CO NOVÉHO VE SVĚTĚ VIRU ZIKA?


napsal nick  Bronsted

Olympiáda je přede  dveřmi. Vir  Zika  je  horkým  tématem. Tedy vedle  dopingu.  Kvůli  němu  i kvůli  viru ZIKA  na  účast  rezignovalo nemálo sportovců. Zatímco  doping  je  politická  záležitost, virus  je  pandemická  skutečnost.  Ještě  než  bude   zahájen slavnostní  ceremoniál   v  Riu, nebude od  věci se  podívat, co  je kolem ZIKY  nového.  A není to rozhodně  nic  pěkného.

Tak především nová studie:

V Brazílii se zatím (do dubna 2016) narodilo 5909 dětí s mikrocefalií, z toho 5554 bylo živých. Pouze 1501 novorozenců mělo kompletní vyšetření a právě těmito se zabýval časopis The Lancet. Po vyloučení všech, kteří měli podezření na nějaké ještě jiné infekce, jim zbylo 602 dětí, u kterých se předpokládá příčinná souvislost s virem Zika. Tyto děti si vědci rozdělili do pěti kategorií, podle různých kritérií.

1. Novorozenci s prokázaným virem Zika v těhotenství matky pomocí sérologie nebo PCR nezávisle na dalších nálezech.

další 4 kategorie jsou bez laboratorního důkazu o viru Zika

2. Velmi podezřelé z infekce Zika se specifickými příznaky u matky a s negativní laboratoří na toxoplazmózu, sifilis a cytomegalovirus (nemoci, které také mohou způsobit mikrocefalii).

3. Středně podezřelé případy, které mají specifické příznaky jako u bodu 2, ale nemají známé laboratorní výsledky na toxoplazmózu, sifilis, nebo cytomegalovirus.

4. Málo pravděpodobné případy, kde z nějakého důvodu doktor dospěl k názoru, že za nález může kongenitální infekce virem Zika, ale nemají známé laboratorní výsledky na toxoplazmózu, sifilis, nebo cytomegalovirus. Tito nemají úplné výsledky zobrazovacích metod ani laboratorní.

5. Ostatní, kteří mají pozitivní výsledky na toxoplazmózu, sifilis, nebo cytomegalovirus, ale ne na virus Zika.

Výsledky ukazují, že vyrážka byla hlášená kolem 70% u kategorií potvrzeného viru a vysoce pravděpodobných (1 a 2) a 62% u středně pravděpodobných. Také se ukázalo, že čím dříve v těhotenství žena prodělala infekci, tím menší obvod hlavy mělo dítě. Děti z prvních dvou kategorií mají také čtyřikrát vyšší novorozeneckou úmrtnost. Za závažnější považuji zjištění, že infekce matky v posledním trimestru nevede k mikrocefalii u dětí, ale k poškození mozku ano. V článku zaznívá, že asi pětina ze zkoumaných měla obvod hlavy normální, ale mozek vykazoval poškození podobně jako u dětí s mikrocefalií! Také zde vzniklo podezření, že virus Zika je schopen poškodit mozek novorozenců i pokud tito onemocní až po narození! Takže počáteční zaměření pouze na děti s malou hlavou bylo chybné a budou se muset zkoumat ještě i normální novorozenci narození v době vrcholu epidemie. Zatím je sice už předepsaný balík vyšetření, který ovšem nemají malé porodnice v severní části Brazílie schopnost dodržovat. Vědci se obávají, že zaměřením pouze na případy mikrocefalie se hrubě podcenila velikost a závažnost epidemie!

Zdroj:

Pro odbornější veřejnost stojí za to přečíst i jiný článek tohoto periodika, ale je to jen pro silnější povahy:

Olympiáda

V souvislosti s Olympiádou se ozvaly různé hlasy, které požadují, aby byla přesunuta mimo Brazílii -nynější ohnisko nákazy virem Zika. Co na to různí páni říkají?

Například to, že během epidemie Eboly v Africe proběhlo několik sportovních událostí (The 2nd African Youth Games, Gaborone, Botswana, May 22–31, 2014; the 2015 African Nations Cup (football), Equatorial Guinea, January 17 to February 8, 2015; the XI All Africa Games, Brazzaville, Republic of Congo, September 4–19, 2015) a nedošlo přitom k nákaze sportovců ani diváků.

Jenže Ebola se šíří tělními tekutinami nakažených zvířat a lidí. Takže stačilo dát nemocné do karantény a nenechat se pokousat kaloněm nebo opicí. Jak to chtějí řešit v případě komárů? I při plošném hubení postřiky se nějaký ten odolný komár najde.

Další z argumentů je Hadždž v SA. Po předchozích zkušennostech se prostě 80% poutníků nechává očkovat proti chřipce a SA zavedlo plošné očkování obyvatel Mekky a Mediny proti meningokokovi a mají prý po problémech. Tedy pokud se nepočítají střevní infekce způsobené nízkým hygienickým standardem.

To má být argument pro? Kde chtějí vzít očkování proti viru Zika tak rychle a v takovém množství, když ještě nebylo nalezeno?

Další argument je, že Zika je již přítomen v 60ti zemích světa, takže vlastně když ho všude mají tak o co jde že? A navíc se rozšířil i bez pořádání masové události jako je olympiáda. Takže se WHO vytasila pouze s doporučením, že těhotné a těhotenství chtivé se mají Brazílii vyhnout a muži si pak doma mají nasazovat kondom.

WHO ohlásila 1 února 2016 vyhlásila v souvislosti s virem Zika světové nebezpečí ohrožení zdraví. Dokonce prohlašovali potenciál zhoršení vzhledem k blížícím se hrám. Proč najednou vydali pouze neslané nemastné doporučení? Zajímalo by mně kdo to zaplatil.

Zdroj:

a  další Zdroj

a  na konec zajímavá mapka zde:

Výstřižek

Zdroj

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.