 2016 u příležitosti setkání vládních představitelů USA a pěti severoevropských zemí za účasti zhruba 350 osobností politického, hospodářského a kulturního života a řady novinářů si americký prezident Barack Obama dělal legraci z Norů a jejich oblíbených televizních pořadů.

„Našim severským přátelům se dnes – na rozdíl od minulosti – připisuje slušnost a skromnost. Ale nenechme se zmást. V těchto severských zemích se mohou dít dost divoké věci,“ řekl americký prezident.

Těmito „divokými věcmi“ mínil Barack Obama některé velmi populární programy norské veřejnoprávní televize NRK, jejichž podstatou je tzv. „pomalá televize“ neboli záběry „minutu po minutě“.

Nejslavnějším pořadem tohoto typu bylo vysílání „Hurtigruten minutt for minutt“ v červnu roku 2011, které trvalo bez přerušení 134 hodiny. Šlo o přímý přenos plavby lodi Nordnorge na pravdelné lince z Bergenu do Kirkenes, který byl vysílán souvisle déle než pět a půl dne. Pořad zaznamenal úžasnou diváckou odezvu, a to jak u televizorů, tak v jednotlivých přístavech zejména na severu země. Příjezd lodi do přístavu v Kirkenes, kde plavba končila, sledovala i norská královna Soňa z paluby královského plavidla „Norge“.

Přímý přenos z lodi konající pravidelnou plavbu se stal doslova celonárodním svátkem a holdem nádherné norské přírodě. Vysílání sledovalo 2,6 milionu Norů (země má celkem 5,2 milionu obyvatel).

Prvním programem typu „minuta po minutě“ bylo více než sedmihodinové vysílání „Bergensbanen minutt for minutt“ v roce 2009. Jednalo se o přímý přenos jízdy vlaku z Bergenu do Oslo u příležitosti stého výročí otevření trati. Ohlas u diváků byl mimořádný.

Od roku 2009 odvysílala stanice NRK více než deset podobných pořadů, mj. „Knihu žalmů minutu po minutě“ a nejnověji „Saltstraumen minutt for minutt“: začátkem května letošního roku mohli diváci po dvanáct hodin sledovat proměny mořského proudu Saltstraumen u města Bodø, který je označován za nejmohutnější přílivový proud na světě.

Do podobné kategorie pořadů NRK náleží i „Nasjonal vedkveld“ („Národní večer dřeva“), vysílaný v únoru 2013. Po dvanáct hodin se diváci mohli zahřívat pohledem na praskající oheň a zvolna ubývající polena. Nešlo ovšem jen o plameny, součástí programu byly i rozhovory s dřevaři, řezbáři a dalšími „lidmi od dřeva“ včetně ukázek jejich práce.

Prezident nejmocnějšího státu planety to ohodnotil takto: „Například v Norsku patří k nejúspěšnějším televizním pořadům národní večer dřeva. Opravdu! Hodiny a hodiny se díváte na hořící polena.“ Smál se Obama, chechtal se celý sál. (Asi až na výjimky, protože mezi přítomnými byla i norská premiérka Erna Solbergová s manželem.) Americký prezident pokračoval: „Jiný program zase spočíval v tom, že připevnili kameru k vlaku, takže diváci mohli sedm hodin sledovat koleje. Asi úžasná zábava, ale my tady dnes večer nic tak bláznivého dělat nebudeme.“

Co dodat? Snad to, že zmíněná slavnostní recepce v Bílém domě byla od roku 1968 první, na niž byl pozván i norský premiér. Dále to, že Norové navzdory velmi vysoké životní úrovni (za niž vděčí zejména objevu nalezišť ropy 1969) ctí své tradice a zachovali si velmi blízký vztah k přírodě. A konečně to, že jsou národ nepočetný, zdravě sebevědomý, a sebemenší projev přezíravosti vůči jinému národu nebo státu je jim bytostně cizí.

prameny: http://www.nrk.no/urix/obama-spokte-om-nrks-sakte-tv-1.12946802 http://www.nrk.no/urix/statsminister-erna-solberg_-_-en-stor-kveld-for-norden-1.12946561 https://no.wikipedia.org/wiki/Hurtigruten_minutt_for_minutt https://no.wikipedia.org/wiki/Bergensbanen_minutt_for_minutt https://en.wikipedia.org/wiki/Slow_television https://no.wikipedia.org/wiki/Minutt_for_minutt https://tv.nrk.no/serie/saltstraumen-minutt-for-minutt

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Veverčiny oříšky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.