Mirečkova flash ohledně situace na Krymu -zpráva pozorovatelů OBSE


vybrala přeložil Mireček

Speciální monitorovací mise při OBSE na Ukrajině se o událostech na hraničních přechodech s Krymem vyjadřuje takto:

SMM pokračovala ve sledování situace na třech hraničních přechodech na hranici mezi Ukrajinou a Krymem (Kalanchak, Chaplynka and Chonhar). Zhruba v 11:00 8. srpna v Kalanchaku SMM zaznamenala, že hraniční přechod byl uzavřen v obou směrech pomocí 19 aut (všechny s Ukrajinskými SPZ) na výjezdu z Chersonské oblasti. Následující den z nejjižnější strážní pozice na silnici před hraničním přechodem SMM viděla, že cesta je na krymské straně zablokována plotem. 8. srpna v 13:00 a 9. srpna v 13:45 na hraničním přechodu Chaplynka SMM viděla asi 120 aut (všechna s UK SPZ) čekající na přechod na Krym a žádnou dopravu z Krymu. Velitel směny pohraniční stráže informoval SMM o tom, že doprava z Krymu byla uzavřena na krymské straně hranice. SMM zaznamenala zvýšenou pohotovost hraniční stráže. Příslušníci byli ozbrojeni útočnými puškami a neustále sledovali pomocí dalekohledů oblast hraničního přechodu.

V 13:00 8. srpna na hraničním přechodu Chonhar SMM viděla frontu zhruba 140 vozidel (všechna UK SPZ) a 150 chodců kteří čekali na hraničním přechodu směrem na Krym. Mnoho řidičů nezávisle na sebe řekli SMM že na přechodu už čekají 8 hodin.

Mirečkova reakce:

Zjevně s e něco děje, ale co přesně si nejsem jist. Už je to pár měsíců co na nějakou dobu kyjevská Ukrajina ztratila de facto kontrolu nad hraničními přechody na Krym a nějací ukrajinští dobrovolníci začali bránit v překračování hranice nákladním vozidlům směřujícím na Krym (pohraničníci měli strach se s nimi pustit do konfliktu). Nezaznamenal jsem kdy (nebo zda) se podařilo Kyjevu odtamtud tyto dobrovolníky dostat. První co mně napadlo, když jsem se dozvěděl, že se tam něco děje bylo právě to, že Kyjev už byl dotlačen situaci nějak řešit a poslal tam pár svých jednotek, aby uklidnili situaci. Tak už teď situace moc nevypadá. Na druhou stranu to podle mě ani nevypadá tak, že by tam docházelo k nějakým bojům, které by vedly k průlomu kyjevské Ukrajiny dál na Krym. To tato zpráva vylučuje tím, že na hraničních přechodech je situace setrvalá a pokud se podíváte na mapu tak není možné, aby o takové situaci, o tancích v oblasti SMM nevěděla. To by se muselo jednat o obojživelný výsadek.

Dle toho jak SMM funguje v Doněcké a Luhanské oblasti, je mi jasné, že tam nejsou 24 hodin denně. Někdy ráno po kávičce tam přijedou a odpoledne už chtějí zase brzo být doma, takže žádnou noční aktivitu určitě nezaznamenali, ale nemohlo se jednat o průlom. Maximálně mohlo jít o nějakou provokaci nebo průzkum bojem jinak by to podle mě SMM musela zaznamenat.

Aktuálně jako nejpravděpodobnější scénář, který mně napadá, bude nějaká teroristická hrozba. Na Krym se z Ukrajiny dostala skupina diverzantů a Rusové je teď nahánějí a pohraniční stráž je informována, že by mohlo dojit k pokusu jejich rychlého ústupu na Ukrajinu a tím pádem i k pohraničnímu incidentu a tak mají strach.

Co mi přijde nepravděpodobné, je že na takovou situaci nejsou vojáci RF připraveni. Provokace, napětí a pohraniční incidenty musí armáda RF na hranici mezi Krymem a kyjevskou Ukrajinou jasně očekávat a mít připravený scénář rozumné odpovědi. Nad Kyjevem mají jasnou vojenskou převahu a proto pokud by se tam děly pohraniční boje, ruská armáda bude mít na místě okamžitě dostatečnou odpověď.

Samozřejmě to taky může být úplně jinak. Bohužel nemám patent na rozum a mám málo solidních informací.

Vlkův  dodatek:

Už dokonce u  český  mainstream  zaznamenal, že  se  cosi děje. 4 hodin po té, co tyhle informace vydala  Kosa – díky Erneste!  Jeden  by  řekl na jejich  adresu, například  na Novinky.cz  nebo První zprávy -slušnej plátek, asi  jako závodní noviny  STS  Chvojkovice -Brod.

Ocituji  zkrácené vyjádření  ruské  FSB,z ruské agentury  ria.ru

Ruská Federální bezpečnostní služba 7. srpna odvrátila teroristické útoky na Krymu, připravené vedením rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny, uvedla na svých stránkách FSB.

10.srpen 2016 – 16:06
Útoky byly připraveny na kritické body infrastruktury na Krymu a jejich cílem bylo destabilizovat sociálně-politickou situaci v poloostrově při přípravě a průběhu voleb, uvedla agentura RIA Novosti s odkazem na FSB. Zadržen byl i jeden z organizátorů – Jevgenij Panov, spolupracovník ukrajinské rozvědky. Teroristi byli vybaveni výbušnými zařízeními, zbraněmi speciálních sil ukrajinské armády a granáty.
Naproti  tomu podle  Reuters
se oficiální mluvčí kyjevského ministerstva obrany  vyjádřil v tom smyslu,  že  jde o ruskou lež.
Nicméně  kupodivu, včera  dokonce i závodní noviny  STS  Chvojkovice  -Brod, omlouvám se – Novinky.cz  přinesly  oficiální vyjádření  K Ukrajiny, že  ke  Krymu přesunula  těžkou techniku a protitankové komplety. Prý na žádost obyvatelstva, které  je znepokojeno  rusko- mezinárodními manévry  u Novorossijska /15 účastnických zemí/ a přesunutím několika  transportních  vrtulníků a  dvou  dronů na  ruské  krymské základny:

Situace  je opravdu, řekněme  -no, nepřehledná.

A  pro ruštináře  ještě  přidám minutový záznam o incidentu  z  ruské TV, jak je na Tubce

Příspěvek byl publikován v rubrice Mirečkova pozorovatelská mise se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.