Nedělní demonstrace v Brně – psáno a foceno speciálně pro Kosu


napsal a  nafotil Šebr

 

Neděle nebyla v Brně poklidnou sobotou. V 9 hodin dopoledne se konala před Právnickou fakultou vzpomínka na prezidenta Eduarda Beneše u příležitosti výročí 132 let od jeho narození. Zúčastnili se odbojáři jak z Moravy, tak i z Čech. Zásluhy pana prezidenta připomněli i zástupci ze Slovenska. Přítomní položili kytice k pomníku pana prezidenta včetně pietní vzpomínky. Vrcholem pokrytectví byla přítomnost primátora Brna Vokřála, který se v jednom šiku s ministrem Hermanem snaží podlézat „Sudeťákům“. Zřejmě si nepřečetl projev pana prezidenta Beneše v Brně v roce 1947, kde přímo varoval před přepisováním historie a zapomínání na rozbití republiky a následných obětí 2. světové války. Událost byla ukončena zpěvem naší a slovenské hymny.

Za hodinu poté začala demonstrace proti sudetoněmeckému namlouvání našich tzv. elit. Počínaje primátorem Brna Vokřálem, přes Hermana, Bělobrádka, Schwarzenberga a jejich nohsledů. Účast byla početná, odhadem ca 600-800 lidí. Účastnili se jak odbojáři, tak i Přátelé našeho pohraničí, antifašisté a s projevem vystoupil i německý odbojář z Drážďan. Všichni řečníci se shodli na kategorickém postoji vůči snaze „Sudeťáků“ o tzv. narovnání vztahů, o snaze přepisovat dějiny a pokřivené výuce našich dětí ve škole ve výkladu naší historie a vztahů s Němci. Úloze Henleina, protistátní činnost ordnerů, násilné vyhánění českých občanů ze svých majetků, napadání těch, kteří se podrobit nechtěli. Německý antifašista také neopomenul zájmy nadnárodních korporací na ovládnutí evropských národů za účelem zvyšování jejich zisků. Také glosoval záměrné přijímání nelegálních migrantů s cílem odvrátit pozornost veřejnosti od přípravy na válku, zvyšování zbrojení a zahltit ji obavou o práci, bezpečnost rodin a sociální napětí ve společnosti. Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Vodička připomenul jednání tzv. elit směrem k „Sudeťákům“ ve smyslu naprosté ignorace příčin jejich odsunu. Shromáždění bylo zakončeno českou hymnou a zpívanou slovenskou. Po proslovech se účastníci vydali na pochod městem k magistrátu. Zde vyslanci předali protestní petici proti snaze primátora Vokřála, aby se v Brně konaly Sudetoněmecké dny a jeho bratříčkování s Berndem Posseltem. Reakce účastníků na tuto skutečnost byla velmi hlasitá a rázná včetně volání po okamžité demisi Vokřála a soudu za vlastizradu. Akce se díky dobré organizaci obešla bez incidentů.

Odpoledne v 17 hodin se konala protestní demonstrace na Mendlově náměstí proti pochodu „Sudeťáků“ z Pohořelic do Brna. Je to jejich připomínka odsunu brněnských Němců z Brna do Pohořelic. V minulosti se tohoto pochodu zúčastnil i primátor Vokřál a urazil tímto jednáním všechny vyháněné Čechy z pohraničí v roce 1938!

Na závěr  bylo přijato Provolání, jehož  text  zájemci naleznou  zde:

http://www.klub-pohranici.cz/news/provolani-ucastniku-protestniho/

Posílám několik fotek jak ze vzpomínky na prezidenta Beneše, tak i z demonstrace, která měla  připomenout  historické souvislosti a to dokoncé přepisovačům dějin typu Herman, Vokřál nebo Hollan.

Výstřižek Výstřižek1Výstřižek2 Výstřižek3 Výstřižek4 Výstřižek5

Výstřižek6 Výstřižek7 Výstřižek8

 Vlkův dodatek:

Omlouvám se, že  tohle  nešlo už v pondělí. Ale mám velmi omezený přístup k internetu

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.