JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku


vybral, přeložil a  uspořádal JF

Ani  minulý  týden  nebyl na  angloamerických  webech, zejména  na   těch, o kterých  český  a slovenský  mainstream zásadně  neinformuje,  žádná  nuda. Posudte  sami

To, co Tony Blair odhalil svou kritikou Corbyna, je zajímavé
http://www.unz.com/pcockburn/what-tony-blair-revealed-during-his-criticism-of-corbyn-is-interesting/
Patrick Cockburn, AntiWar, 10.6.2016
Za normálních okolností má každý, kdo kritizuje Jeremyho Corbyna, zaručenou podporu hlavních britských medií, která zjevně cítí, že ani není nutné předstírat nepředpojatost vůči současnému  labouristickém vůdci. Protože Tony Blair je obdobným objektem automatické démonizace, bude po jeho nelítostném útoku na Corbyna zajímavé pozorovat, na koho se media zaměří víc.

Studie tvrdí, že 102 země jsou mírumilovnější než USA
http://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2016/06/09/102-nations-more-peaceful-than-america-study-says/85653484/
Ashley May, USA Today, 9.6.2016
Podle této nové studie jsou i Maroko, Botswana, Zambie a Uganda mírumilovnější než Spojené Státy. Plný text studie je ke stažení na adrese
http://static.visionofhumanity.org/sites/default/files/GPI%202016%20Report_2.pdf

Už celých 20 let čeká OSN na uzavření funkční smlouvy o zákazu testů jaderných zbraní
https://www.yahoo.com/news/20-years-un-waits-working-nuclear-test-ban-115916072.html?nhp=1
Associated Press, 12.6.2016
Svět byl bezpečnějším místem, když se nově zvolený president Obama přimlouval za „agresivní snažení“ o globální zákaz testů jaderných zbraní. Na konci jeho období zůstává nějaká funkční dohoda stále jen snem.

Peter Thiel, účastník schůzky Bilderberg 2016, říká, že libertariánství není totéž co radikální transparentnost
http://www.blacklistednews.com/Bilderberg_2016%3A_Libertarianism_not_synonymous_with_radical_transparency%2C_claims_Peter_Thiel_/51852/0/38/38/Y/M.html
RT, Blacklisted News, 12.6.2016
Miliardář Peter Thiel, účastník konference Bilderberg, která se konala tento týden v Drážďanech v Německu, hájil její tajnůstkářské pojetí a přirovnal ty, kteří volají po transparentnosti, k východoněmecké tajné policii Stasi.

Vlkův  vstup:

Peter Thiel je  vůbec zajímavá  figura!  Financoval  v  první  instanci  vítězný  proces   zápasníka ve  wrestligu, Hulka Hogana, vlastním jménem Terry Bollea. proti  serveru Gawker, který se  specializuje  na těžký  bulvár. A  pokud  by  stejně  dopadlo i odvolání,  pak Gawker  skončí v bankrotu, protože  jednoduše  nebud e mít  na  odškodné  za  utrpěnou osobnostní  újmu, které  má, podle prvoinstančního rozsudku   vyplatit. A  to všechno jen proto,  že  se   Gawker  o Thielově  sexusální orientaci  dovolil informovat  veřejnost. A  nejbizarnější  je,  že  jak vydavatel, tak šéfredaktor  jsou podobně  jako Thiel,  homosexuálové…

Více na: http://www.euro.cz/miliardari/hrdina-ci-komiksovy-padouch-miliardar-thiel-nici-bulvar-1292073#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

NSA zamýšlí využívat „internet věcí“ včetně biomedicinských zařízení
http://www.blacklistednews.com/NSA_Looking_to_Exploit_Internet_of_Things%2C_Including_Biomedical_Devices%2C_Official_Says/51851/0/38/38/Y/M.html
The Intercept, Blacklisted News, 12.6.2016
Americká National Security Agency podle vyjádření jednoho ze svých vedoucích představitelů zkoumá možnosti využití i biomedicinských zařízení, napojených na internet, jakými jsou například kardiostimulátory.

Ekonomové bourají mýtus, že válka je dobrá pro ekonomiku
http://www.blacklistednews.com/Economists_DESTROY_the_Myth_that_War_Is_Good_for_the_Economy/51850/0/38/38/Y/M.html
Blacklisted News, 12.6.2016
Jeden z nejvytrvalejších mýtů v západní společnosti je mýtus, že válka je pro ekonomiku něco dobrého. Je důležité, aby široká veřejnost, politici a ekonomové měli přístup ke konečným analýzám a jednou provždy se tak přesvědčili o tom, zda válka je pro hospodářství dobrá či špatná.

Proč tolik bankéřů páchá sebevraždu?
http://www.blacklistednews.com/Why_are_so_many_bankers_committing_suicide%3F/51855/0/38/38/Y/M.html
Michael Gray, Blacklisted News, 12.6.2016
Tři přední bankéři v Londýně, New Yorku a v Sieně v Italii zemřeli vlastní rukou během 17 měsíců v letech 2013-2014. V té době nikdo neviděl žádné souvislosti ale všechny tři oběti měly nějaké napojení na rozvětvený globální bankovní skandál, a o příčině jejich smrti zůstalo více otázek než odpovědí..

Šest akcí, ve kterých by Soros mohl být vítězem
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-06-13/6-events-that-could-make-soros-a-winner
Mohamed A.El-Erian, Bloomberg View, 13.6.2016
List
Wall Street Journal minulý týden oznámil, že se na podivné finanční trhy těchto dnů vrací další dlouhodobý investor. George Soros opět začíná obchodovat. Svět se zjevně  má  na  co těšit….

Ekonomové se snaží nějak srovnat s realitou
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-06-10/economics-struggles-to-cope-with-reality
Noah Smith, Bloomberg View, 10.6.2016
S pojmem makroekonomika jsou spojovány čtyři vzájemně odlišné základní aktivity. Ale tyto aktivity mají poměrně málo společného mezi sebou navzájem. Pochopení vztahů mezi nimi by mohlo pomoci k porozumění tomu, proč jsou dnešní debaty o hospodářském cyklu tak zmatené.

Opuštění Evropské unie by těžce zasáhlo chudé rodiny ve Spojeném Království
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-06-09/exit-from-eu-would-hit-poor-u-k-families-hard
Victoria Bateman, Bloomberg View, 9.6.2016
S tím, jak se blíží termín volby Spojeného Království, zda zůstat v EU nebo ji opustit, ekonomové, politici a odborníci donekonečna debatují o tom, jaké důsledky může opuštění EU přinést hospodářství země. Ale měřítko řádu miliard liber je pro většinu anglických rodin nekonečně vzdálené.

Čína má problém s roboty
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-06-09/china-has-a-robot-problem
Adam Minter, Bloomberg View, 8.6.2016
Tenhle příběh se poprvé vynořil v polovině května: Foxconn, špičkový výrobce Apple, nahrazuje 60.000 svých dělníků roboty. Kdekdo, od BBC až po internetové stránky příznivců Apple, ihned začal referovat o novinkách, které otřásají zemí. Byl tu jen jeden problém: většinou byly nepravdivé.

Putinovi evropští přátelé nepotřebují jeho peníze
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-06-09/putin-s-european-allies-don-t-need-his-money
Leonid Bershidsky, Bloomberg View, 9.6.2016
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se Rusko snaží
rozdělit a opanovat” politiku v Evropě tím, že podporuje euroskeptické populisty. Pravidelně o tom diskutujeme,” řekl Zaorálek listu Financial Times, a není pochyb o tom, že se to Rusko pokouší financovat.”

Špičkový psycholog říká, že je jen jediný způsob, jak vyniknout ve svém oboru – ale ne všichni s ním souhlasí
http://uk.businessinsider.com/anders-ericsson-how-to-become-an-expert-at-anything-2016-6
Shana Lebowitz, Business Insider, 12.6.2016
Jako teenager ve Švédsku hrál Anders Ericsson často šachy s jedním ze svých spolužáků, hráčem mnohem horším než on. Vždycky, když hráli, Ericsson ho doslova rozdrtil. Jednoho dne ho však jeho spolužák porazil. A Ericsson chtěl vědět, co přesně jeho kamarád udělal, že se tak drasticky zlepšil.

Rostoucí počet Britů neumí správně vyslovit slovo „three“
http://uk.businessinsider.com/maps-english-dialect-pronunciation-regional-variations-2016-6
Jim Edwards, Business Insider, 11.6.2016
Široká škála akcentů a dialektů, která charakterizovala různé oblasti Britanie, je podle nové studie z Cambridge na ústupu. Studie ukazuje, že všichni začínáme místo místních nářečí používat přízvuk Angličtiny, pocházející z jihovýchodu.

Miliardář Mike Lynch si myslí, že Brexit by byl pro Britanii katastrofou
http://uk.businessinsider.com/mike-lynch-thinks-brexit-is-lunacy-2016-5
Sam Shead, Business Insider, 12.6.2016
Podnikatel, který prodal v roce 2011 svou velkou datovou firmu Autonomy společnosti Hewlett Packard za 7 miliard liber, prohlásil v dlouhém rozhovoru pro webovou stránku Leaders In, že pro něj osobně je Brexit bláznovství.

Tlak Saudů na zprávu o dětských právech podkopává důvěryhodnost OSN
https://www.chathamhouse.org/expert/comment/saudi-pressure-child-rights-report-undermines-uns-credibility
Peter Salisbury, Chatham House, 10.6.2016
To, že byl Rijád schopen tak bez rozpaků použít svůj vliv na tak důležitou zprávu, signalizuje pro OSN a mezinárodní komunitu, že humanitární spravedlnost a práva dětí jsou až na druhém místě za politickým a finančním prospěchem.

Mlčení Ruska skrývá jeho preferenci Brexitu
https://www.chathamhouse.org/EXPERT/COMMENT/RUSSIAS-SILENCE-CONCEALS-PREFERENCE-BREXIT
James Nixey, Chatham House, 7.6.2016
Na druhé straně by vystoupení Britanie z EU mohlo posílit Ruskem preferované geopolitické představy a Západu značně ztížit možnosti, jak čelit mocenským hrám Ruska.

Demokrati jsou nyní agresivní stranou války
https://consortiumnews.com/2016/06/08/democrats-are-now-the-aggressive-war-party/
Robert Parry, Consortium News, 8.6.2016
Po celé půlstoletí, už od vietnamské války, byla Demokratická strana tou méně válečnickou z obou hlavních amerických stran. Ale to se s volbou jestřábí ženy -Hillary Clintonové úplně změnilo, píše Robert Parry.

Informační válka mezi USA a Ruskem: jak je to doopravdy?
https://consortiumnews.com/2016/06/10/the-us-russia-info-war-whats-real/
Gilbert Doctorow, Consortium News, 10.6.2016
Obamova administrativa šermuje možností skutečného mírového pokroku na Ukrajině, aby přesvědčila Evropany k obnovení sankcí proti Rusku, ale není to jen laciná vábnička, určená k tomu, aby se Evropa udržela v šiku?

Jak můžeme oddělit pravdu od lži ve zprávách o válečných zločinech?
http://www.counterpunch.org/2016/06/10/how-do-we-separate-truth-from-lies-in-war-crime-reporting/
Robert Fisk, Counterpunch, 10.6.2016
Všichni ten problém známe. Každý novinář nebo historik, který má popisovat nějaká zvěrstva, je postaven před stejné dilema. Co uděláte, když armáda, milice nebo bojůvka je podezřelá z páchání hrozných zločinů proti lidskosti – a skutečně takové věci dělala i v minulosti – když nemáte jediný důkaz, že se nějaký konkretní čin skutečně stal?

Náš člověk v Ankaře: Proč Washington podporuje dalšího brutálního diktátora?
http://www.counterpunch.org/2016/06/10/our-man-in-ankara-why-does-washington-support-yet-another-vicious-dictator/
Brian Cloughley, Counterpunch, 10.6.2016
Dne 8 června potvrdil turecký president Erdogan nový zákon, který pomůže zničit poslední výhonky parlamentní demokracie v jeho zemi. Jeho soudy a jeho strana AKP zavedly zákon, který zbavuje některé  členy parlamentu poslanecké imunity.

USA drsně tlačí na Kanadu, aby prováděla protiruskou zahraniční politiku
http://www.counterpunch.org/2016/06/10/us-bullying-canada-to-pursue-anti-russian-foreign-policy/
Eric Draitser, Counterpunch, June 10, 2016
I když je svět neustále stavěn před četné krize, vyžadující spolupráci mezi USA a Ruskem – a Syrie, Ukrajina a mezinárodní terorismus jsou jen tři z mnoha příkladů – Washington se stále není schopen zbavit svých rusofobních způsobů.

Elity USA: prapůvodní gangsteři
http://www.counterpunch.org/2016/06/10/u-s-elites-the-original-gangsters/
Nick Alexandrov, Counterpunch, 10.6.2016
Donald Trump je v podsvětí jako doma. Tom Robbins píše, že se dnes už de facto nominant republikánů setkal za desítky let svého podnikání s „nepřetržitým proudem nabídek, které bylo možno odmítnout“. Když budoval své impérium, musel „pracovat se společnostmi a odbory, řízenými bandity“.

Vědkyně z nadace Friedrich Ebert: Protiraketová obrana NATO vyvolá těžkou odvetu vůči Evropě
http://www.larouchepub.com/pr/2016/160610_nato_missle_defense.html
Executive Intelligence Review, 10.6.2016
V příspěvku, publikovaném v červnovém čísle měsíčníku Internationale Politik und Gesellschaft, hodnotí analytička branných politik německé  sociálně  demokratické  nadace – Friedrich Ebert Foundation, Anna Maria Kellner, probíhající instalaci protiraketových systémů NATO v Polsku a Rumunsku.

Irán, Rusko a Syrie oznámily rozhodující bitvu proti všem teroristickým skupinám
http://www.larouchepub.com/pr/2016/160610_fight_terror.html
Executive Intelligence Review, 10.6.2016
Iránská Fars News Agency oznámila, že po setkání v Teheránu ministři obrany Iránu, Ruska a Syrie „souhlasí s vystupňováním spolupráce v boji proti teroristickým skupinám Takfirí a jejím sponzorům, kteří hlavně způsobili krizi v oblasti, zejména v Syrii a Iráku.

ISIS není teroristická skupina
https://www.foreignaffairs.com/articles/middle-east/isis-not-terrorist-group
Audrey Kurth Cronin, Foreign Affairs, March/April 2015
Proč protiteroristické operace nemohou zastavit současné džihádistické hrozby.
Po útocích 11.září se mnozí ve vedení americké národní bezpečnosti obávali, že po desetiletích příprav na střetnutí s konvenčním nepřítelem Washington není připraven na utkání s tak nekonvenčním protivníkem, jakým je al-Káida.

Co je to konspirační teorie? A co je to pravda?
http://www.globalresearch.ca/what-is-a-conspiracy-theory-what-is-the-truth/5429344
Prof Michel Chossudovsky, Global Research, 12.6.2016
Obama je na horké válečné stopě. Západní civilizace je údajně „ohrožena Islámským státem“. A „globální válka proti terorismu“ je oslavována jako humanitární podnik.

Válka s Ruskem bez jakékoli veřejné diskuse?
http://www.informationclearinghouse.info/article44852.htm
Stephen F.Cohen,
Information Clearing House, The Nation, 11.6.2016
NATO pokračuje ve svém vyzbrojování a
cvičeních” podél ruské hranice a Moskva přijímá protiopatření” – a hlavní media USA o tom stále mlčí.

Bilderberg plánuje vyvolání finančního kolapsu
http://www.prisonplanet.com/exclusive-bilderberg-planning-to-trigger-financial-collapse.html
Paul Joseph Watson, Prison Planet, 10.6.2016
Tajnůstkářská skupina se připravuje na to, že z nastalého hospodářského zhroucení bude profitovat. Je to už podruhé během posledních deseti let.

Členka Kongresu volá po zrušení instituce superdelegátů… s pomocí petice
http://nsnbc.me/2016/06/13/congresswoman-calls-for-the-end-of-superdelegates-with-a-petition/
Susanne Posel, nsnbc international, 13.6.2016
Členka kongresu Tulsi Gabbard se všech kolegů ptala, zda by podepsali petici za zrušení používání superdelegátů v Demokratické straně ve prospěch skutečné politiky. Její petice obsahuje výrok: „Současný systém je navržen tak, aby stál proti zdrojům občanského aktivismu a proti vůli voličů.“

Proč bychom neměli tak snadno pouštět z hlavy konspirace Bilderbergu
http://nsnbc.me/2016/06/10/why-we-shouldnt-dismiss-bilderberg-conspiracies-so-lightly/
Martin Parker, nsnbc international, 10.6.2016
Žijeme ve věku konspirací o světě, tvarovaném temnými intrikami, tajnými organizacemi a úmluvami, uzavíranými za zavřenými dveřmi. A i když se na ně často nahlíží jako na smyšlenky směšných lidí ve větrovkách, mohou se týkat skutečných kšeftů v globální politice.

Jen dvě země na světě dělají tyhle otřesné věci – a Spojené státy jsou jednou z nich
http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/only-two-countries-do-this-appalling-thing-and-the-us-is-one-of-them
Nick Giambruno, Ron Paul Liberty Report, 9.6.2016
Tahle historka vás asi rozčilí. Je to historka o tom, jak Eritrea, malá země na východě Afriky, o které sotva kdo slyšel, a Spojené státy dělají tutéž hroznou věc. Vydírání a vyhrožování násilím.

Progresivní eugenika
http://www.theamericanconservative.com/articles/progressive-eugenics/
Matthew Harwood, The American Conservative, 13.6.2016
Ať se vám to líbí nebo ne, éra pokroku v americké historii má svůj dokonalý příběh. Zděšeni politickou korupcí, nebezpečnými pracovními podmínkami a zapáchajícím životním prostředím, produkovaným průmyslovým kapitalismem, vletěli pokrokoví reformátoři jako Teddy Roosevelt do akce a použili opratě vlády ke zkrocení bestie korporací a k obraně průměrných Američanů.

Pochvala pro aplikaci, umožňující komukoli anonymně oznámit zločin – prvním zatčeným byl bezdomovec
http://www.independent.co.uk/voices/well-done-to-the-app-that-allows-people-to-report-crime-anonymously-the-first-arrest-was-a-homeless-a7078121.html
Dawn Foster, The Independent, 12.6.2016
Technologie nám může pomoci spojit se s lidmi a získat náhledy na věci, se kterými bychom se jinak nikdy nesetkali. Místo toho ji využíváme k tomu, že se vyhýbáme přímočaré, ale nám nepříjemné konverzaci.

Amerika neměla v roce 1945 daleko k útoku chemickými zbraněmi na Japonsko
http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/revealed-america-nearly-attacked-japan-chemical-weapons-1945-16557
Joseph Trevithick, The National Interest, 10.6.2016
V květnu oživila historická návštěva presidenta Obamy v Hirošimě otázku, zda Spojené Státy skutečně musely shodit atomové pumy a donutit tak Japonsko ke kapitulaci. Čeho se tyto debaty vůbec nedotkly je skutečnost, že vojsko USA připravovalo použití jiných hrozivých taktik, včetně vyhladovění obyvatel nebo útoku  chemickými zbraněmi.

Mapování intenzity prodeje střelných zbraní a prodeje kávy se smetanou
http://www.citylab.com/crime/2016/01/map-gun-dealers-starbucks/423801/
Tanvi Misra, The New York Times, 14.1.2016
Nová vizualizace dat srovnává dvě snadno dostupné položky v USA. Komise pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny hlásí k prosinci 2015 celkem 64.747 licencovaných prodejců zbraní v USA. Číslo samotné vám asi mnoho neřekne. Grafika proto srovnává toto číslo s něčím, co Američané důvěrně znají: s počtem prodejen Starbucks.

Ziggy kličkoval vždycky
http://www.veteranstoday.com/2016/06/12/ziggy-has-zagged/
Katherine Frisk, Veterans Today, 12.6.2016
… a přitom sebou mrskal a napakovával se. Procházel jsem si několik posledních Ziggyho (Zigmunda Brzezinského) “kázání na hoře” – a je to to samé, pořád to stejné staré to samé. Myslí si snad ten člověk že jen anglicky mluvící Američané si přečtou, co napíší a poslouchají to, co říkají?

Proč Evropa víc než kdy jindy potřebuje Rusko
http://www.veteranstoday.com/2016/06/12/why-europe-needs-russia-more-than-ever-open-letter-from-european-politicians/
Jim W.Dean, Veterans Today, 12.6.2016
Hleďme… jaký závan čerstvého vzduchu je vidět jak se evropští politici houfují a vyjadřují se k některým dětinským akcím svých politických reprezentací a ke škodám, které si sami způsobili bumerangovými protiruskými sankcemi

Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.