Ano estráda pokračuje. Ale trochu jinak.


Přiznávám, že jsme měl velký duševní problém s tím, jestli na   včerejšek pustit na Kosu článek paní MT, v kterém komentovala neschválení tzv. protikuřáckého zákona v parlamentu. Nesouhlasil jsem totiž s jeho vyzněním , což pro mne není důvod něco neotisknout viz druhý zákon Kosy :

Dobrý autor není automaticky ten s jehož názorem souhlasím

Vadilo mi, že jeho vyznění ve stylu:

-antikuřácký zákon je direktiva Evropské unie

-Unie ho chce protlačit za každou cenu

-když se nepovedlo jej prosadit, tak jako vždycky se bude hlasovat v dotyčné zemi, daném případě v ČR tak dlouho, dokud to nebude podle bruselských not

Nakonec  jsem ho vydal. Protože  šlo o novou autorku.  Zavedenému autorovi bych to  bez váhání vrátil.

Chtěl jsem to docela šílené počínání sněmovny pojednat tak jak tak, ale nemám už dost dlouho na vlastní články na Kose kapacity. Ani časové, ani duševní ani zdravotní. Ale tady, po  paní MT,  jsem prostě po klávesnici sáhnout musel. Protože vše je, podle mého názoru jinak.

Antikuřácký zákon není v parlamentu České republiky žádným nováčkem. Je to už kdo ví kolikáté projednávání a vždycky to nakonec dopadne stejně. Vždycky  tažení proti kouření je  volebním tématem, lidi to většinově  chtějí slyšet.  Ale nepřijme se nakonec vůbec nic nebo nanejvýš nějaký totální paskvil, který se s kouřením vypořádává asi stejně jako Otesánek s bojem proti obezitě. Český parlament zůstal i tentokrát jen věrný sám sobě. Jen to provedl daleko trapnějším způsobem než obvykle. A přivedl zemi na pokraj vládní krize.

Máme tendenci vinit Brusel ze všeho, co se šustne. Jakkoli si za spoustu průšvihů můžeme sami. A antikuřácký zákon to demonstroval v plné nahotě. Ano, Brusel je proti kouření. A nejlépe pro jeho úplný zákaz.  Tedy – ve svých prohlášeních a dokumentech  to  tvrdí…. Ovšem soukromě si o této jeho rigoroznosti dovolím pochybovat. Nicméně je pravdou, že že legislativa, týkající se kouření a kuřáků, se v poslední dekádě v celé Evropě velmi změnila a  ti, co holdují tabákové droze,  jsou v postavení univerzálně lovné škodné. Osobně se ovšem domnívám,  že jádrové slovo z toho dvoudílného označení není škodná, nýbrž lovná. A že po jejich úplném zatlačení do ilegality nikdo neprahne. V závěru tohoto si článku si na číslech, které mi poslal jeden z kosířů, dovolím ozřejmit proč. Budete nejspíš zírat stejně jako já. A snáze pochopíte, proč právě poslanci Ano šéfe dělalo takové vlny a jasně zhatili přijetí zákona. Takže Česká republika je i nadále jednou z posledních, ne li poslední zemí v Evropě – nejen v Evropské unii, kde si kuřák, zatím, celkem neomezeně užívá.

Ale prozkoumejme   některé z důvodů, které podle mne ve sněmovně nadproporčně pomohly zablokovat přijetí tohoto zákona. Je jich rozhodně daleko víc než jeden, jak doložím, ale jsem dalek toho, abych si myslel, že můj výčet je úplný. Nicméně myslím, že jsem vybral ty úplně nejzásadnější

1- dlouhá ruka tabákové lobby

2-blížící se volby a boj o hlasy voličů a to za každou cenu

3- vzájemné účtování a animozity v současné vládní koalici

4- výnosy z kouření v porovnání s náklady způsobené kouřením jsou v konečném účtování výrazně plusovým příspěvkem do státní pokladny

Vezmu to, tak jako vždycky popřadě bod po bodu.

1- dlouhá ruka tabákové lobby

O tomhle se netřeba šířit. To je naprosto zřejmé při každém hlasování o tabáku a omezování kouření. Bez ohledu  na  to,kdo  se do parlamentu navolí, vždycky tam tabákové konncerny najdou dostatek svých přátel a vždycky je umí „namotivovat“ tak, aby případné znění eventuálního nově přijatého zákona moc nebolelo. Tohle je bez debat. Kdyby o tom náhodou někdo chtěl pochybovat, tak sem dám důkaz nad důkazy – vývoj kurzu největšího českého výrobce tabákových výrobků za posledních 5 let.

tabák1

Prostě z uvedených grafů je vidět, že Philip Morris a držitelé jeho akcií se evidentně naprosto nebáli, že by snad firma mohla nějak utrpět a dojít ke škodám změnou české legislativy, která by omezila  prodeje  cigaret. A zejména ne v poslední době, kdy se jednalo o tom zákonu, co za tak trapných okolností shořel ve sněmovně. Nemluvě o tom, že akcie si vedla v uvedených 5-ti létech daleko lépe než index pražské burzy. Prostě je zřejmé, že investoři naprosto věří tomu, že tabákový koncern si to dokáže v nějakém Česku dokonale ošéfovat a že nadstandardní dividendy opět a opět budou. A měli pravdu. Budou. V parlamentu to dopadlo ZASE na výbornou! Tohle není o Bruselu ani o Unii, to je o nás. O poměrech v České republice a české politice. Také samozřejmě jde o vysvědčení pro českého voliče. Myslím, že  vše nejlépe  popisuje  následující karikatura

vtip

2-blížící se volby a boj o hlasy voličů a to za každou cenu

Ano, čeká nás  zanedlouho supervolebních asi tak 12 měsíců. Nejdříve volby krajské a senátní, následně prezidentské klání a vše bude korunováno výměnou parlamentních poslanců pro novou legislativní periodu…. Což  každé politické straně  velí  shánět hlasy  stůj co stůj nebo , nejméně,  zbytečně nenaštvat nějakou velkou  skupinu v  elektorátu.

Pravice na české politické scéně je těžce otřesena. Zoufale hledá nějaká témata na kterých by se mohla vyprofilovat a zejména pak ty, kde by mohla oslavit nadkritickou masu hlasujících. Takže logicky jde zejména po zákonech, kde může hrát na strunu osobního sobectví, prospěchu nebo požitkářství. Což vedle zákonu o elektronické evidenci tržeb je zcela evidentně protikuřácký zákon. Ta matematika je velmi jednoduchá. Z celkového počtu 2 300 000 kuřáků v ČR tvoří 250 000 děti a mladiství /zdroj http://www.anamneza.cz/Statistiky-koureni/clanek/78 /

Takže těch, co mají právo volit je 2,05 milionu! Antikuřácký zákon, který by je omezil je přece bezvadná věc, jak se jim připomenout! Každý kuřák  v zemi musí vědět, kdo hájí  jeho  zájmy!  Žádný div, že ve sněmovně i jinde znělo tolik blábolů ohledně dopadů na malé hospody, že pokud chce stát omezit v osvěžovnách kouření, tak at si to zakazuje jen v těch svých, že je to omezování osobní svobody a svobody podnikání, atd. atd. Vedle zajímavé motivace od lobistů je, podle mne právě tohle hlavním důvodem toho virválu ve sněmovně. Zkrátka Kalousek, Fiala a Benda chtějí politicky přežít. A cesta přes udržení pokud možno co nejvíce a co nejméně omezovaného cigaretového kouře je to pravé ořechové. Však se taky pánové a dámy z Kalosuekpartaje a ODS velmi činili s pozměnovacími návrhy. Nakonec jich, spolu s vládními kolegy, zejména z ČSSD / i tady mají tradičně pochopení pro Philip Morrise další/ dali dohromady snad přes 250….

3- vzájemné účtování a animozity v současné vládní koalici

Zákon odhalil  naprosto dokonale jak to v současné koalici vypadá. Babiš ve sněmovně tentokráte nebyl osobně a zřejmě nevydal tvrdou direktivu jako jindy, takže jeho poslanci částečně nevěděli co jaksi dělat a z druhé části naopak využili ojedinělé příležitosti dělat si, co jim ráčí, když  Andy  zrovna  není. Výsledkem bylo jejich naprosto zmateční hlasování a potopení ve vládě dohodnutého zákona. „Zdůvodnění“ typu – schválením pozměnujícího návrhu věčného poslance Marka Bendy se z protikuřáckého zákona stal zákon pro kuřácký a proto jsme jej nakonec nepodpořili, je tak právě vhodné být součástí Mezi ploty, která tenhle víkend probíhá v Bohnicích. Pánové Babiš a Vitula by tam s tím měli vystoupit. Říkat tohle do televize a dalších sdělovacích prostředků je urážkou každého trochu soudného voliče! Mimo jiné proto, že kdyby nebylo 8mi hlasů z ANO, nebyl by Benda se svým nápadem zřízení kuřáren v hospodách uspěl. Následně  proto, že  nic nebránilo Faltýnkovi, aby   předseda  klubu ANOšéfe, požádal před závěrečným hlasováním o  přestávku na jednání klubu a muselo by mu být  vyhověno.  A  tam se  dalo, s koaličními partnery projednat co třeba –  například  stažení návrhu zákona. Ale  Faltýnek tuhle  elementární  parlamentní praktiku  nepoužil. Že  by byl až tak neschopný?

Takže Babiš nám opět jen močí na nohy. Neustále tvrdí, že není politik. Jenže když na něj hledím, vidím, že se už dávno stihl naučit všechny nejtemnější a nejodpornbější triky politikářského řemesla více než dokonale. Včetně toho, realita v jeho podání, je rodná sestra měňavky. A protože je jich hodně druhů, tak osobně konstatuji, že Andy mi ze všeho nejvíce připomíná tu úplavičnou.

Evidentně pro Babiše tato koalice fakticky skončila v okamžiku, kdy jeho vládní partneři zcela zřetelně dali najevo, že to myslí naprosto vážně  se zákonem o střetu zájmů , který by jej velmi citelně omezil a postihl. Od té doby nevynechá žádnou příležitost jak partnerům házet klacky pod nohy. A že mu to jde! Okamžitě po hlasovací blamáži vyrazil s prohlášením, že premier Sobotka je lhář, což stihl ještě několikrát zopakovat a navíc odmítl účast na dohadovacím řízení koaliční rady, která měla problém odstranit. Mně osobně z toho vychází jediné – Babiš jen čeká na vhodný okamžik, aby současnou vládní sestavu rozbil a přetavil své volební preference v mandáty ve volbách. Na férovku je ovšem třeba konstatovat, že zbytek koalice není lepší. Viz debakl dalšího vládního, silně preferovaného zákona o posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu směrem ke krajům a obcím. Senátoři za ČSSD a KDU ČSL ho prostě zavraždili bez mrknutí oka. S řadou trapných výmluv. Ale účelu bylo dosaženo – soc dem i lidovci chtějí bojovat s korupcí. Ale tam kde mají svoje lidi, tak tam prosím nechceme, aby se nám v tom někdo hrabal… Tam NKU nesmí!

Největším přínosem téhle vlády zatím bezesporu byl fakt, že negenerovala zásadní rozpor y svých členů jak na běžícím pásu a že s nimi neobtěžovala veřejnost. Tohle jí připisovalo plusové body. Zdá se, že vše zmizelo minulý týden ve sněmovně v cigaretovém kouři… Kalousek s Fialou musí být happy! Zkrátka – protikuřácký zákon jako koaliční rozbuška. A podle mne – vědomá a vědomě odpálená. Babiš partají. Za dobrovolné dementní asistence zbylých dvou vládních subjektů. Ale volební preference jsou volební preference! A politikáře nic jiného nezajímá. A Babiš má prostě maximální ambice. Co je dobré pro Agrofert, bude dobré i pro Českou republiku. A naopak! A nikdy jinak.

4- výnosy z kouření v porovnání s náklady způsobené kouřením jsou v konečném účtování výrazně plusovým příspěvkem do státní pokladny

Jdeme do finále. A přiznávám, že pro mne dost nečekaného. Tak nějak jsem bral za bernou minci prostě kouření se všemi svými dopady v konečné fázi je pro stát víc e méně nákladem. Byl jsem ale jedním z kosířů velmi razantně vyveden z omylu, když mi poslal následující mail:

Narazil jsem na zajímavý dokument, který může vysvětlovat frašku se zákonem o kouření.

Není třeba studovat celé. Podívejte se na konec, kde je tabulka a poté si prohlédněte dle zájmu střeva.

http://nf.vse.cz/socd/2011/brabec-petr-ing.pdf

za který mu velmi děkuji. A tu tabulku, abyste ji nemuseli hledat, tak  vám ji sem rád dám. Jde sice o údaje z roku 2009, ale jsem si celkem jistý, že finančně to přibližně stejně – ne li lépe po výrazných úpravách sazeb DPH, bude vypadat i v současnosti.

tabák

Takže autor té studie spočítal, že rozdíl mezi příjmy a výdaji ohledně kouření je plus 22 miliard pro státní pokladnu!!! Neobyčejně velké pokušení pro ministra financí, co hodlá stát spravovat jako /svou/ firmu!!!! Ale i pro všechny jeho předchodce a následovníky! I tohle je určitě jeden z důvodů, pro proč ČR je kuřáckým rájem Evropy!

A jakkoli už dnes jeden vtip na tento den máme a v článku je už jeden další, nemohu si pomoci a musím sem dát ještě jeden. Od téhož autora!  A děkuji touto cestou kosířce, která mi oba zaslala.

vtip

Ne, paní MT rozhodně ve svém článku a obvinování Bruselu neměla pravdu. Nejsem žádný fanda těch, co momentálně Evropu a Evropskou unii řídí. Vyčítám jim mnohé a tady na Kose ani na Slobodném vysielači se s nimi rozhodně nemazlím a nehodlám na tom nic změnit. Ale v té kuřácké trapnosti tentokráte Brusel nejede a ani nemá prsty. To všechno je Made in Czech Republic! Naše vnitřní trapárna a pro mne dokonalá ukázka toho, jak jsme asi schopni si vládnout sami! Či spíše – nevládnout. Jen se tu nechat osobně namotivovat těmi, kteří mají zájem nějaký zákon silně ohnout, ochromit nebo nechat prohlasovat podle svých potřeb a mají na to dostatek motivačních „argumentů“ . Tu zase v rámci svých osobních nebo partajních ambicí potopit bez nejmenšího zaváhání to, co jejich volič očekává a co mu slíbili a ondy zase klidně upřednostnit a to za každou cenu, státní inkaso. A vše obalit omáčkou pro blbce voliče. Skutečně si myslíte, že když bruselská garnitura je absolutní mizerie, že ta naše je  třeba  o fous lepší? Vzpomente si na totální rozkradení země v 90-tých letech, vzpomente si na bezbřehou korupci v první dekádě 21.století – s tím vším neměl Brusel nic společného. A nemá ani s českými trapnostmi kolem zákonu o cigaretovém a jiném dýmu, který skončil dokonalou a trapnou fraškou v poslanecké sněmovně!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.