Opakování voleb v Rakousku, zejména z českého/slovenského pohledu


V Rakousku  půjdou  přibližně  za  čtvrt  roku znovu  k druhému  kolu  prezidentských  voleb. To už samozřejmě  víte. I bez mé včerejší  flashe na Kose.

Nemohl jsem si neodpustit  škodolibý  komentář, ohledně  dalšího  fiaska  spikleneckých  teorií, které  jsou  tak oblíbené v  našich  zeměpisných  šířkách a délkách. Nemám je  totiž  rád. Říkají, že  demokracie  nefunguje, že  to je jen atrapa a vlastně  chomout, že  se můžeme snažit  jak chceme, ale neviditelný  loutkář  nás  vždycky  dostane, tak kam chce on. Že  zkrátka  jsme  svázaní  na rukou a na nohou a nemůžeme  nic  dělat  protože  to všechno  mají  pod  kontrolou  ilumináti, židé, Bilderbergové, atd.a td. Každý  necht si dosadí podle  své  libosti.

Jenže  během jednoho týdne  to dvakrát a v  případě Brexitu doslova  giganticky – neplatilo!  Jistě – přiznivci  těhle  teorií  okamžitě  našli rychlé vysvětlení – no  vidíte i Bilderbergům se to sem  tam vymkne, lidi  nejsou ovce….Mohl bych  citovat,  dát  sem naprosto exemplární  vyjádření  v  tomhle  duševním veletoči – vlastně nikoli  jedno- rovnou povícero. Pro mne  nepochopitelný  dvounázor!  Který daleko překonává  všechno, co jsem zažil s  dialektikou marxismu  leninismu a vědeckého komunismu,  kteréžto předměty  byl nucen studovat  každý obyvatel České nebo Slovenské  republiky, který  má vysokoškolské  vzdělání a je  starší  než  45 let. Ale  nechme  toho, o  tomhle  dneska  číst nebudete, ale vzpomenout  jsem to musel.

Jestli mne něco  na obou zmíněných událostech těší,  pak je  to evidentně  doklad o tom, že  demokracie, alespon  z nějaké  části – funguje. Zdráhám se napsat, že funguje, bez  jakéhokoli  adjektiva  – mohla  by jasně   fungovat,  zejména  u nás , daleko lépe. Ale  v megaměřítku světových událostí  – Brexit  takovou  je, či  velkých  voleb, což  je případ rakouských prezidentských  – zafungovala. Naštěstí. A  vzhledem k tomu,  že  se netajím tím,  že  Brexit  nepovažuji  za  žádnou výhru a v konečném součtu  jej pokládám za  docela  nebezpečný  experiment, nemůže  mne nikdo podezírat, že  demokracie  pro mne  funguje  jen tehdy, když  je  jejím produktem výsledek podle mého osobního nastavení. Ne  a zase ne! Brexit  je pro mne důkazem  funkční demokracie/ bohužel zejména  v současné Británii/ a  hlavně  dokladem toho, že  ony  teorie  o  všeovládajících  spikleneckých  centrech  jsou  vlastně nesmyslem. A totéž  platí  o rozhodnutí rakouských ústavních soudců.

A opět se musím vrátit  k tomu, co rezonuje  na  alternativních  sítích – že  rakouský  ústavní  soud rozhodl ve  prospěch  stěžovatele proto, že  seznal, že  volby  byly zmanipulovány.  A  vždycky  je  u toho podovětek ve  smyslu – tak se  přeci jen ukázalo, že   počítali a počítali  ty korespondenční  hlasy, až tam našli těch pár potřebných  navíc! A  ted mají  utrum….

Tak přesně  tohle rakouští soudci svým verdiktem  NEŘEKLI a dokonce ani  vůbec  NEŘEŠILI!!

Mohl bych sem dát  citáty  z  noha  rakouských zdrojů, ale  není  to zapotřebí – stačí otisknout  to, co na svém webu  přinesla  oficiální  Tisková agentura  Slovenské   republiky -TASR.  Vyjímám  z  toho podstatné:

Sudcovia preto dospeli k záveru, že mohlo dôjsť k ovplyvneniu výsledkov volieb. Dôkaz, že došlo k manipuláciám, nebol podľa nich potrebný. Súd zároveň „výslovne“ konštatoval, že na základe vypočutí žiadne manipulácie nezistil.

Porušenie pravidiel sa podľa predsedu VfGH týkalo 77.926 hlasov, ktoré mohol teoreticky získať Hofer alebo Van der Bellen. To bol ďalší dôvod anulovania volieb. Iným bolo predčasné zaslanie čiastkových výsledkov médiám, čo je podľa názoru VfGH neprípustné.

Prostě  a jednoduše  – opakování  druhého kola  bylo nařízeno proto že

  • MOHLO  dojít  k manipulacím
  • ale  nebylo to zjištováno a  z výpovědí  ani sebeméně  zjištěno
  • media  dostaly předčasně   částečné  výsledky

Zkuste  si představit, že by byl vyhrál o stejný nepatrný počet  hlasů Hofer, stížnost  by  byl podal van der Bellen a  že by  , zcela nepochybně  bylo rozhodnuto ve  věci stejně! To  by byl průvan, jak to ti ilumináti a Bilderbergovíé zase  jednou zmákli!  Stojím si zkrátka  za svou jednoduchou  metodou, která mne  zatím docela spolehlivě  drží stranou těhle  spiklení, vždycky, když  se  odehraje  něco, co  mi názorově  nekonvenuje a  kam se připasovávají  zákulisní machinace. Otočím, tak říkajíc, příslovečný  rožen a položím  si  otázku – a  měl bys  stejné podezření  na  manipulaci, kdyby  to dopadlo  ve  stejných parametrech opačně  nebo  bys  to bral   jako výraz  demokratické vůle ? Opravdu  – tenhle postup mohu  každému  jen doporučit. Mně na  vybití   fandovských  nálad, kdy  jsme ochoten klidně  upozadit  kritický náhled,  bohatě  stačí  fotbal – jojo, At  stále  vítězí Viktoria! Pokud  nevítězí, jde o spiknutí 🙂 🙂 🙂

Rakouským  ústavním soudcům stačilo,  že  bylo svědectvím doloženo, že  existovala  už teoretická možnost, která mohla  volby  ovlivnit. Teoretická  možnost. rovnou  říkám, že  si podobný  verdikt  u Rychetského a  spol. neumím představit! A dodávám, že  bych  se  v tom rád  mýlil! Jestli by  něco takového  snad  zafungovalo na Slovensko, přenechám k posouzení  slovenským kosířům. Ti jsou na  to kvalifikováni.

Pokud  jde o demokracii  jako takovou, mám  z toho rozhodnutí, které padlo včera  před polednem  ve  Vídni  velkou radost. Senza  věc!  Čím si ale  vůbec nejsem jistý, je to, co do Rakouska  jeho politické scény vygeneruje!

Podle  mne do   tak totálně  rozdělené  společnosti napumpuje  další testosteron  a ony  pověstné příkopy napříč  společností  se  mohutně prohloubí. Ačkoli by se jeden  domníval, že  to snad  ani nelze. Uvidíme, že  ano!

Pokud  čistě  náhodou  nemá pravdu občan Schwarzenberg  se  svým konstatováním, že  van der Bellen  také  nemusí znovu  do druhého kola  nastoupit, pak se přesvědčíme  o tom, že  přitvrdit  lze  vždycky  a všude!  Jestliže  to  nebylo  v rukavičkách  už  při premieře, tak  nyní   to nebude ani  v rukavicích  boxerských, obávám se.  Potřebuje  něco  takového  Rakousko, potřebujeme  to v Česku a na  Slovensku? Jsem pevně přesvědčený, že nikoli. Nicméně stane se  to.

Jsem  si celkem jistý  tím,  že většina  z čtenářů Kosy  bude  fandit Hoferovi.Protože  ta Brusel potřebuje  nafackovat! Tenhle náhled  je pro mne hrozně  málo. Tak málo, až je nepřijatelný. Pro mne  určitě. Facka a  co jako dál?!

Co  takhle  zkusit  posoudit,  který  z těch dvou  kandidátů je jaksi přijatelnější  z hlediska  českých  nebo slovenských zájmů?

Já osobně  identifikuji   následující  rakousko-české/slovenské problémy, které  určitě  budoucí  rakouský prezident může  nějak ovlivnit

-snaha  Rakušanů zasahovat  do výstavby  a provozu  českých/slovenských  jaderných  elektráren

-podpora  rakouských  sudetoněmeckých  svazů

-migrantská  agenda

Žádný  jiný , dlouhodobý a nevyřešený  problém –  nevidím.

Zkusme  si nadefinovat, co asi  tak můžeme od  obou rakouských kontrahentů v těchto  oblastech  očekávat. Vidím  to takto

-spor  o jadernou  energii a její používání

myslím, že tady  nám to může  být  úplně  jedno. Jak  zelený van der  Bellen, tak Hofer  nepochybně  budou vyvíjet  velký  tlak, aby  české/slovenské jaderné aktivity  zastavili. Tady je prostě  zaděláno  na trvalý  spor  a  kterýkoli rakouský  prezident  bude držet  jaderné  NE  své  země. A  když  oni si kdysi, rozdílem asi  40 000 hlasů!!, zavřeli  a zakázali spustit  svou  fungl novou  jadernou elektrárnu, chtějí, aby  „jaderná koza“  chcípla  i  sousedům

-podpora  rakouských  sudetoněmeckých  svazů

z českého/slovenského  hlediska jasně  pro van der Bellena.  Svobodní  jsou  opravdu tvrdým  zastáncem  odsunutých a jejich nároků!

-migrantská  agenda

tady  je z našeho hlediska  naopak, na první pohled se zdá být  přijatelnější  Hofer. Van der  Bellen  má pochopení  pro migranty. To  je  ovšem velmi povrchní  – dokonce i straničtí souputníci vad der  Bellenovi  dost dlouho vyčítali, že  se  dost přesvědčivě  neangažuje promigrantsky.  U Hofera  je sice jasné, že  Rakousko bude bránit  opakování migrační tsunami.Ale  to už dělá  vláda  ve Vídni, která je v  tomto ohledu daleko důležitější, tak jako tak. A myslím, že  už  i mama Merkel pochopila,  že její Willkommen  se  už nesmí  opakovat, jestli nechce  skončit  ze  dne  na den. Takže  vlastně Hofer  a jeho postoj  není  žádnou  výhrou.  Z našeho  pohledu  je důležitý postoj ohledně  možného zavedení  automatických  kvot  na  přerozdělování  běženců. Tohle  nám hrozí! A tady  stejné  jako  u  postoje  k českému/slovenskému  jádru – neznám žádného rakouského politika, který  by nebyl za přerozdělování   připrchlíků.

Takže když  to sečtu, o fous  líp mi, z hlediska  českých/slovenských národních zájmů  vychází van der  Bellen. Ale  ten fous  je  pro  mne pořád  o dost  větší a důležitější než nějaká  další  facka  Bruseli. Vedle  Brexitu  totiž  každý  další pohlavek pro Brusel stejně  vypadá  naprosto nepatrně, ba  mikroskopicky.

Odložme  fandovství – zbavíme  se tím  velkého problému. Rakušané  si stejně nakonec  zvolí, koho budou chtít a z důvodů, která budou konvenovat  jim. Nikoli proto, že  my  chceme  dát  další lekci Bruselu!

Jenže  se  obávám, že  to vítěství jednoho nebo druhého bude mít příliš  vysokou cenu. Že  to naši  jižní sousedé  odnesou  něčím, co už probíhá v Polsku – nesmiřitelným vnitřním nepřátelstvím, které je, podle  Lecha Walesi studenou občanskou  válkou. Nic  co bychom potřebovali. A ještě  něco podstatného – ve  svém podání  k Ustavnímu soudu Svobodní  také  napadli  korespondenční hlasování. Tady jim  ale nebylo vyhověno. Tahle  možnost  pro rakouské  volič e zůstává i nadále otevřena.

Jo a  kdo  to  na podzim nakonec vyhraje? Vůbec netuším. Bylo to maximálně  těsné. Nejspíš  to bude podobné. Mohu jen hádat.  Takže moje  hádání  říká, že  bych větší šanci dal van der Bellenovi. ne proto, že mi o ten můj fous  více  konvenuje, ale proto, že  si myslím,  že má přeci jenom o trochu větší  mobilizační potenciál. Ale  je  to jen hádání   asi na úrovni  té chobotnice, co předpovídala  výsledky posledního MS  ve  fotbalu.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.