Vidlákovy rodičovské rady pro začínající i pokročilé rodiče -II.


napsal Vidlák

Dnes  to bude kapitolka – Vidlácká příprava v očekávání.

Co udělá moderní a perspektivní mladý pár, když se dozví, že budou mít mimino? Koupí si Velkou knihu o matce a dítěti. To víte, dneska už se holka zpravidla nestará o čtyři mladší sourozence, ani nechodí běžně vozit kočárek k tetě a tak není divu, že první dítě, které vezme do ruky, je to její vlastní. Dnešní moderní doba se vyznačuje tím, že děti se rodí vlastně teprve od včerejška a bez pořádného vědeckého manuálu by asi zašlo na nedostatek péče.

Velká kniha o matce a dítěti tak bývá první pokus novopečených párů v očekávání, aby dohnaly chybějící znalosti.

Knihu sponzoruje Johnson and Johnson. To je ta velká firma, která vám dodá veškerou infrastrukturu. Kniha končí velice optimisticky – seznamem nezbytností pro péči o dítě a ujištěním, že pokud nic nevynecháte, jste na rodičovství dokonale připraveni. Seznam vypadá jako dodací list náhradních dílů pro kompletní Formuli 1. Když to přepočítáte na peníze, nabudete dojmu, že jste si opravdu měli spíše pořídit monopost než dítě.

My jsme seznam vidlácky seškrtali na to, co bychom asi opravdu potřebovali, zbyla tam postýlka, dávka třiceti kousků látkových plen (jako univerzální ubrousek, hadr, přikrývka, lano, škrtidlo a studený obkládek na čelo) a nějaký pěkný kočárek. Tady musím odbočit – moje manželka je na kočárky ujetá a naše čtyři děti průměrně jezdily každé v šesti kočárcích. Zpravidla stačí i obrácený poměr – jeden kočárek na čtyři děti.

Osvědčil se nám koupací kýbl, který pro použití postavíte i mimo koupelnu třeba i na stůl v obýváku, dítě je celé po krk ponořené a lépe si zvykne na vodu. Dobře se s ním manipuluje a nezabírá moc místa. Dobře se osvědčila dětská sedačka tzv. vajíčko s podvozkem. Když chodíte po městě a vyběháváte dítěti pojištění a rodný list, všude se vejdete a nemusíte pořád dítě přendávat ze sedačky do kočáru.

Budoucí maminka pak bude potřebovat Bepanthen na případné rozpraskané bradavky a rybí mast na dětské opruzeniny. Nepoužívali jsme žádný šampón, do vody jsme jen přidali pár kapek olivového oleje (fakt pár kapek, na špagety ho padne víc).

Nekupovali jsme žádné oblečení. Jakmile se rozkřikne, že něco čekáte, ve vašem okolí jsou mraky lidí, kteří vybrakovali (věrni seznamu z Velké knihy) všechny obchody v okolí a mají doma hory dětských hadříků, které jejich jedináček nikdy nenosil. Nestojí za to kupovat dítěti nové věci – stejně to popatlá a roste tak rychle, že než to vyperete, už se do toho nevejde.  Bez problémů jsme všechno vybavení pořídili za porodné a ještě zbylo na pořádnou flašku koňaku a… pár opravdu chytrých knížek.

Zrovna  takový Zdeněk Matějček… dětský psycholog, jeden ze zakladatelů SOS vesniček… Od něj stojí za to si něco přečíst. Tam se člověk dočte, co dítě opravdu potřebuje a většina toho je zdarma. Například pravidelný funkční režim, řád, co hned a co až potom, jak řešit základní obtíže, jak si poradit s nemocemi, jak si poradit s aktivitou, obráceným režimem a tak vůbec. Na konci není žádný seznam, jen přání všeho dobrého. Dítě je prostě skoro zadarmo.

A ještě jedna věc… u nás doma jsme uklízeli pořád stejně jako předtím. Žádná desinfekce bytu, žádné savo, žádný čistý a bezpečný domov. Tu a tam prach, tu a tam šmouha na podlaze. Je prostě lepší, když si dítě lízne špíny a pocvičí imunitu než když si lízne účinné látky Domestosu. Dodržovali jsme jenom důsledné mytí rukou před jídlem a čistili zuby. Všechny naše děti jsou zdravé jak řípy, až na nějakou občasnou teplotu neměly žádné horší nemoci a ani jedno nemá problémy s žádnou alergií.

Johnson and Johnson nás nemá rád… nevydělal na nás.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.