Fotbalový e- podzim….


Po ligovém  jaru  jsem  napsal, že  už nejspíš  žádný  fotbalový  přehled   nedám. protože  se  cítím být  totálně  zdeptán  tím co  český  fotbal  reprezentuje.  Jako celek  i  v jeho jednotlivostech. A popravdě – mimořádně  mne  otrávil a znechutil závěr  fotbalového  jara  v podání  Viktorky…. Nicméně  mistrovství  Evropy a následné kotrmelce českého  fotbalu, včetně pohárové  bilance  tohoto týdne, mne  více méně  přinutily, abych  ještě jednou  sedl ke klávesnici  a  trochu  se  rozepsal na kulatým  nesmyslem. Jako  únik před  depkou a  frustrací,  kterou mám, kdykoli  v  poslední  době  zavadím.  Jen  ještě v  tomhle úvodu  dodám, že  jsem  chtěl  fotbálek na Kose  výrazně  zkvalitnit a  dostat  na  vyšší  úroveň. Takže  jsem  soukromě  oslovil jednoho  uznávaného  fotbalového  experta, který  provozuje  svůj  vlastní  fotbalový  blog,  kam  nu  chodí  nějakých  50 čtenářů denně, zdali  by nechtěl ty své  sloupky pravidelně psát pro Kosu.

Na  rovinu  jsem mu  ovšem sdělil,  že  sice by  měl zaručenou  čtenost  o několik  řádů vyšší, ale  že bych mu  to nemohl  honorovat a že by  se mohlo stát, že  už  si, kvůli psaní Kosy  nikdy  nemusí  škrtnout  v České  televizi, nemluvě  o Křetínského Sportu. Zdvořile  mi  odpověděl, že  nemá  zájem. Ačkoli  jsem mu  garantoval  naprosto  volnou  ruku.   Třeba  nemá  rád  vlky, já když jsem byl  malý  tak jsem taky  měl radši Karkulku. Kdo  ví. Ačkoli  jsme  spolu  kdysi,  když hrál v Plzni, pokud  si  vzpomínám,  nejméně  2x  velmi obšírně o fotbalu  hovořili. A tehdy nejevil  žádné  známky  antipatie. Ale  chápu,  že  skoro  40 let  staré  vzpomínky  si  už  nevybavuje. Takže  se  fotbaloví  spolupomatenci budou muset dnes opět  spokojit  jen s mojí  maličkostí.

Než si dám letmý  rozbor  toho,  jak  vidím  jednotlivé  účastníky  letošního ligového ročníku, musím  se fakt  vrátit k ME… Ačkoli se jednomu  chce co nejrychleji  zapomenout… Protože  vedle  naprosto  marných  Rusů, byl  náš   tým  jednoznačně, co  se  týče  fotbalových  kvalit – tedy herní a  technické  vyspělosti, práce s  balonem, schopnostmi  hráčů – jasně  nejhorší. I  stále  ještě  vysmívaná  Albánie  ukázala  neskonale  více fotbalovosti. Totéž  o Severní  Irsko, Irsko, Rumunsko, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, a  vůbec nehovoříc  o  Islandu  nebo Walesu!  Zkrátka  fotbalová  nekvalita  a podprůměrnost  měla  značku Czech  made….

Od  různých  novinářských  věrozvěstů  jsem si přečetl, že  hlavními  důvody  bylo

-že  Vrba  nenominoval  mladíky   typu Schick  a  Černý

-že  jsme  neměli  štěstí

-že  za  to může  hlavně Limberský,  naopak nominovaný  za  zásluhy  a Vrbův  protekční  oblíbenec.

Začnu  tím  štěstím. Tvrdím, že  to  není pravda.  Že  naopak, jestli,  kromě  tvrdě  nacvičené  a dobře uplatňované  defenzivní  taktiky /mezi  pamětníky  známé  jako tzv. prešovský  beton/ něco  náš  výběr  měl v  docela  hojné míře, pak  to bylo  zejména  a jen štěstí! To se  nás  drželo, až na závěrečný  duel  s Tureckem v Praze  celou  kvalifikaci. Stačí  si vzpomenout  na utkání  s Tureckem u nich, na oba  zápasy s Holanďany, na  Lotyše doma, na Island  doma, na  Kazachy  doma…. Bylo  to štěstí, nikoli  náš  fotbalový  um,  co nám přihrálo  první místo  ve  skupině! Což  si fotbaloví náčelníci a zejména  pražští  fotbalový psáči  odmítali po  kvalifikaci přiznat.

Štěstí nás  provázelo  i ve Francii. Jinak  jsme  naprosto nemohli držet  až  do samého závěru  plichtu  se Španělem a museli  už  do poločasu prohrávat  nejméně  o tři kousky. A  vzpomenete  si ještě  na  naprosto zázračné  vzkříšení  z mrtvých  v  závěru  mače  s Chorvaty?  Jak by  to asi  tak bylo dopadlo,  kdyby  se nebyli  úplně pomátli  jejich  fandové?   Řekl  bych  že  ostudou  už po tomhle  utkání. Takže  to se odložilo  o pár  dnů  až   na  utkání s |Tureckem. Tam prý stačilo, aby  to Sivok  byl trefil k tyči,  nikoli  na tyč. No  ona  se i  ta klika   unaví. Nota  bene,  paní Fortuna  pro nás  udělala  dost a  měla  tam  někoho, o koho se zjevně musela  starat  daleko více. Jo  myslím  mančaft toho napomádovaného  mládence  s  diamantovou náušnicí  v uchu.  Na  ty  nedala  dopustit. Ale  přiznejme  si, oni  jaksi  taky, na  rozdíl od nás,  umějí  hrát výtečně  fotbal. Prostě nebýt kliky, byla  by  ta naše  letošní  fotbalová  Bílá  hora přišla  daleko  dříve  a daleko drsněji.

A ukazuje  se,  že  ani sebelepší trenér  se současným  hráčským  materiálem  nic  kloudného neudělá. Jsem  rád,  že  jsem nikdy  nic  nenapsal proti národem neoblíbenému  Michalu  Bílkovi a to  ani v  dobách  největší  hysterie proti němu. Nikdy pro mne nebyl  deBílek. Naopak, po Polsku jsem si  troufl  napsat, že  se mu povedl svým způsobem  zázrak a  že  teprve v budoucnu uvidíme, jak  hodně  dokázal. Stalo  se.

Ohledně  trenéra  Vrby  a jeho výběru  jen  tolik,  že  v zásadě vzal  ty, které  vzít  měl. Žádný  Schick, který  dal  za  Bohemku a si 5 ligových  golů  nebo Černý, který si  sem tam kopnul v  áčku  Ajaxu,  by  na  tom debaklu  nebyli nic  změnili. To je prostě  fakt. A ti, co vykřikují   to o těch mladých, co  měli jet, to vědí. Navíc  – ohledně  Schicka – zrovna  naši  forwardi, míním  Škoďáka a Necku, patřili  k  tomu  vůbec nejlepšímu, co  jsme  k vidění  nabídli.  Úlet  byl  jen Lafata. Ale  už  vidím,  jaký  by byl  ryk, kdyby  byl Lafič  zůstal doma  a místo něj  jel  Schick…. A  Černý  místo  Rosy nebo Daridy  nebo Dočkala? To  jako  myslí  někdo  vážně? Nicméně  klíčovým slovem  v té  větě o  ohledně  Vrbova  výběru, že  vzal  v zásadě  všechny, co vzít  měl,  je  termín V ZÁSADĚ! Protože  když  jsme  si přečetl  hned  první  zúžení  kádru, kdy byli vyřazeni  Zahustel a Kovařík,  nezbylo mi  než konstatovat, že  letos budu  fandit  Slovákům, protože  tam  je výběr  dělán  poctivě. Což jsem následně také veřejně  vyhlásil na Slobodném  vysielači a  pevně  se  toho držel.

Vrátím se k jednomu  Vrbovu  vyhlášení. Řekl, že  nepřipustí praxi, která  ho stála už  kdysi místo  trenéra  repre  20.Totiž, aby  mu  do nominace mluvili  fotbalové  agenti  nebo  snad kluby a on dělal  nominace podle  jejich  zájmů.   Tvrdím, že  podle mne se  tomu  Vrba  velmi  rychle  zpronevěřil. Hned  v  jedné  z prvních příprav,  kdy naprosto  nepochopitelně  tehdy nominoval  do brány  Štěcha. Bylo  to přesně  v době, kdy ho Letná  lanařila  z Anglie a chtěla  ho za každou cenu. Takže  ze  Štěcha  byl  reprezentant. Letná  to potřebovala.

  Naprosto mne  tedy  ve  Francii, jak při nominaci  celkové, tak  k zápasům  neudivilo,  že  takový Krejčí musel  hrát a hrát a  hrát, ať  už  se na  trávě  dálo cokoli.  Bylo potřeba  ho  totiž udat  do ciziny.  Jeho cena  výrazně  klesla  oproti létům, kdy pro Letnou  za něj  bylo 150 míčů málo. Takže  Krejčí  nepominutelný  sloup  sestavy! Pro  pořádek  dodávám, že  nebyl  nejhorší  z těch, co hráli. Ale  regulérně  – kdyby  tam nebyl, tak by se také nic  nestalo zásadního. Jen  vysocí  berani  -Škodovka  a Necka možná mohli profitovat  z Kovyho lahůdkových  centrů….Kdyby…  A takových  sporných  nominací  bych našel ještě  pár. Ale  jak  říkám – náš  francouzský  výbuch  těch, kdo  dostali konečnou důvěru  -NENÍ. Byl  by  tak dopadl  národák v  jakémkoli  složení. Prostě nemáme  hráčský materiál, který  by mohl konkurovat Evropě.  My jásáme, když  momentálně  nejlepší hráč  ligy  se prodá  do nějakého chvostového celku Bundesligy nebo Serie A nebo dokonce do  druhé  anglické ligy!!!!! To i  ti  Albánci  mají  svoje  plejery  v lepších klubech. Nemluvě  o Slovácích! A  rozhodně  to není náhodou.  Cizí  skauti  totiž  fotbalu  rozumějí. A  vědí  proč  naše borečky  ignorují.

No a  ještě  se musím  vypořádat  s  tzv. nominací za  zásluhy  a konkrétně fenomenem  Limberský.  Který  to dostával  od  pražských  žumpalistů tvrdě sežrat. Že  jako za  ten propadák  vlastně může on.  Ne rozhodně neměl  optimální  formu. Jenže  i tak byl prostě  nejlepší možnou  volbou na  svou pozici,  jak ukázal  poslední zápas  s Turkem! Kdy Pudil prostě byl účasten u obou  fláků, co jsme  dostali. A  v přípravě  zase nalevo  vyhořel Gebre proti Korei. Limba  určitě  neexceloval. Ale  když jsem si dělal  rozbor  obdržených  golů po všech třech  zápasech ME, tak  mi  z  toho vyplynul jednoznačný  závěr – z 5-ti obdržených  branek  Limba, jako jediný  obránce nebyl namočený   ani v jedné! Zbylí beci  mají  statistiku  jinou  – Kadeř  1x,  Sivok  2x, Hubna 2x, Pudil 2x. K tomu  ještě  nezanedbatelný  podíl ostatních -Šural 1x, Lafata 1x, Čech  2x, Darida 1x. Limba  NULA. I přes  tu mizerii, co tam hrál… Ale  Viktorka  už  je příliš  dlouho nahoře.. A  každý prostředek zadupat  jí  a její hráče  do  země  je  dobrý. Zejména  tehdy, když  jediný  sportovní  deník v  zemi drží  majitel největšího  konkurenta.Chápu  to.

Ale  nedá mi to abych  se nezmínil ještě o jednom fenomenu,  který přispěl  měrou  nemalou  k  tomu  evropskému propadáku. Který  jde výslovně  na triko pražským psáčům a komentátorům.   Zejména  psaní  lidí z Křetínského Sportu  a   takového Procházky  z  Hattricku, ale  v poslední  době  i takového Mádla z  Aktuálně /k  mé velké lítosti/, přispělo  k  tomu, že  řevnivost  mezi kopáči  ze  Sparty  a Viktorky  evidentně  dosáhla  takové míry,  že  vytvoření  nějakého  teamworku  byla  jen  čirá  fantasmagorie. Že  to byly  dvě,nuceně  koexistující  entity  na jednom místě.

Když  se tohle  všechno zmixovalo  dohromady, muselo  to  dopadnout, jak to dopadlo. Pelta  spol. dělali ,že  jako nic,  že  se prostě  nic  neděje. Ale ono se dělo!  Zatraceně  dělo.

Nejdříve  odpálil  bombu  Pavel Vrba. Jeden den  vyhlásil, že  bude pokračovat, že s  nikým nejedná. Pelta  ho plácal po zádech  a v podstatě  druhý  dne byl v Machačkale. Zkrátka  Peltičovi  nasadil stejné  parohy  jako  tehdy Plzni, když  odcházel  z  Viktorky, což  jsem v detailu tehdy popsal v tomto článku

Vázací akt Pavla Vrby

Přiznávám, že  mám  z tohoto  Vrbova  kousku  škodolibou  radost a  je pro mne  velkým zadostičením!  Kdo s  čím zachází, Miroslave  Pelto, tím také schází! A pokud  si ten  příspěvek otevřete,  přelétněte  prosím i diskusi. Kdy mi mnozí  vysvětlovali,  že přece když  jde Vrba  k repre.. no tak  morálka  nebo slušnost, může  mít  dovolenou. V intencích  toho, co psali tehdy pražští psavci. Kupodivu  ti se nyní po Vrbičovi, kvůli morálce vozí… Nechápu  to! Mohou Vrbovi  vyčítat, že  využil výstupní  klauzule? Že  šel za většími penězi?  Že mu  doklaplo,  že  s tímhle  kádrem, a jiní  kopálisti  k dispozici  nejsou a nebudou a kvalda o MS začíná už v září a  že pokud   se  nestane  zázrak  všech zázraků nemůže nikdy  s tím co má,  na MS postoupit? A že  když  vybouchl  ve  Francii,  každý  další neúspěch  zcela  zruinuje  jeho  trenérský  kredit v  zahraničí a  že tudíž  jediná  možnost, jak přijít  k velkým prachům  v cizině  je okamžitý odchod?

Ta Vrbova  úvaha  je naprosto správná. Potvrdilo  to  i zatímní vystoupení  českých zástupců v  pohárové  Evropě. Které, je přiznejme  si to – více méně  ostudné.  Nabitá  Slávka  jen s obrovským štěstím postoupila  přes  Estonce a kdyby  se  byl  jejich  forward  v poslední  minutě prvního utkání  trefil a dal na  4:1,  bylo vymalováno. Předvčerejší  zápas proti velice průměrným Portugalcům, kteří nemají nic  společného s  jejich klubovou špičkou  byl jen dalším opakováním  marnosti.

Bolka  ta  dostala  világoš  dokonce od   Makedonců…

Spartu  si  Steaua vysloveně  přála a věděla  proč. Stačil jí  na slušný  výsledek na Letné pouhý   poločas. Ti  ze  Spartanů, kteří se právě  chystají, že  si to se mnou vyřídí v  diskusi nebo v mailech odkazuji  na  to, že  by  se měli zamyslet  zejména nad  tím, že  nějací  Rumuni považují  jejich  slavný  klub za natolik slabý, že  si  ho přejí  při losu  jako soupeře… A  majitel toho  klubu  jim  mimořádně  arogantním způsobem v zkazuje,  že  je nejen  vyřadí, ale  ještě  si  koupí  Konatého, který s e mu líbí.  Jako  rohlík  v pekárně  za  rohem. Rumun….

No a  Viktorka? Trpěl jsem  v  úterý  jak zvíře, když  jsem viděl  tu  naši  zoufalou  nemohoucnost!!!  Co jsem komu udělal, že  se na  tohle musím koukat? No asi  udělal…. Nic  na světě  není  bez příčiny.

Takže  překvapivě, přiznám  bez mučení, obstál  zatím jen Liberec.

Jistě , každý  z ostatních může  v druhém zápase napravit  dojem  a postoupit. Není to tak  nemožné.  Jakkoli  tomu nijak  zvlášť  šanci  nedávám. Ale  stát  se  to může. Nicméně  jedno je zřejmé – co jsme  chtěli na ME?  Jak jsme  tam chtěli  uspět, když  špičková a  v  naší lize  suverénní  mužstva  mají těžké a někdy neřešitelné problémy s  naprosto průměrnou a někdy podprůměrnou  mezinárodní  konkurencí!!!  Tohle  hovoří  lépe  než cokoli jiného  o  kvalitě  našeho fotbalu. Dokonalé  zrcadlo. Nic  dalšího není třeba vědět a  zkoumat.

Ale  ještě  k té Francii – on ten výbuch  měl  ještě  další konsekvence. Když  to  jako hlavní sponzor  zabalil  Synot, kdy  Valenta  neprotlačil zmírnění  protihazardního zákona, tak zastavil dotace  pro český  fotbal, Pelta  sebevědomě  prohlašoval, že  zajistí velkého  nového sponzora. A naznačoval, že  to jako bude  Číňan s bezednou šrajtoflí…

Není  to Číňan.  Ten  totiž  není  žádný  hlupák.  Když  zjistil, co je v  mezinárodní konkurenci  český  fotbal,  tak nejspíš  na Peltu a spol  udělal dlouhý  nos! Já se  tomu  nijak nedivím. Do  ligy, jejíž vítěz Poháru  neumí porazit  Makedonce a  mistr   Azerbajdžánce  doma,  bych taky nedal  ani floka.     Takže  to ještě  ve  středu  vypadalo, že liga  nebude mít  sponzora.  Na poslední  chvilku se  ovšem  objevil – Jakýsi portál e-pojištění. cz. Nabízející  srovnávač  pojistných produktů….  Takže  po Plzeňském Prazdroji s jeho mnohamiliardovými obraty, po Synotu s jeho o něco menšími miliardovými  obraty, přichází v podstatě  středně  velký  internetový portál… Který má v  sestavě  i svou vlastní obdobu Slevomatu. I když Pelta  tvrdí opak, myslím, že  to prostě  ti  e- něco pořídili  s velmi slušnou slevou…. Ze  Slevomatu. Takže  naše  liga  se nyní  bude jmenovat ePojisteni.cz liga…  Jinak prostě  nebylo  vůbec nic! Dobrý  i  slevovaný  love!

Prostě  všechno do sebe  dokonale zapadá -ME, Vrbův  odchod, krach  s Číňanem a sponzor  z  nouze  na poslední chvíli.    A  to  ještě nemáme  nejmenší  zkušenost  s  tím, jak bude  vypadat  liga  po  novu, kdy  už nebude  v  řízení  FAČRu,ale  budou si ji  řídit  kluby, přesněji –  určité kluby –  sami. Mám  svou  pevnou představu, jak to bude fungovat  a mohl bych to sem dát. Nedám. V poslední  době, se  totiž, když  něco  napíši, tak se to vzápětí  vyplní. A  to rozhodně  nebudu  riskovat. Takže  sem  místo toho dám radši  rychlý přehled  toho, co očekávám od  jednotlivých účastníků

Začnu oběma  nováčky  najednou

Karviná  i Hradec  to budou mít  hrozně  těžké. Nikomu sestup  nepřeji a nikdy o pravděpodobných sestupujících  nepíši – zažil jsem to v Plzni  příliš  často, než  abych  jednal jinak. ale  neumím si představit,  že  Baník bude kopat  v II. lize  a Karviná v  první.A votroci?  No jo no… tedy  spíš  tzv. jo-jo  klub.  Jako na gumičce  jednou  nahoru  hned zase dolů. Neposmívám se jim. Není to tak  dávno, co takhle  na té  gumičce skotačila  i Viktorka. A  Hradec  tradičně  umí  dělat  mladé  fotbalisty.  Těším se třeba  na Trubače.

Příbram, ta se loni zachránila  jen tak tak. Starka  rozehnal  mančaft a jdou  do ligy  s novým  kádrem. Když si sedne, budou Starkovci  hrát  střed. Když ne,  uvidíme, jestli pravidlo, že Příbram  nemůže  nikdy sestoupit  platí  i v novém uspořádání ligy… Osobně  tipuji, že tenhle  starý dobrý a zavedený  zvyk zůstane  zachován.

Zlín – na mariáš, jak  známo, pokud  někdo nechce hrát paskavil, zvaný  lízaný, jsou třeba  tři. A  totéž  nejspíš  bude i   bitva  o zachování ligové  příslušnosti.  Myslím, že  letos  si to s nováčky  rozdají právě  ševci. Na  další jejich zázračný podzim nevěřím.

Teplice -loni velké zklamání. Letos? Nevím. Ale dám na svrbění v  pravé ruce. Budou  o dost lepší.

Jihlava -Jeníku  Čermáku,  ty  je znáš lépe  než já. Ale  mně  svrbí  u vás  levá ruka. Takže  to nějakou  velkou jízdu  nevidím. Ale  rád  si přečtu  tvůj odhad.

Dukla- ti se mi  v posledních  sezonách  moc líbili. V přestupovém okně  udělali spoustu zajímavých  jmen. Na druhé straně – jiná  zajímavá  jména ztratili. A  místo Kozla  mají  dnes Šilhavého zahradníka. Ale  Jarda  má  docela  často kliku. Když mu vydrží, bude  na Julisce veselo.

Bohemka -klokan hrál  loni na jaře  prímový  fotbálek.Ale je  to tam jak po zemětřesení.  Pivarník  je u nás, vystřídal  ho Koubinho, který  naopak ne tak dávno od  nás  odešel. V kádru obrovský průvan. Já  nevím, nevím.  Nějak se  mi to nezdá.

Slovácko – šuhající  jsou mínus  Habanec, mínus Došan, mínus  Valenta. Standa  Levý  je  sice, podle mne, v  Česku  nedoceněný  trenér, ale  ztráta  těch  dvou klíčových  plejerů  by měla  být  jasným oslabením. Ale oni  mají  velmi dobrou mládež. Vytáhnou z klobouku  další nikoli  králíky, ale  Trávníky?

Jablonec – loni těžká  bída přes  velká  očekávání. Proč  by to letos  nemohlo být přesně  naopak? I když přišli o Mingazova  a Greguše.  Jo Mingazov, tak  toho bych  byl moc  rád  viděl  ve Viktorce… A  vedle  něj  ještě Ščuka… Svrbí  mne pravé  ruka – – Peltaveni  budou letos  lepší.A  budou  to mít snazší o to, že  už  sami sebe nedusí  nálepkou Galacticos…

Brno–  já bych  řekl, že se v  Brně  začíná hodně  blýskat na lepší  časy!  Začínají  chodit posily, Došek s  Habancem  by měli konsolidovat klub  fotbalově  a Polák  bude určitě  ještě  nějaký  čas  velká  osobnost. Podle mne  nejméně  udrží loňskou pozici.

Slávia -Luftjarda  utrácí  jak  šílený.  Úplně  vidím   feldkuráta  Katze  a jeho – to  se nám  to hoduje, když nám lidi poučejí. Luftjarsda  skutečně nikdy  netrpěl  zábranami, když  šlo  o to utratit  cizí peníze!  A v nastoupeném trendu – za  cizí mi  není nic  dost drahé, rád  pokračuje. Kdyby  byl vypadl  s Levadií  tak měl asi  dost  velký osobní problém. Nevím, do jaké míry  Číňané  ve  strukturách klubu  rozumí  fotbalu,  ale  koupit  současně  van Burena  a  van Kessela , vyplatit  Škodu  15 mega  za podpis  prodloužení  smlouvy  a k tomu mít na lavici  Železníka a Mešanoviče a mít  jednoho  forwarda  na place, tak  tomu  říkám   žít  na velké noze!  Nicméně  kdyby  se  to povedlo  Uhrínovi  rychle  usadit, tak  bych  Slávku  tipoval na  dvojboj se Spartou o titul. Jestli  to ale  Uhrín nezvládne  bleskem,  tak  nejdřív  poletí on, potom Luftjarda a nakonec  bych si tipnul, že  Číňan by  rychle  vycouval a šel o dům  dál. Dneška  už  totiž ví, že  český  fotbal  není žádná  značka. A  jak  vypadl Eden  bez  čínské  zlaté  rejže  si  všichni  pamatují.

Boleslav – Jarolím se  balí. Majiteli Bolky  provedl  Pelta  stejný  kousek  jako před časem  Viktorce. Prostě  jim vzal trenéra, aby  vyřešil svůj problém. A  to dost  neomaleným způsobem. prostě  s tradiční  peltovskou  grácií.  Dufek  se velmi tvrdě ohradil  a Pelta  poněkud  couvl. takže  Jarolím bude sedět  na podzim  na dvou  židlích. Podle  mne  to není  dobře pro nikoho. Kvalda začíná. Není tam přechodné období.O  to víc  by se  měl takhle  narychlo instalovaný  kouč  věnovat repre.   Na  druhé straně  – jaká pohoda bude v  klubu, kdy  hráči vědí,  že odehrají  pár  zápasů a trenér  už nebude a přijde někdo nový?  Boleslav je,  i přes  odchody, které musí bolet, dobré mužstvo. A řekl bych, že spolu  se Spartou  je jediným klubem, kde  je dlouhodobě  konsolidované finanční zázemí. To nikdo jiný  nemá  a bud e hrát  špičku. Ale ne úplně  letos  na podzim.

Liberec– loňské 3.místo byl pro mne zázrak. A  zdá se , že  dvojka  Trpišovský -Nezmar  to  čarování  ovládá  natolik dokonale, že  v  tom hodlají pokračovat. Opět stejný  scénář  –  totální rozpad  kádru, Nezmar  za pár  dnů s nulovým rozpočtem dá dohromady  mimořádně   zajímavé  hráče  a  na hřišti  to vypadá,  že spolu hrají deset let. Jistě, je  to jen na základě jednoho ostrého  zápasu. A  euforie  z Evropy  nemusí platit  v lize. A já  si myslím, že  ani  nebude. Že to na první trojku  rozhodně  nevyjde.

Sparta – tam je  to jako vždycky. Nákupy a  silné  řeči. V zájmu  českého  fotbalu  jako celku  doufám, že i letos  na Letné  bude platit  to  jejich nabubřelé a dehonestující  – my jsme  Sparta, vy nejste nic! Tedy naprostý  nedostatek úcty  k soupeřům.  Pak  by mistr  mohl být opět od někud  jinud  než  z Letné. Ta  arogance je  zabíjí. Ale  že  by  rudí opravdu, s  tím , co  mají v kádru  a nyní, když  vlastně  řídí i ligu, nevyhráli?  Věřit  se mi tomu nechce. A mám  je  za tutového mistra. S výjimkou  rychlé konsolidace  sešívek.

Viktorka – no tak tady  to vidím hodně  černě. Dokonce tak, že  si  myslím, že  budeme  mít vůbec práci se dostat  na  evropské poháry. O  titulu  nebudu  vůbec mluvit. Proč? Tak to by bylo na stejně  dlouhý  článek, jako je  tenhle. A  tím vás  nebudu obtěžovat.  Ostatně, popsal jsem to  dostatečně a opakovaně   na  fandovském  webu  Viktorky. Tak,  že  tam jsem považován mnohými  za škodnou  a některými tvrdě kádrován. Asi jde o bratrance  Jakuba  Jandy  z  Evropských  hodnot  nebo Roberta  Břešťana  z  Hlídacího orgu.

Tak  a máme  to. Není  to právě  pěkné  čtení. A  mně osobně  se  to píše  s  velkou křečí  na  duši. protože  někdo mi  ničí   to, co mám rád a  u  čeho chci zapomenout  na velmi  šeredný  svět kolem nás.

Jo – ještě  drobnost – ligový  fotbal  jako  zábava pro široké   publikum  končí. Už  bude jen a  jen  za prachy. Tedy s výjimkou pár  přenosů  na ČT!  Že  stát  kryje  velké procento  rozpočtu  FAČRu?  Že  města přispívají značnými  prostředky  ze  svých  rozpočtů  na místně příslušné ligové kluby, které by  bez nich šly  po žebrotě?  A koho to zajímá? Kellner  se svou  O2 a  Křetínský  s placenými  internetovými přenosy  na iSport  si ligu zesoukromničili. Za peníze  nás  všech  si dělají  byznys  pro svou  kasu. Křupane,  fotbalu se ti  zachtělo? Zaplať!  nebo jdi  na  I.B  třídu a nevotravuj.

Tak  jo, nebudu  votravovat. Klidně  přestanu o  fotbalu psát, přestanu se o něj zajímat. Stejně není o  co stát.  A pak si to Kellner  s Křetínským  mohou…. však víte.

Vlastně –  i tohle  dokonale  zapadá  dokonale  k  tomu  novému  názvu  ligy. Jak  že  se to jmenuje? e- něco liga. Zajděte  si  na nejbližší  pískoviště  a podívejte  se, co říkají  tam sedící  maminky od  nepaměti   batolatům – Pavlíčku , Janičko, na to nesahej! To je přece  e!!!! Je to e!!!  Nám začíná  e- něco liga!

Ještě  drobnost. Otevírám diskusi. A  dáme  tipovačku?

Jak budou  vypadat  první  čtyři místa po podzimu?

Můj tip.

Sparta

Slávia,

Bolka

Jablonec

Ale  nedávám  žádné omezení  jen  na to tipování.

Jen  to ještě všechno  stylově  uzavřu dost  dobrou koláží:

IMG:https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13882702_10154336103052403_2980894924328240098_n.jpg?oh=a62e9d221cfd832a13767f69809f52fc&oe=58355F28

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Fotbalový e- podzim….

 1. dols napsal:

  Tipovat pořadí je věštění z křišťálové koule , co vyprodá sparta pokud nikam nepostoupí(rozpočet na pár drahých jedinců musí naplnit),stejně může skončit slavie. Celkově si myslím, že fotbal jde směrem kam se ubírá delší čas celý sport , tedy do kulturní sféry někam mezi showbyznys a divadlo (jde hlavně o diváka a prachy).
  Pár neúspěšných přestupů do zahraničí (začal to myslím Kalouda v rusku) kde playeři jen sedí nehrají a berou prachy znehodnotili motivaci i jiným proč se honit- tady jsem king prašule taky běží někdo jiný by napsal prečo bych si prcku drala. Celkově mi ve fotbale chybí SPORT , psal jsem to před rokem na brno ale ted rozšířený jev – nedat tři pořádné přihrávky po sobě – neběhat bez balonu – provádět letecké dny ve vápně příp. poblíž – přiznat dotek míče a vůbec fair play (vždycky mne pobaví když jde míč do autu jak zvednou ruku všichni okolo).
  Pokud fotbal půjde tímto směrem dál a nejen fotbal a přestane být hlavní náplní sportovní zápolení nikam se nepohnem. Viktorce budu držet palce at se probudí.

 2. Geordyn napsal:

  Že už bude podívaná na tuto lidovou zábavu / kromě několika zápasů na ČT /, jen na placených webech ? Divný náhled biznisfotbalistů na očekávané zisky při zřetelné nekvalitě ligy. Snadno oželím líné postavy na pažitu. Zásoba oblíbených sportů nekončí fotbalem. A tam je co sledovat. A těšit se ze soubojů a úsilí o sportovní zápolení při fér hře.

  • Laco G. Mlynář napsal:

   Jen jestli bude i mimo fotbal na co se dívat. Doporučuji video rozhovor předsedy OV Jiřího Kejvala na Aktualne,cz s Drtinovou, kde říká, že český sport jako celek ustupuje ze slávy, protože současný režim není ochoten investovat do jeho široké základny, jak tomu bylo dříve, min. 15:8. Jednak poukazuje na země V4 a jejich výsledky na ME na rozdíl od nás, kteří ještě před deseti lety nebyli pro naši reprezentaci soupeři, ale hlavně na srovnávací studii vzorku 90.000 dětí z před nedávna a začátku 90tých let, podle které se výsledky měřitelně a dramaticky nyní zhoršily. Například uvádí dívky 16 let, skok z místa, dnes o 30 cm méně, než v době, kdy totalita podporovala sport pro všechny. Nejspíš za to může Putin, nebo komunisti, nebo že by Zeman?

   • Václav napsal:

    Kejval má pravdu,ale zrovna on,kdyby nebudoval pomníky jako byl olympijský park na Letné a teď na Lipně a ty prachy šly např na míče a florbalky do základních škol,určitě by tím udělal pro děti mnohem víc.

   • Geordyn napsal:

    Pane Laco, zrovna včera jsme na rodinné sešlosti náhodou narazili na mou diváckou sportovní náruživost. Padla tam slova o tom, že konečně ME skončilo a bude možnost se věnovat něčemu jinému, a dcera na to prohodila – ale za pár dnů v Riu začíná Olympiáda. A můj program byl potvrzen. A mohu dodat, že předtím skončili cyklisti ve Španělsku a pak ve Francii a už se lze těšit na zimní sporty na lyžích všeho druhu. Nejen fotbal je sport. A s tou tělesnou / a částečně i duševní – matematika, historie / nedostatečností mládeže máte bohužel pravdu. O tom na Kose jsou články, které to jádro pudla odhalují / Američan Dientsbier a spol. /.

 3. Anonymní napsal:

  Choďte, jako já, na 1.B třídu. Užijete si srandy dost, úroveň je přibližně stejná jako v e-e-lize a jde tam víc o sport než o prachy

 4. Jan cermak napsal:

  Jihlava- nikdy mne nanapadlo, ze by mohli hrat nekde nahoře. Boj o sestup jako vždy. Když tam jednou za podzim vyrazím je to standartně ďes. Jěstě jsem je neviděl hrát fotbal. Přitom na treningu jim to jde….
  Mistrovstvi – zapomenul jsi na Anglii. Kandidát na zoufalce číslo 1. Taky zajímavá story ….
  Naše liga – myslím že to osamostatňení by mohlo byt i pozitivni. Je to byznys a chtěj to dělat jako byznys. To ma svou logiku, třeba už nebude dopředu dané jak to dopadne.
  Ps. Viděl jsem letos Nou Camp. A mám z toho smíšené pocity. Myslím , že to je náhrada za náboženství. Takže čím míň to člověk bere vážně tím líp ….

  • vlkp napsal:

   Nezapomenul jsem na Anglii. Ta zažil a ze všech sic e největší potupu, ale ta byl a výsledková. Vypadnout s Islandem j e nebetyčná ostuda. Na druhé straně – Angláni nehráli špatný fotbal. My a no. To jsem myslel a proto, jsem se o Anglii nezmínil. Premier League prostě dál zůstane naprosto špičkovou soutěží. Na rozdíl od toho našeho Pelta Svoboda paskvilu.

   • Laco G. Mlynář napsal:

    Vlku, vždyť jsme v době, kdy je všechno o penězích. Jaký je součet tržních hodnot hráčů Viktorky, nebo Sparty a třeba Arsenalu?
    Na ME se mi velmi líbila fotografie reprezentace France, z 50% černoši, jejichž rodiče asi běhali někde po Africe.

    • Laco G. Mlynář napsal:

     Pelta, ani miliardář Křetínský to nemají sílu změnit.

    • oh napsal:

     Fotbal nikdy není jen o penězích. Jaký byl součet tržních hodnot Irů, Welšanů nebo Islanďanů? Jejich výkon na ME obsahoval jednu setsakra důležitou přísadu úplně zadarmo – neuvěřitelnou vůli a snahu se porvat o výsledek, bez ohledu na slavná jména soupeřů. Když jdete na hřiště s představou „snad to nějak ukopeme a moc neprohrajem,“ debakl máte prakticky zaručený, protože v hlavě už jste to vzdal. S lepším týmem můžete prohrát, ale nesmíte to vzdávat předem. Musíte si dát záležet na tom, aby se soupeř s vaší porážkou pořádně nadřel, a někdy, velmi zřídka, se pak stávají zázraky. Když se o ně dokážete porvat..

  • standa.e napsal:

   Stejně je ta čeština občas fascinující. Přemýšlím, jak zmatený může být cizinec, když se u nás hraje „o sestup“ a u něj doma, aby se nesestoupilo 😉 Ale to bylo jen takové malé přátelské „off topic“, čili mimo téma… 😉

  • roman napsal:

   Ps. Viděl jsem letos Nou Camp. A mám z toho smíšené pocity. Myslím , že to je náhrada za náboženství. Takže čím míň to člověk bere vážně tím líp ….
   Pan Cermak je to vsade tak. akurat ze na nou kamp chodia ludia na omsu papeza a na Letnej celebruje nejaky biskup.

 5. kopřík napsal:

  Vlku, pád Plzně věštíte každého půl roku už několik let, a ono pořád nic 🙂 myslím, že v Plzni není všem dnům konec. Bude to po podzimu takhle :
  1. Plzeň
  2. Sparta
  3. Brno
  4. Slavia

  • Geordyn napsal:

   Když je vše přes peníze, tak vzhledem k tomuto fenoménu, bych přece jen zkusil tipovat. Neodborně.
   1. Slavie
   2. Sparta
   3. Plzeň
   4. Brno

 6. Tacit napsal:

  Evropský šampionát a klubová předkola jednoznačně ukázala, že naši borci jako jednotlivci v POROVNÁNÍ s evropskou špičkou fotbal NEUMÍ. NEUMÍ stoupnout vysoký míč, aby neodskočil k soupeři, NEUMÍ se s míčem po jeho zpracování otočit směrem k soupeřově svatyni, takže zbytečná nahrávka zpět skoro vždy, NEUMÍ přesně nahrát na první dotyk ani na druhý, NEUMÍ obejít více než jednoho protihráče nebo je to vidět velmi zřídka. Jak potom můžou fungovat v týmu. Nároďák na Euru, a pak Viktorka, Slavia a i Sparta to minulý týden demonstrovaly naprosto s přehledem (Boleslav s Makedonci jsem naštěstí neviděl).
  Dalším gólem a faulem na diváky je naše liga a její organizace, politické tanečky klubových bafuňářů, plus jejich arogance vůči fanouškům. Mádlovy blogy na toto téma se už skoro bojím číst. Když se jdu podívat třeba na Duklu, stadion mám 5 minut od domu, tak je tam většinou tolik diváků, že se můžu bavit s kamošem na protější tribuně a dobře se slyšíme. Nevím, jestli těch 16 tisíc, co bylo minule na Slávce s Portugalci, zas někdy přijde.
  I když je mi to poměrně šumák, ligu vyhraje Sparta. Má roční rozpočet větší než tři následující kluby dohromady a tentokrat Viktorku a ostatní asi užene. Tuhle sezónu si to Křetínský ošetří líp…
  Velký pr…r se podle mě rýsuje v kvalifikaci nároďáku na MS. V září to začne.

 7. Martin V napsal:

  Když jsem viděl Plzeň s Karabachem, zdálo se mi, že je celkem přehrávali – akorát nedávali góly. Zato Sparta se Steauou zřejmě měla celkem problémy. Proto bych viděl podzim takto:
  1. Plzeň
  2. Slavia
  3. Sparta
  4. Liberec

 8. fotrák napsal:

  Dnes Plzeň naživo. První půlku zoufale slaboučká, o přestávce Vysočina pokropena mrtvou vodou, volně prostupné území. Bez námahy 3 bodíky v Plzni, tak snad bude tenhle trénink chlapcům v úterý ku prospěchu. Podobný scénář očekávám večer na Spartě.
  Tipovat budu až po pohárových odvetách.

 9. Tacit napsal:

  Evropský šampionát a klubová předkola jednoznačně ukázala, že naši borci jako jednotlivci v POROVNÁNÍ s evropskou špičkou fotbal NEUMÍ. NEUMÍ stoupnout vysoký míč, aby neodskočil k soupeři, NEUMÍ se s míčem po jeho zpracování otočit směrem k soupeřově svatyni, takže http://www.audepicault.com/fanfare/fanfare.htmzbytečná nahrávka zpět skoro vždy, NEUMÍ přesně nahrát na první dotyk ani na druhý, NEUMÍ obejít více než jednoho protihráče nebo je to vidět velmi zřídka. Jak potom můžou fungovat v týmu. Nároďák na Euru, a pak Viktorka, Slavia a i Sparta to minulý týden demonstrovaly naprosto s přehledem (Boleslav s Makedonci jsem naštěstí neviděl).
  Dalším gólem a faulem na diváky je naše liga a její organizace, politické tanečky klubových bafuňářů, plus jejich arogance vůči fanouškům. Mádlovy blogy na toto téma se už skoro bojím číst. Když se jdu podívat třeba na Duklu, stadion mám 5 minut od domu, tak je tam většinou tolik diváků, že se můžu bavit s kamošem na protější tribuně a dobře se slyšíme. Nevím, jestli těch 16 tisíc, co bylo minule na Slávce s Portugalci, zas někdy přijde.
  I když je mi to poměrně šumák, ligu vyhraje Sparta. Má roční rozpočet větší než tři následující kluby dohromady a tentokrat Viktorku a ostatní asi užene. Tuhle sezónu si to Křetínský ošetří líp…
  Velký pr…r se podle mě rýsuje v kvalifikaci nároďáku na MS. V září to začne.

Komentáře nejsou povoleny.