Je islamistický teror budoucností Ameriky?


napsal P. Buchanan,přeložil JF

 http://buchanan.org/blog/islamic-terror-americas-future-125352 Patrick J.Buchanan, 17.6.2016

Pokud platí tato fráze – nic není lepší než úspěch a minulost je jen začátek – pak se tato generace nedočká konce džihádistického teroru, který jsme v nedávno měli možnost vidět v klubu Pulse v Orlandu. Protože terorismus se ukázal být jako jedna z nejefektivnějších a nejúspěšnějších strategií války, kterou svět kdy poznal.

Uvažujte: útoky 11.září 2001 provedlo 19 únosců, ochotných nabourat dopravní letadlo do čtyř budov: WTC, Pentagonu a Kapitolu. Tím, že to udělali, těch 19 lidí změnilo celou zahraniční politiku Spojených států. Zatáhli poslední světovou supervelmoc do válek, které nás vykrvácely a téměř srazily na kolena, zkazili presidenta a zatáhli nás do půltuctu občanských a sektářských konfliktů, ve kterých dosud žádný konec není v dohledu.

Jako politický terorista se Usáma bin Ládin může směle měřit s Gavrilo Principem, jehož vražda rakouského arcivévody rozjela vlak událostí, které vedly k Velké válce a ve svých důsledcích k úpadku Západu.

Uvědomte si úspěch islamistického teroru od 11.září 2001. Jak poznamenává Gerry Seib z The Wall Street Journal, za patnáct let zemřelo na celém úsemí USA pouze 95 Američanů při útocích džihádistů. A teď masakr v Orlandu, kde bylo zabito 49 osob, rozdělil národ na dvě poloviny, poštval oba presidentské kandidáty k divokým vzájemným útokům a celý týden poutal pozornost televizních diváků v celé zemi. Celý svět mluví o Orlandu.

A kolik stálo tohle vítězství Islámský stát? Nic!

To, co udělal Omar Mateen, dělají sebevražední atentátnící každý den v Iráku, Syrii a v Afghánistánu. Zabíjejí tucty nevinných lidí za pokřiku „Alláhu Akbar!“ A srovnejte si výnos z aktu islamistického teroru v Orlandu s výnosem podobných útoků v Kábulu, Bagdádu nebo v Damašku. Je pak něco divného na tom, že ISIS úpěnlivě žádá své příznivce, aby útočili tam, kde jsou, na území USA a na území Evropy, a nechodili anonymně umírat do Syrie?

Po útocích na Rakká, Mosul a Falúdžu, bombardován a krvácející po ústupu z dobytých území svého kalifátu, změnil ISIS strategii a jeho nové cíle a zaměření jeho útoků dávají perfektní smysl.

Uvažte nyní úspěchy islamistického terorismu v Evropě. Bombový útok v Madridu v roce 2004 vedl k pádu středové vlády a nástupu socialistů, kteří poslali španělské jednotky do Iráku. Pařížské útoky na Charlie Hebdo a Bataclan posílily Front National Marine LePen. Masakr ve škole v Beslanu v Jižní Osetii vedl k posílení moci ruského vůdce Vladimíra Putina.

Ačkoli počty mrtvých a zraněných byly ve srovnání s konvenčními válkami relativně malé, politické důsledky islámského terorismu napříč celou Evropou byly mimořádné.

Islamistický terorismus napomohl při zrodu anti-imigrantských politických stran a „neliberálních“ režimů. Spojování islamistického teroru s muslimskou imigrací a s uprchlíky ze Syrie pomohly urychlit „Brexit“, britskou kampaň za vystoupení z Evropské Unie.

Islamistické útoky pomohly rozjet nejrůznější protievropská hnutí a podnítily požadavky nacionalistů na převzetí kontroly nad státními hranicemi a nad polici zpět z rukou Bruselu do rukou národních států.

Obama vysvětluje svoji nechuť užívat pojem „radikální islámský teror“ tím, že tím nechce legitimizovat tvrzení ISIS. že je to totiž špička kopí s bojující paže největšího světového náboženství, v poslání, které mu dal Alláh – učinit celý svět islámským.

A přesně tohle má ISIS na mysli. Frekvencí a zuřivostí útoků se snaží nahradit al-Káidu a jiná islámská hnutí odporu v očích 1.6 miliardy muslimů po celém světě a chce, aby ho mládež chápala jako velkého osvoboditele islámského světa a příštího dobyvatele Západu.

Porážka Islámského státu v Iráku a Syrii je nutná, ale nikoli postačující podmínka vítězství v této válce, protože ISIS není pouze organizace, ISIS je i věc cti, hnutí a myšlenka. ISIS doufá, že opakovaným poškozováním a provokováním Západu může zažehnout válku civilizací. Ačkoli má Západ převahu v jaderných i konvenčních zbraních, v ekonomice i v technologii, ISIS věří, že se Západ postupně stáhne ze Středního východu stejně, jak se odtud už téměř stáhli všichni křesťané. A ISIS také věří, že masovou migrací muslimů na Západ, do zemí, kde domorodci zvolna vymírají, se podaří tyto země zcela ovládnout. Tak, jak se to už jednou, před staletími, téměř podařilo, kdyby nebyli muslimové zastaveni králem Karlem Martelem.

Pro některé muslimy, jak jsme mohli vidět ve Fort Hood, v San Bernardinu nebo v Orlandu, nabízí ISIS sen, za který stojí zemřít. A svým zabíjením a umíráním pro ISIS tak budou dále tlačit Ameriku tam, kam již dávno tlačí Evropu – doprava.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.