Chovanec podepsal reformu policie….


Dneska  dávám, proti  svému záměru,  hned dva  články, týkající  se  boje  o policii. Původně  jsem plánoval jen ten jeden s  názvem Occamova břitva a policejní kauza

Vlastně, ten  měl vyjít  na Kose  už  včera.  Jenže  jsem ho sice stihl předevčírem napsat, ale nikoli zredigovat. Což  při množství překlepů, které dělám,  je stejná  šichta, jako  dát  článek vůbec  dohromady. Ale  řekl jsem si – nic  se neděje, protože  reforma  je stejně  o měsíc  odložena, takže  klídek.

Jenže  ono se  dělo a  v době, kdy sedám k  počítači, abych tohle dal dohromady /20,00 hod. včera/ ještě  stále  děje.  Protože  Milan Chovanec  podepsal policejní  reformu.  A  ANO okamžitě  svolalo  poradu  svých nejvyšších představitelů  a řeší,  jak na vzniklou  situaci  reagovat. A  zatím neznám  výstup  z  toho jednání. Jenže  nemohu  čekat. Má li být  sloupek  do půlnoci  hotov, protože  speciálně tenhle  Chovancův  autogram bude zítra  rozebírat  každý,  kdo udrží  aspon  chvíli nějakou  myšlenku. Takže  Kosa pochopitelně nemůže  chybět. Myslím, že  to od ní dokonce i čekáte. Ale  nechme řečí a pojdme  na věc.

Začnu  suchým  konstatováním, že  nejsem tím podpisem, na  rozdíl  od  některých komentátorů /a  není jich právě  málo/  a téměř  celé politické scény /viz  jejich včerejší  vyjádření ve  sdělovadlech/ nijak překvapen.

V  prvním z  článků, ve kterém  jsme na krizi kolem policie  reagoval

Válka policajtů, válka o policajty

který vyšel před  5-ti dny jsem, mimo spoustu jiného,   uvažoval takto:

Ale  pořád  ještě  existuje  varianta  druhá – minimalistická

Tu  bych popsal jako  případ, kdy  se  Babišovi nátlakem a  hrozbami položením vlády  podaří zastrašit  partnery a  dosáhnout minimálně  pozastavení,  či spíše zrušení  té reformy.   Přímá výhra  by spočívala  ve  dvou věcech – jasně  by se stal tím, kdo má poslední slovo a nepřímo by ovládl policii  už nyní. A nikoli  až po  volbách. A  že  by okamžitě  s to na veřejnosti prezentoval  jako mimořádně  velký  úspěch svého tažení proti korupci.

Předpokládám, že  speciálně  sociální demokraté  si toho jsou určitě  vědomi. A lidovci také.  Takže? Takže  za normálních poměrů by  pro ně neexistovala  cesta  zpět.  A  na policejní reformě  by měli trvat. Zejména, když  plukovník Šlachta  už  je  pryč a  i kdyby  nové  funkční schema  padlo, bude potřeba  najít  jeho nástupce a nejspíš  obsadit  i další velitelské funkce v UOOZ.  Do čehož  by  Babiš  rozhodně  zkoušel mluvit  protože  by byl posílen  zničenou  reorganizací.

Tohle  Chovanec/Sobotka  prostě  nemůže  připustit! 

Nepřipustili!  Po té  co se ukázalo,  že  Zeman  /  a  tady musím  na  rovinu  napsat – proti mému  vnitřnímu  očekávání/  Babiše nepodržel   a naopak  dost razantně  mu oznámil,  že  ho v  položení  vlády  nepodpoří  /minimálně v otevřeném položení  vlády/, vyzval  ho, aby setrval  v koalici   a  že  ta  reforma  mu  tak  úplně  nevadí, Sobotkovi s  Chovancem  bylo  jasné,  že  tu reformu musí uvést  do  života  právě  nyní. Nechtějí  li  tu  válku  o policajty  s  Andym  okamžitě  totálně  prohrát už  v prvním kole. Nechápu,  z  čeho  že  jsou  lidovci tak  překvapeni,  že opět potřebovali předvést  národu  své  typické   rozhodné   a  kategorické  MOŽNA…  Tentokrát  ve  formě  výroku,  že  podpisem reformy  přebírá  Chovanec   na  sebe  veškeré následky. Jako kdyby  tomu  tak nebylo  zcela  automaticky  v  každém případě. Jenže  klasický lidovec  prostě  nechce  být  už  žádných problémů, ale  zásadně u všech  výnosů. Z práce  jiných.

Ale  o lidovce  tu  jde až  asi v  šestnácté  řadě. Takže  je ponechme  svému  osudu.  Babiš  dostal  veřejně  obrovskou  facku!  To  je  bez debat. Tuhle  bitvu  o  to , aby  dostal nějak pod  svou kontrolu minimálně  část vyšetřovacích  útvarů policie  jasně  prohrál.  Bitvu, nikoli  válku.

A  musí  z  toho vyvodit  nějaké  důsledky.  Krátkodobé  a  dlouhodobé.  Zkusím popsat  ty  krátkodobé,  protože  jsem právě  zachytil konec  přenosu  z  brífingu po skončené poradě  hlavounů  ANO šéfe.  A  byla  to už, řekl bych – Andyho klasika  ve  stylu  radio  Jerevan. Netušil jsem,  že  dokázal  do Agrofertu  nakoupit  i tuhle  nesmírně  slavnou a populární   mediální stanici a  že  se  dokonce stal jejím hlavním moderátorem!

Takže   se mimo jiné  dovídám, že

-že ANo šéfe  z vlády neodchází a  vlastně nikdy  ani nechtělo. Srovnej  například  s tímhle

-že  ministr  Pelikán  žádnou  demisi  nepodá a  vlastně  ani  nechtěl. Viz  toto

-že si   velmi  váží premiera  Sobotky a počkají  na jeho příjezd  z Číny a  všechno   s ním proberou a  dohodnou.  Jak si Babiš  váží  Sobotky  popisují  účastníci  zasedání  úterní  BRS,  kde   podle  jejich svědectví  Babiš  na  Sobotku  křičel a  když mu tento oznámil, aby  se uklidnil  a že  BRS  svolává a  řídí on, tak mu opáčil, že příště  to může  být  jinak a může  ji svolávat  on. A  Babiš  se z toho následně  zkoušel velmi neobratně  , no řekněme, po jerevanovsku  – vykecat- viz  Ale  není  to tak  dávno, co veřejně  označil Sobotku  za lháře

-většina  tiskovky  se nesla, očekávaně  v duchu- soc dem si chce  podřídit  policii a   tím boj proti korupci  skončil, protože  Šlachtův  útvar  byl  jediný, který se nebál otvírat  i případy, spojené  s vysokými politiky a odmítal  politikům  sdělovat, co zjistil  a na  čem pracuje. V druhém  dnešním článku  toto rozpracovávám podrobněji, takže  jen stručně  zopakuji,  že  Ratha a  Dalíka   „udělal“ nikoli  UOOZ, ale  ona, podle     Babiše  zkorumpovaná   a politikům  hlásící  Protikorupční  jednotka! V  naprosté a  dokonalé tajnosti! A  už  dotáhla  oba  případy k  odsouzení.    Co ovšem  řekl Babiš, zcela výjimečně  na  té  právě  skončené  tiskovce  správně, bylo konstatování,  že  oba  útvary jsou  v konkurenčním postavení.  Ale  to se podle něj nemá  měnit. Proč  nemá  ve   svém rezortu  si   vzájemně konkurující  finanční  úřady, když  mu  to připadá  normální a  zachování  hodné?!

-neobyčejně  mne  pobavil  výrok  o  tom,  kdy popisoval  rozdíl v  tom jak transparentně  postupují  na  rozdíl, od  temných  praktik  sociálně  demokratických  rezortů, ministerstva  v  držení  ANO šéfe!  Srovnával projednávání připravovaného zákona  o státním zastupitelství  a to,  že  u něj probíhá standardní  připomínkové  řízení s mnoha  mnoha  zainteresovanými,    s  přípravou policejní  reformy, která  prý byla  v utajení. Chtělo by  se  napsat,  že  někdo by měl Babišovi  vysvětlit,  že  je  jaksi  rozdíl  mezi  přípravou  zákonných norem, kde je postup přípravy  a finalizace každé  normy  striktně  dán ze  zákona a  mezi přípravou  vnitrorezortní  směrnice, která  má  navíc  nejspíš  charakter  rozkazu.  nebo se rozkazu  velmi blíží. Ale  nepokládám  Andyho za  někoho, kdo by  tuhle  trivialitu nezvěděl. Ta  jeho tiráda  byla  určena  občanu Koblihovi. Aby  věděl, kdo je  dobrý   kdo  fujtajbl.

-stejně  komické  byla  další  Babišova  hláška – na  jedné straně  obvinil Chovance  a ČSSD z  toho, že  chce  mít, ilegálně,  informace o  tom, co policie  šetří. A pak požadoval  na BRS, aby  Ivo Ištván  poskytl  jejím účastníkům  detaily  toho, proč  v  týdnu  vyslýchal policejního ředitele Tuhého a jeho náměstka  Laubeho!!!  A že  to bylo  striktně  odmítnuto! Ačkoli  je známo,  že  to „podání  vysvětlení“ bylo  zorganizováno  na základě informací  z odposlechů  z jedné starší a  jedné  současné  živé  kauzy!!! Prostě  Babiš chtěl informace z  vyšetřování  živých případů!!!  Ačkoli  přesně  tohle  vyčítá  jiným  a musí  vědět /nebo mu  to měl sdělit  Pelikán,  že  by  tím  došlo k naprosto hrubému porušení  zákona, protože  jde o informace ze  spisu, ke  kterým má přístup  jen příslušný  policista, státní  zástupce, obžalovaný a  jeho obhájce. Nikdo  další. A že  ten, kdo by mu  to umožnil,  by  sám stanul před  soudem a  naopak  ti , kteří  jsou šetřeni v  těch případech,  by  před soudem  nejspíš  založili  svou  úspěšnou  obhajobu  na  tom,  že došlo k poškození  jejich práv!  Babiš  pur!  Pro Koblihu  – on chtěl vědět, oni mu  to neumožnili!!! Oni zlí!  Že  to, co  chtěl  bylo protizákonné a drzé?  To Koblihové neřeší  a řešit  nebudou!    Babiš  to ví.

Bylo  toho víc, ale  tohle  jsem stačil zachytit a hlavně  – zapamatovat  si. A  když  to přejedu, tak všechno, co  řekl je ve skutečnosti  úplně  jinak! Nic  nového  u Babiše, nic  nového.

Momentálně ovšem hlavním výstupem  je  hláška,  že  odchod  z  vlády  nebude, protože  ANO NECHCE dělat  laciná  gesta a  to ani v  situaci kdy prý  zaměstnanci, pardon  členové  ANO šéfe  k  tomu  Babiše  a jeho ministry přímo vyzývali!!!!  Sic! Ttakže  nějakej  Vomáčka  z Horní  Dolní  chtěl , aby  ANO odešlo  z  vlády  a Babiš  se tomu hrdinně  vzepřel?!!! To jsou věci  – něco  jako  létající  vorvaň!

Věc  je  daleko jednodušší.  Já bych  za  tímhle  sdělením viděl následující  faktory:

  • Zeman nepodpořil Babiše, jak už  jsem napsal výše
  • -Babišovi  nevyšly předvolební  průzkumy, například podle  toho úplně  posledního, kde má  ANO  vždycky  úplně  nejlepší  indikace,  od  CVVM by  Babiš  bez spoluúčasti  ČSSD  sestavil  vládu  už  jen v  koalici  s Kalouskem, Fialou a  Bělobrádkem.  dohromady.  Takže  možnost  předčasných  voleb padla  sama  od  sebe.
  • ztratil  by okamžitě  podíl  na moci  a přišel o ministerstvo financí  se všemi jeho netušenými možnostmi, včetně  náhledu  do hospodaření  každé, v  Česku  registrované  firmy, o  informace, které  má  k dispozici, v podstatě soukromá  policie ministerstva  financí  s  krycím názvem Finančně  analytický  útvar, přišel by  o obranu s  jeho  Vojenským obranným zpravodajstvím, přišel  by  o  spravedlnost  s  jeho vlivem  na  soudy  a  státní  zastupitelství, přišel by  o ….  o …. o…  o… Zkrátka  o moc. V obou  významech  toho slova.
  • setrvání  ve  vládě  mu  nepochybně  umožní připravit  nějakou odvetu  ať s  využitím všech  vládních  a mocenských  zdrojů. A nepochybně  se ještě  pokusí, když  ne hodit  do reformy příslovečné  vidle, tak  ji nějak zajímavě  ohnout. Nebo minimálně zaintegrovat „svoje“  policajty   do systému. Pro použití současné  i budoucí. Je prohrána  a to mimořádně viditelně  a pro něj s  osobním ponížením  – bitva, nikoli  válka.
  • Mimochodem, včera  jsem   zaznamenal jeden mimořádně zajímavý  Babišův  výrok, který jsem neznal. Upozornila  na něj  Sabina  Slonková  na  ČT 24 někdy po 18,00 a  je  s podivem, že  to nemohu dohledat  v televizním  archivu… Ale  zkusím ji  parafrázovat – Babišovi  nechtěně  ulétl  výrok, který  charakterizuje vše. Postěžoval si  prostě  ANO  má  daleko méně   informačně  silových složek pod  svou kontrolou  než ČSSD a  že  se  to musí  změnit. Nemám sebemenší pochybnost,  že  Sabina  Slonková  svoje  slova  kdykoli  doloží, pokud  by  to bylo třeba.  Ano, je  to od  samého  počátku  Babišova  válka . Válka  o policajty.

Krátkodobě  tedy  máme  jasno  co bude. Sociální  demokraté  nemají  cestu zpět.Lidovci budou manévrovat a  Babiš  musí  zůstat  ve  vládě.  trvám na  svém, co jsme napsal po  frašce  s protikuřáckým zákonem  – tahle  koalice skončila.  Dneska  ovšem  víme  něco, co jsme  tehdy nevěděli –  že  nás  může  čekat  její  faktický  konec  až  ve  verzi mimořádně  dlouhého a bolestného umírání za použití  brachiálního  násilí  nebo   piklů a  podrazů,  jaké  jsme  v téhle  zemi  ještě  nezažili. Ačkoli  už  jsme  zvyklí  na ledacos. Chovancovi  jeho vyjádření, že  nepřipustí, aby  se  z policie  stala  další  divize  Agrofertu, nebude  ani  zapomenuto, natož  odpuštěno. Ale  neumím  si  představit,  že  tahle  vládní  sestava  může  nějak rozumně  spolu  vzájemně  koexistovat a  dokonce společně pracovat! Ačkoli přesně  od  toho tak  jsou….  Tedy měli být.  Nejvyšší  téhle  nešťastné  zemi pomáhej!

Babišovy koblihy  nás  přijdou zatraceně  draho!

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.