JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku


vybral, přeložil, sestavil  JF

Vlkův  úvod:

Musím se omluvit  jak JF , tak těm, kteří včera  čekali na jeho pravidelný  monitor  tisku  z  amerických a  anglických  serverů.  Materiál přišel jako vždycky  včas a kompletní. Ale  měli  jsme  návštěvu a já nebyl  schopen jej pro včerejší  vydání  Kosy  zredigovat. Takže  to  vychází s  jednodenním zpožděním  dnes. Děkuji za pochopení

Olympijské překážky

https://www.foreignaffairs.com/articles/brazil/2016-08-05/olympic-hurdles Jules Boykoff, Foreign Affairs, 5.8.2016 Proč olympijské hry někdy vynesou na povrch spíše to nejhorší.

Olympijský výbor zveřejnil senzamy Rusů: víc než 100 jich nesmí startovat kvůli dopingu

http://www.nytimes.com/2016/08/05/sports/olympics/rio-russians-barred-doping.html Rebecca R.Ruiz, The New York Times, 4.8.2016 Oficiální činitelé olympijského výboru oznámili, že 271 ruským atletům bylo přiznáno právo soutěžit na Olympijských hrách v Riu.

Rio 2016: Nejméně 271 ruských atletů smí startovat na Olympijských hrách http://www.independent.co.uk/sport/olympics/news/rio-2016-at-least-271-russian-athletes-cleared-to-take-part-in-olympic-games-a7172576.html Tim Walker, The Independent, 4.8.2016 Rusové, kteří byli v minulosti trestáni za doping, nebudou ke hrám připuštěni, stejně tak, jako všichni vzpěrači a až na jednoho všichni běžci.

Neobjektivní zpráva, která vedla k zákazu pro ruské atlety http://www.counterpunch.org/2016/08/03/the-biased-report-that-led-to-banning-russian-athletes/ Rick Sterling, Counterpunch, 3.8.2016 Se začátkem Olympijských her vyvstaly vážné rozpory kolem ruské účasti, které všechny vznikly na základě tak zvané McLarenovy zprávy.

Experti tvrdí, že Hillary je sociopatka a může trpět poškozením mozku http://www.infowars.com/experts-hillary-is-a-sociopath-and-could-have-brain-damage/ Paul Joseph Watson, InfoWars, 4.8.2016 Bizarní chování a podivné záchvaty presidentské kandidátky naznačují její vážné zdravotní a osobnostní poruchy.

Republikánská strana spálila svou poslední instituci – sama sebe http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-08-03/republicans-burn-down-one-last-institution Francis Wilkinson, Bloomberg View, 3.8.2016 V boji Republikánské strany proti americkým institucím existovaly až dosud stále ještě jisté výjimky.

Debaty o Trumpově způsobilosti k řízení jaderné mocnosti http://www.nytimes.com/2016/08/05/science/donald-trump-nuclear-codes.html William J.Borad, David E.Sanger, The New York Times, 4.8.2016 Hillary Clintonová oživuje debatu o tom, zda její presidentský rival, Donald J.Trump, je schopen velet americkým jaderným vojenským silám.

Co jsem poznal na sjezdech amerických stran

http://www.nytimes.com/video/world/americas/100000004567020/trump-clinton-and-deep-divisions-in-both-parties.html

Declan Walsh, Deboreh Acosta, The New York Times, 3.8.2016 (Video z amerických volebních sjezdů, záběry hovořící beze slov)

List The New York Times je neúnavně zaujatý proti Trumpovi – oznamuje list The New York Times

http://www.counterpunch.org/2016/08/04/new-york-times-relentlessly-biased-against-trump-reports-new-york-times/ John V.Walsh, Counterpunch, 4.8.2016 V listu The New York Times se objevil úžasný článek, který popisuje zuřivou zaujatost, kterou zaujímá list ve zprávách o současné politice, zejména pokud jde o Donalda Trumpa.

Reuters nejde na rozum, jak se vedení Clintonové nad Trumpem mohlo tak najednou vypařit

http://www.zerohedge.com/news/2016-08-06/peak-hillary-reuters-baffled-clintons-lead-over-trump-suddenly-evaporates Tyler Durden, Zero Hedge, 6.8.2016 Asi budeme potřebovat ještě další „vylepšení“ metodologie průzkumů veřejného mínění…

Propagandistická válka proti Putinovi

http://www.counterpunch.org/2016/08/04/the-propaganda-war-with-putin/ Renee Parsons, Counterpunch, 4.8.2016 Pokud to už dávno není zřejmé, čistý efekt aféry s hacknutými a odhalenými emaily Demokratické strany jsou jen dokořán otevřená stavidla amerického nepřátelství vůči ruskému presidentu Vladimíru Putinovi.

Výhoda je na straně Kremlu

https://www.foreignaffairs.com/articles/russian-federation/2016-08-02/kremlins-advantage Eugene B.Rumer, Foreign Affairs, 2.8.2016 Proč bude kybernetická válka i nadále pokračovat. (Propaganda muší bejt i kdyby do gatí táhlo!)

Připomínka největší masové vraždy ve světových dějinách https://www.washingtonpost.com/news/volokh-conspiracy/wp/2016/08/03/giving-historys-greatest-mass-murderer-his-due/?tid=pm_pop_b Ilya Somin, The Washington Post, 3.8.2016 Kdo byl největší masový vrah v dějinách? Většina lidí si myslí, že Hitler, architekt holocaustu, ale jiní sázejí spíš na Josefa Stalina. (Kam se na The Washington Post hrabou všechny naše „stink tanky“!)

Výzkumnící nebo spojenci korporací? Think tanky smazávají hranici http://www.nytimes.com/2016/08/08/us/politics/think-tanks-research-and-corporate-lobbying.html Eric Lipton, Brooke Williams, The New York Times, 7.8.2016 Think tanky se zdají být nezávislé ale jejich členové a vědci často prosazují agendu svých sponzorů a přispěvatelů a zvýrazňují tak vliv korporací na Washington. (V Americe objevili Ameriku, my  v Česku  to víme  už  dávno)

Zahraniční zpravodajská skupina Newsweeku: Putin je loutkovodič http://europe.newsweek.com/newsweeks-foreign-service-episode-four-putin-puppetmaster-podcast-487210 Redakce, Newsweek, 4.8.2016 Naše týdenní zastavení se ohlédne za událostmi v USA a jaký mají tyto události význam pro zbytek světa. Čtvrtý díl pojedná o pokusech Vladimíra Putina o ovlivňování politických procesů v Evropě a USA. (Téma tak zásadní, že se pod ně žádný konkrétní novinář neodvážil podepsat)

Válka, kdekoli ji chcete mít

http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/war-whenever-they-want-it Chris Rossini, Ron Paul Liberty Report, 3.8.2016 Pro libertariány je problém války problémem nejvyšší důležitosti. Vlády neustále a samozřejmě poškozují naše životy a svobody – ale nejvíc škody nadělají, pokud se při tom uchýlí k válce.

Je rozumná americká zahraniční politika vůbec možná? http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/rational-american-foreign-policy-even-possible-17204 Geoffrey Wheatcroft, The National Interest, 1.8.2016 „Osm let služby ve Washingtonu ve mně zanechalo vážné pochybnosti o způsobilosti amerických politických elit provádět radikální změny v zahraniční politice.“ – Anatol Lieven

Nebezpečná hra Američanů: intriky uvnitř mezinárodních organizaci http://www.strategic-culture.org/news/2016/08/07/americas-dangerous-game-of-intrigue-inside-international-organizations.html Wayne Madsen, Strategic Culture, 7.8.2016 Od MOV přes FIFA až po Mercosur a ASEAN – všude hraje Washington své nebezpečné hry klamu a vnitřních intrik se snahou řídit tyto mezinárodní organizace americkým směrem.

Přemýšlení o nemyslitelném: RAND Corporation předkládá scénáře války USA s Čínou

http://www.globalresearch.ca/thinking-through-the-unthinkable-rand-corporation-lays-out-scenarios-for-us-war-with-china/ Peter Symonds, Global Research, World Socialist Web Site, 5.8.2016 Nová studie RAND Corporation, nazvaná „Válka s Čínou: Myšlenky o nemyslitelném” je pouze posledním z řady článků tohoto think tanku, věnované odhadům možné války USA s Čínou.

Americký jadený arzenál může stát jen na dvou nohou http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-08-04/america-s-nuclear-arsenal-can-stand-on-just-two-legs Tobin Harshaw, Bloomberg View, 4.8.2016 Je zvlášť výživnou ironií presidentského období Baracka Obamy, že muž, který přišel do úřadu se vznešenými řečmi o nešíření jaderných zbraní, bude dohlížet na největší modernizaci jaderného arzenálu USA od dob Studené války.

Odmítáme sloužit jako cíle

http://original.antiwar.com/kevin-martin/2016/08/07/we-refuse-to-be-targets/ Paul A.Olson, Kevin Martin, AntiWar, 8.8.2016 Když byl Barack Obama zvolen presidentem, doufali jsme, dojde k omezení jaderných zbraní. Dodnes k žádnému omezení nedošlo, spíše naopak.

Terorismus jako slovo a jako nálepka

https://consortiumnews.com/2016/08/04/terrorism-as-a-word-and-epithet/ Michael Brenner, Consortium News, 4.8.2016 Slovo „terorismus“ – klasicky definované jako násilí proti civilnímu obyvatelstvu s politickými cíli – se stalo pojmenováním a nálepkou, kterou připlácneme na námi opovrhované skupiny místo těch, které naopak podporujeme. Toto je hlavní problém pokrytectví a propagandy.

Policie samotná není schopna zastavit terorismus

http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-08-08/cops-alone-can-t-stop-terrorism Therese Raphael, Bloomberg View, 8.8.2016 Čistě statisticky je nebezpečí, že se člověk stane obětí terorismu, velmi malé. Ale poslední hromadné útoky zničily zbývající pocit, že nebezpečí terorismu je vzdálené nebo na ústupu.

Záhady neúspěšného převratu v Turecku

https://consortiumnews.com/2016/08/02/the-mystery-of-turkeys-failed-coup/ Joe Lauria, Consortium News, 2.8.2016 Neúspěch převratu v Turecku a následné represálie presidenta Erdogana zanechávají více otázek než odpovědí. Včetné otázky, kdo a proč stál za zpackaným pučem.

Západní převrat na Ukrajině a pokračující katastrofa http://www.veteranstoday.com/2016/08/03/neo-western-coup-in-ukraine-an-ongoing-disaster/ Jim W.Dean, Veterans Today, 3.8.2016 Jedno z nejvytrvalejších politických rčení v současné Americe je „Když prase zkrášlíš rtěnkou, pořád je to ještě prase.“ Západní převrat na Ukrajině se stal jakousi novou verzí tohoto rčení.

Národní paměť na Ukrajině

https://www.foreignaffairs.com/articles/ukraine/2016-08-04/national-memory-ukraine Alexander J.Motyl, Foreign Affairs, 4.8.2016 Co dělá Západ špatně v případě srovnávání liberálů a nacionalistů.

Další Sarajevo?

http://original.antiwar.com/justin/2016/08/07/another-sarajevo/ Justin Raimondo, AntiWar, 8.8.2016 Pokus o vraždu povstaleckého vůdce vypadá úplně stejně jako začátek první světové války

Ukázka nastávající války s Čínou

http://www.informationclearinghouse.info/article45245.htm

Maki Sunagawa, Daniel Broudy, Informationa Clearinghouse, 4.8.2016 Významný novinář a filmař John Pilger hovoří o Číně, o Okinavě a o politice USA v Asii.

Deset věcí, které vám hlavní media o válce v Syrii neřeknou http://www.informationclearinghouse.info/article45238.htm Darius Shahtahmasebi, Information Clearinghouse, Anti Media, 4.8.2016 Korporátní media se pravidelně pokoušejí ukázat vládu Bašár al-Assada jako jedinou, která je zodpovědná za dlouhotrvající konflikt v oblasti.

Ne, Aleppo není nová Srebrenica – a Západ nepůjde do války o Syrii http://www.informationclearinghouse.info/article45246.htm Robert Fisk, Information Clearing House, The Independent, 4.8.2016 Mezi syrskými válečníky se, přes naši veškerou snahu jej najít, dosud nenašel ani jediný „hodný hoch“. Nastal čas lidem na Středním Východě přestat lhát.

Jižní Korea se musí naučit bránit sama – bez Ameriky

http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/south-korea-must-learn-defend-itself%E2%80%94without-america-17193 Doug Bandow, The National Interest, 31.7.2016 Přes úspěchy americké poválečné politiky její zastánci jednají, jako by šlo a hrozná selhání. Vezměme si třeba argumenty analytika Khang Vu, proč nadále jednat s Korejskou republikou jako s bezmocnou a závislou zemí.

Úřad autorských práv k FCC: Hollywood by měl být schopen vypnout váš televizor

http://www.blacklistednews.com/Copyright_Office_to_FCC%3A_Hollywood_should_be_able_to_killswitch_your_TV/53259/0/38/38/Y/M.html Boing Boing, Blacklisted News, 4.8.2016 Před dvaceti lety nařídil FCC zahájit proces, který by Američanům umožnil kupovat si placené TV programy na volném trhu – a nyní k tomu konečně něco dělá.

Vysoké náklady a omezený přínos amerických spojenectví http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/the-high-costs-limited-benefits-americas-alliances-17273 Barry R. Posen , The National Interest, 7.8.2016 Spojené státy stojí v centru mnoha spojeneckých svazků po celém světě, což je nutí bránit bezpečnost nejrůznějších zemí, chudých i bohatých, velkých i malých, liberálních i nesvobodných.

Armáda zpřístupňuje bojové posty pro ženy ale ženy nemají zájem… http://www.prisonplanet.com/lol-army-opens-combat-roles-for-women-women-dont-join.html Prison Planet, 4.8.2016 Pamatujete si ještě, jaké dělaly feministky a jejich lesbické mámy dusno kolem bojových rolí pro ženy v armádě? Konečně dosáhly svého a dámy byly pozvány i do bitevního pole. Jenže není zájem…

Audit odhalil, že Pentagon neví, kam se podělo 6.5 bilionu dolarů http://www.activistpost.com/2016/08/audit-reveals-pentagon-doesnt-know-where-trillions-went.html Jay Syrmopoulos, Activist Post, 7.8.2016 Nová zpráva generálního inspektora ministerstva obrany, vydaná minulý týden, donutila Američany zírat s otevřenou pusou na nedostatek zodpovědnosti a dohledu.

Německo: 26 procent příjemců dávek jsou imigranti http://www.prisonplanet.com/germany-26-percent-of-welfare-recipients-are-immigrants.html Chris Menahan, Information Liberation, Prison Planet, 4.8.2016 Převzato z Welt.de via Diveristy Macht Frei. Zatímco rodilí Němci si užívají méně blahobytu, imigrační import paní Merkelové ho využívá víc než kdykoli předtím.

Ničí sociální media demokracii?

http://europe.newsweek.com/social-media-destroying-democracy-487483 Vyacheslav W. Polonski, Newsweek, 5.8.2016 Původně publikováno na The Conversation. Zde je originální článek. Dnešní občané mají tu moc se shromažďovat na síti online a to narušuje tradiční politické systémy.

Ničí internetoví populisté demokracii pro nás ostatní? https://theconversation.com/are-internet-populists-ruining-democracy-for-the-rest-of-us-63229 Jeff Jarvis, The Conversation, 4.8.2016 Internet navzájem propojil občanskou společnost a urychlil možnost společné akce na dosud nevídanou úroveň.

Odpočiňte si od techniky: Kolik lidí potřebuje „digitální detoxikaci“? http://www.csmonitor.com/Technology/016/0804/Taking-time-off-from-tech-How-many-people-need-to-digital-detox Christina Beck, The Christian Science Monitor, 4.8.2016 Současná studie o užívání internetu v Britanii zjistila, že i když dospělí lidé tráví značnou část každého dne na síti, mnozí z nich si občas potřebují od digitálního světa „odpočinout“.

Digitální detoxikace zní náramně ale rozumné užívání internetu je lepší https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/aug/05/digital-detox-using-internet-mindfully Emily Reynolds, The Guardian, 5.8.2016 Minulý týden jsem si v marném pokusu udělat nějakou skutečnou práci nainstalovala rozšíření browseru, které odblokovává značnou část sítě, bez které se ráda obejdu.

Anarchofeminismus

http://www.counterpunch.org/2016/08/05/on-the-limits-of-intersectionality-theory/ Michelle Renee Matisons, Counterpunch, 5.8.2016 Ve většině anarchistických kruhů je všeobecně známo, že myšlenky anarchistů v Severní Americe jsou zakrnělé.

Měli bychom bojkotovat filmy s Mattem Damonem, protože je to zmatený levičák? http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/should-we-boycott-matt-damon-films-because-he-is-a-confused-leftyRobert Wenzel, Ron Paul Liberty report, 2.8.2016 Učinil jsem kladnou poznámku k poslednímu filmu s Jasonem Bournem a přišla mi připomínka: bojkotujte všechny filmy s Mattem Damonem! Je to nepřítel druhého dodatku a ústavy samotné!

Putin: „nět“ novým liberálům, „da“ rozvoji země

http://nsnbc.me/2016/08/02/putin-nyet-to-neo-liberals-da-to-national-development/ F.William Engdahl, nsnbc international, 2.8.2016 Putin odmítl dvě vlivné liberální nebo neoliberální frakce, které zavedly Rusko do politicky a ekonomicky nebezpečné situace svou liberální západní ideologií volného trhu.

Role Saúdů v 11.září 2001

http://www.informationclearinghouse.info/article45242.htm Lawrence Davidson, Information Clearinghouse, 4.8.2016 Když se 27.listopadu 2002 konečně ustavila komise Kongresu pro vyšetření útoků 11.září 2001, všichni tak nějak předpokládali, že každý, kdo byl nebo mohl být nějak spojen s těmito útoky, bude označen za nepřítele.

Unikátní postavení člověka v přírodě

http://www.larouchepub.om/other/2016/4332mans_nature_4_laws.html Tony Papert, Executive Intelligence Review. 5.8.2016 Pouze přijetí „Čtyř nových zákonů, které mohou zachránit USA”, které vyhlásil Lyndon LaRouche 8.června 2014, může zachránit transatlantickou oblast od „všeobecného fyzicko-ekonomického řetězového zhroucení“.

Přehodnocení Organizace spojených národů: Vize roku 2020 http://www.globalpolicyjournal.com/blog/04/08/2016/reimagining-united-nations-2020-vision Tad Daley, Global Policy, 4.8.2016 „Mají Spojené národy stále ještě smysl?“ – organizace je zcela bezvýznamná pro řešení problémů moderní doby tak často, že se tato slova minulý rok objevila dokonce na titulní straně časopisu The New Republic Magazine.

Něco pro odlehčení

Tajemství sítě „Wood Wide Web“

http://www.newyorker.com/tech/elements/the-secrets-of-the-wood-wide-web?intcid=mod-latest Robert Macfarlane, The New Yorker, 7.8.20106 V londýnském Eppingském lese vědec jménem Merlin odposlouchává podzemní konverzaci stromů.

Co by si Otcové zakladatelé asi pomysleli o našich ložnicových hrách? http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-08-04/what-would-the-founders-think-of-your-bedroom-games Noah Feldman, Bloomberg View, 4.8.2016 Neexistuje žádné ústavní právo na sexuální hračky. Aspoň zatím, podle výroku federálního soudu, který odmítl zrušit nařízení jistého města v Georgii, které zakázalo prodej sexuálních pomůcek.

Typy mužů, se kterými bych se ráda sešla, kdyby byl někdo tak hodný a seznámil mne s nimi

http://www.newyorker.com/humor/daily-shouts/types-of-guys-i-would-like-to-date-if-anyone-could-please-introduce-me-to-them Blythe Roberson, Jason Adam Katzenstein, The New Yorker, 4.8.2016 (Komiksové obrázky s popisy)

Manželská Kamasutra

http://www.newyorker.com/magazine/2012/09/24/married-kama-sutra?intcid=mod-most-popular Simon Rich, Farley Katz, The New Yorker, 24.9.2012 (Komiks, snad nevadí, že trochu staršího data)

Nalezeno na The Christian Science Monitor:

Výstřižek

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.