Occamova břitva a policejní kauza


Včerejšek napsal  další  kapitolu  do války  policajtů a války  o policii.  I přes úterní ingerenci  prezidenta, který  si nejprve  vyslechl  ministra   vnitra  Chovance a následně   Babiše, to vůbec nevypadá, že  by se  situace  nějak  začínala  stabilizovat. Ačkoli  Zeman  vyzval oba  kontrahenty  ke  smířlivosti a  Babišovi , poměrně  důrazně, doporučil, aby  ANO šéfe  neodcházelo z  vlády. Naopak  je  stále  zřetelnější,  že  to oč opravdu  běží  není vůbec nějaká  reforma  policejních útvarů  a její konkrétní podoba  či nepodoba, to je jen a jen záminka  pro válku O POLICII!

Nyní  si  dovolím odbočit. Když  si snažím vytvořit  na  cosi udělat  úsudek, držím  se  zejména  doporučení tzv. Occamovy  břitvy.  Která  říká  toto:

Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

Přesnější (užší) chápání Occamovy břitvy se týká části jedné teorie:

Pokud nějaká část teorie není pro dosažení výsledků nezbytná, do teorie nepatří.

Tedy podle  Wikipedie

No  a  ve vlkově  osobní  verzi  to zní následně:

Nejblíže  pravdě  je  to úplně nejjednodušší vysvětlení!

Celá  takhle  kauza, která  udržuje  naprosto maximální  napětí  na  české politické  scéně  je  evidentně  v Babišově  režii. O  tom  není sporu. Byly  to jeho Lidovky, kdo  s tím 1. nebo 2. června  vylezl na  veřejnost  a byl  to Babiš , kdo kolem, více méně  odborné a  technické  záležitosti  dělá  náležité  dusno.  Prý  jen bojuje  proti korupci, jak ostatně  opět  vykřikoval včera  do mikrofonů  a kamer, zejména  ČT 24..  A prý mu nejde o nic  jiného….

Tak  si   dáme  pár ověřitelných  faktů, jak to s tou korupcí kolem Babišov a Agrofertu  je. Zcela  záměrně  nepíši kolem Babiše,  ale kolem Agrofertu. Protože  nemohu  vyloučit,  že   Andy  o  tom všem , co  uvedu  dále, opravdu,ale  opravdu – neví. A  že  to někdo organizuje  za  jeho zády.

Už  včera  jsem zmínil  Čapí hnízdo,  které  bylo na Kose i detailně  rozebráno. Stejně tak i  nový  článek  Spieglu,  o tom, jak  se lidé z Agrofertem spojení  snaží  ohýbat pravidla  pro jeden  velmi štědře   bruselskými  penězi  naládovaný  operační program  pro malé a střední podniky. Takže  necítím  potřebu  to jakkoli  znovu zmínit a  marnit  váš  čas. Doufám, že  OLAF, který  je  nezávislý na komkoli  z Česka  to vyšetří dostatečně. Před  tím ještě  snad Babiš  požene  před  soud  redakci  Spiegelu  za  nepravdivé  nařčení. Alespon  tím vyhrožuje!  už se na  to těším!!! Spiegel a jeho redakce  se  jistě  už  třesou strachy!  Sice  si poradili  už s jinými, než  je  Andy, ale.. co kdyby  se mu nějakou fintou  povedlo dostat spor  od  německých  soudů  například k  těm slovenským? To  by  pak  fakt  měl Spiegel opravdu  žádnou  šanci… Stačí  si vzpomenout  na  jistého Bureše.

Co si ovšem dovolím připomenout  je  kauza  Agrotec,  což  je součást   skupiny  Agrofert.  Na  tu si v dubnu posvítila  policie, nikoli  Šlachtův  útvar   a dobový  tisk uvádí  toto:

Prověřování Agrotecu souvisí s obviněním, o kterém policie informovala v úterý. V krátké tiskové zprávě žalobci napsali, že zahájili stíhání i dvou zástupců firem. „Obvinění se podíleli na manipulaci s veřejnou podlimitní zakázkou týkající se autoprovozu zadavatele,“ napsali státní zástupci

Zdroj:

Aby  o měsíc  později  byl případ  ještě  rozšířen. Zájemci detaily  najdou zde

A podle  úplně  posledních zpráv  ze  středy  ráno  jde  už  kauza  před soud….

Takže  se nám  to nějak bortí. Ta  představa  Babiše  jako  superbojovníka  proti korupci. Jeden by řekl, že  dříve,  než  jako  začne  potírat korupci ve veřejném prostoru, měl by  si s ní poradit  jaksi  ve  vlastním hnízdě. V  tom Čapím, ale i jinde. Ale  zdaleka  ještě nejsem hotov. Tohle  jsou  jen  drobnosti. Tak  nějak mimo  zájem veřejnosti je skutečně  velký  flák, který  neoprávněně  zapadl  a  na který si vás  dovolím  upozornit! Oč  běží? O  tohle:

V první polovině května bylo na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR podáno anonymní trestní oznámení pro podezření, že byl spáchán trestný čin podle zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákona, § 329 – zneužití pravomoci veřejného činitele za účelem získání značného majetkového prospěchu a zisku. Jako domnělý pachatel byl označen ministr financí Andrej Babiš. Upozornil na něj server Neovlivni.cz

Já ovšem cituji z  tohoto zdroje

Co je v trestním oznámení

Pisatel se domnívá, že k trestnému činu mohlo dojít tím, že Andrej Babiš dal pokyn k nestandardnímu obchodu a údajně za to získal výhody od bank pro své, nebo s ním spřízněné firmy. „Počátkem roku 2014 Ministerstvo financí ČR (dále jen MFČR) investovalo desítky miliard korun, které byly předtím uloženy u České národní banky. Tato „lukrativní a nadlimitní” státní zakázka byla realizována ve skrytu, bez výběrového řízení a podrobnosti o podmínkách jednotlivých kontraktů byly a zůstaly zcela mimo veřejnou kontrolu. Navíc nebyla nikdy uvedena přesná investovaná částka, přestože byly státní finanční prostředky obchodovány s komerčními subjekty. Až následně, pod tlakem sdělovacích prostředků, ministr Andrej Babiš potvrdil, že „to bylo deset až patnáct bank se sídlem v tuzemsku a stát tak vydělal pár desítek miliónů. Tato transakce nastolila, zjevně v rozporu ze zákonem, nerovné postavení jednotlivých finančních ústavů,“ uvádí se doslova v trestním oznámení. Podle autora dokumentu je v bankovním sektoru veřejným tajemstvím, že „za dobu působení Andreje Babiše na MFČR došlo k úpravě obchodních podmínek a smluv mezi některými bankovními institucemi a společností z holdingu Agrofert, a to jednoznačně ve prospěch holdingu Agrofert a jejího majitele.“.

„Podezření, že byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele je o to vyšší, že ke změnám došlo v návaznosti na výše uvedenou transakci. Ještě před jejím uskutečněním navíc proběhlo několik neoficiálních a utajovaných schůzek ministra financí Andreje Babiše a jím pověřených osob s některými představiteli bankovních domů v ČR. Blízká vazba na jednoho – dnes už bývalého – reprezentanta velké banky je i předmětem článků v médiích,“ píše se dále v dokumentu.

„Z konsolidované výroční zprávy holdingu Agrofert, jehož je Andrej Babiš jediným vlastníkem, vyplývá, že jeho společnost dlužila na konci roku 2013 bankám více než 24,5 miliardy korun. Následně, v době, kdy dostal Andrej Babiš MFČR pod svůj vliv (upozorňuji tímto na četnost personálních změn), se zároveň zvyšuje i ochota a vstřícnost některých bank půjčovat mu další finanční prostředky. Na konci roku 2014 totiž dlužná částka holdingu přesáhla 25,2 miliardy korun. V přímé kontradikci se zákonnými povinnostmi pak je, že Andrej Babiš tyto skutečnosti dopředu a veřejně neoznámil jako možný střet zájmů. A to jak při správě státních financí, tak před jejich neveřejným obchodováním s komerčními bankami. Toto ohlášení střetu zájmů má přitom přesně vymezenou zákonnou podobu.“

Zkrátka  anonym  sděluje, že  Babiš  měl umístit  do komerčních  bank velké objemy  státních  financí, které do té doby  byly  deponovány  u ČNB a jako protislužbu  za  to daly  vstřícné  banky  firmám  ze  skupiny  Agrofert  lepší úvěrové  kondice. A  navýšily  úvěrové  rámce pro  koncern. Ačkoli  objem úvěrů, které již má v celé  skupině,   je  rozhodně  pozoruhodný.

Neznám detaily, potřeboval bych vidět  výkazy  i  velikosti  úvěrů pro konkrétní  firmy  i  celý koncern, abych si mohl udělat  třeba  jen ten  nejhrubší  obrázek. A  Occamova  břitva  říká,  že  bych měl dát přednost  nejjednoduššímu vysvětlení – a  to mi vychází v  podobě, že  si sotva  umím představit, že  by  zrovna  Babiš  byl takhle  triviálně  naivní a  udělal takhle   trapný a  dohledatelný   deal. Na  druhou stranu, pokud  leccos  ukazuje, že  v kauze  Čapí hnízdo  stálo komusi  za  to, aby  se ohnul  pro mizerných  50 milionů z  bruselských  fondů? A  když  k  tomu přidám,  že  při konsolidovaném  bankovním dluhu skupiny   25 miliard  už 0,1%  znamená  ušetřených  25 milionů…. A  nějaké   jedno procentíčko  čtvrt miliardy –   ročně?

A  navíc  přidám,  že  právě  tohle  vyšetřuje  nikoli Šlachta  a jeho hoši, ale konkurenční  protikorupční  ÚOKFK vedené  Šlachtovým soupeřem Vildem….  Který  ovšem nemá  s policejní  reformou problém a  dokonce tvrdí, že  o ní byl informován  v předstihu… A  vzpomenu si,  že  to byl právě  ÚOKFK, který  realizoval Ratha i   Dalíka  dotáhl  to před  soudem k  jejich  nepodmínečným  odsouzením  – u Dalíka  dokonce  pravomocně?

Když  ještě  doplním, že  před  časem  s  velkou  slávou instaloval  jako svého prvního náměstka Lukáše  Wagenknechta a  udělal z něj  kladivo  nikoli na  čarodejnice, ale  na korupci, aby  za  nějaký čásek  vyhodil  a   to zjevně  ve  zlém…..

Wagenknecht  má  totiž například celkem  jasno ohledně  Čapího hnízda. Dovolím  si ho citovat:

Podstatný je naopak podle Wagenknechta fakt, že malý či střední podnik jedná protiprávně, jestliže požádá o dotaci s vědomím, že má možnost získat financování pro svůj projekt jinými způsoby – například u banky nebo od strategického partnera projektu. A právě to byl případ Farmy Čapí hnízdo. 

Když  to shrnu všechno  dohromady  – opravdu  vám  Babiš  vychází  jako ten,  komu  věříte, že  mu jde o  potírání korupce?  Ta  otázka není návodná. Nic  vám nepodsouvám,  úsudek si udělejte  sami. Jen se nahlas  ptám.

Mně  moje   Occamova břitva   a  její použití  říká,  že  prachy  jsou prostě  mocná  čarodějka.  Ale jde jen  o můj osobní názor. Nic  víc. A  když  v holení  touhle  zvláštní  břitvou budu  pokračovat,  tak  například to anonymní udání  na  kšeft  s  bankami  by  rozhodně  představovalo zcela  dostatečný  motiv  k nájezdu  na ministerstvo vnitra  obecně a  policii  zvláště. Kdyby….

Jenže  to může  a podle  mne  pravděpodobně  je  trochu jinak.  Držím se svého  původního názoru,  že  Babišovi  jde  hlavně  O  POLICII. Respektive  o prosazení  svého vlivu na ni  a to už  dnes! Dávno před  příštími parlamentními volbami,  kdy  se obecně  čeká , že  je vyhraje! A  ten  vliv  by  byl mohl  být  například přes  Roberta  Šlachtu… Bohužel.  Nejen o jeho vztahu  k Babišovi   píše  asi  neznámější  český investigativec   – Jaroslav Kmenta  v nejnovějším vydání Reportéra, toto:

Jedno ucho hluché

Třetí chyba byla, že v letech 2008 až 2012 až příliš naivně nabíhali Šlachtovi lidé na informace, které v prostředí šířil nespokojený podnikatel Andrej Babiš.

Babiš byl od konce roku 2006 poté, co se vlády ujala pravicová ODS, poněkud odříznutý od rozhodování vysoké politiky. Samozřejmě ne úplně, ale už to nebylo ono. Za časů ČSSD byl zvyklý na to, že mu „přátelé“ ze sociální demokracie často a rádi otevírali různé dveře. Za Topolánka a Nečase už to tak jednoduché neměl.

Není proto divu, že tu pak začal Babiš chodit a rozčiloval se, že „on tu platí miliardy na daních a kdejaký kmotr z ODS to pak rozkrade“. (Což je autentická citace, kterou v té době autor tohoto textu od Babiše slyšel.)

Babiš měl o šedé zóně byznysu a politiky a o aktivitách „modrých kmotrů“ kvalitní informace. Chránil si svůj byznys, a tak mu patřičný informační servis zajišťovali lidé z bezpečnostní divize jeho holdingu i spřátelení policisté či exdůstojníci tajných služeb.

Umím si představit zatajený dech některých detektivů ÚOOZ, jak žádostivě poslouchali „zasvěcené informace“ o tom, jak to chodí mezi politiky a politickými podnikateli, kdo „dělá“ s Topolánkem, Bémem nebo Nečasem. Nebo kdy odlétá Janoušek do ciziny pro peníze, či s kým se zrovna sešel Rittig, aby domluvil „kšefty Na Homolce“.

ÚOOZ dělal správně, že si takové informace vyslechl a analyzoval, a pak se je snažil ověřit. Problém byl, že se tento útvar vymezil poněkud jednostranně, že si detektivové dali klapky na jedno oko a na jedno ucho, a neviděli a neslyšeli, co se děje na té straně, kde v tu chvíli seděl Andrej Babiš.

Takže zatímco ÚOOZ decimoval „pravicové kmotry“ (a nedá se říci, že by si to nezasloužili), Babiš v klidu nastartoval svůj politický projekt, vstoupil do médií a vyrazil do vysoké politiky a pak i do vlády.

Šlachtova chyba je, že nedokázal ukočírovat počáteční stadium. Měl jít tvrdě po „kmotrech“, jak je kdysi označoval sám tehdejší premiér Topolánek, ale stejně přísný měl být i k ostatním, tedy také (a možná hlavně) k Babišovi. A to je vlastně to, co ho činí slabým.

Takže  následně  dochází  celkem  k  jednoduchému závěru:

ČSSD o riziku věděla

V jinak slibně rozehraném pokru se zločinci se uchýlil k selekci kauz. A to není nikdy dobře. Buď měříte všem stejně, nebo jste přísní jen na někoho, a to se dřív nebo později ukáže a projeví.

O riziku „selektivních kauz“ ÚOOZ věděla nepochybně od samého začátku fungování vládní koalice ČSSD. A čím víc se blíží volby, tím více tuší, jak mohou jejich straně zavařit „probabišovsky smýšlející šlachtovci“ (což je autentický výraz některých sociálních demokratů). ČSSD ví, že se může stát, že si ÚOOZ „vylosuje“ nějakého nového Ratha.

Proto ta snaha dostat Šlachtu z ÚOOZ, proto ta reorganizace.

V tuto chvíli tu ale nejde primárně o nezávislost policie. Je to jen politický boj. Jde jen o to, kdo tu bude tahat za delší  konec provazu. Protože silnější bude mít větší šanci vyhrát volby.

Reorganizace je tak jen zástupný problém a prostředek, jak oslabit Babiše.

Přečtěte si více na, stojí  to za  to: http://reportermagazin.cz/slachta-neukociroval-vztah-k-babisovi/

Ano  reorganizace je  zástupný  problém. Pro  rovinu  válka  o policii. Policisté, státní zástupci a všichni na  téhle  úrovní  jsou opravdu  jen  figurky,  které  jsou zneužívány.

Babiš  si může  tvrdit  co chce. Hraje  s cinknutými  kartami. Podle mého vidění. Včera  na  ČT  24 tvrdil,  že koaliční smlouva  stanovuje, že  o nějaké  reorganizaci policie  musí   rozhodovat  celá koalice ,  že to není   jen a jen odborná  věc  v  gesci  ministra  vnitra.

Mno – tak nějak  si  ještě  trochu vzpomínám  na menší  melu  když před  časem  Stropnický  reorganizoval  vojenskou policii a  vší mocí prosazoval a prosadil, proti vůli koaličních  partnerů  jejího dnešního velitele.  A zkouším si představit, co by  od  Babiše  přišlo za  řev, kdyby  se Stropnický  rozhodl sloučit  dohromady   nějaké  dva  armádní  útvary  a podřídil je  nově  vytvořenému  velitelství  a  koaličníci   to přijali  stylem, jaký  předvádí  on…. Že  to musí  Stropnickému  posvětit, jinak, že…

Ale mám něco onačejšího. Jestliže  nad reformou   policie  a  nutností ji  projednávat v koalici podle  koaliční smlouvy se  diskutuje, jestli  to tam je  či nikoli,  pak ohledně  státního  rozpočtu  žádná  disku e nad  dvojím  či trojím  výkladem koaliční smlouvy  NENI.  Tam je potřeba  jednohlasná  shoda všech  tří stran. A  přesto premier Sobotka   před  pár  dny  suše konstatoval o Babišovi  a  způsobu, jakým si při jeho sestavování počíná, toto:

Ministr financí Andrej Babiš si sám zúžil manévrovací prostor pro jednání o státním rozpočtu na příští rok, když nejprve stanovil výši schodku, a až poté jedná s ministry o jejich kapitolách. Předseda vlády Bohuslav Sobotka to uvedl v nedělním pořadu České televize Týden v politice. Dodal, že ČSSD na to Babiše upozorňovala.

Zdroj

Co komu  chce ještě  Babiš  vyprávět?!

Docházím  k jednoznačnému  závěru – u něj jde primárně  o  to, aby  protlačit  za  každou cenu svůj  vliv   a  to už dnes, na  řízení policie. Aby  tam měl prostě  svoje  lidi. Reforma  by znamenala, zejména  když  Šlachta  rezignoval,  že  vedení těch nejdůležitějších  útvarů  obsadí  ti, co ho šetří. Jeho  Babiše.   A  také  lidé  spojení  se  soc   dem. A vyhazovat  je  až po  volbách?  Zejména  tehdy, když  nejspíš  bude právě  soc  dem potřebovat  jako koaličního partnera?  To jaksi  .. no  nejde. Nebo jen  těžko. Proto  je  tak  agresivní!  Chce dostat policii, alespon  částečně, pod  svou kontrolu.

Takže  je potřeba  to rozbít  nebo  aspon odložit.  Nejlépe  na  vždy. Zatím  se mu  to povedlo  o měsíc.

To je  to, oč  tu běží. Podle  vlkovy  Occamovy  břitvy a  jeho názoru !

 

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.