Konečně opravdu dobrá zpráva


Tenhle  článek jste  měli číst  už předevčírem, kdy  byl napsán. Ale  i středa  byla  už tak doslova  narvána  texty. Takže  jsem jej odložil na dnešek.

Snad je  ještě  aktuální. Protože  opravdu  dobrých zpráv je  v poslední době kritický nedostatek. A  téhle, pokud  by se ukázala  nepravdivou, by bylo opravdu mimořádná  škoda. Výrazně  totiž  snižuje   mezinárodní napětí  v oblasti,jíž se týká a  která  je kardinálním problémem současného světa. Co že mám na  mysli?

   Zaregistrovali jste  v  českém /slovenském  mainstreamu, že  se  Erdogan dopisem omluvil Rusku za  sestřelení  vojenského letadla? Možná ano, možná  ne. Mainstream to nezamlčel. To je potřeba  konstatovat. Ovšem, že  by  tuhle  nesmírně  důležitou  a potřebnou informaci nějak  akcentoval? Natož komentoval?  Ani zdání!  O Rusku a  v poslední době  i Turecku se  dozvíte  opravdu mimořádné detailní  věci, komentováno je  kde co, ale  omluvný  dopis? Kromě  základní informace? Tak to musíte  zatraceně  důkladně  hledat! A nějaký komentář  jsem nenašel  vůbec.

Nezbývá mi nic  jiného než  si krátký  střihnout  sám. Zejména  po té, když  jsem v úterních večerních  Událostech, těsně  před jejich koncem,  kam  byla  tato zpráva  zařazena až  jako 14. v pořadí důležitosti a   to po vyslovených banalitách  typu zátěžové testy MHD  v metropoli, rekordní pokuta  za prodej náhražky  sýra, atd. atd. od  Marcely  Augustové dozvěděl, že  vlastně  o omluvu  nejde, jen o vyjádření lítosti a  že Turecko neuvažuje  o náhradě…

Takže  jsem si dal práci,  abych  si  ten dopis   nebo alespoň jeho části vyhledal. A všechny  dostupné  české  relevantní zdroje  citují  toto:

„Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě,“

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/erdogan-se-omluvil-za-sestreleni-ruskeho-letounu-su-24-pfs-/zahranicni.aspx?c=A160627_154628_zahranicni_san

Takže  opět  naše/vaše Česká televize pur!  Slovo promińte  není pro ni omluva,  a připravenost  zmírnit  bolest a  škodu  není  připravenost  uvažovat  o náhradě!!!!

Že  si nevymýšlím si můžete, v té ani  ne  20s trvající  pseudoinformaci   zkontrolovat  zde

Slyším a  to má být ta  dobrá  zpráva,  že  ČT  jede  ve  starých známých kolejích, které považuje ona  i její Rada za kvalitní a vyvážené  zpravodajství?

Tak tohle  určitě  ne. Ale  to, že  k té omluvě   a kontaktu  už dokonce na úrovni ministrů zahraničí  došlo!

Byl nejvyšší  čas! Ještě  jednou odbočím k České televizi  v  této souvislosti. V minulém týdnu se na obrazovce  objevil ve věci rusko – tureckých vztahů  můj oblíbenec  Míra Karas a vyjevil – následující / jde o parafrázi/- he he Rusko pozvalo Turecko  do Soči, kde se koná  Konference  černomořských  zemí, he he..  V jasném smyslu – už  se Rusáci lísaj k Erdoganovi,  he he.. Zaťukal jsem si tehdy na  čelo a pomyslel, když Konference černomořských  zemí, tak  bez Turecka? To jako někdo může i takový  Karas  myslet  vážně?! Takže  pochopitelně  do Soči  dostal Turek pozvánku. Stejně  jako zřejmě  Ukrajina…  Ale  co chtít  od  Míry  Karase?!

Jenže  Rusové  i Turci  v té době  měli jasno – že se svými vztahy  musí něco kloudného udělají!

A  to je ta  hodně  dobrá zpráva!  Já za  sebe  jí registruji věru  rád. Ani mne nenapadne, abych ji přeceňoval, ale  jasně  vede ke zmírnění  napětí, které  hrozilo přerůst  ve válku. Stačil a nějaká  další  jiskra! A ni by nebyla  musela  být nezbytně  velká.    Za to vzniklá polízanice by byla  veliká!

Zkrátka  Ankara, kterou postupně  zklamal  Washington i Berlín,  když  nepochybně  v  zákulisí  se  velmi důrazně  ohradily  proti sestřelu a  Američané  navíc  podporují  Kurdy a  Němci  uznali arménskou genocidu, zjistili,  že  v jejich konfliktu s  Ruskem stojí  jaksi na slepé koleji. Vedle  toho se asi podstatným způsobem hroutí  letošní  turistická  sezona, protože  zkrátka  chybí  3 miliony  ruských  turistů, které byly  v posledních letech běžným standardem a  zaručeným příjmem tureckých hotelierů / znásobte  si to minimálně  2000 USD  na hlavu – důležité slovo je  minimálně/ a máte  přehled  o minimální ztrátě. Nepochybně  Turecko počítalo s  tím, že  ruský  výpadek  z podstatné  části vykryjí  západní  dovolenkáři, jenže  serie  bombových útoků  udělala  i tady čáru přes  rozpočet. Stačí se podívat třeba  na ceny zájezdů  do turecké  destinace Belek, která má  celkem  exkluzivní charakter oproti všem jiným  a máte  jasno.Takže?  Takže  turecký  dopis! Ale  nechci vyloučit  ani možnost,   že  Erdogan, kterého mám osobně, mimo jiné za  praktického muže, nakonec  došel osobně  k tomu rozhodnutí.

Zejména,  když přišla současně  ještě  druhá podobná  zpráva, že Turecko a Izrael normalizovaly  svoje  styky!  I tohle  pokládám za  dobrou zprávu. Na Blízkém východě  se dá napětí krájet.  Turecko má navíc  klíč  od migrační  tsunami. A  bez něj  se v Sýrii  mír prostě  dosáhnout  nedá. Ačkoli  je potřeba. Proto tohle  je pro mne  jakákoli rostoucí mír a porozumění  mezi Moskvou  a Ankarou  velmi dobrá  věc!   Tohle  a nic jiného!

Prakticky  to znamená,  že  Turecko zřejmě  akceptovalo  roli a pozici Moskvy  v Sýrii a vzdalo se jakéhokoli pokusu Rusy  z oblasti dostat, což byl zjevně pravý důvod  toho sestřelu, který měl nejspíš   vtáhnout do hry,na  turecké straně i členské země  NATO, zejména  Spojené státy. Takže  se  rýsuje možnost dalších posunů. Netvrdím, že  se tak  stane a  už vůbec ne  rychle, ale  normalizace vztahů obou zemí  by tohle  měla  vygenerovat. Jakkoli  jsem  velmi opatrný  v nějakých prognozách  a dalek jásání. Nicméně  nemohu  si nevzpomenout  na  výroky  mnohých  „správných   chlapáků“  na české mediální  a politické scéně, kteří  ohledně  sestřelu  měli totálně a brutálně jasno   a stírali každého, kdo se odchyloval  od jejich  názoru. za všechny, ke  své  velké žalosti musím citovat  Jana  Macháčka, ale  bylo jich  daleko a daleko více:

Když si člověk čte výroky některých českých politiků na téma sestřelení ruského letadla, má pocit, že jaksi zapomínáme, že Turecko je náš SPOJENEC v rámci NATO.

Obzvláště skandální, či přímo děsivé pak je, že si to zřejmě neuvědomuje ani náš vrchní velitel ozbrojených sil, který Turecko v krizové situaci veřejně kritizuje.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/machacek-turecko-je-nas-spojenec-daq-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A151127_125607_monitor-jana-machacka_ELE

http://www.lidovky.cz/machacek-turecko-je-nas-spojenec-daq-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A151127_125607_monitor-jana-machacka_ELE

Moc  se těším, že  Macháček, co nevidět, dá  do Lidovek  nový komentář  na  tohle  téma. Předem  říkám, že  se  moc  těším a že  je mi  ho už nyní  velmi líto… Zajímá  jestli si i nyní vzpomene, že Turecko je náš  spojenec!

Dodatek ze  středečního večera….

Nebylo vůbec od  věci, že jsem to pozdržel. Mezitím se staly  dvě  věci, které  se týkají Turecka.  O jedné  vás   ČT  informovala, o druhé nikoli.

Tou první  je velký  atentát  na istambulském letišti. Jakkoli jsem  měl o řadě  předchozích  atentátů v  Turecku, zejména  v  době před  volbami, svoje   mínění, řekněme  indiferentní  s oficiálními  verzemi, tak tohle  byl masakr  se vším všudy!  S jasným cílem, ochromit  se začátkem sezony   turistický  ruch a přivodit  Ankaře  další  významné ekonomické ztráty. Najednou  je celý Západ  zase Je suise Istanbul. Opět padají  silná  a vážná slova.Klasik ovšem trdí že slova, slova, jen slova…. Mně  by  ovšem  ze  všeho nejvíc  zajímalo,  jestli EU  když s Tureckem vyjednala tu  dohodu  o uprchlících, zda   už také zaplatila.  Jen  tak pro pořádek.  Osobně o tom pochybuji.

V  době, kdy  tohle  čtete, tak už by  také mělo být  jasno i o tom, jestli Turecku  EU  zrušila  vízovou povinnost  nebo ne. Jak na to tlačil Erdogan a hrozil odvetou, pokud  se tak nestane  do 1.7.2016. Opět si dovolím  tip – odhaduji,  že nikoli.

Jinak si totiž si  totiž  neumím  vysvětlit tu druhou  informaci, kterou nám ČT  včera, minimálně  v  hlavních  zprávách  v  19,00, zamlčela.

Na  ARD v Tagesschau konstatovali,  že  Putin telefonicky  hovořil s Erdoganem  a že  Rusko zrušilo s  okamžitou platností  embargo pro turecké  dovozy  a že  se snad měli dohodnout  i  o obnovení  turistických  cest  do Turecka  pro ruské občany. Nepíši  to  pro to, abych ukázal, jak jsem se trefil s odhadem  důvodů turecké omluvy, ale  kvůli tomu,  jak rychle  a   jak moc  ruská strana  vyšla  Turecku vstříc. A rovnou  říkám, že  tím jsem velmi překvapen.A  docela  by mne  pozadí té  ruské vstřícnosti  zajímalo! Spíš  hodně  zajímalo! A  to tím spíše,  že  to, v celém 3/4 hodinovém schematu  Událostí nezajímalo ČT.

Jestli Moskva  reagovala  takhle promptně,určitě  za  to něco dostala. otázka  je, co….  Ale o tom nehodlám ani spekulovat. Mám příliš  málo indicií. Respektive, lepší bude, když  řeknu rovnou  – žádné. Ale znovu konstatuji, bylo by  fajn, kdyby  Rusko a Turecko našli společnou řeč  zejména  ohledně  Sýrie. To by  dávalo slušnou naději na ukončení  syrské  války. Dalším malým střípkem do mozaiky  je rovněž informace z německého prostředí,  že  Turci zahajují  velká jednání s Iránem.  Jestli to má  nějaký  reálný  základ, tak by  se fakt  v Sýrii mohlo hodně pohnout. A přesně  to svět  nutně potřebuje! Kéž  by. A  že  to ČT nezajímá? Její problém. Prokremelská propagand a jménem ARD, ZDF nebo Spiegel  to ochotně  dodá. Vždyt přece slouží Putinovi. Na  rozdíl od kavčích hor.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.