Brexit – popírání mýtů a tušení souvislostí IV. Dnes o spodních proudech


napsal Jeník Čermák

Vlkův  úvod:

Dneska  jsem měl v plánu  pustit  svoje  pokračování o Hrdých Britech, co porazili  bruselskou hydru, ale budete muset  počkat. Ozval se  Jeník Čermák. A poslal  svůj příspěvek. Mohl bych  ho pustit samostatně, ale skoro bych řekl, že by  to byla  škoda. Takže  jsem ho, stejně  jako předevčírem pana  Lea k. zahrnul do tohoto seriálu.

Pobíhá v Čechách miliony lidiček, kteří se radují z Brexitu. Mluví o svobodě.Na Kose člověk najde zprávu, poznatek o selhání elit, ale i zhnusení právě nad těmi elitami. Každý má jako vždy svůj názor.
A já se už jenom směju. Pravdu má totiž doktor, doktor Štrosmajer /jak se to asi píše/ : „kdyby hloupost nadnášela…“
Hloupost je konstantní lidská vlastnost. Čím více lidí, tím více hlouposti. Nikdo vůči ní není imunní, i když si myslí jak je chytrý.
Elity jsou jen iluzí. Jsou to úplně stejní pitomci jako my. Neliší se zásadně od našich uklízeček. Tihleti elitní myslitelé vminulosti třeba  vlítli do Iráku i do Ruska v 41,
Milí důchodci z anglických měst si gratulují, že zachránili vlast. Před Poláky. Poláci propadají panice a chtějí přijmout euro. Propagátoři brexitu se raději schovali, neb nečekali úspěch a neví co s ním. Klaus říká: „já Vám to říkal“.
A přitom je to jen tečka, no tečka ještě ne, další krok, ale už jen kousek před tečkou nad koncem britského impéria. Slunce nad ním nezapadalo. Ale nemůže dlouho 60ti milionový národ vládnout půl miliardě Indů. Nemůže vyhrát válku 60ti milionový národ proti celému světu. Nemůže nikdo čůrat proti větru, bez následků. Spodní proudy rozhodly už dávno.
Brexit je jen symptomem. Tažení Napoleonů nejsou tak důležitá jak vypadají. Jednotlivá rozhodnutí rozhodují bitvy. Ale dějiny se noří, běží pod povrchem. Britská říše se zmítá v agonii už  víc než století. Její rozpad na miniaturní bezvýznamné státečky je jen další díl. Následovat bude přestavění kostelů na mešity. Dál nevidím, ale určitě to není konec story. I po mešitách zase něco přijde.
Díky Kose chodím na Osla. Je to úžasné. Vědecký pokrok nikdy nefrčel tak rychle. Dokážeme neskutečné věci, a tam se děje skutečná historie. Po Asyřanech nám zbylo pár rčení, astronomické znalosti, něco matematiky a tak.  Podstatné. Kdo kdy a jak dlouho vládl není už zajímavé. Ani kdo vlastnil kolik pytlů zlata.Přitom právě tohle současníky nejvíc zajímalo, vlastně jen to.
Po britském imperiu zbylo mnoho dobrého, jmenovat nebudu, příliš mnoho. Budeme na něj vzpomínat v dobrém.
Což by si Bůrové jistě nepomysleli!
A stejně budem vzpomínat na EU. Jestli se jednou podaří dospět k OSN nebo něčemu podobnému vládě. Mělo by to svou logiku.
EU totiž rozhodně nejsou byrokrati v Bruselu. Ani Juncker. To je jako by jste soudili naši vlast podle Klause nebo Zemana.
EU je 70 let míru. Jsou to miliony mladých lidí, kteří se cítí být Evropany.
Nakonec včetně mě, i když už nejsem mladý.
Spodní proudy jsou v našich hlavách. Společenské úzy, zvyklosti, názory se vyvíjejí. Generaci po generaci.
Brexit není tragedie.
Je to jen horečka, která pomine. Jestli pacient nezemře. Budeme mu držet palce, nebo si budem mnout ruce nad jeho hrobem???
Jak kdo, že….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.