Malé zamyslenie nad morálkou, alebo prečo je lepšie byť na Floride ako na Sibiri.


napsal Východniar

 

Svojho času so napísal na Kosu, malý článok o situácii pre voľbami na Slovensku, od vtedy stále chcem niečo napísať, ale udalosti, čí už vnútropolitické na Slovensku, čí medzinárodné, majú v poslednej dobe taký spád, že mi to pripomína starý vtip z čias socializmu.

Na stavbu príde kontrola. Vidí, že robotníci behajú s prázdnymi fúrikmi. A pýta sa: Chlapi, prečo tu beháte po stavbe s prázdnymi fúrikmi? A jeden chlap mu odpovie: Vedúci, mi máme také tvrdé normy, že nestíhame nakladať.

A tak to je aj z mojím písaním. Niečo sa zomelie a kým si to premyslím a nájdem čas na písanie, tak je dávno iná udalosť, prípadne ta sa to celé úplne zmení.

Preto som si vybral tému morálky, ale nebudem sa venovať tej všeobecnej, ale tej, ktorá vždy v histórii rozhodovala dejiny. A to morálka vojenská a národná.

Prečo táto téma? Pravidelne, počúvam vysielanie vlka na Slobodnom vysielači, kde sa niekoľko krát dotkli témy, aké témy burcujú našou mládežou. Síce, už bohužiaľ nemôžem, byť zaradený medzi mládež, ale pôsobím aj na vysokej škole a snažím sa so študentmi rozvinúť debatu, aby som sa dozvedel aké majú hodnoty a názory.

Ako súvisí téma hodnôt študentov a vojenskej morálky a dnes? Jednoducho. Po ostatnom samite NATO vo Varšave ( aké symbolické), sme sa dozvedeli, že Rusko je hrozbou a chystáme sa s ním na vojnový stret. V tejto súvislosti, bude samozrejme nutné prezbrojiť. Však nemôžeme, bojovať s nimi ich zbraňami. Náš minister obrany(bývalý generál), sa samozrejme potešil. Však, ktorý chlap by sa nepotešil. Každý chlap na rád novú mechanickú hračku. Kutil novú brúsku, či pílku, rybár novú udicu, či nejakú pomôcku k rybolovu, farmár novú sejačku, čí traktor a vojaci novú pušku, či vrtuľník. Skrátka v každom chlapovi je tá túžba sa s niečím hrať. A povoziť sa na tanku bol predsa sen každého malého chlapca našej generácie. A táto generácie sa teraz stretáva na všemožných summitoch. To chápem.

Čo však nechápem, je to, že kto v tých tankoch bude sedieť. Prípadne, kto bude pochodovať na Moskvu.

Tu keď si predstavím, súčasných dvadsaťročných chlapcov, ktorí ako nás dejiny učili, si vždy každú vojnu odmakali v prvom rade, tak tu by som sa na mieste stratéga NATO, silno obával.

Nie preto, že by to nezvládli fyzicky, to nie. Ale oni by nevedeli prečo majú pochodovať.

Keď som pred študentmi, v rámci debaty o utečeneckej kríze, vyjadril názor, že im nerozumiem, tak mi argumentovali, že utekajú pred vojnou.

Vravím, fajn, a nemalo by to byť nasledovne? Ak som proti Asadovi, lebo je to bastard, tak ho predsa čím skôr chcem zvrhnúť a pridám sa k opozícii. Ak som za Asada, tak vstúpim do armády a bojujem proti bastardom, ktorí chcú zvrhnúť Asada.

A v tom momente sa na mňa pozerali desiatky prekvapených očí.

Pokračujem ďalej. Predstavte si, že by bolo napadnuté Slovensko, čo by ste spravili. A takmer jednoznačne odpovedali, že by tiež ušli, lebo nevedia za čo by mali bojovať… Vravím im, že predsa za mamu, otca, frajerku, za národ, za zem Vašich predkov……………. A znova údivné pohľady!

V histórii, vždy v armáde rozhodovala morálka. Vojaci, jednoducho vždy museli vedieť, za čo bojujú a za čo majú zomrieť. Musel byť vodca, ktorý ich presvedčil, aby šli, trpeli a umierali za isté hodnoty. A za koho, by mali umierať dnes? Za Junkersa, za Kisku čí Obamu?

A to nemajú ani predstavu čo to je bojovať. Stáť vonku na snehu, daždi, piť vodu z mláky, jesť čo nájdeš a chodiť na latrínu(to by museli asi hľadať v Googli) a ešte ten pocit, že po vás neustále niekto strieľa a umierajú ľudia okolo vás.

Prečo je to tak? Prečo nám niekto vzal národnú hrdosť? Prečo nevieme mladej generácií dať aspoň trochu vlastenectva?

Nie je odpoveď v tom, ako sa správame? Napríklad v politike, ktorú síce mladí moc nesledujú, ale to zlé k nim prenikne. Napríklad sa naši opozičný poslanci, ktorí sa od volieb správajú ako malí chlapci, ktorí neustále chodia plakať k mame, že sa s nimi ostatní(rozumej, tí vo vláde) nechcú hrať. Naši poslanci sa chodia sťažovať k zahraničným europoslancom, že nevedia odvolať člena vlády. A keď tá europoslankyňa, dá pár nepríjemných otázok ministrovi, tak sa tešia ako tí malí chlapci, keď príde mama ostatným chlapcom dohovoriť na pieskovisko, aby sa pekne spolu hrali.

Nie je podstatné, či ten alebo onen minister, nemal odstúpiť. Jednoducho sa tieto veci majú riešiť doma a nevynášať z kuchyne k susedovi.

Predsa by malo platiť, že je to síce bastard, ale je to náš bastard a my si to vyriešime DOMA.

Alebo v médiách. Prečo nedávať aj pozitívne vzory. Minule sa mi jeden môj známi lekár, sťažoval, že chceli dať do médií informáciu o úspešnej operácii a bol odmietnutý, že je to nezaujímavé. Ale mikroštajk učiteľov, nanoprotesty opozície dostávajú mega priestor. Potom fakt človek môže nadobudnúť dojem, že u nás sa iba kradne a vraždí.

Mali by sme mali my všetci písať a hovoriť aj o pozitívach. Predsa žijeme v krásnych krajinách, máme vodu, lesy a pekné ženy a predsa niečo naše malé národy aj keď nás dusili Maďari, Nemci, Sovieti niečo dokázali!

A čo sa týka tej vojenskej morálky, tak tu dávam jedno video. Priznám sa, že keď sa pozriem na tú babu čo to spieva, tak si občas aj cvrknem 🙂 . Možno to treba pustiť na najbližšom samite NATO. A tu je vysvetlenie druhej časti nadpisu. Ak bude vojna medzi NATO a Ruskom, vraj je lepšie sa pridať na stranu Ruska, lebo je lepšie byť v zajatí na Floride ako na Sibíri.

P.S. K tým médiám a súčasnemu Turecku,

Práve som v správach televízie počul, že keď zatkli vodcu pučistov v Turecku Akina Öztürka, tak našli dôkaz o jeho účasti na puči. Tým dôkazom bol lístok v náprsnom vrecku jeho košele s rozkazom napísaným Fethullahom Gülenom, ktorý žije v exile v Pensylvánii. Pýtam sa? Z Pensylvánie vyráža kuriér s lístočkom, preletí pol sveta, odovzdá lístoček generálovi a ten ho nosí stále pri sebe v košeli( pri srdci, to asi aby stále mohol nahliadnuť čo má robiť, keby zabudol), niekoľko dní. Tak to mám chápať? Fakt mi je ľúti za časmi, keď v zahraničnom spravodajstve v médiách riešili najmä to, čo sa stalo v Ov(r)álnej pracovni Bieleho Domu. A to nie len, preto že som bol mladší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.