Kmenta o válce o policiii


Policejní  kauza  stále  nejeví  sebemenší tendenci ke  zklidnění. Vzduchem létá  spousta  velmi drsných obvinění  a už  i sprostých urážek. Vyfiltrovat nějaká  fakt  je nesmírně složitá záležitost. Určitým vodítkem v temnotách tápání, kde je  vůbec  nějaká pravda, jsou pro mne názory  těch, co znají policejní prostředí, jeho hráče a  to dlouhodobě a prokazatelně  nemají nějaký  zjevný prvoplánový záměr tu kauzu nějak ohnout   podle svých potřeb. Těhle  lidí je málo. Jedním z  nich je pro mne Jaroslav Kmenta. Proto si, ve velmi krátkém čase dovoluji přetisknout  už druhý  jeho materiál , týkající s e války o policii. Tentokráte  jde o rozhovor, který poskytl webu Eurozprávy .cz s  nadpisem

Babiš má styky s detektivy od vraždy Mrázka, a Rittig… Známý novinář Kmenta o politickém podsvětí

ROZHOVOR – Osoba ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše působí na politické scéně zemětřesení už více než dva roky. Zatím poslední aktuální kauza týkající se reorganizace policejních útvarů není výjimkou a i v ní jde podle známého investigativního novináře Jaroslava Kmenty o snahu minimalizovat Babišův mocenský vliv. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz ale prozradil, že spojení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a osoby Andreje Babiše se datuje do roku 2006, kdy došlo k vraždě kmotra Františka Mrázka.

Spor ČSSD a ANO kvůli policejní reformě, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupčního útvaru pod jedno vedení, vytváří napětí ve vládě od minulého týdne. Změny podporují ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka, lidovci opakovaně mluví o potřebě zachovat stabilní vládu a zajistit, aby reorganizace policie neovlivnila aktuálně vyšetřované případy. ANO tvrdí, že reorganizace je nepřipravená a vedená snahou odstranit šéfa ÚOOZ Šlachtu, který rezignoval minulý týden.

Českou politickou scénou rezonuje spor o reorganizaci policie, kdy na jedné straně stojí ČSSD s Milanem Chovancem jako hlavním aktérem, na straně druhé hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, který tvrdí, že jde o popravu šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Vnímáte to podobně, tedy že je za snahou o sloučení elitních útvarů něco víc, například údajný tři roky starý plán na odstranění Šlachty?

Ano, reorganizaci je možné vnímat jako akutní politický prostředek ČSSD k tomu, aby minimalizovala mocenský vliv Andreje Babiše v bezpečnostních složkách státu. Jde o to, že ÚOOZ pod vedením Šlachty dlouhodobě pracuje na kauzách, které víceméně odkrývají lumpárny všech ostatních – jen ne Babiše a jemu nakloněných přátel. Z toho plyne obava ČSSD, že ÚOOZ Babišovu hnutí pomůže – byť nepřímo – v příští volební kampani. Proto ta snaha dostat Šlachtu z ÚOOZ, proto ta reorganizace. V tuto chvíli tu ale nejde primárně o nezávislost policie. Je to jen politický boj. Jde jen o to, kdo tu bude tahat za silnější konec provazu. Protože ten bude mít větší šanci vyhrát volby. Na druhou stranu není možné reorganizaci jako takovou odsuzovat. Věcně má totiž logiku.

Dobře. Když se tedy oprostíme od politického dopadu, je reorganizace skutečně dobrý nápad? Například prezident Miloš Zeman tvrdí, že konkurenční prostředí elitním útvarům neuškodí, na druhou stranu se spekulovalo o tom, že Šlachta překračoval své pravomoci právě na úkor ÚOKFK…

Jsem přesvědčen, že reforma policie je nutná. Musí se reagovat na nová bezpečnostní rizika. Ať je to terorismus, nebo migrace. Větší akcent na boj proti terorismu, na problémy plynoucí z nelegální migrace, nebo na boj proti kyberzločinu má podle mého názoru logiku. Česko už prostě neohrožuje jen korupce a organizovaný zločin.

Reportér magazín upozornil na to, že Andrej Babiš udržoval kontakty s vyšetřovateli ÚOOZ, s Ivanem Langerem, ale i přímo se Šlachtou. Co bylo předmětem těch to schůzek a proč k tomu docházelo?

Pokud jde o ÚOOZ a Babiše, tak vše začalo vraždou kmotra Františka Mrázka v roce 2006. Policie v této souvislosti prověřovala i vztahy Mrázka v byznysu a odposlouchávala také Andreje Babiše. V ÚOOZ měl kontakty s Babišem na starosti detektiv Marek Foglar. Babiš se s ním scházel a zřejmě mezi nimi zafungovala jakási „chemie“. Pak už se nebavili jen o kauzách spojených se Setuzou a Mrázkem, ale také o novodobých kmotrech spojených s ODS – Janouškem, Rittigem. Babiš odmítá, že by s policisty byl v nějakém častém kontaktu a velmi to bagatelizuje, ale já si myslím, že právě tam můžeme hledat prazačátky kauzy Nagyová a takzvaných modrých kmotrů… Marek Foglar byl hnací motor těchto kauz.

V souvislosti s těmito kontakty je zajímavý i fakt, že se Babiš osobně zná s lobbistou Ivo Rittigem, což se na mediálním poli řešilo i o víkendu. Babiš tvrdí, že čeští podnikatelé se zkrátka znají, není ale za jejich známostí podle Vás něco víc?

Zajímavé je, že Ivo Rittig na twitteru prohlásil, že se s Andrejem Babišem zná už 21 let. Když to spočítáme, tak jsme někde kolem roku 1995. Co mohli mít tito dva už tehdy společného? Vždyť Babiš byl v té době nevýznamný podnikatel v zemědělství, který se specializoval na obchod s průmyslovými hnojivy? Kladu si tedy otázku, zda Babiš nevyužíval klientelistickou síť pozdějších kmotrů také, a to už v devadesátých letech? Rittig na můj přímý dotaz s jistou mírou nadsázky odpověděl, že „ho Babiš nezbavil mlčenlivosti“. Babiš nijak nereagoval.

 

Vraťme se ještě k samotné reorganizaci. Podle Babiše jde o porušení koaliční smlouvy, což je de facto důvod, kterým se ohání proti chystanému sloučení elitních útvarů. Jde podle Vás skutečně o ten hlavní důvod, proč se ministru financí reorganizace nelíbí? V souvislosti s koncentrací moci a řadou kontaktů totiž nejednoho napadne řada dalších důvodů, proč by se Babišovi reorganizace nemusela líbit.

Babišova priorita byla, udržet v sedle „svého“ Roberta Šlachtu. Teď už hraje s ČSSD jen „poziční válku“. Tím strašením, že vystoupí z vlády, nebo z koalice, chtěl dosáhnout jen lepších vyjednávacích pozic. Aby ho koaliční partneři úplně nevyšachovali z případných personálních rošád v rámci policie. Jak říkám, jde o politiku. A politikům tu v prvé řadě nejde vůbec o zachování svobody a vlastní integrity policie.

„Pan Šlachta byl neposlušný policista a střet zájmů má ČSSD, protože ten útvar vyšetřuje Škodu Arbitration, Škodu Transportation, což je blízká firma panu Chovancovi.“ Touto větou pronesenou v Televizních novinách dal Babiš najevo, že má informace o údajném vyšetřování Škody Transportation, ačkoliv by je podle ministra vnitra Milana Chovance mít neměl. Co na to říkáte?

No, je to taková, řekl bych „babišovina“. Když scházejí věcné argumenty, tak útočí, a často nemístně. Ale máte pravdu: pokud se v té jeho odpovědi skrývá ještě jeden závažnější podtext, tak je to síla. Tedy, zda má Babiš nějaké nadstandardní informace ze živých kauz. Ale to je jen spekulace. On to vzápětí popřel. A jiné důkazy, než ta jeho neslaná nemastná věta v televizi není.

Ostré kritice byl podroben také šéf resortu vnitra Milan Chovanec, který byl titulován „kmotrem kmotrů“ a který reorganizaci podepsal bez ohledu na přání a stížnosti hnutí ANO. Je možné, že je Babišovi křivděno, a pokud je informace o údajném šetření Škody pravdivá, že právě ze strany Chovance může jít o snahu koncentrovat moc, zejména tu policejní?

Neřekl bych, že je Babišovi křivděno. On to zbytečně moc personifikuje na střet s Chovancem. Přitom za Chovancem stojí premiér Sobotka, který všechny kroky – včetně reorganizace policie – minimálně uvnitř v ČSSD Chovancovi musel posvětit. Jinak by se za něj nepostavil. Ale aby bylo jasno: já se Chovance nezastávám. V žádném případě. Mně je každý politik svým způsobem ukradený. Jako novinář si od nich dělám odstup, na každého pohlížím s vyšší mírou kritiky. Chovanec určitě není žádný apoštol morálky v politice. Má své chyby, ale o tom není ta současná debata s reorganizací. Babiš jen využívá jakoukoli příležitost, aby svého koaličního partnera dostal do kouta. To je celé.

Jednou za čas se spekuluje o tom, zda by chtěl Babiš vládnout v pozici premiéra, méně se ale hovoří o tom, jaký by byl premiér. Vy jste o něm s Vašimi kolegy z Reportér magazínu napsali řadu článků, proto si dovolím tuto hypotetickou otázku směřovat právě Vám. Takže, pokud by se naplnil onen spekulovaný scénář a Babiš by se v dohledné době stal premiérem, jaký by to podle Vás mělo dopad na českou společnost a politiku?

Nejsem prognostik. Ale v nadsázce si dovolím říct, že by tu byly plné věznice. Samozřejmě těch kdo, kdo mají jiný názor než Andrej Babiš. 🙂

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/159437-babis-ma-styky-s-detektivy-od-vrazdy-mrazka-a-rittig-znamy-novinar-kmenta-o-politickem-podsveti/

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.