Jak vytvořit umělý problém – tentokráte olympijský V Českém rozhlase.


Původně  jsem si předsevzal, že  k zahájení  Olympiády napíši  nějaký  článek. Takový  lehoučký, ve  smyslu, že  se těším,  že  uvidím špičkové  výkony, napínavé  souboje a  vůbec, že  to budou  další  tři  týdny  televizně  sportovního obžerství u bedny, stejně  jako fotbalové  ME. A  že mi  vlastně  komerce nevadí, tedy  ne  zas   až ta  moc, protože  když  budu  chtít  například  špičkovou  kulturu, tak  je  to  také  jen o penězích.

Nicméně  než  jsem se odhodlal  sednout  ke  klávesnici, měl jsem  tu smůlu, že mi  bylo  souzeno  poslouchat  docela  hodně  Český  rozhlas. Když  je  totiž  člověk  vlk odsouzen  k nepodmíněnému trhání  angreštu  nebo  borůvek, tak si dost  dobře s  sebou k  těmhle  činnostem pro bezmozky  nemůže  vzít  počítadlo  nebo knížku,  o  televizní  bedně  nemluvě. Zbývá  jen  mobil který  je  schopen  příjmu  FM  radia  a  sluchátko  do  ucha.  A  hned  den s  angreštěm a borůvkou ubíhá  lépe a  radostněji. Tedy někdy. Někdy to jednomu  fakt  zvedne  promptně  mandle. Což  byl můj  případ. A  vás to připravilo  o  ten  lehoučký olympijský  sloupek. Snad to nějak přežijete.  Jako  já přežil tři  umělé problémy  vytvořené  na bázi Olympiády  Českým  rozhlasem     během několika málo hodin.

Než budu konkrétní, dovolím  si připomenout  prohlášení  generálního ředitele ČRo -René Zavorala, že  hodlá  učinit přítrž  tzv. aktivistické  žurnalistice  ve  veřejnoprávním  rozhlasu. Řekl bych,  že minimálně  k některým uším a  některým stanicím,  jím spravovaného  media,  to  jaksi  nedolehlo.

Například k jistému  Tomáši  Pavlíčkovi. Ten   ve   středu nebo ve  čtvrtek, nevím  to přesně  a není to ani  důležité   –   měl obrovský  problém.  Olympijský  problém.  S  olympijským  parkem  Lipno.  Který  dal  dohromady v téhle  letní  dovolenkové  megalokalitě   Český  olympijský  výbor za  velké  finanční pomoci  Jihočeského  kraje.   A co že  intervjůkoi  Pavlíčkovi  vadilo? Nějaké  bilboardy  na kterých  ten  park propaguje  jihočeský  hejtman  Zimola.

Může  být, že  nyní  někdo, kdo chodí na Kosu  už  nějaký ten  čásek   jen mávne  rukou a říká – noo, vlkovi zase sáhli  na socany, tak se čepejří. Ano na  socana  Zimolu  sáhli. Ale  tenhle  lánský pučista  zrovna  není  moje  gusto. Stejně jako žádný  z  té partičky, co u Zemana  cosi piklila. Jde to  to, že prostě  aktivní intervjůk  děla  naprosto z ničeho obrovský  problém. Který  vidí  jen on sám.

Pozval si  do  studia  marketingového  ředitele  Českého olympijského výboru  a návodnými  otázkami z  něj  evidentně  chtěl  dostat,  jak  ten Zimola zneužil Olympiádu, aby  se zviditelnil  před  krajskými  volbami.  Trhal jsem ten  angrešt a  tak trochu ujídal. Karkule  se nekoukala. Ale  když ten  Pavlíček  pálil  ty  svoje  otázky  ve  smyslu – „přiznejte se, nic  se vám nestane, přiznání  je polehčující  okolnost, já  chci  usmažit  jen  Zimolu“ a  olympijský  marketák  mu zabíjel  jednu  tu krásně  vymyšlenou otázku po  druhé, zejména  odkazem  na předpisy  o reklamě a  o  používání olympijských symbolů a  prospěšnosti  Olympijského  parku  zejména  v rekreační  oblasti  významu  Lipna, tak  intervjůk  mi přímo  z  těch  drátů kapal  do ucha. Až  se dostal  k otázkám  typu  –a  co byste  považoval  za  zneužití Olympiády politikem? A  co si myslíte  o politikovi, který  se nechá  dát před  volbami na plakáty Olympijského parku, atd. atd. Prostě  z doslova ničeho měl být  obrovský  problém. Kupodivu  nebyl žádný,  když  pražská  radnice spolufinancovala  zimní  Olympijský  park  nebo nedávno  fotbalovou  Fan  zonu…

Schválně jsem  si najel  na  webové stránky  toho lipenského  sportovního  parku a  to,co tam vidím, se mi  hodně líbí.

Už  Hlavní stránka  Olympijského parku vypadá  hodně  zajímavě. Ale  velmi mne zaujala  nabídka  sportovních  aktivit pro  návštěvníky  parku. Tak ta  se mi hodně líbí. A konstatuji,  že dát  dohromady všechno tohle muselo stát opravdu  hodně peněz. A zdaleka nejvíce jich poskytl  Jihočeský  kraj. A  že  to má  slušnou přidanu  hodnotu pro návštěvníky  Lipna  v  hlavní sezoně. Žádný  div,  že  hejtman  toho  kraje  chce  a je  s tím projektem spojován a chce  být  spojován. Tedy   – žádný  div  pro normálního občana. Ten, kdo  hledá  mermomocí  nějaký problém, si ho vždycky  najde. Jako  Tomáš  Pavlíček.

Není  ovšem  sám. Včera  krátce po  14té  hodině  na  stejnou  notu  – tedy  hledání  nějakého umělého   problému  kolem  Olympiády  mocně  zahrála  jeho kolegyně  Martina  Spěváčková.

Té  zase vadilo,  že  jako  sexistická  prasata /ačkoli to nebylo explicitně  řečeno/ hledají  jak  ukojit  svoje  temné  pudy  a vyhlašují/účastní se různých  anket  na téma  volby  nejkrásnější  olympioničky  a také  jí  zcela  evidentně  vadilo, podle ní zneužívání sportovců a sportovkyň, pro reklamu. Pozvala  si  k rozhovoru Zuzanu  Bergerovou, která  byla před  čtyřmi  roky  členkou  ženské  atletické  štafety v Londýně  a dnes  pracuje  jako  ředitelka  jedné  z  reklamních  agentur. A  ten rozhovor  probíhal  identicky  s tím  Pavlíčkovým. Opět  -jasně  návodné  otázky, na  které  měly  přijít předpokládané  odpovědi. A problém, když  nepřišly. Bývalá  atletka a  dnes  manažerka  v reklamě  měla evidentní pochopení  jak pro ty  sexisty – pěkné  tělo  je prostě  tělo a sportovkyně svými vypracovanými postavami zkrátka  přitahují pozornost… tak pro tu  reklamu…  firmy pro své výrobky  chtějí sympatické známé a  úspěšné tváře… Ta  Spěváčková  musela  být  hodně  smutná a  mít  po vyzpěvování. Stejně  jako Pavlíček. Tak pěkně  si to připravili a  ono .. NIC! Umělý problém z ničeho vyčarovali a  ti omylové, co  si pozvali k rozhovoru  jim  jejich  krásné  nové  hračky  hodili  do kanálu…

Jsem  rád,  že  existují  ještě  lidé se zdravým  rozumem, kterým nezměkne  mozek jen proto, že  se  dostanou před mikrofon  nebo před  kameru. Je to ovšem velmi řídký  zjev, bohužel. Dominuje slouhovský  syndrom. Stačí  se podívat na většinu „expertů“ ČT  24. Ovšem  ta  snaživost  Pavlíčka  i Spěváčkové / u obou  to  není poprvé, mám s nimi  už  určitou zkušenost/ mne  děsí. Ještě, že  oba  dostali  slušnou  ťafku.  Snad budou , aspoň  pár  dnů, normální.

Jenže  proč  by  to nezkoušeli, když  mají  před sebou  živé  vzory. Třeba  takového Libora  Dvořáka. Prý specialistu  na Rusko. A  když  na  Rusko, tak  úplně  na všechno, u čeho se  pojem  Rusko vyskytne. Třeba  na  doping a  fotbal. Respektive doping  v ruském  fotbale. Předvedl  to včera  hned po té  Spěváčkové, neb na  ni  svým  vstupem  přímo navázal.  Byl přizván  do studia , aby  okomentoval  informaci, že  FIFA  začala  šetřit doping  ruských  fotbalistů, kteří  se ocitli  v tzv. McLarenově  zprávě pro  MOV  o ruském  dopingu. Podrobně  jsem o tomto problému psal před  pár  dny  zde

Překvapivé rozhodnutí MOV a velká ryba, které vypadl z huby zaseknutý háček

Kde se můžete  dočíst  také  o  opravdu  skandálním  dopingu  fotbalistů. Nikoli  ovšem v Rusku, nýbrž  v Británii a podle  některých svědectví  i jinde. Což, kupodivu, nešetří  ani  světová  antidopingová  agentura  WADA , ani FIFA. Ale  šetří se 9 ruských  fotbalových  juniorů a dvě  juniorské   fotbalistky. Protože  jsou Mc Larenově  zprávě. OK. Nemám s  tím problém a  není  to ani poprvé, ani naposled,co Rusko, resp. Sovětský  svaz  u  svých sportovců podváděl.  Jako celá  řada jiných  zemí. Ovšem potíž  začíná  být se samotnou  agenturou WADA a  tvůrci  Mc Larenovy  zprávy  pro MOV. Už  jsme  si minule  řekli, že  WADA jaksi  ohledně  skandálních odhalení kolem  britského antidopingového arbitra UKAD, dělá naprosto podivuhodně  mrtvého  brouka, aby  jinde karabáčem vymítala  dopingového  ďábla.

Jenže  ono to jaksi začíná  drhnout  i s  tou sumarizující  Mc Larenovou zprávou, která  vedla k ostrým  reakcím  jak WADY, ta se dožadovala  plošného zákazu startu  ruských olympioniků, tak  třeba  i šéfa MOV  Bacha. Na nejmenším světovém kontinentu  vycházející list  Australian přišel s docela  šokujícím závěrem nad  Mc Larenovo  zprávou. Budu  citovat z  českého výběru z toho údajného článku  Australienu. Rád  bych na něj dal přímý  odkaz, ale  bohužel  mi  to vyhazuje  , že  bych musel nejdříve  investovat  4 dolary. Takže  si  dovolím citovat z  toho českého výběru:

Světová antidopingová agentura (WADA) byla obviněna z „přikrášlení“ případu proti ruským sportovcům, uvedl deník The Australian. Jak bylo v publikaci vysvětleno, po zveřejnění zprávy týmu McLarena, v níž se uvádí, že v Rusku existuje státem podporovaný dopingový program, předala WADA mezinárodním sportovním federacím jména sportovců, proti nimž ve skutečnosti nebylo vzneseno obvinění z užívání dopingu.
 
Překvapivým obratem událostí bylo, že v tomto dokumentu s cílem posílit některé části této zprávy, byly použity antidopingové testy Rusů, proti nimž nebyl nalezen žádný důkaz o užívání nelegálních drog.
 
Po zveřejnění své zprávy, připomínají noviny, profesor McLaren předal WADA jména sportovců, kteří, podle jeho slov, měli vztah k případům „zmizení“ pozitivních výsledků antidopingových testů. Tato jména byla následně poslána mezinárodním sportovním federacím, které rozhodovaly o připuštění ruských sportovců na olympijské hry. Tehdy se hovořilo o „nedůvěryhodných“ moskevských laboratorních pozitivních testů asi 170 Rusů. Nicméně, po pečlivém prostudování zprávy vyplynulo, že chybějící pozitivní dopingové testy Rusů, byly v dokumentu rozděleny do 4 kategorií, z nichž jedna, jak zdůraznil článek, byla „absolutně neseriózní“.
 
„Byli jsme požádáni, abychom rozhodli o ruských sportovcích na základě zprávy McLarena, ale neměli jsme žádné podrobnosti, které by nám umožnily pochopit, proč jsou tam ty jména uvedena,“ cituje The Australian slova jednoho australských vedoucích sportovních úředníků. „Nyní se však uvádí, že tam byly čtyři různé kategorie. Proč to neřekli dříve, na začátku? To je nepořádek a vinu za to nese WADA.“

Podle některých členů Mezinárodního olympijského výboru, zveřejněná zpráva McLarenovy WADA, které se dostalo široké publicity, měla urychlit „jadernou“ možnost pozastavení účasti celého ruského týmu na olympijských hrách v Riu. Jak The Australian upozorňuje, WADA je nyní obviněna z nedostatku detailů, které by mohly podpořit některá obvinění proti ruským sportovcům….

Ovšem Libor  Dvořák,  evidentní  odborník  a  Rusko  obecně i  v jakémkoli  kontextu, ať  je jakkoli  široký a vzdálený,  měl na  rozdíl od  hostů Pavlíčka a Spěváčkové  správné  ideologické  jasno a  odvedl prácičku,  která  se od  něj čekala.

Tak takhle začala  pro vlka  Olympiáda v  Riu. Těším se pořád. Jen  trochu  míň . Někdo se mi  snaží, za  každou  cenu plivnout  do mé oblíbené  polévky. Nechápu proč. A  doufám, že  generální ředitel ČRo René Zavoral opravdu  konečně  zatrhne  aktivistickou  „žurnalistiku“. Je nejvyšší  čas.

Ještě  drobnost – toho  Pavlíčka  jsem v  archivu  ČRo  jaksi  neobjevil.  Ale  tu Spěváčkovou  a  Dvořáka  vám k přeposlechu  nabídnout mohu.

Jsou na téhle  adrese:

http://www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2016-08-04/14

Jdou po sobě. Nejdříve  Spěváčková  a návazně  Dvořák. Nemám  měření  času, ale  podle  sreenshotu  snadno  začátek  exhibice  té  Spěvandy  naleznete:

VýstřižekOlympiádo  vítej! Vlk se moc  těší. Snad bude ušetřen  dalších  výlevů  českých  mediálních  snaživců…

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.