Překvapivé rozhodnutí MOV a velká ryba, které vypadl z huby zaseknutý háček


Jakkoli  si  docela  věřím  na odhadování  toho, jak budou  různé  politické  elity na  mezinárodní i národní  úrovni  v  zásadních  problémech reagovat,  musím přiznat, že  mne včera  velmi  překvapil verdikt  Mezinárodního olympijského  výboru ohledně  plošného vyloučení ruských  sportovců z OH,  kvůli  státem  řízenému  dopingu  z Olympidády  v Riu. Ten  verdikt  zní – MOV  to nechá  na  každé konkrétní  příslušné  mezinárodní  federaci.  Jestli bude  následovat   IAAF, která  už  před  časem  Rusy  nekompromisně  vymetla  z  atletických soutěží. či  bude následovat  ITF, která   okamžitě  na  MOV  reagovala  tak, že všech 7 ruských  tenistů  na  olympijské  kurty  smí. Já bych klidně  byl vsadil ještě  včera v  poledne  rodinné  úspory  na to,  že  oficiální  ruská  výprava  prostě tentokrát  pod  pěti  kruhy  bude chybět.

Jsem opravdu  zvědav,  jak se k  tomu  jednotlivé  sporty  postaví.     Hodně  zvědav. A myslím, že  to bude docela boj. Dovolím  si  jednoduchou  orientační predikci – sporty, kde v jejich  střešních  mezinárodních  federacích  mají  hlavní  slovo funkcionáři  ze Západu Rusy  vyloučí, federace, kde má  silné funkcionářské postavení  třetí  svět start povolí.  Zkusím si  tipnout – ruští plavci,  kanoisté a  veslaři  si  ani neškrtnou,boxeři, zápasníci, judisté   by mohli  projít. A přidám pomocné kritérium – velmi bych se divil, kdyby  stopku  nedostali  ruští  gymnasté a  cyklisté. Ale pokud  se kvalifikovali,  pak nikdo nebude omezovat  ruské  surfaře  nebo golfisty a  další  ruské  outsidery.

Nicméně kvůli  odhadu, kdo  z Rusů  má  a nemá  šanci  v  Riu být  nyní  u počítače  nesedím.

Jde mi  o něco úplně  jiného. Zkusím  zaspekulovat  nad  tím, proč MOV  překvapil včera  asi nejen  mne.

Zejména  když  člověk před  jeho zasedáním četl mimořádně  silné  prohlášení  jeho předsedy  Němce Bacha

„Závěry zprávy /McLarenovy o státem  řízeném  ruském  dopingovém systému-pozn. vlk/ jsou šokující a bezprecedentní útok na integritu sportu a na olympijské hry. MOV nebude váhat přijmout nejtvrdší sankce proti jednotlivcům či organizacím,

A  mezinárodní  antidopingová agentura WADA šla v  prohlášení v prohlášení svého prezidenta Craiga Reedieho ještě  dál. Rovnou   doporučila MOV kompletní vyloučení Ruska a jeho sportovců z her.  Navrhla i zakázat ruským vládním činitelům přístup na mezinárodní sportovní akce včetně olympiády.

Takže  karty  byly  rozdány  pro Rusko naprosto fatálně. A  najednou  je  z  toho velmi  šalamolunské  rozhodnutí  ve  stylu  proslulého Piláta – ne my, kdo  reprezentujeme  olympijské  hnutí  a kdo má  Olympiádu  copyright,  ale  vy, jednotlivé  sporty,  si  to rozhodněte!

Osobně  bych  řekl, že  německý  předseda  MOV  se  inspiroval u německé  kancléřky  – silná prohlášení a  nakonec  nesilné  rozhodnutí! Proč  to?

Mohu opravdu  jen spekulovat. Ty  hlavní  motivy  jsou podle  mne  tyto.

  • MOV  není  IAAF, třetí svět tam má  silnou hlasovací pozici. Což  tedy má v  IAAF také,  jenže  tam došlo zřejmě  jednak  k handlu Rusko kvůli  dopingu  vyhodíme, Keňu, která  také  jede  ve státem organizovaném  dopingu  vám pustíme –zdroj  Dělat nějaký  velký podobný  deal  v  rámci MOV  je poněkud  komplikované. Navíc  pozice funkcionářů IAAF z třetího světa  byla nedávno velmi otřesena a  oslabena, takže  si nemohou moc  vyskakovat, skandálem kolem bývalého předsedy IAAF, Senegalce  Laminea Diacka a jeho  blízkých  spolupracovníků,  což  vedlo k jeho  suspendaci a nahražením  Britem Sebastianem Coem  a  dalšímu  západními  funkcionáři. Takže  zde  Rusko  na  žádnou podporu  spoléhat  nemohlo.
  • leckdo  v  MOV  je  si  velmi  dobře  vědom právně  velmi  nekomfortní pozice  plošného vyloučení a uplatnění  principu  kolektivní  viny. Zvláštní  postoj – Západ  přísně  trvá  na  individuálním  prokázání  u  jakéhokoli  přečinu  a každého viníka. Stačí  si vzpomenout  na  sudetské  Němce…  Tedy  většinově. Ale zde naprosto bezskrupulozně  přistoupil  a prosazuje   kolektivní  vinu. Základním  rozlišovacím znamením pro  účast  nebo neúčast  na Olympiádě  je, podle  IAAF a  dalších podobných,  odpověď  na otázku – máš  nebo  nemáš  ruský  pas?  Tohle  kritérium  je  právně  neudržitelné. Každý, normální  fungující  soud,  ho musí suspendovat a sankcionovat. A  že  k soudním  žalobám  dojde, o  tom nikdo  nepochybuje. MOV  nepochybně  nechce být  vystaven  ani žalobám, ani  z nich plynoucích možných   regresí. Protože  by  to zpochybnilo  celé  hry. To nechť  si vyřeší  jednotlivé sporty. MOV  si  umyl ruce. Bude bez viny.
  • IAAF vyloučila  Rusko proto, že  chce  „čisté  hry“  a Rusku nevěří. Osobně  nemám sebemenší pochybnosti, že  Mc Larenova  komise  může  velmi přesvědčivě  dokázat  všechno, co  v její  zprávě  stojí. Jenže  vyloučení Rusů se ukáže  směšným  v okamžiku,  kdy  antidopingové  kontroly  v Riu  nachytají  na hruškách  atlety  jiných zemí!  A že se tak stane,  o tom nikdo nepochybuje. Pak se nepochybně  řada  lidí  zeptá -a  proč  jste  vlastně  ty Rusy  vyloučili?  A jak postihnete  nyní   ty země, jejichž  sportovci dopovali?
  • plošné  vyloučení  Ruska  zakládá  precedens – budoucí vylučování dalších  a  dalších  zemí. A  to může  být  kdokoli v  budoucnu.  Už  delší  dobu si  například  lámu  hlavu  nad  tím, jak je možné, že  jedna  velmi  malá  země  je  tak mimořádně  úspěšná na zimních olympiádách. ..  Jsou její sportovci vybaveni  nějakými  dědičnými  originálními  genovými  dispozicemi pro zimní  sporty, podobně  jako vytrvalci  z Keni  nebo Etiopie? Nebo  snad  trenéři z  téhle  země  mají  nějaké zázračné, jinde neznámé  metody?  Nebo  mají  jejich sportovci  k dispozici  nějakou speciální  techniku?  Či  snad  to všechno  plus  ještě  něco  dalšího  navíc? Nevím. Podobně  jsem se ptal v  pátek, když  Američanka   Kendra Harrisonová překovala  jeden z nejvousatějších  atletických  rekordů  Bulharky  Donkovové  na 100 metrů překážek. Tedy  rekordu  z  doby,  kdy  rekordmanem, zejména  v ženských  disciplinách  byl  ten, kdo měl lépe  řízený  doping. Což  skvěle  uměli  zejména  soudruzi  z NDR, SSSR, Bulharska, ale  také  nejspíš  Československa. Ale nejen oni. A Američanka  nyní  vymazala  nejspíš dopovanou  rekordmanku.Ačkoli to nejméně  28 let  nikdo nedokázal  a ona  nepřišla  americkou olympijskou kvalifikací…. Jen  na okraj, tehdy prokazatelně  dopoval  i fenomenální  Carl Lewis  A nikdo neví,  kdy  vypukne  opravdu  velký  dopingový  skandál  na  Západě – viz  například  případ  Lance Armstronga a  jeho stáje  a týmu. Mimochodem – podle  logiky  uplatněné  IAAF musela  být  plošně  vyloučena  cyklistika a  zejména  americká  z OH  už  dávno. Jako sport  s největším prokázaným systematickým plošným  dopingem. Navíc  není tajemstvím, že  zajímavý  přístup  k přípravě  svých  sportovců  má  také  Čína. A  vyloučení  Číny  dnes,  s  jejím velmocenským postavením a podporou  třetím světem z  Her? Rusko  je  sice také  velmoc, ale   „jen“ politická. Světově je  za pariu  a jeho podpora  třetím světem se s tou čínskou nedá vůbec  srovnávat.

Tohle  bych  viděl, že  výrazně  ovlivnilo  tu překvapivou pozici MOV.  Ale ani omylem si  nemyslím, že  to  nemohlo být /ještě/ něco jiného! Jde čistě  o  vlkův  osobní  výběr. Ale  v  každém  případě to MOV  rozhodl opravdu šalamounsky. V pravém slova  smyslu!

Však ono  to bylo   výsostně  třeba. Doping  ruských  sportovců  kdysi  odkryl  jistý  Hajo Seppelt, takto investigativní  novinář německé veřejnoprávní  televize  ARD. On pronikl, před  čtyřmi  roky,  pod  falešnou identitou  do ruského dopingového systému a  všechno odstartoval, co řekněme – zatím  – skončilo  včerejším  verdiktem MOV.

Nicméně  stejný  ARD-Doping-Experte Hajo Seppelt pátral o  dopingových   praktikách  ve  sportu  dál. A  opět  úspěšně. No tedy   jak se  to vezme. Opět  ulovil  velkou  rybu, ale… Ale  není  ryba  jako ryba! Rybáři  vědí,  že  některou  zaseknou  pořádně, jiné  háček z huby  vypadne. A  u toho druhého úlovku  se zdá, že  se ta  opravdu  velká  ryba  jaksi nějak  vysmekla. Ačkoli  nechápu,  jak je  to možné!

Konkrétně  3.4 2016 Hajo Seppalt  na  ARD  odvysílal  reportáž  o britském  gynekologovi  Dr. Marku Bonarovi  a jeho praxi. Která  nebyla ani  tak specificky  žensky,  jako dopingově  orientovaná. Opět  se mu podařilo  propašovat  svého člověka, co  simuloval  špičkového sportovce, který  chce  zlepšit  jakýmikoli prostředky  svou výkonnost do jeho ordinace  a opět  uspěl. Dr. Bonar si pustil  pusu  na  špacír. S  tím, že opatruje  přes  150 britských  špičkových sportovců  z   různých  odvětví a pomáhá  jim dosahovat   super  výkonů. Šlo  o tenisty, hráče  kriketů, úpolové  sporty, cyklisty atd. atd. , ale i britskou posvátnou  krávu  – hráče  fotbalové Premier Legaue. A  to nejen  jednotlivce, ale  i celá  mužstva. Arsenal, Chelsea, Leicester.. A přes  spolupracovníky  snad  měl být  napojen i na FC Barcelona. Prostě  skandál  jako hrom! člověk  by  čekal  vyšetřování, zatýkání a  ono jaksi  nic. a nejen  to.   Když  se rozběhla  aféra  s ruským  dopingem a pochybnou praxí  jejich  antidopingových  laboratoři,  byl  povolán  k řešení  „ruské  krize“  jako  ten  nejspolehlivější  orgán boje proti nekalým  dopingovým praktikám  britský  antidopingový  orgán britský  antidopingový UKAD. Který,  jen tak mimochodem, bude zajišťovat také  dopingovou  čistotu,  jako vrcholný  orgán,  na OH  v Riu. Hajo Seppelt  jej  okamžitě  o svých zjištěních informoval a … A  nic. A mezitím zjistil,  že  právě UKAD  byl jakýmsi  whistleblowerem a  to už  v roce 2015. A neudělal   s  tím oznámením   NIC. Jako  by  se nechumelilo. Ticho po pěšině.

Nevěříte?  Ta tady  je  pro němčináře  odkaz  na primární  zdroj  informace:

německá verze

anglická  verze

Ten  whistleblower to komentuje  následovně:

: „Für mich war es so, dass UKAD hier einen konzertierten Versuch unternommen hat, weitverbreitetes Doping im britischen Sport unter den Teppich zu kehren. Sie hatten gar kein Interesse, den Fall zu verfolgen. Das schockiert mich als Athlet, aber auch als Steuerzahler dieses Landes.“

Pro mne to je tak, že  UKAD  podnikl koncentrovaný  pokus zamést pod koberec  široce rozvinutý  systém dopování  v britském sportu. Neměli /UKAD/ žádný  zájem ten případ  šetřit.  To mne  šokuje  jak jako sportovce, tak  daňového poplatníka…

Mne zase, když  zvolím  tu nejmírnější  formulaci  udivuje, že  WADA, která zastřešuje  světový  systém  antidopingových  kontrol,  se sice k případu vyjádřila, že  je  konsternována, že  ten  doktor  mohl  provozovat  svoje  praktiky a  nikdo proti němu  nic  nepodnikl, ale  zřejmě  jí  sebeméně  nepobuřuje   mrtvý  brouk  UKAD a jeho totální nekonání…

Prostě  téhle velké  rybě  jaksi opravdu  háček, na který se chytila  vypadl  z huby…

Třeba  MOV  zvážil při včerejším  rozhodnutí  i  budoucnost  téhle  britské  aféry. Kdo  ví.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.