Za fotbalovou ligou 2015/16 a fotbalem vůbec


Dlouho jsem váhal, zda se vůbec do pravidelného komentáře k ukončenému ročníku fotbalové ligy  pustit. Nechtělo se mi do toho ani trochu. Ačkoli Viktorka dokázala, poprvé ve své historii titul dokonce obhájit. Nicméně  poslední tři její ligová vystoupení a zejména závěrečný debakl na Slávii mne  totálně znechutily a  vlastně  – bylo toho ještě  daleko víc, proč  se mi nechtělo o  českém ligovém fotbalu psát. A  nejspíš  nebude  chtít  psát ani v budoucnu. Nemluvě  o  tom,  že   těch čtenářů Kosy, co trpí stejnou  úchylkou ohledně kopání do koule naplněné vzduchem a  tudíž je  fotbálek zajímá, mi přijde podkriticky  málo.    Nakonec  převážil pocit,  že když jsem napsal sloupek před  začátkem jarní sezony, bylo by vhodné  ji také zhodnotit.

Začnu jako obyčejně  komentem jednotlivých mužstev  podle konečného umístění v tabulce, směrem odspodu vzhůru.

Baník

budu se opakovat – Baníku je mi líto. Liga bez něj, to je jako pivo bez chmelu. Nicméně  – po hrůzostrašném podzimu a po tom všem,co se v tomhle klubu dělo, si s myšlenkou možné záchrany mohl pohrávat jen šílený fantasta.  Ostravští fandové nyní řeší, jestli se jejich klub dokáže  za rok vrátit nebo ne. Netroufnu si  to odhadnout. Nevidím do klubu, neznám nového majitele, netuším zda udrží zajímavé mladé hráče a jak se povede kádr doplnit  o starší a zkušené borce, kteří budou na druholigové řežby zapotřebí. Dovolím si konstatování, že jen s těmi, i když talentovanými, mladíky  by to, podle mne – nešlo.

Olomouc

Před ligou jsme si byl jistý, že Olmík podruhé za sebou nemůže  spadnout. Měl na  to příliš dobrý kádr. A  přece se tak stalo. V Olomouci panuje přesvědčení, že  Sigma  byla  jako sestupující vybrána  předem a obětována  a že neměli šanci. Tvrdím, že  to není pravda. Ano, Příbram nesestupuje. To se  ví obecně. Ale  sestup  není dílem jediného, navíc  posledního zápasu. A  kdyby  Starkovci neměli naprosto tragické jaro, měli v Olomouci druhovou definitivu vlastně  už tři kola předem. Liga se prohrávala jinde a jindy a ne pozoruhodným utkáním mezi dvěma „ozdobami“ českého fotbalu Peltou a Starkou! Jestliže nemám jasno ohledně  návratu  Ostravy  do ligy, u Sigmy  to vidím ještě o něco složitější. Evidentně  dojde k odchodu řady hráčů – Navrátil už je pryč a  další budou následovat. Odchod  zvažuje  i majitel klubu….. Třeskutá kombinace…

Příbram

někdy jsi nahoře, někdy dole. Propad Palerma  byl stejně  hluboký a nečekaný  jako jejich lonský let ligovým jarem, kdy se jen tak tak nedostali do evropských pohárů. Vysvětlení nemám. Došlo sice  v zimě k několika  odchodům, ale kostra mančaftu zůstala stejná a výsledky ale byly, proti podzimu, jako den a noc. Ale  Starka prostě nesestupuje. Nedostal ho střelec  se  samopalem, ani policejní komando, takže udržet ligu v Jablonci byla  brnkačka.

Zlín

Před jarem jsem na jejich konto napsal tohle:

největší letošní překvapení ligy  a nejpříjemnější. Přišli o Železníka. Uvidíme, jak ta ztráta bude velká. Ono totiž ševcům vyšlo  na podzim na co sáhli, k tomu nováčkovská euforie. Já tohle zažil v roce 1961 v Plzni. Kdy jsme se po 9-ti letech vrátili do ligy. Na podzim tehdejší Spartak Plzen, jako nováček vedl ligu. Na jaře byl rád, že se zachránil. Nic zlínským nenaznačuji ani nepředpovídám.

Nemá smysl cokoli dodávat. A  troufnu si jednu předpověd – teprve  v dalším ročníku poznají, co obnáší I. liga. A  s plnou parádou… A  nebude  to žádná radost.

Teplice

Propadák na podzim, propadák na jaře. Některé, velmi povedené zápasy, hlavně  s mužstvy z horní poloviny tabulky  střídaly blamáže  s těmi, které Tepličtí chtěli a  měli porážet. Pro mne obrovské zklamání. A jistě  ještě větší pro jejich fandy.

Jihlava

Jeník Čermák si to letos opravdu odtrpěl a skoro až  do samého konce. Konečné umístění  je nakonec velmi dobré. Na  to, že  Ježci na jaře  vůbec nenašli střelce a hráli bez útoku… Mají úžasnou výhodu v  majiteli, který to platí a ví, co chce. Nebýt jeho, tak podle mne Jihlava  na ligové mapě  vůbec není.  Jsem zvědav, co bude s tímhle klubem, až v něm skončí karieru jeho syn…

Dukla

Nakonec skončila jako nejhorší z pražských mužstev. Díky tomu, že neuměla  vyhrát  zápasy, které už měla, tak říkajíc – na lopatě!  Když k tomu přidáme to, jak Duklu zařízl soudce  v utkání se Spartou…. No nedivím se, že trenér Kozel si šel hledat nějakou klidnější štaci… Celkově – herně  jako vždycky  zajímavý tým, výsledkově  – zklamání.

Bohemka

před jarem jsem mínil, že … věřím, že trenér Pivarník/pro mne jeden z největších kouzelníků v lize/ to zase nějak udělá. Klokani jsou prostě spešl fenomen.

Nejen že  Pivarník to udělal, ale hlavně jakým stylem!!! Na Bohemku se prostě  mimořádně  dobře koukalo! To byla  fotbalová radost!  A jejich zápasy se Spartou a Slávií jsem si vysloveně  užíval. Jsem zvědav, jestli Pivarník dokáže  stejně  čarovat i ve Viktorce!

Slovácko

Neobhájilo pozici mistra Moravy. Před ligovými odvetami jsme je viděl takhle:

Myslím, že uhrají klidný střed tabulky, ale co bude po prázdninách? No uvidíme.

Trefil jsem to. Ale ta otázka, související s odchodem Došana a navíc  nyní i trenéra  Habance- zůstává!

Jablonec

Podle mne se Peltaveni liší od Olomouce jen ve  dvou věcech – že nesestupují a  že  jejich majitel  to umí… Jinak míra zklamání musí být na obou místech úplně  stejná. zejména, když to nakonec nevyšlo ani v Poháru… Galacticos  měli úplně  jiné ambice! Nyní, zdá se, bude všechno jinak. Galacticos  se už nekonají, Jablonec má být cosi jako farma  Sparty a Pelta prý  svůj podíl z větší části prodá. Jakémusi Holandanovi, co jede ve velkém přes hrací automaty ve Sportbarech. Živo je i na jablonecké radnici, kde je Pelta  zastupitelem , takže  není nic  divného, že  jeho fotbalový klub dostal od města  dotace ve výši celé 1/3 toho, co Jablonec investuje  do sportu… Mnohým městským zastupitelům se to velmi nelíbí.

I když  …  dám sem   screenshot  z jabloneckého fandovského fora… o tom, co si tamní myslí o prodeji klubu Peltou…Výstřižek1

Zbrojovka

Nevěřil jsem před jarem, že  Flinta udrží podzimní drajv a pojede  i v druhé části ligy  na stejné vlně. Ale mýlil jsem se. Rád. Zbrojovka  byla velmi koukatelná a její hra  zajímavá. Trenér Kotal se rozloučil ve velkém stylu. A  to v závěru neměl k dispozici  Zavadila!  Jsem zvědav, co bude s Brnem v příští sezoně. Zda Zbrojovka  na svou výkonnost naváže  nebo zda  se propadne  zase do ligové šedi. Osobně tvrdím, že  z dlouhodobého  pohledu  se Brno dostane  do samé ligové špice a že vlastně jako jediné  může  v budoucnu, spolu s Boleslaví, konkurovat oběma pražským S. Je  to otázka  managementu, aby dokázal využít  pro mužstvo ekonomické síly  regionu. Což zatím, ani zdaleka, není ten případ. Ale  časem určitě bude.

Slavia

Její jarní výsledky můžeme  měřit  dvojí optikou- tou, která bude reflektovat to, co šešívanci předváděli celé jaro s výjimkou posledních tří zápasů, což tedy na jejich ambice a rozhazování prachů za posily  byla  bída  s nouzí nebo naopak závěrem ligy  zejména  smrští, která přejela  Viktorku. Podle mne o všem rozhodl výsledek finale MOL Cupu. Vyhrála Bolka, Eden uvidí evropské poháry,  takže  sezona  je zachráněna. a příslibem lepšího příštího. Uvidíme. Ale  jestli někdo momentálně  v lize může  říci – peníze nejsou problém, jsou to slávisté. O problémy  se bude starat Luftjarda.

Bolka

Přiznávám, že  jsem jí před jarem nevěřil. Vzhledem k odchodům. Ale  Jarolím si uměl vybrat dobré náhrady. Pohár  vyhráli zaslouženě, ale  když si vzpomenu na tři penaltové situace  pro Jablonec, kdy mohl v jeho prospěch během první půlhodiny  sudí zapískat  penaltu a  nestalo se tak ani jednou a  v utkání , na kterém měl vrcholný zájem osobně Pelta? Nemožné a  neslýchané..  Nebo že by přece? Dám sem opět screen z jabloneckého fora  – příspěvek, který tam vyšel PŘED  utkáním!!!

VýstřižekAle zpět k Bolce, nehodlám , výše uvedeným ani trochu snižovat jejich výkon v lize  a Poháru – hrála celou sezonu nahoře, nastřílela nejvíc  branek, k tomu velmi dobrá pohledná hra a druhá trofej českého fotbalu. Dobrý a povedený rok a  Jarolím opět ukázal, že  je trenérský matador. Jenže na podzim bude muset zalepit  díru po Čermákovi. A  to bude obrovský problém. všichni píší o Černém jako o největším českém fotbalovém  talentu. Pro mne je jím Čermák. Jediný mladý špílmachr, kterého na českých trávnících vidím. A jestli nejsou na  Letné ranění slepotou… Doufám, spolu s boleslavskými funkcionáři,  že  ano.

Liberec

Bohemka a Brno byli obrovskými příjemnými překvapeními ligy. Ale to, že  Slovan uhrál třetí flek, je pro mne v říši nepochopitelného! Zejména  po zimních odchodech. Nevěřil jsem, že  uhájí první čtyřku a  Liberec  v přímém souboji s Bolkou jasně  a přesvědčivě uhrál bronz. Trpišák předvedl opravdu vysokou a  senzační  magii…. Gratulace do Liberce. A  nedivím  se, že udělali všechno, aby si svého trenéra  udrželi za každou cenu a  Viktorka na námluvách utřela nudli.

Sparta

V lize selhala. Bezesporu. Četl jsem spoustu komentářů pražských pisálků, kteří to zdůvodnují. Dodávám, že mezi pražským žumpalistou v oblasti politické a fotbalové pro mne není rozdílu.  Je to stejná ráce a  stejný způsob  „informování“.

Sparta  prý doplatila  na Evropskou ligu a  vůbec..  a podle toho vypadají i  různé ankety – o nejlepšího hráče  ligy /Dočkal/ nebo hodnocení Sport  jednotlivých  hráčů, kde v první desítce  se to jen rudými hemží. Divím se jak Viktorka mohla  být mistrem a zejména  jak mohla   letenské zejména  2x jasně  přejet v tomto ligovém ročníku… čísla hovoří jasně – dokonce za poslední dva roky

2:0 0:2 2:1 0:3  9:1 12:0

když  ve všech hodnoceních „znalců“ končila  ona i její hráči daleko za letenskými. Slyším tradiční kecy o protěžování Plzně  rozhodčími? No většinou nás  nepoškodili. Ale  rozhodně  nemáme  na triku nic podobného, co by se  vzdáleně  rovnalo Váchovu volejbalu v Olomouci a  už vůbec ne odpískané penaltě  v konci zápasu Dukla  -Sparta. Kdyby  v těhle  zápasech byl pískal sudí trochu normálně, slavil se titul ve Štruncových sadech o dvě kola  dříve. Ale  to bylo špatně, naši borci  by  pak nejspíš na Spartě  předvedli nějaký další trapas. Takhle  rudé deklasovali doma a ukázali kdo je opravdový šéf.

A  řeči o tom, jaký že Sparta měla proti Plzni nabitý kalendář? Před  rozhodujícím utkáním obou celků na Letné měli domácí v  nohách o pouhé tři tkání více než Viktorka… Slovy  – tři utkání.. Ne více. Protože  Plzen měla odehrány  všechny pohárové zápasy. Takže tady  to nebylo. Zranění? Ano, Sparta měla zraněné. Viktorka  také. Rozhodl prostě  výrazný pokles  formy. Spartu chytil v  dubnu, kdy se rozhodovalo, naše  borce  v květnu, když už rozhodnuto bylo.  Rudí, podle mne dojeli na něco jiného. Prostě na  v nich záměrně  pěstované vědomí – my jsme  Sparta, vy nejste nic!  Dokud jim tohle  vydrží, budou pro ostatní hratelní!

Po jednom vydařeném pohárovém zápase – myslím, že proti Laziu, hráli proti Slávii derby. Tehdy jsem na foru Viktorky, před  tím zápasem konstatoval, že je škoda, že mají zrovna  Slávku a ne Slovácko, protože proti tomu by se nekoncentrovali a  ztratili body. Zatímco Slávku nepodcení. Stalo se. V obou případech. Když Viktorka  jela  Evropou a  ztrácela  v lize, nikdo v tom žádnou omluvu nehledal. Vzájemné zápasy mistra  a druhého hovoří jasně.  Viktorka titul získala proto, že  oba přímé souboje  vyhrála. Punktum.

Viktorka

Nevěřil jsem , že  v Plzni budem slavit  další titul. A mám problém tomu uvěřit pořád. Nicméně – Viktorka vyhrála zaslouženě. Ze vzájemných zápasů s Letnou  vytěžila 6 bodů, tedy  v podstatě 12… Udělala rekordní serii vítězných zápasů v řadě.  Není, ohledně titulu, co řešit. Ale klidně přiznám, že jsem tomu do toho senzačního zápasu na Letné  0:3, odmítal věřit. Poslední tři kola  jsme měli šílený los a  kdyby  byla  Sparta  vyhrála? Tak slavila ona. Nevěřil jsem že  že z posledních 3 zápasů nejméně  3x vyhrajeme… A jsem přesvědčen dodnes, že  by nás byla Sparta přejela, pokud by doma  dokázala  vyhrát. Takhle se  porážky s Bolkou, Jabloncem a Slávkou schovávají za oslavy titulu. Nevěřím na  to. Prostě odešla  forma. A  bylo vymalováno… Viktorka  letos nebyla  tou minulou. Spoustu zápasů ubojovala na krev a se štěstím. Už soupeře nepřehrávala, jen porazila. Ale  zrovna tak mohla  odejít poražena.

Nicméně  výměna  trenéra?  Po obhájení titulu? Nejsem informačně napojen na klub. Nemám informace ze zákulisí. Ale naprosto nevěřím oficiální verzi o důvodech, proč  odešel trenér Krejčí – tedy, že se chce věnovat čistě  reprezentaci! Je  to určitě jinak  může být, že

-chtěl odejít sám , protože  má s Vrbou po ME  namířeno někam do ciziny za velké love

nebo

-byl odejit, protože  zkrátka  vedení klubu nevěří, že je schopen dostat do pohárové Evropy, nejlépe LM…

Ten druhý případ mne děsí. Vrátím se k Baníku a Olmíku. Jejich sestup a  vlastně trvalý propad  má jeden společný jmenovatel – vyhazov  úspěšného trenéra. V Baníku Svědíka, který s naprosto nekonkurenčním týmem dokázal hrát pátý flek po půlce ligy, ovšem vedení klubu to připadalo málo a prý  nehrál atraktivní fotbal. Musel pryč. A podobně  byl před časem z Olmíku vyhozen Pivarník…Ačkoli Sigma   tehdy pod ním byla  v lize čtvrtá!!! Výsledek v Ostravě i Olomouci je stejný – od  té doby jen neustálý výkonnostní sešup a  zmar. Prostě  štěstí urazíš  jen jednou.Nyní  to samé provozuje Viktorka. Krejčí obhájí  titul a odchází. Z  té  reminiscence na Ostravu a Olomouc mne mrazí… Navíc blamáž při získávání Trpišovského  a prodlužující se námluvy  s Pivarníkem… /psáno minulou středu/

Nemyslím, že  před novou sezonu ještě budu psát  další článek ohledně  ambicí jednotlivých týmu před sezonou. Nechce  se mi do toho. Otrávila  mne poslední tři kola  v podání Viktorky. Stejně  tak, evidentní čachry v závěru ligy. Hadím uštknutím je pro mne samostatná liga.  Která je  jasně  v režii pražských S, tedy konkrétně pánů Křetinského a Tvrdíka… Navíc  jejich čínští partneři vlastní oba tyhle kluby! Jaká asi ta liga  bude? Už slyším poznámky  o Plzni a Berbrovi. Jenže  Berbr  nevlastní  Viktorku. A nikdy nevlastnil. A zajímavá  je nová figura  v čela  rozhodčích. Museli jsme si ho  dovézt z Polska. Prý kvůli získání důvěry  veřejnosti…

Jenže pan Listkiewicz  není nepopsaný a už vůbec ne skvělý list polské fotbalové historie, jak se nás snaží přesvědčit Pelta!

Budu citovat z  webu TV Nova:

To ale nebyla jediná nepříjemnost, která se za jeho vlády v polském fotbalu řešila. V roce 2006 se stal trnem v oku ministra sportu, který poukazoval na špinavé praktiky v polském fotbale. Vyšetřovatelé měli připravené zatykače na 40 osob kvůli podezření z korupce. Vláda se rozhodla prověřit svazové účetnictví. Jak informoval i web ihned.cz, v roce 2008 pak byl Listkiewicz odvolán ministrem sportu. Důvodem byla liknavost v řešení problémů korupce.

Fakt protikorupční koště  I.A…. To jsme si tedy pomohli!

Přidejme  si k  tomu Luftjardu Tvrdíka  a oligarchu Křetínského, to vše zahuštěno věčným a nesmrtelným Mírou Peltou…  Jestliže  si Křetínský a  další oligarchové  uměl ochočit Zemana, aby  v jejich zájmu a pro jednal s Čínany a skončilo to čínským přímým angažováním v Edenu a nepřímým na Letné,  nemám žádné iluze o tom, co bude  v  naší nejvyšší fotbalové soutěži dít. Zejména  když se stejní  Čínané mají stát hlavními sponzory ligy i českého fotbalu. To tedy bude liga! Kdyby  někdo náhodou myslel, že  to vidím příliš  stranicky  klubisticky a  černě, tak bych mu rád  připomenul něco velmi příznačného, co charakterizuje nastupující nové pořádky  v českém fotbalu –  začátek dubna   t.r. kdy  podnikatel a  do té doby šéf Slávie  Jiří Šimáně  prostě  složil funkci a práskl dveřmi. Pro něj, jako pro renomovaného podnikatele  byly  nepřijatelné metody  Jaroslava Tvrdíka… Ani se mu nedivím. Já bych s Luftjardou taky  nechtěl mít nic  společného. Nehledě k tomu, že  Kuftjarda se změnil na Luftjardu čističe a právě vyhodil i  ředitele klubu Trundu. Asi neměl dost šikmé oči nebo dostatečně kladný vztah k  rýži.

Přidám k tomu čachry  s vysílacími právy  z fotbalu, kde placená O2 bude mít přednostní práva na přenos  dokonce už dvou ligových utkání v každém kole…

A mimochodem, hrubě  se mi nelíbí Vrbova  nominace na Euro. Evidentně  tam hrají  zájmy  mocných oligarchů  a hráčských  manažerů na  zviditelnění jejich  hráčů daleko větší roli  než výkonnostní hledisko. Jsem tím znechucen a  Euro mne už nebere.

A  jako vrchol všeho  si dovolím ocitovat Peltu, když představoval nového  majitele fotbalového Jablonce -Adriana Krufa:

„Pan Kruf má ale i další vlastní nemalé byznysové aktivity,“ upozorňuje jablonecký boss. „Tím, že se chystá nový loterijní zákon, že tu budou internetová kasina, tak i já s ním mám velké plány z hlediska rozvoje, abychom pro český fotbal, nejen pro Jablonec, vytvořili nové prostředky. Naskýtají se nové možnosti, protože internet je všemocný,“

Zdroj

Takže – Pelta má velké plány  v oblasti hazardu! Rád  tomu věřím. Ale  říkám si, proč  by mne měl rozvoj jeho plánů s hazardem, který pokládám za jedno z největších zel pro společnost, či spíše  za rakovinu naší země nějak podporovat. Třeba komentáři o fotbale! Může být, že  tohle je opravdu poslední článek, který o českém fotbalu na Kose píši…

A ještě  drobnost – musím vyhodnotit minulou tipovačku. ptal jsem se  kterých pět mužstev bud e hrát  evropské poháry  na  postavení v tabulce.

Pouzí dva tipéři uhodli pohárovou pětku. Žádný konečné pořadí. Pro mne osobně  byl z nich blíže  realitě  Vahy s  tímto tipem:

1) Sparta
2) Plzeň
3) Slavia
4) Boleslav
5) Liberec

Je  tedy vítězem.

P.S:  dnes jsou k fotbálku povoleny komentáře

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Za fotbalovou ligou 2015/16 a fotbalem vůbec

 1. takytaky napsal:

  To trvalo, než to panu domácímu došlo! To okolo toho s tou rakovinou…
  Snad mu to vydrží.

 2. Hlawoun napsal:

  Vlkův pesimismus, co se týká vyhlídek Viktorky, pro mě patří k významnému koloritu všech jeho komentářů tady i na našem fanouškovském fóru. Přiznávám, že bych se upřímně vyděsil a uvažoval o prodeji/přenechání permanentky, kdybych si přečetl větu ve smyslu: „V nadcházející sezóně/zápase je Viktorka jednoznačně favoritem a o titul/vítězství ji může připravit jen vysoce nepravděpodobná souhra náhod.“
  Ale teď vážně. Ten pesimismus má zcela jednoznačně reálný základ, vlk nevypustí z pera/pusy/kompu nic, co by neměl podloženo fakty. A přesto… 2 roky po sobě titul, rekordní šňůra, opakované zesměšnění rudých nadlidí… Kulatý nesmysl je prostě nepředvídatelný a to je na něm to krásné. A protože vím, že vlkovo srdce bije jednoznačně v červenomodrém rytmu, nepochybuji o tom, že právě on má z nevyplnění svých předpovědí tu největší radost. Proto doufám, že se bude mýlit ještě dlouho a my ostatní si ještě mnohokrát počteme jeho hodnocení, předpovědi a průpovídky, protože z nich dýchá láska k fotbalu a těm pravým barvám. FCVP 4ever!

 3. Vaclav napsal:

  Vlku mohl by si blizeji vysvetlit neprimou vazbu Kretinskeho na Cinany ?

  • vlkp napsal:

   Do skupiny J and T z 50% vstoupil čínský vlastník Slavie Praha. Slávku vlastní přímo, a Spartě má vlastnický podíl přes část, kterou drží Jand T. Myslel jsme, že je to obecně známo.

   • Vaclav napsal:

    Vlku myslel sem, ze Kretinsky je hlavne EPH, kterej se snazi dostat do Anglie a Nemecka a JT je jeho kamaradstvi se Slovakama kde jsou asi i Cinani. Jestli formalne ma Spartu JT, me spis prislo, ze tam rozhoduje solo

Komentáře nejsou povoleny.