MH17 – novinky bez konšpirácií.


napsal Navajamm

Minulý týždeň skončili majstrovstvá sveta v hokeji, bežali s napätím sledované prezidentské voľby v Rakúsku a celkom v tieni týchto udalostí, úplne mimo záujmu českých a slovenských médií sa v dňoch 19. – 20. 5. 2016 v Soči konala vrcholná schôdzka prezidenta RF V. Putina s prezidentmi 10 ázijských krajín združených v ASEAN (Brunej, Indonézia, Filipíny, Kambodža, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Singapur, Thajsko, Vietnam).

Takáto vrcholná schôdzka Ruska a krajín ASEAN sa koná každý rok a tentoraz je to jubilejný 20. krát. Je zaujímavé, prečo našim médiám nestál za zmienku jej program, kde v hlavných bodoch bolo:
– príprava zóny voľného obchodu medzi ASEAN a Eurázijskou úniou (6 krajín bývalého ZSSR).
– oficiálna podpora novým investičným projektom (transkontinentálne železnice, satelitný navigačný systém)
– plány na rádové zvýšenie ekonomickej spolupráce – zvlášť v rezorte fosílnych palív – Putin deklaroval zámer zvýšiť objem obchodu s ropou a ropnými produktami na dvojnásobok do roku 2035
Informovaný čitateľ Kosy si tieto informácie hravo dá do súvisu so sankciami voči Rusku, ako to však súvisí s MH17?
V. Putin túto schôdzku využil aj na priame bilaterálne rozhovory s predstaviteľmi jednotlivých účastníckych krajín a vrcholnej schôdzky ASEAN – RF sa zúčastnil aj premiér Malajzie Nadžíb Razak. Vopred avízovaná agenda N. Razaka obsahovala aj MH17.
Na krátkom tlačovom brífingu po rozhovore s V. Putinom bol N. Razak veľmi zdvorilý a priateľský. V krátkom príhovore k novinárom potvrdil, že celkový program schôdzky sa v plnej miere týkal aj Malajzie a obidve krajiny majú záujem významne zvýšiť objem vzájomného obchodu a rozšíriť prostriedky a kapacity na prepravu ľudí a tovarov. Ani slovo o MH17.
Po návrate domov však N. Razak venoval rozsiahlu časť v svojom tlačovom vystúpení HM17 a potreboval za nutné povedať napríklad:
„V rozhovore (s V. Putinom) som zdôraznil, že Malajzia požaduje, aby organizátori, ktorí stoja za touto tragédiou, boli postavení pred súd.“
„Som presvedčený, že sme sa s prezidentom Putinom pustili pozitívnou cestou k dosiahnutiu spravodlivosti pre obete a pozostalých po tragédii MH17, keď sme sa s V. Putinom dohodli, že následné kroky budú závisieť od výsledku Spoločnej vyšetrovacej komisie, ktorý bude zverejnený v októbri.“
Tlačové vyjadrenia N. Razaka, aj jeho zdôrazňovanie spolupatričnosti s obeťami a pozostalými, lebo v lietadle zahynula aj Razakova vzdialená príbuzná, si pravdepodobne treba dať do súvislosti s tým, že austrálska právnická firma LHD Lawyers, ktorá zastupuje 10 malajských a 5 austrálskych rodín obetí, podala žalobu voči Rusku a V. Putinovi na Európsky súd pre ľudské práva. Podľa hlavného advokáta Skinnera obsahuje žaloba 3500 strán, požaduje odškodnenie 10 mil. USD a meritom je nespolupráca ruských inštitúcií s oficiálnymi vyšetrovateľmi. Skinner informoval, že žaloba podobného zamerania sa pripravuje aj voči Malaysia Airlines pre neschopnosť stanoviť dodatočné bezpečnostné opatrenia pri ohrození pravidelnej letovej dráhy nad Ukrajinou.
V súvislosti s poslednou informáciou vás možno zaujme správička o rezignácii generálneho riaditeľa Malaysia Airlines, pána Christophera Muellera, ktorý však do funkcie nastúpil až niekoľko mesiacov po tragédii, avizuje, že sa mu podarilo po hlbokom prepade naštartovať spoločnosť tak, že sa v 2018 dostane do čiernych čísel a svoj odchod zdôvodňuje „zmenou okolností osobného charakteru“.
Vráťme sa však k vyššie spomenutému súdnemu podaniu. Nemusí to byť na prvý pohľad jasné, preto zdôrazňujem, že táto žaloba nie je voči Rusku a V. Putinovi ako vinníkovi tragédie MH17, ale za obštrukcie a nedostatočnú spoluprácu s vyšetrovateľmi.
Európsky súd pre ľudské práva sa k podaniu zatiaľ vyjadril v tom zmysle, že zatiaľ nie je oficiálne prijaté. Je potrebné ho najskôr preskúmať, či je vec tomuto súdu príslušná a či neobsahuje nedostatky, kvôli ktorým by žalujúca strana nemala predpoklady uspieť.
Žalobu však v žiadnom prípade netreba podceňovať. Bol to práve Skinner, kto zastupoval pozostalých po tragédii Lockerbie voči Líbyi – a vyhral.
Informovaní čitatelia Kosy možno teraz nadvihli obočie, lebo v rubrike Fakty o Ukrajine sa mnohokrát spomínala iniciatíva Ruska smerom k vyšetrovateľom s ponukou spolupráce a rôznych dôkazov.
V krátkosti aj spomeňme, že samotný priebeh tragédie a zodpovedné osoby, sú stále neznáme. Aj keď koncom minulého mesiaca BBC avízovala prelomový dokument, ktorý mal priniesť „nové svetlo“ (je to súčasťou pravidelného prehľadu JF – https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/04/26/jf-a-jeho-tydenni-vyber-ze-svetoveho-tisku-11/), spomenutý dokument BBC pravdepodobne (dedukujem z ohlasov, lebo samotný dokument som nevidel – nie som predplatiteľ) priniesol len kompletnú zbierku ešte nevyvrátených „konšpiračných“ teórií – hlbšie sa v nich hrabať nebudeme.
Čitatelia Kosy si tiež určite pamätajú meno holandského poslanca Pietra Omtzigta, ktorý pre konšpirácie nemá pochopenie, zato vytrvalo vyžaduje informácie od vyšetrovacej komisie a členov holandskej vlády. Omtzigt 12. 5. 2016 zverejnil svoj rozsiahly elaborát so 40 veľmi konkrétnymi a starostlivo formulovanými otázkami pre spoločný vyšetrovací výbor.
Kvôli tomu, že otázky sú veľmi delikátne technicky a právne formulované, Omtzigt pripojil k dokumentu vysvetľovací úvod, v ktorom sa dozvieme aj nasledujúce fakty:
– Stále nie sú k dispozícii primárne radarové dáta, ani od Ruska, ani od Ukrajiny. Omtzigt sa výslovne zaujíma o prítomnosť bojových lietadiel vo vzduchu blízko MH17 – sú na záznamoch z radaru, alebo nie?
– Rusko údajne malo letovú premávku na radaroch, ale v súlade s bežnými pravidlami boli tieto záznamy po určitom čase zmazané – incident sa nestal vo vzdušnom priestore Ruska a tak sa naň nevzťahuje povinnosť uchovať ich. Omtzigt namieta konkrétnym článkom pravidiel ICAO a upozorňuje, že toto je bod, v ktorom námietka voči chovaniu Ruska môže uspieť.
– Ukrajinské radary – záverečná správa hovorí, že na všetkých troch sa vykonávala údržba, no Omtzigt upozorňuje na nesúlad s výpoveďou veľvyslanca Horina, ktorý tvrdil, že jeden z radarov bol zničený. Omtzigt vyžaduje potvrdiť, ktorá z týchto dvoch výpovedí je pravdivá a či existuje záznam zo zničeného radaru.
– Existuje dohoda, podľa ktorej určité tajné informácie nemusí Ukrajina zverejniť vyšetrovaciemu výboru. Omtzigt žiada, aby bolo zverejnené znenie tejto dohody (bez menovania konkrétnych tajných informácií).
– Rodiny obetí stále nedostali relevantnú odpoveď na svoj list ani od Porošenka, ani od Putina, ani od Kerryho.
– Stále nie je známy obsah výpovede premiéra Rutteho pred vyšetrovacím výborom.
– Holandsko stále nevypracovalo stratégiu trestnoprávneho postihu, hoci minister Opstelten to sľúbil urobiť do jesene 2014.
Na záver skončíme v podobnom duchu, ako sme začali.
Za celkom slušnej pozornosti našich médií sa v dňoch 23. – 24. 5. 2016 koná v Istanbule humanitárny summit OSN.
Na nižšie priloženom obrázku odporúčam vyhľadať na ľavej strane nemeckú kancelárku Merkelovú, pôjde to ľahko – má oranžový kostýmček, a všimnite si, kto že sa to drží vedľa nej.
https://i2.wp.com/ipravda.sk/res/2016/05/23/thumbs/turecko-humanitarny-summit-nestandard1.jpg
Vlkův  vstup
Pro mne je na téhle fotografii signifikantní něco jiného. Pořadatelem té světové konference o uprchlictví bylo Turecko. A podobná, tzv.  „rodinná fota“ se  zpravidla  vyznačují tím, že kolem hostitele uprostřed první řady  jsou shromážděni nejvýznamnější hosté. A Merkelová vystrčená na okraj druhé brázdy vedle  té mezinárodní nuly  z Ukrajiny?
Naprosto nepřehlédnutelný signál!!! Ale pokračuje Navajamm.
Pri príležitosti tejto schôdzky sa tiež konali bilaterálne rozhovory (aby sme neodbiehali od témy MH17) a jedným diplomatickým úspechom sa pochválil na svojej prezidentskej stránke aj Petro Porošenko: Prezident sa stretol s premiérom Holandska Markom Ruttem.
Z článočku stojí za to citovať:
„Hlavnými bodmi spoločného programu bolo vstúpenie do platnosti asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou a zavedenie bezvízového režimu pre občanov Ukrajiny na území EÚ.“
„Obe strany tiež skoordinovali svoje kroky na vyšetrenie katastrofy letu MH17, ktorý v júli 2014 nad územím Ukrajiny zostrelili ruskí ozbrojenci.“
Pieter Omtzigt na svojom twitterovom účte uviedol odkaz na tento článoček a opýtal sa:
„Čo na to Rutte?“
Oficiálna stránka holandského premiéra totiž o účasti premiéra informuje veľmi lakonicky, ako keby šlo len o povinný spoločenský program. Pripomeňme tiež nedávne holandské referendum (čitateľom Kosy asi ani nebolo treba…).
Čerešnička na torte:
Dnes (píšem 24. 5. 2016) bola zverejnená správa o štvorstrannom telefonickom hovore Putin – Porošenko – Merkelová – Hollande. Témou bola situácia na juhovýchode Ukrajiny, nutnosť usmerniť situáciu do rámca dohodnutého vlani v Minsku. Putin trval hlavne na okamžitom otvorení dialógu Porošenka s predstaviteľmi DNR a LNR a pokračovaní v sľúbenej decentralizácii.
„Rozhovor sa nakoniec dotkol aj niektorých aspektov Sýrskej krízy.“
V záujme stručnosti a hutnosti článku som sa komentárov zdržal. Verím, že informovaní čitatelia Kosy to zvládnu sami.
Příspěvek byl publikován v rubrice Navajammova pošta se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.