Rakouské prezidentské volby – vyjde jim to ještě jednou?


Myslím, že  podobné volby  jako bylo druhé kolo rakouských prezidentských Evropa  buď  ještě vůbec nebo už hodně  dlouho  – nezažila.

V době, kdy začínám psát tenhle  článek – 21,00 hodin včera, jsou sice  sečteny  všechny hlasy vhozené do uren a po jejich sečtení  je zřejmé, že kandidát Svobodných Hofer  získal 51,9 % oproti svému soupeři, exšéfovi Strany zelených Alexandru van der Bellenovi, kterému ve volebních místnostech projevilo důvěru 48,1 %  voličů. Mělo by tedy  být jasno.

Není!

Protože na sečtení ještě  čekají hlasy  těch, kteří volili korespondenčně.  A těch je  885 347.  Takže  zásadní počet!  Skoro 14% z celkového počtu 6,382.507 zapsaných voličů. Jinými slovy -Norbert Hofer vede momentálně  o nějakých 114 885 hlasů. Což je jaksi nic. A trendově  prý   Hofer u těch, co nešli přímo do volebních místností , nýbrž na poštu, podle  prognoz  rakouského tisku i veřejnoprávní  televize ORF, musí vysoce prohrát.

No uvidíme. Může  být, že vy čtete  tenhle sloupek v době, kdy  už je úplně jasno. Pro mne samozřejmě platí, že  ráno, či nejpozději někdy kolem poledne jej budu  muset dodělat  s ohledem na úplně konečné výsledky.

A tehdy už všichni budeme  znát odpověď  na klíčovou otázku těhle rakouských, ale nebojím se říci – evropsky  významných voleb –

vyjde  jim to ještě jednou?

Komu a co vyjde, se ptáte?

Jednoduchá odpověď  – těm, kteří díky své nekompetenci, nabobské aroganci,  neexistujícímu smyslu smyslu pro realitu a pudu sebezáchovy  zdiskreditovali  myšlenku a princip Evropské unie  a jejích hodnot, udělali z Evropy starou ženu, která jen vzpomíná na  časy  své mladosti a nalhává sama  sobě , že  je  ještě mladice a při tom už dávno není schopna  rodit děti. Obrazně  i doslova.

Tedy  vyjde jim ještě  jednou to, že  se jim povede o pár  tisíc  hlasů porazit  nespokojené voliče, kteří zkrátka  už  mají dost mistrování  a  blábolů  a chtějí konečně  vidět nějakou praktickou politiku, která bude mít hlavu a  patu….

Abych byl upřímný – sám nevím, co si mám přát. Vlastně  vím – jako občan České republiky  si přeji vítěství Alexandera van der Bellena. Mám k tomu docela  dost dobrých důvodů.   Ještě se k nim dostanu. Ovšem zrovna  tak vím, že být Rakušanem, byl bych volil Hofera! Říkáte  schýza? Nikoli!  Jen rozdíl mezi zájmy  českého a rakouského voliče.

Ten rakouský hlasuje podle svých zájmů – to znamená, že svůj hlas  dal tomu, kdo si myslí, že jeho zemi prospěje  více.  A je zcela zřejmé, že  proti sobě  stojí   dva  světy. Svět velkých rakouských měst a rakouský venkov Všechno zcela  jasně   demonstruje následující mapka, která ukazuje , kdo z obou kandidátů kde vyhrál:

RakouskoModrá území = vítězství Hofera

zelená území = vítězství van der Bellena

To rozdělení je  naprosto zřejmé! van der Bellen je prostě  kandidátem městských voličů! Vyhrál prakticky  ve všech velkých centrech  a jejich příměstských regionech. S výjímkou spolkové země  Volralberg a a oblasti Gnund  v Solnohradsku všude jinde prohrál.  A převážně drtivě. Venkov má zjevně plné zuby  těch, co v Rakousku představují jejich tzv. kavárnu. Tedy  samozvaných elit, sebejmenovaných mravokárných arbitrů a  neomylných průvodců do všelijakých moderních  a modernistických slepých uliček. Kteří kde koho poučují, co má dělat, co  si má  a jak myslet, co komu má  a musí zaplatit.  Tohle  dobře známe  i od nás – ve vztahu volební výsledky  v Praze a středních Čechách versus  zbytek republiky.

Proto říkám – být  včera rakouským voličem, volil bych Hofera.  Protože  i já toho mám plné zuby a jakkoli jsem přesvědčený fanda  myšlenek , na nichž vznikla  Evropská unie, volil bych tentokráte  proti ní. Protože neznám jiný recept, jak zařídit, aby  se konečně vzpamatovala.

Ale  jako občan  České republiky  si nezbytně musím přát , aby  to Hoferovi nevyšlo. Důvod  je jednoduchý- arogantní a sebestřední politikáři  z EU, Berlína  a Paříže dokonale zdiskreditovali svým počínáním jak na  Ukrajině , tak při „řešení“ řeckého problému, ale  hlavně  migrační tsunami jednotnou Evropu a tzv. evropské hodnoty. Což samozřejmě probudilo a probouzí tvrdý nacionalismus  v jednotlivých zemích. Včetně  Rakouska. A to snadno vygeneruje v Evropě  obrovské problémy  v  blízké budoucnosti!!!

Dokáži vám, že  jde opravdu o krajně nebezpečnou hru s ohněm a proto si dovolím od  Rakouska  a tamních prezidentských voleb nyní  odbočit. Mám totiž    toho stále  exponovanějšího a  atrofovanějšího nacionalismu strach. Čím dál větší.   Dám sem dva  příklady, které jsem našel na monitoru tisku v posledních dnech.

Podle tohoto zdroje   měl polský prezident Duda pronést v Sejmu nedávno následující slova:

„Apeluji na všechny občany Polské republiky, aby byli připraveni bojovat o návrat bývalých polských zemí, kde naši lidé jsou i nadále podrobeni obtěžování a ponižování od již nového ukrajinského vedení. „

„Pokud moderní Ukrajina odsuzuje činy Sovětského svazu, tak by Ukrajina měla dobrovolně vrátit území Polska, která patřily k Polsku až do roku 1939. Již pracujeme na návratu Polesí, Galicie a Volyně a  potřebujeme podporu celé populace Polské republiky. Každý občan této země by měl být připraven na spravedlivý boj o navrácení polského území, které je domovem pro obrovské množství etnických Poláků, kteří potřebují naši ochranu, „

V Budapešti to bylo ještě  divočejší – tam už jaksi přešli od  slov  k činům:

„Slovensko, nenávidíme ťa!“ spievali vlani radikáli z Hnutia 64 žúp pred našou ambasádou, ktorú chránili zátarasy a desiatky policajtov.

Pred slovenskou ambasádou v Budapešti opäť zavejú vlajky Veľkého Uhorska, rozhoria sa fakle a bude sa skandovať „Mindent vissza!“ (Všetko späť!).

Maďarskí radikáli sa totiž stále nezmierili s Trianonskou mierovou zmluvou, ktorou sa 4. júna 1920 vymedzili nové hranice medzi nástupníckymi štátmi rakúsko-uhorskej monarchie.

Detaily  si zájemci dohledají zde:

Našu ambasádu v Budapešti obkľúčia radikáli, budú žiadať Veľké Uhorsko

Dvě  sousední země – v jedné žádá ulice  totální revizi hranic, vzniklých jako výsledek I. světové války  a  v podstatě  zničení jednoho suverénního státu,  v  druhé dokonce její prezident  požaduje  revizi  výsledků II. světové války  s  tím, že mu jaksi vůbec  nedochází, že  pokud  by  někdo připustil změny  východních hranic  jeho země, nutně  to bude znamenat  současně  i nové vytýčení polských západních hranic….

Jak orbánovské  Maďarsko, tak Kaczinského Polsko mají v řadách  českých/slovenských odmítačů Evropské unie  velké  sympatie. A zcela  jistě  i Hofer. Jen to nandat Bruselu…..

Promiňte, ale  jako občan České republiky, pokud  myslím alespoň na  dva kroky  dopředu, takový pohled  sdílet nemohu!!!  Ani trochu. Minulý týden jsem zde dvakrát  psal o Hermanovi  a jeho mimořádně  servilním  a  pro Českou republiku fatálně nebezpečném podlézání Sudetským Němcům. Nemám na  tom co měnit.  Na  rozdíl od Hermana  a jiných podobných mne nijak neuklidnilo, že  Landsmanschaft už zřejmě  do svých stanov  konečně  zapracoval to, že  se vzdává jakýchkoli majetkových nároků vůči České republice, vyplývající z odsunu.

Z prostého důvodu,   například že jeho součást –  takový  Wittikobund, to se vší rozhodností a prý navždy odmítl. Takže  když najde politickou podporu a  ochotný soud, může  majetkové otázky  kdykoli otevřít. A jsme u jádra pudla – Wittikobund  je nebo aspoň podle mých posledních informací  byl  součástí německého Lansmaschaftu. A bylo by  velkou otázkou  pro onen případný soud, zda musí nebo nemusí akceptovat  rozhodnutí střešní organizace. Jenže  vedle  německých vyhnaneckých spolků a svazu existují ještě  rakouské!  A ty něco podobného odmítly   a odmítají. A můžete  hádat kdo je už delší čas největším zastáncem rakouských vyhnaneckých organizací – Hoferova  mateřská strana  FPÖ. Takže  je  otázkou času než….

Co tím chci říci –  na českém/slovenském  politickém internetu se  velmi často uvažuje  podle  hesla  – nepřítel mého nepřítele  je můj přítel – ergo kladívko, každý, kdo je momentálně proti Bruselu/Merkelové je  fajn  a správný chlapík,  s kterým bychom se měli  paktovat.

Velmi před  tímto zjednodušeným uvažováním českého/slovenského voliče – VARUJI!

Není to pravda  a v případě nacionalismu a těch, kteří ho akcentují , to platí dvojnásobně.   Jestliže  totiž lovíte  hlasy na základě  nacionalismu a  funguje  vám tahle  taktika, pak nutně musíte  stále  více  a více „přikládat pod kotel, tedy neustále  vyhledávat t nové a nové nacionálně  laděné agendy a  to ve stále vyhrocenější formě!!! A nacionalismus  vždycky nakonec  vede  k přímé konfrontaci se  sousedy!  Tak to prostě je!

A Hofer, resp jeho strana  prostě  nacionalisté jsou. Stejně jako v Německu Pegida!

Ještě  si přejete  Hofera?

Snad jsem to objasnil – chci, aby Brusel – tedy všichni ti Junckerové, Tuskové a  Schulzové dostali ťafku, chci, aby ji dostala Merkelová, Hollande  a   s nimi celá pražská  kavárna, všichni ti Halíci, Bursíkové, Kocábové, Štětinové, Schwarzenbergové.. Nicméně  problém je   v tom, kdo jim jí dá…Aby  od něj nepřišla pro nás  časem ještě  daleko horší.

Evropské elity  a ti,co kontinentu vládnou, selhali a  totálně  selhávají. Viditelně  každý  den.

A rakouské a  další volby za uplynulých 12-16 měsíců   jsou toho naprosto dokonalým indikátorem!  Hofer v I. kole  dostal necelých  37% hlasů.  V druhém se proti němu spojili všichni ostatní kandidáti a doporučili svým voličům, aby  hlasovali pro ven der Bellena a  to včetně  bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu Irmgard Grissové, která skončila jen velmi těsně  třetí, a  jejíž voliči zřejmě  nakonec  o novém rakouském prezidentovi fakticky  rozhodli. Při účasti 68% zapsaných voličů v kole prvním, v  tom druhém    přišlo rekordních 72%!!! A přesto dokázal, bez korespondenčních hlasů získat Hofer  skoro 52% . Proti celém  zbylému politickému  centru země!!!  Neuvěřitelný výsledek – nadpoloviční většina! Jeden proti všem…

1.kolo                                                                                        2.kolo

Wählerstromanalyse 1. Wahlgang zu 2. Wahlgang

HOF = Hofer

VdB = Van der Bellen

Gri= Grissová

atd.atd.

Nichtwahler = nevoliči.

Rpzhodnou tedy ti, co volili nepřímo a poštou… A bude to podle  všeho doslova o desítky  hlasů.  už existují i odhady, jak že to poslední sčítání v pondělním dopoledni vyjde.  Pokud  prý korespondenční hlasování dopadne podobně jako  to přes voličské průkazy, pro ty, co hlasovali jinde než ve svém obvodu, měl by van der Bellen nakonec obsadit prezidentský palác  v Hofburgu s „VĚTŠINOU“ 2 900 hlasů!!!! Čtete dobře – prý to má  být tak, že o budoucím rakouském prezidentovi rozhnou necelé  tři tisícovky hlasů navrch!!!! Tedy 0,0005% ze zapsaných voličů!! Jaká je  aasi tak legitimita  takového prezidenta pro  poražené!!!!

Pokud  to zase  Junckerům, Schultzům, Tuskům a Merkelovým vyjde, ačkoli oni v Rakousku fakticky  totálně prohráli, zřejmě to bude znamenat, že se nic nezmění. Že  se nepoučí. Ačkoli by je měl akutně  strašit dnes už bývalý   bývalý rakouský kancléř  Faymann. Který jel dlouho na jejich vlně. Jak ohledně  Řecka, tak především při migrační pohromě.  Dopracoval to tak daleko, že  nejdříve , vlivem klesajících voličských preferencí přístup k migrantům otočil totálně o 180 stupňů,  ale  stejně  se dočkal  drtivého debaklu v prvním kole prezidentských voleb obou kandidátů vládních stran a musel jít.  A  to Faymann i rakouští lidovci  prohlédli, na  rozdíl od Mama Merkel, už před  drahným časem,  tak, jak se to Bruselu nebo Berlínu zatím ani  vzdáleně  nepodařilo!!! Ale kdyby  byl ještě  týden zůstal ve svém úřadu, tak nejspíš  už Hofer  mohl slavit.  Merkelová, Juncker  a spol. nedokázali vyvodit  rozumné závěry pro svou politiku z žádných, v poslední době  konaných voleb. Jestliže  vyhraje  van der Bellen, budou i tentokráte  dělat, že je všechno v pořádku a furt se práší za kočárem. Ačkoli jejich výhra bude  historicky  těsná. A skutečným výsledkem bude,  že  se Rakousko stane  další zemí na pokraji studené občanské  války. Tedy  země  hluboce a nesmiřitelně  rozdělené. S tím, že Hoferovi voliči se  s porážkou nejspíš  hned tak, pokud  vůbec – nesmíří. Protože  budou mít za to, že  jejich kandidátovi byl triumf ukraden. Tím spíše, že by k jeho porážce došlo v korespondenčním hlasování…. A  nacionalismus  v podalpské zemi bud e mít velké žně!

My  zase budeme poučováni mainstreamem o tom, jak zvítězily  celoevropské hodnoty nad pravicovým populismem . Nikdo se  nebude obtěžovat vyvozovat nějaké rozumné závěry, které by  ten  rostoucí nacionalismus zastavily. Opět to skončí jen u mistrování mravoučných keců a blábolů. Až to prostě jednou rupne.

V Rakousku  klid nebude.  Ať vyhraje  ten či onen kandidát. Tam je  zaděláno na opravdu trvalý konflikt. Hofer prohlásil, že  by jako prezident  zvážil své pravomoce, mezi kterými je  odvolání  vlády, van der Bellen se zase nechal slyšet, že pokud  FPÖ nakrásně  vyhrála příští volby, tak v žádném případě  nepověří jejího  šéfa  Stracheho sestavením vlády. Parádní vyhlídky!!! Tohle  je  demokracie  pro patologii.

A ještě jednu poznámku – když vidím tu aktuální podivnou politicko voličskou mapu Rakouska, promítnuty mimořádně  těsné výsledky a vzpomenu si na  volbu londýnského starosty,  nemohu se zbavit  dojmu, že velká města a jejich hlasování versus  venkov, rovná se v podstatě  podílu migrantů / s volebním právem/  v příslušném městě nebo obci. tedy  s výjimkou oblasti Gmundu a spolkové země  Vorlarleberg… A  toto tvrzení si dovolím vyjádřit  o přes  to, že  mám k dispozici grafy   o vzdělanostní struktuře voličů jak Hofera , tak van der Bellena a které říkají, že  Bellen profituje  z  kmene voličů s vyšším vzděláním..

Mám vůbec řadu zajímavých grafik v těmhle  volbám. Ale  třeba proto, že  neznáme  , zatím, odpověď  na otázku všech otázek – kdo vlastně  u našich jižních sousedů vyhrál…

Je nepochybné, že tyhle  volby  byly ani ne tak hlasováním o rakouských vnitřních věcech, ale prostě  hlasováním o Evropské unii  a  jejím praktickém chování.  Znovu však zopakuji, že pokud  vyhrál van der Bellen, nikdo z toho hejna potrefených husí si  z  toho žádné poučení nevezme. Na poplach se začne  být jen tehdy, když  nakonec  vyhraje Hofer. Rakousko okamžitě  získá  nálepku xenofobního státu a  vůbec superošklivého kačátka, které bude potřebovat přísnou výchovu od pomazaných hlav.  Při výhře  jeho protikandidáta se dočkáme  sebepřesvědčování, že  demokracie  přeci jen vyhrála  nad  těmi zlými.  Současní mocní zase  jednou obelžou sami sebe. Tak jako to  udělal  nedávno Amnesty International. Když dělala průzkum jak lidí v různých zemích světa přistupují k migrační problematice.  Z výsledků vyjímám:

V průzkumu byly také dvě další otázky týkající se přístupu k azylu a současné azylové politiky.

Přístup k azylu: 

  • 73 % dotazovaných souhlasí, že lidé prchající před válkou či pronásledováním by měli mít možnost získat ochranu v jiných zemích. 
  • Nejvíce přístup k azylu podporují ve Španělsku (78 % rozhodně souhlasí), Německu (69 % rozhodně souhlasí) a Řecku (64 % rozhodně souhlasí)

Vlády by měly pro pomoc uprchlíkům udělat více:

  • 66 % respondentů si myslí, že vlády by měly udělat více pro to, aby uprchlíkům pomohly. 
  • V několika zemích, které se nachází přímo v srdci uprchlické krize, více než tři čtvrtiny obyvatelstva čekají od úřadů víc. Totéž také v Německu (76 %), Řecku (74 %) a Jordánsku (84 %). 
  • Nejméně větší činnost vlády v pomoci uprchlíkům podporují v Rusku (26 %), Thajsku (29 %) a Indii (41 %).
 

„Nečekali jsme, že uvidíme tolik solidarity vůči uprchlíkům, ale výsledky odrážejí inspirující soucit s lidmi, kteří prchají před válkou. Lidé chtějí udělat, co jen mohou, ne se k uprchlíkům otočit zády. Politici by se měli zachovat stejně. Zdá se, že lidé se řídí principy mezinárodního práva více než mnohé vlády. Ty stále více porušují nebo ignorují závazky, které existují už 65 let, ”

Pokud vám lezou oči z důlků a  zajímají vás  další podrobnosti tohoto podivuhodného průzkumu, naleznete  je  na české stránce Transparency Internatonal

Ovšem prezidentské volby  u našich sousedů hovoří prokazatelně  úplně jinak! Ale koho to zajímá?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.