Je to fér?


napsal KP

Začíná moje cesta obvyklá ranní cesta do práce. Je pondělí 23. května. Sedám do auta, zapínám rádio a za chvíli už svištím po Místecké do Ostravy. Čímpak mě dnes překvapí zpravodajství? Ráno jsou zprávy obvykle kusé, zhuštěné, nejdůležitější události z domova, ze zahraničí prezidentské volby v Rakousku, pak počasí, dopravní zpravodajství (v Hrabové se musím zase vyhnout zácpě a objet ji) a následuje hned zas písnička. Zrychluji na obvyklých 120, ale rozhlasová upoutávka na odpolední pořad mi jaksi utkvěla v paměti. Slyšel jsem dobře?

Dvacet minut Radiožurnálu Hostem je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Přinese dnešní schůzka ministrů, odborářů a zaměstnavatelů posun při řešení situace v zadlužené OKD? Je fér, aby propuštění horníci dostávali měsíčně až osmitisícový příspěvek? Podaří se vládě udržet OKD alespoň částečně v provozu a kolik to bude stát daňové poplatníky? Moderuje Helena Šulcová.“

  

Moderátor pokládá řečnickou otázku, zda je fér, aby propuštění horníci dostávali až osm tisíc měsíčně jako příspěvek? Je to fér??? Jak to myslí? Možná jsem natvrdlý, nebo slyším špatně, ale moderátorovi se patrně zdá, že propuštěný horník se svou rodinou si bude žít nad poměry, když bude měsíčně, pravděpodobně kromě podpory z úřadu práce, dostávat ještě „až“ 8000 Kč od státu navíc. Tedy ne nutně celou částku, ale docela pravděpodobně menší.

Zdá se, že je to „nefér“ k ostatním obyvatelům našeho státu, nebo k jiným nezaměstnaným, kteří na nějakou mimořádnou částku nedosáhnou? Anebo bychom propuštěným horníkům proto měli závidět? To, že jim hrozí propuštění a v případě věku pracovníka nad 50 let také celkem mizivá šance na práci a podobný výdělek, jako na šachtě?! Také proto, že lidí v podobné situaci se v regionu najednou objeví tisíce. Ani náhodou, nezávidím, ani tu situaci, ani tu almužnu.

V upoutávce se měla objevit spíše řečnická otázka typu: „Je fér, že majitelé šachet poté, co tento podnik snadno získali, jej vymačkali jako citrón a teď jej odhazují jako prázdnou slupku?“ Lehce nabyl, lekce pozbyl. Pro ty, co jsou světoví „easy come, easy go“. Co jiného jsme mohli čekat? Za pozornost stojí dvacetiminutový rozhovor v pořadu, do kterého si redaktorka Helena Šulcová pozvala odboráře Josefa Středulu. Zaznělo v něm řada obav paní redaktorky, že by horníci mohli (proboha!!) snad také stávkovat, aby si vydobyli lepší podmínky. Stávka – fuj, takové neslušné slovo, zavánějící levičáctvím!

Na závěr svého zamyšlení ještě jednou paní redaktorce opakuji: „Ne, otázka, zda je fér, aby propuštění lidé dostali v regionu s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice mimořádnou podporu v nezaměstnanosti, NAPROSTO NENÍ NA MÍSTĚ!“ Slíbil jim ji snad pan Bakala? Ne, tomu je to jedno, uvažuje o ní stát.

Nepracuji v hornictví, ale je docela možné, že se blížící události nějakým způsobem dotknou i mne, možná i vás… i Vás. Je to fér?

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zaznamy/#/2016-05-23/17

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.