„Polemika“ s panem Leem a kousek navíc


napsal Jeník Čermák

Znovu si Vás kousek půjčím pane Leo k polemice./bez dovolení/

Že voliči brexitu neměli tušení, jaké může mít jejich volba důsledky, není jejich vinou. Je to jenom ilustrace selhání elit. Je vinou elit, že nedokázaly svými argumenty voliče přesvědčit. Prohrály v politickém boji. Pokud budou na svou prohru pohlížet tak, jako Pehe, nic nepochopily. Nic se nenaučí. Budou odsouzeni k dalším a dalším prohrám. Neboť heslo „Hlas lidu, hlas boží“ se nikdy nepíše s otazníkem.

Tahle pasáž je v rozporu s mým názorem. Mám to z A.Solženicyna, ale je to myslím velmi důležité a obecně platné. Jeden z spoluvězňů v GULAGu říkal toto: až mne postaví před tu jámu, kterou si vykopu, řeknu tomu co bude stát s revolverem za mnou. „ Ty jsi můj vrah!“ Žádná doba, velitel, Stalin…to ty jsi můj vrah.

Maličká věta s dalekosáhlými důsledky. Přesvědčení, že svět je řízen. Že svět je ovládán. Mocnými, bohatými, skrytými, elitami. Je rozšířené, všeobecné, na Kose jistě převládající. Jenže to není podloženo vědou, falzifikováním, důkazy. Ten vztah je mnohem, mnohem složitější. Člověk jako živočišný druh sociální má nevyvratitelný sklon k sociální stratifikaci. Každá tlupa má nutně svého vůdce. Ostatní se podřizují a kolem vůdcovského křesla je tlačenice těch, co ho chtějí nahradit. V pozadí je boj genů o možnost se množit. Takto to bylo, je a bude. Z hlediska individuálního, z hlediska humanitního, je ale vždy možnost volby. Mohu vůdce poslechnout nebo neposlechnout. Probíhá hodnocení cost/benefit a to , že se vždy najde někdo, kdo pluje proti proudu ukazuje, že i gen vzpoury má svou důležitost. Stejně jako gen poslušnosti.

Z hlediska individuálního má každý svou nezcizitelnou zodpovědnost. The Sun píše, jen to, co chtějí jeho čtenáři , aby psal. I ten nejhorší diktátor je závislý na svých poddaných. Natož v demokracii, kde politici jen čekají kam vítr. Každý Brit je sám zodpovědný za své hlasování. Cameron má zodpovědnost větší. Spousty šíbrů hledajících své zájmy rovněž. Ale protože nikdo nedokáže předpovídat budoucnost, právě to chování davu, mohou být efekty jejich jednání zcela protichůdné jejich úmyslům.

Naprosto analogická situace je v i tomto případě:https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/08/04/konsum-novodobe-nabozenstvi/

Každý jednotlivec ovlivňuje celou společnost, interakce je vzájemná. Jestli si ledničku koupím nebo budu bez ní, je má individuální volba. Z milionů individuálních voleb jsou dějiny. Každý je zodpovědný za konzum. Není to vnucené, vsugerované, je to přirozené. Na tom zkrachovala levice 20tého století. 21 je jiné. Už není dělnická třída a bude hůř s 4.průmyslovou revolucí. Levice ztratila identitu. Vizi. Nejenom, že přijala neoliberální vidění světa. Problem je ještě o level hlouběji. Nové generaci nemá co nabídnout, respektive nabízí hlavně to, co na Kose nefrčí. Rovnost všech pohlaví, barev, bezpohlaví a úchylek. Křesťanskou toleranci všech a všemu a právě její cílová skupina, zbytky dělnické třídy, na tomhle moc neujíždí.

Analogická situace je s paní Merkelovou. Kdyby neměla podporu většiny obyvatelstva, neměla by se svojí vítací politikou šanci. Ale má jí! Stále! Stejně Putin, Erdogan….

A tímto oslím můstkem jsem se dostal k vlastnímu sdělení.

Evropské hodnoty. Všichni o nich teď mluví. Zajímal jsem se a zjistil, že tím myslí: liberální demokracii. Něco jako je naše ústavní listina základních práv a svobod. Věci jako svoboda projevu, rovnost před zákonem, všeobecné rovné volební právo a tak. Výdobytky posledních dejme tomu 2 století. Něco prakticky identického s konceptem univerzálních lidských práv. Toho co se snažíme s malým úspěchem exportovat.

Myslím, že to je olbřímí nedorozumnění. Jde o střet kultur. Kultur! A kultura je něco sakra jiného.

Evropská kultura má definici pořádně širokou. Najdeme tam renesanci, smysl pro humor, pracovitost, toleranci, Mozarta, Svatovítskou katedrálu, knedlík, víno a sýr, a šunku a zabijačku a lidové písně. Milion věcí.

Jestliže liberálně demokratický plně kapitalizovaný Turek či Maročan navštíví hlavní Kolínskou mešitu udělanou z katedrály, po večeři si zakouří svou vodní dýmku a odkráčí do svého harému plného zakuklených Arabek…nebude to už Německo. Naše kultura bude v čudu. Řada prostých obyvatel to již intuitivně tuší. Elity stále melou o penězích a lidských právech. Naše kultura je vážně ohrožena. Nikoli ti vrahové, ti nás všechny pobít nestihnout, nezvládnou, ale prostí hodní muslimové. Ti nás prostě nahradí v našich krajích.

Máme právo tomu zabránit? A jak? Chceme tomu zabránit? Lze to v rámci těch univerzálních lidskoprávně kapitalistických kategoriích? To jsou klíčové otázky naší doby.

Možná jsou elity našich kultur už nadnárodní a kosmopolitní a vyznávají úplně jiné hodnoty. Možná je naše kultura už tak nesebevědomá a do svých hříchů zahleděná, že přežít ani nechce. Možná je to stav přirozený, jsme prostě jako Etruskové. Víme, že nás Římani nahradí, ale máme úplně jiné starosti. Možná jsem paranoidní. Nevím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.