Nenechme se špehovat a vorat se sebou


napsala  Surikata

 

Korporace se zpravidla nechovají podle návodů Gutha-Jarkovského, ale podle návodů mocenských nebo finančních toků. Nejinak je tomu i u počítačové korporace Windows. Téměř dokonalý monopol na trhu operačního systému. Windows vlastní kolem 92 % trhu. 7 % ukradne firmě Windows firma Apple a jedno jediné procento připadá na Open Source operační systém Linux (zdroj: http://www.svethardware.cz/zastoupeni-os-na-desktopu-prosinec-2015-windows-10-dosahly-na-10-podil/41636).

Převažovalo a převažuje přesvědčení, že operační systém Linux je pro ajťáky. Příliš odborný, náročný, pro obyčejného člověka neovladatelný. Možná že tomu tak bylo, někdy, dávno. Linux vznikal na kolenou stovek nadšených a skutečných počítačových  fandů, kteří si pro sebe tvořili svůj svět bez Windows. Operační systém vybudovaný komunitou, nikoliv korporací. Operační systém tvořený s nadšením a bez touhy po osobním obohacení.

Pro obyčejné lidi to příliš nebylo. Vysloveně se v uživatelsky nepříliš vstřícném prostředí Linuxu ztráceli. Systém byl nestabilní, rád padal, rád se hroutil. Něco na způsob, jako když parta nadšenců sestrojuje své první letadlo. Prvních pár vzletů skončilo prostě v koruně stromu nebo v pangejtu.

Ale s časem přišla i profesionalita. Nabalovali se lidé, kteří v Open Source viděli smysl. A z Linuxu se stala dokonalá konkurence Windows se vším všudy. Ono vše všudy bych ráda vypíchla a přesvědčila vás tím, abyste neváhali a přešli dnes, teď hned, k Linuxu. A odešli tím od Windows.

S upgradem Windows z verze 8,1 na 10 došlo k výbuchu nelibosti uživatelů. Windows sleduje, odesílá informace a až příliš ochotně spolupracuje s vládními složkami. Viz

http://technet.idnes.cz/microsoft-spolupracoval-s-nsa-skydrive-skype-outlook-p1i-/sw_internet.aspx?c=A130712_100954_sw_internet_vse

http://www.zive.cz/clanky/microsoft-se-pochlubil-co-vsechno-sleduje-na-windows-10/sc-3-a-179846/default.aspx

A vznikly programy, které mají Windows 10 zkrotit a zamezit jim ve sledování některých údajů alespoň částečně (jeden z mnoha – http://technet.idnes.cz/vypnout-sledovani-windows-ddl-/software.aspx?c=A160222_224147_software_dvr).

A to je na operační systém, kterému máme důvěřovat, vlastně hodně málo. Na  obavy, zda nejsme elektronicky špehováni. Zda údaje, které se odesílají z počítače na centrálu Microsoftu jsou jen technické, nebo také citlivé, díky kterým se staneme jednoduše identifikovatelní. Řešit neustále ochranu nejen před viry, ale i před samotným operačním systémem, který je sám o sobě tak trochu virem.To jsou obavy, které OS Windows dokonale podkopávají. Windows je zkrátka příliš mamutí, než aby se nestal nástrojem moci a peněz.

Verzí OS Linux je na 600. https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_distribucí_Linuxu. Soupis na české Wikipedii není rozhodně kompletní. Za velmi přívětivé rozhraní, které se vzhledem a funkcemi nejvíce přibližuje Windows, lze považovat distribuci LinuxMint. Používám ji přes půl roku a dosud jsem se nesetkala s nesnází, která by byla nepřekonatelná. Ba naopak, LinuxMint uživateli zjednodušuje na maximum život. V jeho správě je k dispozici přes 83 tisíc instalačních balíčků různých programů, které se mohou hodit. Stačí se jimi probrouzdat a jedním kliknutím je instalovat. Zdarma, bez nutnosti vyplňovat dotazníky, odškrtávat podmínky užití, bez záludností. Upřímně, po půl hodině užívání LinuxMintu jsem se stala militantní zastánkyní operačního systému Linux a principu Open Source.

Operační systém Linux výhody:

 • zdarma
 • bez virů
 • bez možnosti napojit se jako korporace či vláda na OS Linux centrálně a získávat tak od všech uživatelů určité informace, protože Linux je pod dohledem velmi různorodé komunity, která je kontrolována každým jednotlivým členem vývojářského týmu. Těch členů jsou desetitisíce.
 • kompletní česká lokalizace
 • silná česká a slovenská komunita
 • možnost připojit se ke komunitě vývojářů nebo třeba překladatelů
 • alternativa téměř na všechny programy používané ve Windows, v naprosté většině bez nutnosti za programy platit, velmi hodně jich je lokalizováno do češtiny (jeden seznam z mnoha – http://www.linuxalt.com)
 • velmi vstřícné a intuitivní ovládání, které zvládne i začátečník

Instalace Linuxu:

 • stáhnout si Live CD s Linuxem (http://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/)
 • přehrát Live CD na flash disk
 • restartovat počítač
 • při zapínání systému se dostat příkazem (f12, f8, f6, f1 nebo esc, to je u každého počítače jiné, alespoň tedy doufám) do základního menu
 • zvolit v nabídce – zapnout systém z flash disku
 • otevře se zkušební verze Linuxu
 • tu si můžete zběžně projít, vyzkoušet si funkce, ovládání, rozhraní, atp.
 • pokud nemáte výhrady, tak v nabídce start pak naleznete tlačítko pro plnou instalaci Linuxu
 • je nutno počítat s tím, že tlačítko nenávratně smaže Windows i se všemi uloženými dokumenty a daty, je třeba si je tedy předtím zálohovat na externí nosič
 • systém Linux se nainstaluje – je nutné mít PC připojený k Internetu

Po instalaci uděláte jediné, kliknete na ikonu internetového prohlížeče a tím  jste úspěšně dokonali odchod od korporátního molocha Microsoftu.

Jsem přesvědčená o tom, že používáním jejich systému je i vyjádřením souhlasu s jejich systémem. Linux je alternativa. A vyjádření nesouhlasu. Sledování lidí není řešením terorismu, bezpečnosti. Sledování lidí je vytváření lágru. Používáním operačního systému Windows si jen tetujeme na předloktí lágrové číslo.

vlkův dodatek:

otevřel jsem  k článku  diskusi. Nemám s Lynuxem  žádnou zkušenost. Nevím, jak by v  něm pracoval například  můj předplacený  antivir, protože  nevěřím, že lynuxové prostředí   nezná  virové hrozby. Podobně  netuším, jak by  v něm fungovalo připojení  na banky atd. atd.  Prostě se mi  celá ta  věc  nezdá tak úplně  jednoduchá, jak píše surikáta.  Jsem zvědav na to, co dají  diskutéři. V každém případě – děkuji surikatě, že  tohle  téma na Kose   otevřela.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

77 reakcí na Nenechme se špehovat a vorat se sebou

 1. Kirk napsal:

  Tučňáka používám přes 10 let. Na grafiku, programování, stříhání hudby i videa, zachraňování počítačů s Windows, atp. Přístup do banky je dnes většinou věcí prohlížeče, ne operačního systému. Není to asi úplně pro všechny, ale alternativa to je zcela určitě. Také lze použít tzv. dual-boot, tzn. startovat počítač buď do Windows nebo do Linuxu. Nebo lze spouštět Linux pouze z USB flash a na HDD mít Windows. Možností je spousta.

 2. Nerevar napsal:

  Téma hodný Tučňák versus Ďáblovy Widle, osvědčená a spolehlivá cesta do nesmiřitelného flame.

  Ona většina lidí, naprostá většina lidí, co ve volném čase používá počítač, mnoho možností výběru opravdu nemá. Používat nějaké prostředí v práci a dobrovolně něco zcela odlišného v volném čase především znamená, že toho volného času máme nadbytek. Ti zbývající sáhnou po tomtéž, s čím jsou denně v kontaktu ve svém zaměstnání. Většina z nás nepotřebuje provozovat webový, databázový, poštovní nebo kdovíkterý ještě server.

  Velkého Linuse bychom rádi viděli jako velkého rebela proti tyranii korporací, však i upřednostňování „bazaru“ (spontánního a neplánovaného pohybu k lepší kvalitě) před „katedrálou“ (plánovité a neefektivní rigidity) … nevšimne si snad někdo jisté analogie?

  A co takový velký Mark, jemuž zcela dobrovolně odevzdáváme detaily z životů vlastních i životů lidí kolem nás? Pořídit si něco zcela neznámého, zaručeně bezpečného, a pak se dobrovolně a radostně připojit k nejmenované „sociální síti“? Skončí snad šmírování, zkomplikujeme „jim“ jejich nečistou práci, nebo jen zkomplikujeme životy sami sobě?

  Tak trochu to připomíná rady, že se máme denně přinutit ráno vstát o něco dříve, a dojíždět do práce na bicyklu, v zájmu životního stylu. Nebo si přestat ničit zdraví odpady ze supermarketů a začít nakupovat (výrazně dražší) biofujtajbly, protože *zdraví máme přece jen jedno*, nebo-. Dříve pro to existoval výstižný název „knížecí rada“. Dnes to trochu (dost) připomíná Lízu Simpsonovic vehementně bojující za práva menšinových sexuálních preferencí nebo proti bílému cukru.

  Kdo má znalosti profesionála, správně ze rozhodne zda Windows, Unix nebo třeba Solaris. Řadoví „BFU“ asi i bez našich rad setrvají u toho, co sami znají.

  • Jan H. napsal:

   Distribuce LinuxMint a Lubuntu mají téměř totožné prostředí jako Windows. Jsou určeny pro přechod od Windows, aby přechod prošel bez potíží. Člověk zvyklý na Windows se v Mintu a Lubuntu nemá šanci ztratit.
   Zní to, jako byste něčemu takovému, jako je alespoň nějaká ochrana vlastního soukromí, nepřisuzoval žádný význam. Jako kdyby to byla banalita. Ale banalita to v důsledku není. Protože jestliže se dá Microsoftu na trhu OS prakticky monopol, bude si v budoucnosti Microsoft dovolovat o to víc. Je to faktický souhlas s politikou, kterou nyní zavedli a kterou implantují i do politiky států.
   V základním nastavení Win 10 je všechen sledovací software zapnutý. A jen málokdo si jej horko těžko vyhledá v nastavení a povypíná. Přičemž některé nejdou vypnout vůbec. Linux tohle nedělá.
   Každého soudného člověka musela odhalení Edwarda Snowdena vyděsit. Protože takhle demokracie a svoboda nemůže a nesmí fungovat. Na presumpci viny. Na principu, kdy se systém ke každému chová jako ke kriminálníkovi. Není šílené to zlehčovat?
   Distribucí Linuxu je přes 600 a nemají pána, tam by se blbě dávalo nějaké centrální sledování všech. Windows je jeden, s několika verzemi, a má jednoho pána. Tam se centrálně sleduje jedna radost. Je tu totiž ta možnost. Je tu ta masivní podpora ze strany uživatelů, kteří blouznění o Linuxu a o svobodě odkážou do iluzí Lízy Simpsonové, která nám má být karikaturou bojovnice za pokřivený fanatismus. Takže starost o to, jestli se vám někdo nehrabe v harddisku je srovnatelné s fanatismem biomanželek? Řekl bych, že to je něco úplně jiného.

 3. snake_r napsal:

  Linux som pouzival nejaky cas, Distribucie Ubuntu a Mint. Co sa tyka operacneho systemu tak tam nemam ziadne pripomienky, niektore ovladace sice boli problem, ale riesitelny nakolko komunita ma hromadu for, kde sa vzdy nasla odpoved. Pokial uzivatel nepouziva specializovany software, tak je Linux dobrou volbou. Ale pokial chcete pracovat v CAD/CAE alebo specialnom grafickom softe tak tu nastava problem v podpore aplikacii. Nejake software sice su napr. Draftsight alebo podobne ale ich nestabilita a mnozstvo bugov oproti ich windows verziam diskvalifikuje pracu v Linuxe napriek tomu, ze samotny operacny system je fakt dobry a rychlejsi nez win.

  • Ernest napsal:

   I ty grafické aplikace už existují vyzkoušel jsem OpenCad a je to na úrovni QCadu. Zkoušel jsem i DraftSight, ale jenom ve Vindovs, pro Ubuntu sice existuje balíček, ale jenom pro AMD. Autocad to jistě není, ale kreslit se s tím dá a hlavně – je to zdarma. Jinak Ubuntu je skutečně dobré, mám poslední distribuci Ubuntu 16.04.

 4. NavajaMM napsal:

  Som pôvodne IT, takže o Linuxe viem prakticky od začiatku. Už som s ním aj nejaký čas pracoval a keby som potreboval len prehliadač internetu a Office, neváham ani chvíľku.
  K tomu sledovaniu mám zatiaľ trochu ľahostajný prístup, lebo aj keby ma niekto celý čas sledoval kamerou vrátane všetkého čo kedy kde napíšem, nezdá sa mi to natoľko zaujímavé, aby sa mnou dlhodobo zapodieval. Na Windowsoch mi vadí oveľa viac to, že kradnú čas. Najmä tie aktualizácie a rôzne režijné administrátorské záležitosti. Hoci pri počítači trávim pracovne väčšinu dňa, nemám nijakú radosť zo sledovania presýpacích hodín alebo pomaly naskakujúcich percent. A robí to ten bastard bez ohľadu na to, ako sa ponáhľam a nikdy vopred nepovie, koľko času mi vezme. Včera to bola „len“ hodina, ale už sa mi stalo, že mi ukradol počítač na celú noc.
  S Linuxom mám jeden zásadný problém. Pracujem s programom Trados Studio a jeho suitou, ktoré existujú len pre Windows. Viem, že Linux to dokáže virtuálne ošetriť, no zároveň to stojí ďalší čas a keďže pracujem s veľkými rozsahmi textu a pracovných pamätí, tie sekundy navyše by som cítil a je to pre mňa reálna strata oproti potenciálnej hrozbe zo sledovania.

 5. Rehbergus napsal:

  Jsem to co odborníci nazývají Běžný Franta Uživatel. S první linuxovou distribucí jsem se utkal v roce 2006. Linux u mne běží na dvou PC a noťasu. Windows 10 jsem si zachoval v jedné bedně s experimentálních a studijních důvodů. Také na hry.
  Jediný podstatný problém který mne potkal v mých linuxových začátcích byl výběr správné distribuce. http://distrowatch.com/ Byl to boj!

  Momentálně věřím v Ubuntu Mate https://ubuntu-mate.org/ a v Elementary OS https://elementary.io/ .

 6. martin473 napsal:

  Linux mám již přes deset let, největší problém se vynořil, když tehdejší přítelkyně a současná matka našich dětí psala bakalářskou práci. Výsledek byl po převedení do doc. rozsypaný cukr, takže jí musela přepisovat. Párkrát systém spadl a já přišel o pár dokumentů a mraky fotek a hudby.
  Přes to všechno bych Linux za Windows nevyměnil, i když možná poslední dvě verze Windows startují možná i rychleji než moje Gentoo, co psala autorka o programech je pravda. Plný kancelářský program zdarma, program na úpravu fotek vyrovnanou se Photoshopu zdarma, programy na úpravu hudby a videí zdarma.
  A hlavně pokud máte ve svém compu starý hardware např. Grafickou nebo zvukovou kartu v Linuxu narozdil od Windows jí rozejdete.

  • standa.e napsal:

   Tak právě ta tvrzení o samozřejmé podpoře starého železa jsou trochu zjednodušující legendou. Ony se drivery z toho linuxového jádra postupně zase odebírají (sám mám tu zkušenost, že jsem narazil). „nebezpečné“ je to hlavně pro notebooky. Jasně, člověk znalý si zkompiluje jádro vlastní a pořeší i všechna potenciální pekla závislostí, ale to už jsme daleko za limity běžného uživatele.

   • Martin Vítů napsal:

    Jistě máte pravdu, pokud by se neodebíraly vznikl by časem celkem slušný balast, já“psal o deset let staré kartě SBB už nevím kolik, v linuxu jsem jí rozchodil na dvou distribucích ve Windows bez problémů XP, s problémy v 7, ale v 10 už to bylo nad mé síly. Stejný problém byl i se starou grafikou GE Force 7300. Ale pokud to není opravdu
    nijaký okrajový hardware, většinou jsou linuxové ovladače dohledatelné nebo přímo zakomponovaný opensource ovladač v jádře.

 7. Richter napsal:

  Problém Linux je stále stejný a stále se opakující. Komunita je tak nějak nad věcí a není ochotna pochopit, že rozšíření vlastně brání oni sami.
  S jistou obavou jsem se přesunul na odkazované stránky LinuxMintu. A obavy se naplnily. Strohá stránka pro laika Linux do takové míry tajemná, že je lepší to zavřít, pokřižovat se, a děkovat Bohu za widle.

 8. standa.e napsal:

  Linux používám vedle Windows už cca 11 12 let. Zvykl jsem si na openSUSE, preferuji grafické prostředí KDE (nemluvě o záchranných systémech na USB klíčenkách ani o „přenosném“ Slaxu tamtéž.) Za ty roky jsem ovšem od nadšeného propagátora ve svém okolí přešel ke střízlivému uživateli, který nakonec přeci jenom používá víc ta windows a Linux má na ntb spíš jen z důvodu „kondičního užívání“.

  Článek ve mě vyvolal lehký úsměv, protože přesně takto jsem problematiku vnímal, coby začínající uživatel tučňáka. Dnes už vím, že není všechno zlato co se třpytí. Samotné odlišnosti grafického prostředí či konkrétních aplikací od aplikací profesionálních a placených zas až takovou roli nehrají. Ostatně, většina těch aplikací je běžně dostupná i pro Windows (a mnoho wokenních aplikací lze provozovat např. přes Wine i v Linuxu). Důležitější je podle mne jiná skutečnost. Totiž, že vývojáře logicky nebaví udržovat něco, co funguje po dobu x let. A pokud distro podporuje nějaký sw gigant, pak většinou právě proto, že je pro něj „laboratoří“ vývoje novinek. V důsledku toho se vám tak může stát, že po X letech zjistíte, že váš novější tučňák občas neumí ani to, co uměl před pěti lety, zato umí něco, co od něj nechcete (jako uživatel to nevidíte). Je to poněkud frustrující. Zvláště, když nová filosofie prostředí zcela rozbourá vaše dosavadní návyky a nízká stabilita nového prostředí pak vaši schopnost efektivní práce. Máte pak buď jen tři možnosti. Buď se vrátit ke starší, třeba již nepodporované, distribuci a doufat, že nebudete potřebovat nějaký novější balíček či knihovnu a vyčkat, než se novinky ustálí a stanou použitelnými. Nebo změnit distribuci a doufat, že v ní nejsou příliš velcí modernisté. A nebo „trpět“.
  Jednoduše, Linux je, dle mého, ideální alternativa tehdy, jste-li totální laici a příliš nesaháte do výchozí podoby (ale právě ona schopnost být personalizován je to, co mě na něm láká) a nechcete moc víc, než chodit na internet, používat kancelářský balík a upravovat obrázky, nebo zjistíte, že co tři roky procházíte obdobím přeinstalace systému, vztekáním se, že nefunguje co fungovalo a nejde nastavit co nastavit šlo a zjišťováním, jak tedy vyřešit to nebo ono.

  Byly by to příběhy asi na delší článek. Jednoduše chci říct, že k běžnému užívání lze Linux používat naprosto běžně a je jen na vás, jaké distro si zvolíte. To je jeho nádhera. Vždy je ale dobré mít po ruce internetové připojení, druhý počítač, se kterým se dostanete na net, kdyby bylo ouvej… A ještě lépe někoho, kdo ví, co dělá.

 9. Ladary napsal:

  Na Linux jsem přešel po instalaci Win 10, neunesl jsem jejich šmírování, připadalo mi to jako mít doma zloděje. Jsem už starší a používám Pc jako běžný uživatel, žádné speciální programy nepotřebuji až na jeden a ten jsem si spustil přes Wine (aplikace pro spouuštění Win programů v Linuxu) Nejsem žádný specialista a nainstaloval jsem si všechno sám. Po vyzkoušení několika distribucí Linuxu jsem skončil u Linux Mint a už bych neměnil. V práci mám Win a není to žádný problém přecházet z jednoho do druhého.
  Moje žena ani nepoznala, že máme ,,nějaký Linux“

 10. Raduuuz napsal:

  Taktiez som pred nejakym casom presiel na prave LinuxMint. Pre domace pouzitiee uplne super. Chybal mi v nom moj oblubeny prezerac obrazkov IrfanView. Ale len pokial som nenainstaloval Wine. Ten do velkej miery emuluje windows prostredie a da sa pod nim nainstalovat windows programy. Open office / Libre office ma obmedzenu funkcionalitu, ale pre domace vyuzitie uplne postacuje. System bezi obstojne aj na 6 rocnom notebooku. Internet banking, chat ala skype, odliatie fotiek z mobilu/fotaku, pocuvanie hodby, pozeranie videi a samozrejme surfovanie, to vsetko uplne lahko a jednoducho, s plnou funkcnostou. Vrelo doporucujem.
  A nezabudajte – vsetko je to legalne zadarmo. Bez podpory zmrdov ako Gates a im podobnym 😀

 11. Liunux má svoj začarovaný kruh. Málo užívateľov = nízky záujem vývojárov o linuxové verzie špecializovaných programov. A naopak …
  Pri hrách sa tento stav ako tak podarilo prekonať cez Steam ( http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1 ).

  Čo sa týka vírusov – tie sú na všetkých platformách. ale v súčasnosti väčšina linux malware útočí na servery a nie desktopy (http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2015/05/avc_linux_2015_en.pdf ), čo je ale logické, keď cez 90% webstránok beží na niektorej linuxovej distribúcii ( http://www.w3cook.com/os/summary/ ). Preto sa väčšina antivírov na linux zameriava na scan súborov a kontrolu poštových serverov.

  Momentálne používam Mint 18 a som veľmi spokojný. Ku svojej práci potrebujem síce aj program, ktorý ide len pod windows (Stormware Pohoda), ale to mi vyriešil malý virtuál windowsu – stratu výkonu neriešim, nakoľko sa jedná o účtovný program, ktorého požiadavky sú zanedbateľné.
  Môj otec (58 r.), prešiel pred 7 rokmi na Ubuntu. Momentálne má paniku, keď je donútený robiť na inom OS – windows mu príde veľmi pomalý, obťažujúci a zložitý.

  Sledovanie: Odkedy mám mobil z androidom, tak už je úplne jedno čo iné navyše ma ešte sleduje. Google všeobecne zbiera dáta nadbytočne a ostatný sú oproti nemu len amatéri.

 12. Schlimbach napsal:

  Fedoru používám již léta a jsem nadmíru spokojen. Přeji všem užoibvatelům PC, aby se rozhodli správně při výběru OS, který jim přinese co nejvíce svobody, užitku i potěšení 🙂

 13. český maloměšťák napsal:

  Když všichni budou neustále sledovat všechny, tak nakonec nebude sledovat nikdo nikdy njkoho.
  Kupodivu pak telefon (tablet…) je dnes při eventualní revoluci spíše na obtíž, telefon v ruce revolucionáře je účinnou zbraní konfidentů a tajných, díky níž zneškodní každého potencionálního revolucionáře just in time.
  P.S. Se mi lidi diví, jak to že si záměrně někdy neberu sebou telefon, třeba i na několik dní. Mám pro ně jedinou odpověď – ať si to taky zkusí. Je to fakt cool, smart , free a in. :-D)…

  • Věra Říhová napsal:

   Těší mě, také já jsem ve svém okolí napojená na malou komunitu, která vede život s minimem techniky. Doma mají jeden společný mobil většinou vypnutý, zapnou ho jen občas, my máme domluvené neděle, zkontrolují všechny SMS, vyřídí všechny zmeškané hovory a zase vypnou. Mají ho jenom kvůli doktorům, nebo kdyby se něco stalo. Nemají televizi ani rozhlas, nemají kreditní karty, z elektrotechniky mají pouze automatickou pračku a počítač. Nejsem až takový nadšenec.
   Ale o Win 10 vedeme neustálé diskuze a Linux nás opravdu zajímá a uvažujeme o něm. Nikoliv kvůli šmírování, jsme celoživotní trempové a z dob socialismu jsme na šmírování zvyklí, z konfidentů jsme nadělali kamarády a poštu, o které jsme nechtěli, aby ji někdo cizí četl, jsme si už tenkrát dokázali zařídit vlastními silami. Děláme to tak i dnes, především kvůli drahým poštovním poplatkům, například s balíky. Pokud si někdo myslí, že se teroristé budou domlouvat přes Win nebo globálního telefonního operátora, pak musí být praštěný. Když o jiných – bezpečných cestách víme my, úplně obyčejní důchodci z malého města, pak dobře vycvičený terorista nemůže s bezpečnou komunikací mít žádný problém. Je to spíše o šíření svobodných myšlenek na veřejnosti, tak jak to dnes vidíme s politikou USA-Rusko. Stále častěji slyšíme o zničených datech a zablokovaných stránkách lidí, kteří si dovolili mít jiný názor nežli pražská kavárna.
   A to je důvod, proč hledáme jinou cestu nežli Win 10, kterému jsme půl roku odolávali, aby se nám přes noc sám nainstaloval, zničil některá data, naboural některé programy a dnes si s naším počítačem dělá, co chce. Takhle si svobodu člověka nepředstavujeme.

   Takže děkuji vlkovi, za tuto diskuzi, protože nás moc a moc zajímá a nejspíš na ni v budoucnosti ještě několikrát mrknem, abychom nezapomněli na rady zkušených členů vlčí smečky.

  • Medikolog napsal:

   Maloměšt’áku, stačí mobil na týden vypnout, a zabalit na dno lodního pytle… nebo strčit do nepoužívané kapsy…

 14. Diakritika napsal:

  99% lidi (asi jeste vic) ve verejne sprave Wokna nepotrebuje a 100% nepotrebuje Microsoft Office .. proc se to „povinne“ pouziva … a proc se to od malyho a mekkyho kupuje … (zbytecne) .. to mne nikdo nevysvetli …

  • Gerd napsal:

   Používá se jen z důvodu, že to předepsal někdo ve vedení nadnárodní centrály.

   • standa.e napsal:

    Tak chci-li prosadit do firmy novou verzi Office, je třeba vždy pořídit tomu nejvyššímu nový ntb s jeho instalací. Pak se celá firma musí přizpůsobit jemu… Jednoduché.

 15. Gerd napsal:

  V práci musím používat systém Windows, jaký mně dali, a doma mám Vistu. Důvod pro domácí OS je jen jeden, byl zakoupen už s počítačem. MS Windows je nejhorší PC virus na světě. Hned na počátku krade čas na update různých antivirových programů, které nedokázaly najít ani viry platné v době jejich vzniku. Naopak jako viry označují soubory, které si vytvořím sám a díky tomu, kdy PC spadne, se uloží jako nedokončené a viry.
  Z hlediska Windows mně ani nevyhovuje neustálá změna uspořádání na ploše. Jakožto BFU mně bohatě stačí, aby PC nějak fungoval a vždy jsem našel potřebný příkaz na místě, kde jej očekávám. Bohužel ke stejnému příkazu je podle verze Windows vždy jiná cesta.
  Situaci s Windows řeším, že prostě PC spustím o nějakých 5-10 minut dříve před tím, než na něm chci dělat, a dělám něco jiného. Pak odložím všechny nabídnuté aktualizace o maximální možnou dobu a mám klid. Za celou dobu používání Windows jsem měl jen 2 opravdové viry, na které jsem si stejně musel pořídit zcela nový antivirový program, protože ty dodané jej nenajdou ani s jejich aktuální verzí.. Zato jsem měl mnohokrát zpomalený výkon PC, protože si Windows spouští aktualizace podle svého.
  Úplně mě minuly verze Windows 8 a 10. Byl jsem docela spokojený s Windows XP a od Microsoftu jsem nepotřeboval žádnou podporu. A tak OS měním vždy až s novým počítačem podle toho, co je zrovna dostupné na trhu.
  Sledování ze strany NSA mě nechává klidným. Bomby nesestrojuji, útoky nechystám a podporu islámu nechápu. Stejně ani armáda cenzorů nedovede vysledovat všechny zdroje ISIL. Na to mají PC programy vyhledávání podle klíčových slov, kterými kontrolují veškerou elektronickou komunikaci. Vzhledem k úspěšnosti ISIL na poli terorismu dnes vím, že cenzoři nedovedou zachytit veškerou elektronickou komunikaci. A jestli si přečtou, jak na ně nadávám? Protože jde o mírnou kritiku v mezích zákona, mohou si jen rozšířit obzory, jak hnusnou práci cenzoři dělají.

  • Jan H. napsal:

   Takže mají právo sledovat vaši online korespondenci? Protože tak vlastně stojí otázka. V okamžiku, kdy se člověk začne ptát, jestli je jeho soukromá korespondence v mezích zákona, a vy tvrdíte, že ta vaše je v mezích zákona, nejsou prostředky nynější demokracie mírně zvrácené? Protože je to vaše korespondence. A listovní tajemství je nedotknutelné, nežijete-li ovšem v jiné, nežli svobodné společnosti.
   Tajné služby musí mít jiné prostředky jak vystopovat podvratné živly. Celoplošné sledování to být nemůže. Už jen pro svou dokonalou nemorálnost.

   • Gerd napsal:

    Listovní tajemství má být hájeno, je to základní lidské právo, ale pokud už výrobce počítačů vkládá do procesorů možnosti, aby je lidé znalí kódu mohli kdykoliv otevřít, nemám žádnou možnost obrany. V pořádku to není, ale jediný způsob, jak ten špiclovský systém porazit, je co nejčastější používání klíčových slov v běžné komunikaci, aby cenzoři měli o to více práce. Např:
    „Je to bomba!“
    „Je s Tebou domluva jak s Islámským Státem.“
    „Na české politiky uplatnit právo šaría.“
    atd.
    Když budou muset prověřovat statisíce dokumentů, systém se zhroutí pro nedostatek pracovníků nebo pro finanční náročnost na platy cenzorů.
    Jinými slovy, pokud už mě stát neochránil proti zneužití listovního tajemství tolerováním prodejů PC s přístupem NSA do mého PC, mohu se se situací tak maximálně smířit nebo proti ní bojovat prostředky jako proti špiclování StB.

    • Nerevar napsal:

     Úroveň odoborných znalostí většiny zde diskutujících je přinejmenším – diskutabilní. V oblasti tak širokého záběru to ani jinak být nemůže. Odborník na grafiku jen málokdy rozumí expertovi na statistiku, znalec programování nerozumí ani jednomu z výše jmenovaných, a napsat souvislý text bez hrubých pravopisných chyb, to v okolí počítačových odborníků prakticky nikdo nepovažuje za důležité. Patří sem taktéž otázky bezpečnosti, terorismu, islamismu, simonismu či onanismu.

     Celkem úspěšně opět zafungoval známý mechanismus, který zmínkou o nějakém „osvědčeného tématu sporu“ spustí smršť … všakvítečeho.

     Abych nezapomněl: Miroslav Kalousek by měl jít na hodně dlouho bručet, ženské mne přitahují mnohem víc než všichni chlapi dohromady, nad celou zemí není jasná obloha. K tomu dodávám ještě Leviticus 19:34.

     Teď se většině šmíráků jistě přestane chtít žít.

 16. Ola Weisz napsal:

  V poslední době LINUX upadá — zmocnili se toho magoři, pro které je cůlfičura (cool feature) důležitější než funkčnost (zvolna to windowsovatí). Podpora starého HW, to už je jen něco pro pokročilého uživatele. Používám Debian (Fedoru jsem před rokem opustil) a Windows 10. Velká výhoda Linuxu je skriptování (když víte jak, usnadní to spousty opakující se jednoduché práce) v tom jsou Win pozadu. Šmírování od firem považuji za menší zlo, než šmírování na netu, nikdy nevíte co se kde ukládá a vytěžuje.

 17. Gerd napsal:

  Před 48 lety nás 21. srpna obsadila vojska Varšavské smlouvy, konkrétně SSSR, Polska, Maďarska, Bulharska a malý počet specialistů z NDR. Kdyby dnešní Ruská Federace mohla, jistě by usilovala o obnovu slávy dob SSSR, ale nemůže a tak o ní může jen snít. Máme daleko větší problémy s jinou velmocí, která o světové slávě nejen sní, ale i se ji pokouší realizovat.

 18. Aldo napsal:

  Nechcete být sledováni? Zahoďte telefony, všechny, nejenom ty „chytré“, vůbec je nepoužívejte. Nepoužívejte auto, přes vaši registrační značku vás sledují kamery na silnicích. Nechoďte po ulicích, na každém druhém rohu jsou kamery které vás sledují. S počítačem se nepřipojujte na internet, přes vaši IP adresu počítače vědí o co jste se zajímali i kde bydlíte. Nechoďte nakupovat, všude v obchodech vás sledují kamery, a nedej bůh abyste si pořídili jejich „klubovou“ kartu, to by o vás věděli i kdy vaše paní má měsíčky. Nechoďte k lékaři, sleduje všechny vaše potíže. Mno, ještě bych takto mohl chvíli pokračovat, ale asi bych překročil limit počtu znaků. Dost na tom, že vše co na mne zjistí NSA díky Microsoftu, je proti tomuto málu co jsem popsal, značně zanedbatelné.

  • Jan H. napsal:

   Vašemu komentáři se říká dokonalé podvolení se. Převádíte tak větu – nedělám nic špatného, mohou mě tedy sledovat – do skutečnosti. Marginalizujete problém nemorálního šmírování lidí a zdůvodňujete to tím, že to tak dnes dělá každý a že se to děje všude. Ale tím není řečeno, že je to v pořádku. V pořádku to rozhodně není a člověk se má bránit, co jen může. Nikdo není malý tolik, aby nestál za pozornost. Orwell, Huxley, Zajtmatov a ve výsledku i dějiny, to vše by nám mělo být průvodcem. Slova – no a co – vedla k mnoha dějinným zvratům a málokterý byl k užitku.

   • Aldo napsal:

    Kdepak „podvolení se“, konstatoval jsem fakta. To, co jsem popsal, je realita se kterou musíte počítat ve svém pohybu ve městě, v autě, na Netu, v obchodech, vůbec všude. Nám zbývají pouze dvě věci, a to, snažit se aby naše stopa byla co nejčistší a tlačit na legislativu, aby to, co o sobě musíme dát vědět, případné i to ostatní, co o sobě dáme znát dobrovolně, nebylo zneužito a případné zneužití, trestáno.

 19. jarek napsal:

  Začínal jsem na Ubuntu, ale s příchodem nového grafického prostředí UNITY, které mně moc nesedlo jsem přešel na Mint 13, a používám ho dodnes. Po nainstalování této distribuce máte k dispozici operační systém s předinstalovanými programy, který můžete začít okamžitě používat na běžnou práci. Výhody…?
  -Výběr různých grafických prostředí …Maté, Cinnamon, Xfce, Kde, Fluxbox atd.
  -Dobrá konfigurovatelnost desktopového prostředí
  -Nemusíte mít nainstalovaný antivir
  -Nedochází k fragmentaci HDD, a k následnému zpomalování systému
  -Při instalaci softwaru pomocí repositářů, se programy automaticky povýší na novou verzi
  -Nižší hardwarové nároky – existují i linuxové distribuce zacílené na „old computer“
  -Je zdarma
  Linuxu se nemusí bát ani běžný uživatel, vše se dá naklikat bez příkazové řádky. Bohužel možnost instalace linuxu vedle windows se v posledních letech trochu zkomplikovala zavedením Uefi a Secure Boot.
  Doporučuji si přečíst tento příspěvek kde je srovnání ekonomické výhodnosti při nasazení windows v linux http://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=14&t=2402
  A toto je také zajímavé
  Licenční ujednání Windows 10 dává Microsoftu neomezenou licenci k veškerému vygenerovanému obsahu v operačním systému. Windows 10 jsou plně kompatibilní se smlouvou ACTA a TTIP! Vaše data už nejsou vaše data?

 20. NavajaMM napsal:

  Priatelia, k tej hystérii okolo sledovania si dovolím pár pripomienok:
  – Berte to ako analógiu bezpečnosti na cestách. Tam vás v princípe tiež trvale sleduje polícia a niektorí (autobusári a kamiónisti) dokonca majú vo vozidlách namontované technické prostriedky na trvalé sledovanie. Kto okolo toho robí rozruch? Zväčša tí, ktorí si myslia, že sú niečo viac a pravidlá nemienia dodržiavať. Tí potom vyvolávajú atmosféru, že polícia je verejný nepriateľ.
  – Pri automatizovanom „šmírovaní“ na nete vôbec nejde o jednotlivé prípady, kedy niekto niečo niekam napíše. Ide o zachytávanie opakovaného „vzorca“ správania, keď niekto urobí opakovane rovnaké úkony na viacerých serveroch, alebo kopíruje ten istý text. Napr. posiela rovnakým spôsobom malé platby na tie isté účty.
  – Pri „šmírovaní“ firmami ide predovšetkým o marketing. Zatiaľ to vedia rozumne využiť len niektoré firmy, no medzi veľkými hráčmi táto schopnosť môže byť významnou konkurenčnou výhodou. Dá sa len odhadovať, komu všetkému v odvetví „big data“ touto iniciatívou stúpajú windowsy na otlak. Veď už roky do tohoto odvetvia prispievame dátami o sebe napr. cez internetové prehliadače a Google (a to aj keď fungujeme cez Linux) a preto si uvedomme, že toto PR je súčasťou marketingového boja medzi veľkými firmami, do ktorého nás chcú zapojiť.

  • Jan H. napsal:

   Takže Edwardem Snowdenem odhalené odposlouchávání telefonu Angely Merkelové je také v pohodě? To si jen nějaké firmy zjišťovaly marketing, na který Merkelová zabere?
   Převeďme to na Třetí říši. Předchozí režim mohl, čistě pro ten příklad, zavést automatizované šmírování, které zachytává jen opakované vzorce chování vedoucí ke zločincovi. Ale Třetí říše tohoto systému dokonale zneužije ke šmírování i lidí, kteří nejsou s politikou Třetí říše kompatibilní. Jak by to pak měl Hitler jednodušší.
   Jde o to otevření Pandořiny skříňky. Soukromí bylo prolomeno, protože vás chráníme. Ale příště bude prolomeno o to víc, abychom vás měli pod dozorem. A trendy v Evropské unii jsou. Jsou i v USA. A člověk by to měl chápat jako nebezpečí.
   Člověk, který kolem vlastního soukromí a práva na něj dělá rozruch, si nemyslí, že je něco víc. Jen má dojem, že oni nejsou něco víc, aby si ze soukromí člověka mohli udělat těžařskou věž na marketing, kterým to začíná, ale nemusí vůbec končit.
   Příklad s autobusáky a kamioňáky je trochu mimo mísu. Nikdo z uživatelů Internetu nemusí jet na čas, nejede na firemním PC, není mu svěřeno zboží za miliony, které má ve valníku. Člověk jen používá SVŮJ operační systém, který si koupil.

   • Nerevar napsal:

    Je tu snad přítomna Angela Merkel? Nebo někdo srovnatelně zajímavý?

    • Jan H. napsal:

     Na Kose předpokládejme nebrouzdá. Ale v seznamech NSA zastávala významné místo. A ač se většině nemusí politika Merkelové líbit, tak se jedná o vrcholnou političku Evropy, z které NSA udělala skutečně ukázkový příklad kašpara pro všechny. A otázka by spíš měla tedy stát takto – má na to NSA právo?

   • Jan H. napsal:

    Ještě dodatek:
    Základní listina práv a svobod – „Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena“

    Jak dlouho po této zkušenosti bude ještě platit například – „Každý má právo na život.“

    Je to zakotveno v základní listině práv a svobod. Tak jaký marketing? To už jsou i reklama a zájmy korporací nadřazeny nad základní listinou práv a svobod? Co bude následovat? Třeba TTIP? Ten už tomu dá jen korunku.

    • Medikolog napsal:

     Jakákoliv listina, i práv a svobod, je pouze kusem papíru. K prosazení jejich obsahu je nezbytné plnění POVINNOSTÍ, jichž jsou jakákoliv práva pouhými atributy. Tedy ne nějaká ve vzduch zakotvená práva, ale práva vyplývající z předpokladu důsledného a všeobecného plnění příslušných povinností… např. povinnosti neútočit na lidský život… Při náletu je vám právo na život k témuž, k čemu listina práv… když vám humanitární bombardér vysype pumovnici na barák a na vaši rodinu.

     • Jan H. napsal:

      Předpokládám, že pro válečný stav platí jiná pravidla.
      My ovšem nejsme ve válečném stavu, nepočítáme-li do toho dobyvačnou spoluúčast s NATO, a onen kus papíru by tu měl být směrodatný. A pokud není, je nynější systém vhodný tak leda ke kompostaci. Neplní-li systém pravidla, neměl by ani očekávat, že jeho pravidla budou plněna

     • Medikolog napsal:

      Pane Jene H., ona ta humanitární bombardování probíhají nějak mimo válečné právo, bez vyhlášení válečného stavu… podle práva silnějšího…

   • NavajaMM napsal:

    Klídek, pane. Všetky šmírovacie prostriedky a databázy komerčných firiem si dokážu zabezpečiť, aby ste im dobrovoľne zaklikli políčko, že o tom viete a súhlasíte. Nikto vás nebude šmírovať „proti vašej vôli“. Celé vaše spravodlivé rozhorčenie je treba smerovať proti politikom, ktorí zneužívajú svoju právomoc.
    Pár rokov som pracoval v banke. Banky sú preplnené kamerami, ktoré vás sledujú odkedy vstúpite, až kým neodídete. Vadí vám to? Zrušili ste kvôli tomu všetky účty?
    Sledovanie účtov v bankách pekne ilustruje táto kauza:
    http://www.etrend.sk/ekonomika/kauza-basternak-kalinak-a-pociatek-dostali-peniaze-od-firiem-blizkych-podnikatelovi.html
    A je z toho dilema. Úplný zákaz elektronického sledovania a totálna anonymizácia by uľahčila podvody a korupciu.
    Na druhej strane – je v poriadku svojvoľné zverejňovanie informácií a la Robin Hood? Opozícia na Slovensku robí z dotyčného pracovníka hrdinu, lebo z celej udalosti politicky ťaží.
    Oveľa väčšie nebezpečenstvo je teda v tom, že je možné zneužiť informácie, ktoré niekomu zveríte dobrovoľne alebo ich niekomu musíte zveriť zo zákona.
    Znovu sa vraciame k tomu, čo dlhodobo riešime na Kose – že štát a inštitúcie nefungujú tak, ako majú. Boj proti elektronickému sledovaniu je boj s veternými mlynmi a tým, čo zneužívajú systém proti nám, by sme tým ani zamak neskomplikovali život.

 21. lukaš napsal:

  Jak oni na nás,tak mi na ně.
  Chtělo by to více Snowdenů.

 22. Mikelo napsal:

  Trochu si rýpnu milý NavajaMM.
  Fotíte se při souloži a posíláte to do NSA? Vždyť o nic nejde, jen marketing. Příjdou vám pak bezva nabídky na prcgumy a erotické hračky. A to je kúl a frííí.

  • NavajaMM napsal:

   Milá Mikelo, je to len rýpnutie, vôbec ste nepochopili, čo som napísal a ja vôbec nechápem súvislosť vašej repliky s mojim textom.
   Kto sa bojí W10, nek kľudne prejde na Linux. Môj príspevok nebol určený tým, ktorí majú strach. Chcel som povedať niečo tým, ktorí o veci zbierajú informácie.

  • NavajaMM napsal:

   Ešte jedna vec, aby bolo medzi nami jasnejšie. Ten marketing a hlavne tie agresívne vlezlé reklamy, to je oveľa väčšie zlo ako softvérové „šmírovanie“. Áno, niečo by sme mali podniknúť proti zneužívaniu marketingu. Lenže ako?, keď všetku energiu minieme na boj proti veterným mlynom a čiernemu kocúrovi v hustej tme.

 23. linux napsal:

  Vlk,
  hádam si len nemyslíš, že by mainstream ovládaný na 100% nadnárodnými korporáciami začal vychvaľovať free Linux – operačný systém. Veď je to rovnako nereálne ako keby začalo US-government raziť teóriu, že každý štát na svete má právo zvoliť si svoj smer a vývoj sám ….
  😀

  Ad/ Linux-operačný systém naozaj nemá vírus – neexistuje vírus pre Linux v tom MS Windows slova zmysle. Je to dané úplne inou architektúrou a basic-vlastnosťami Linuxu samotného, preto antivírus pre Linux nepotrebuješ, aj keď sú free-programy pre linuxové servere, ktoré narábajú (emails) s Windows dátami a windows súbormi, ale to nie je Tvoj prípad.

  Ad/ Banky a finačné internet-banking. Dôrazne Ťa vlk upozorňujem, že v prípade že používaš na AKÉKOĽVEK bankové operácie na diaľku počítač s MS Windows vystavuješ sa riziku zneužitia Tvojich citlivých údajov !! Proste je to tak a nie inak, bodka. V Amerike Ti už pri bankovom okienku doporučia používať na bankovanie linuxový operačný systém, napríklad si ho máš nabootovať zo svojho USB kľúča.

  Ad/ zneužitie OS všeobecne …
  Bohužial svet sa dostáva do pozície prebudeného Veľkého brata, kde sa začal na tieto špinavé účely používať firmvér, ktorý je obsiahnutý v riadiacich čipoch jednotlivých hardvérových komponentov – sieťové karty, USB disky/kľúče v prípade mobilov všeho druhu je to bohužial aj proprietárny firmvér takzvaného GSM-modemu, ktorý akože riadi pripojenie mobilu v mobil-sieti, proste firmvér v takých hardvérových komponentoch, ktoré môžu vytvoriť zfejkovaný prenos ulúpených dát alebo sú napojené na sieť/Internet. Je to zlé a bude to ešte horšie.
  Veľa zdravia.

  • Nerevar napsal:

   Poznámka: Použitím *jakékoli* bankovní operace dáváme vědomě všanc své soukromí. Na použitém operačním systému nikterak nezáleží.

   • linux napsal:

    Ad/ Krádež súkromia a strach o to.
    Tak to za kapitalizmu už chodí, samotné podnikanie sa zvrhlo na o****b tých druhých.

    Ad/ Operačný systém.
    Mýliš sa veľmi, na type operačného systému, ktorý používaš na banking-operácie veľmi záleží. Spomínam si, ako som videl v Prahe nadšených mladých gymnazistov bleskovo hacknúť bankomat na ktorom bežal MS Windows XP embedded …

  • Zdenek napsal:

   K tomu firmware.
   Od generace procesorů tuším Core2Duo je v Intel procesorech technologie AMT (Intel Active Management Technology, https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_AMT). Ta umožňuje přístup k počítači i když je PC vypnutý, není vůbec závislá na OS. Taky potenciální problém co se týká
   soukromí (teoreticky může monitorovat úplně vše, co se děje s počítačem, komunikovat přes vestavěnou síťovou kartu, … bez ohledu na to, jaký máte OS, který nad tímto subsystémem nemá žádnou kontrolu).
   Procesory AMD mají něco podobného. V BIOSu se to samozřejmě dá vypnout, problém je, že si nemůžu koupit procesor bez takovéto technologie (pokud vím, tak je to jakýsi procesor v procesoru s nějaku vyhrazenou pamětí a malým OS, kde běží web server a aplikace
   pro vzdálenou zprávu).

  • Miloslav Ponkrác napsal:

   Ad viry, přestaňte už lhát. Například v anglické wikipedii máte neúplný seznam mimo jiné několika desítek virů pro Linux (https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware)

   Ad banky, to se vystavujete v jakémkoli operačním systému.

   Ad zneužití OS: Je to jednoduché, nepřipojujte se k internetu. Internet je to nejhlavnější nebezpečné médium, přes které se přenáší šmírovací data.

 24. Vojta napsal:

  Prostředí ve win je stabilní s dlouhodobě zarucenou kompaktabilitou a dalším rozvojem navíc se silnou vývojovou platformou(.NET) ..
  Tisíce nadsenych vyvojaru Linuxu neznamenají kvalitu jako klienta,většina aplikací a prostředí je primárně portovana na Windows. Linux sice podporují,otázka je jak.
  A 2 systémy na jednom stroji?
  Proč?

 25. Michal napsal:

  Vůbec nejrozšířenější linuxovou distribucí je Android. Pokud bych měl porovnat jeho bonzování ve srovnání s Windows 10, tak je to jako bych srovnával pavlačovou drbnu s bankovním úředníkem.
  Kromě toho se Windows dá nastavit tak, aby nikam nic neposílal – kdo to někdy zkusil a ví o tom víc než se píše v časopisech,tak to potvrdí. U androidu nic takového není možné.
  Nejkomičtější na tom je, když se někdo bojí, zneužití osobních dat, ale automaticky odklepne „Souhlasím“ u licenčních podmínek. Nejznámější a nejdiskutovanější dírou na osobní údaje je samozřejmě FB – a vadí to někomu z těch, kdo se obávají zneužití ze strany MS? 80% z nich tam beztak má účet.
  A jen pikoška nakonec – souhlasem s podmínkami jedné z nejrozšířenějších služeb na webu se zavazujete provádět ve třetích zemích špionáž ve prospěch USA: Kdo z vás si toho všiml, než klikl na „Souhlasím“? (alespoň před půl rokem to tam bylo – nevylučuji, že se podmínky trochu nezměnily, číst tak dlouhý právní dokument se mi znovu nechce).

  • Ladary napsal:

   Windows 10 se nedají nastavit tak, aby nic neposílaly, prostě to nejde!
   Lidi, vám opravdu nevadí, že vám win 10 prohlíží disk a odesílá data mimo vaši kontrolu???
   Fakt vám to nevadí???!!!

   • Anonymní napsal:

    Ale dají. Není to pro každého, není to trivální, ale dají. Je to stejné, jako když nekdo tvrdí, že se Linux dá nastavit podle potřeb uživatele. Ano, dá. Ale není to triviální a není to pro každého.

    • Jan H. napsal:

     Nedají bez zásahu do kódu, což Windows nedovoluje. U W10 se dají vypnout některé šmírovací funkce, nikoliv všechny. A ano, zásadní je, že v továrním nastavení je šmírování nastavené na plné pecky. Což znamená jediné – naprostá většina lidí nevypne nikdy a nic a Microsoft má dveře dokořán.
     Krom jiného – proč se snažíte obhajovat systém, na který musíte být sakra ajťák, aby se vám povedlo, aby vás nešmíroval? A i potom vás přesto bude šmírovat.

     • Nerevar napsal:

      A proč Vy se snažíte obhajovat systém, na který musíte být sakra ajťák, aby se vám povedlo … atd?

  • linux napsal:

   Michal teraz zavádzaš ľudí. Google Android NIE JE linuxová distribúcia, ako je napr. Fedora, Linux MInt, DEbian, SuSe a množstvo iných. Android používa z Open-source komunity IBA linuxové jadro, všetko ostatné je ne-linuxová nadstavba, ktorú programovo vytvára korporácia Google.
   Takže tak, iba na upresnenie Tvojich zavádzajúcich informácií/dezinformácií … A čo sa týka Tvojho nehorázneho zrovnania špionáže Win10 s AndroidOS, píšeš totálne hlúposti, už aj to, že sa dá vypnúť (softvérovo) akési „posielanie“ súkromných informácií, tak v prvom rade musí byť minimálne každému slobodnému a príčetnému človeku na tom OS čudné, prečo to „posielanie“ existuje v štandardnom nastavení Win10 …..

   • Anonymní napsal:

    Je to Linux nebo není. Je. Specifický, ale je.

   • vojta napsal:

    Je to distribuce za kterou stojí silná SW firma. Která zajistila stabilnější verzovani a kompaktabilitu. To je zakladni podmínka uspechu Androidu , stejne jako u Windows. Uživatel nepotřebuje mnoho ruzne zkompilovanych distribuci OS, ale stabilní prostředí v němž funguji všechny nainstalované programy. Optimalne v binární kompatibilitě,rychle a spolehlivě.

 26. anita napsal:

  Rozdělení pojmy s dojmy. Nějak se chováme na veřejnosti, pokud jsem v muzeu, divadle, kině na hřišti v ZOO, plovárně, …. všude jsou dané nějaké limity vyplývající z určených pravidel při vstupu. V práci se chováme, alespoň většinou podle kodexu etiky, pokud je zaměstnavatelem vytvořen. Doma ve svém soukromí jsem většinou svými pány a dovedeme se zřídit, že by nás nikdo nepoznal :-), říkáme tomu soukromí. Byť zřízení ve svém soukromí našeho bytu zasedáme za PC, měli bychom si vždycky uvědomit na jakém hřišti se zrovna nacházíme a jak se v něm chováme, kdo nás může neviditelně sledovat a jestli jsme zrovna tak důležití, aby nás vůbec chtěl šmírovat 🙂
  Každým otevřením PC a přejitím na internet, dobrovolně otvíráme pomyslná vrata svého soukromí. Osobně si myslím, že je zcela jedno jaký OS přitom používáme, pokud se oslabí jeden a přechodem na druhý méně využívaný stane se po čase stejným špiclem, možná i rafinovanějším.

 27. Miloslav Ponkrác napsal:

  A je to tady, Linuxová propaganda. A jako vždy plná lží.

  1) Linux není bez virů a trojských koní. Jak by mohl být?

  2) Stejně tak pohádky o dohledu komunity – vzhledem k rozsáhlosti toho, co dostanete s distribucí by možná stovky miliónů lidí měly co dělat, aby alespoň zběžně zkontrolovali, co se vlastně v Linuxu a jeho zdrojových kódech děje.

  Pro představu, jen linuxové jádro představuje desítky miliónů řádek zdrojového kódu. Přičemž v linuxové distribuci je jádro jen nepatrným zlomečkem. Obsah distribuce představuje minimálně několik miliard řádků ve zdrojovém kódu, který ta supermanská linuxová komunita kontroluje bedlivým okem a napustí jedinou chybu. A pak ještě přidejte pohádku o Cipískovi, ať jsou ty mýty komplet.

  Zkuste si zkontrolovat (třeba v těch deseti tísci lidech) knihy v obrovské knihovně celkem o miliardě řádků, aby v ní nebyly zaručeně žádné gramatické ani faktické chyby – zhruba podobně složitý úkol. Nemožné, že? Linuxová komunita se lhát nestydí ani trochu, má to v genech.

  3) Linux dnes vyvíjí korporace. Obrovské korporace jako je RedHat a spol. Jinak řečeno, Linux je dnes dílo velkých korporací, a ony určují víceméně co v Linuxu bude či ne. Různé hippies příběhy Linuxu už dávno skončily – nyní je vývoj Linux pevně v rukou korporací. (Ostatně i ten Android je dílem Google – což není malá firmička.)

  Krásně je to vidět na tom, že mnoho lidí z linuxové komunity nechce systemd, chce sys init v, ale korporace rozhodly o Linuxu jinak. A bum ho.

  4) Kompletní česká lokalizace – ehm, ehm, ehm. Ale ano, z většiny to už mluví česky.

  5) „Možnost připojit se ke komunitě vývojářů nebo třeba překladatelů“. Možnost tu je, ale počítejte s neuvěřitelnou arogancí této komunity. Když se pokusíte připojit k nějakému projektu, setkáte se s odmítáním a povýšeností u 9 projektů z 10.

  6) „Alternativa téměř na všechny programy používané ve Windows, v naprosté většině bez nutnosti za programy platit, velmi hodně jich je lokalizováno do češtiny.“

  Klíčové slovo je „téměř“. Kromě toho dnešní člověk má zdarma a velmi mnoho programů v češtině také na Windows, ba často i na Mac OS.

  Také je třeba dodat, že prakticky drtivá většina linuxových programů jsou také ve verzi pro Windows, často i pro Mac OS.

  Dodejte si k tomu, že skoro všechny manuály linuxových programů začínají: Takto si zkompilujete náš program. Mnoho linuxových programů nepočítá s neprogramátory, a snaží se, abyste si nejdříve vzali zdrojové kódy a program sami zkompilovali, případně doprogramovali podle svého.

  7) „Velmi vstřícné a intuitivní ovládání, které zvládne i začátečník“. Ha ha ha. Každý pes, jiná ves. Každá distribuce jiná, každý program jiný. Žádné jednotné ovládání nebo vzhled, jak je uživatel zvyklý na Mac OS nebo Windows. V každém koutě Linuxu či programu to vypadá jinak a ovládá se to jinak.

  • standa.e napsal:

   Osobně si myslím, že jestli něco dokázal Android, pak je to osvobození se od navyklých podob OS a schopnost uživatele se přizpůsobit a přecházet od jednoho rozhraní k jinému. Jinak třeba KDE běžného wokeního BFU zaskočí opravdu snad jedině tím, že marně hledá disky C: a složku Program Files…

  • linux napsal:

   @Miloslav Ponkrác
   No tak TOTO už znie pomaly ako komunistická propaganda proti kapitalizmu, tak ako sme ju počúvali kedysi denodenne. Vidím, že sa Windows-trolls zobúdzajú ako zombíci a chŕlia hovadiny …

   • Miloslav Ponkrác napsal:

    Takže mám pravdu, protože věcný argument žádný, a zbyl vám pouze osobní útok?

    • Jan H. napsal:

     1) Linux je bez virů, to je bez debat. Nemusíte mít antivir.

     2) a 3) Mnohé distribuce jsou vyvíjeny korporacemi. Přesto u nich zůstává otevřený kód. Korporace utekly od Windows ze dvou důvodů – chtějí mít systém, který mohou modifikovat dle svého a chtějí mít systém, který nevyzradí firemní know-how třetí straně. A bezpečnost? Najít nějakou fičurinskou funkci v Linuxu, která víc škodí než slouží, je pro člověka znalého menší problém, nežli vypnout šmírování u W10.

     5) Za ta léta co používám Linux jsem se setkal s arogancí a odmítnutím skutečně velmi málo. Spíš jsem se dočkal ochoty a vstřícnosti. V tomto ohledu jste, dle mého, spíše předpojatý, než co jiného.

     6) Mohu to také obrátit. Ve Windows jsou alternativy pro téměř všechny Linuxové programy.

     Add přílišná odbornost. Jistě, u některých distribucí Linuxu jistě. Ale jen bláhovec si nainstaluje distribuci určenou vývojářům a programátorům, když tomu ani zbla nerozumí. Pro začátečníky je tu LinuxMint nebo Lubuntu, kteréžto distribuce jsou pro „blbce“, Tedy pro lidi, kteří pojem programování chápou jako výběr mezi programy v televizi.

     7) Ano, každá distribuce je jiná. A to je na tom to krásné. Ta neskutečná variabilita. Najít se v Linuxu může každý sám. Ve Windows je každý postaven před hotovou věc. Odvolám se na bod výše. LinuxMint a Lubuntu jsou pro začátečníky dokonale vyhovující. Nemusí umět nic a přesto jim to bude fungovat perfektně. V LinuxMintu a Lubuntu totiž cílí na podobnost s Windows, na jednoduchost, na intuitivnost. U těchto dvou distribucí Linuxu není potřeba znát nic z počítačové odbornosti. Jedinou odborností je u těchto distribucí dvojklik. Ale to už má každý nacvičené z Windows.

     • Miloslav Ponkrác napsal:

      Ad 1) Linux samozřejmě viry má, a nemá jich málo. Antivir nemusíte mít ani na Linuxu ani na Windows – to je vaše věc, i bez toho oba systémy běží.

      Ad 2) a 3) Vidím, že LInuxu nerozumíte. Linux začíná jádrem, které dnes už z většiny jsou dílem korporací. Toto jádra, buď v původní verzi (tzv. vanilkové jádro), ale častěji trochu upravené ja základem každé distribuce – bez toho by systém neběžel vůbec. Distribuce dále spravují obrovskou spousty programů, které většinově opět nejsou dílem tvůrce distribuce. Distribuce k tomu dělá jen obal a fasádu. Atd.

      Ad 5) Ke kolika projektům jste se připojil a aktivně přispíval? Já psal reakci na článek, to jest na možnost připojit se k práci na projektech.

      6) „Mohu to také obrátit. Ve Windows jsou alternativy pro téměř všechny Linuxové programy.“ – Můžete to obracet jak chcete, ale jen minimum lidí pracujících na jiných operačních systémech než je Linux má potřebu obracet na pravou víru, jako to dělá tento článek. A to je podstata mého příspěvku – tedy i podstata toho, že co se týká programů, není proč na Linux přecházet, spíše naopak.

      „Add přílišná odbornost. Jistě, u některých distribucí Linuxu jistě.“ Já psal o programech, ne o distribucích. Už mě unavuje, že neumíte číst ani chápat význam psaného textu.

      7) „Ano, každá distribuce je jiná. A to je na tom to krásné. Ta neskutečná variabilita.“ – A to je důvod, proč se začátečník neorientuje. Protože sekretářka si může na Windows či Macu koupit příručku k ovládání programu X a jít podle toho. Na Linuxu to nejde, protože linux na jednom stole se ovládá jinak, než linux na počítači vedle. A proto Linux lidé nechtějí, protože pro laika je často problém už když jedna ikonka je jinde, než byla – natož ta neskutečná krásná variabilita, kde jeden linux se ani nepodobá druhému.

      Lidé tu variabilitu neocení, protože to je jako kdybyste řídil auto, a volant byl jednou vepředu, podruhé vzadu, potřetí v kufru, počtvrté na střeše. A to je to, co laik na Linuxu opravdu, ale opravdu neocení.

   • Miloslav Ponkrác napsal:

    Mimochodem, vyrůstal jsem na unixech a znám unix a Linux jako vlastní boty. To je k těm Windows trolíkům. Proti kapitalismu nic nemám, můj příspěvek pouze reagoval na váš článek o zlých šmírujících korporacích.

    Linuxová komunita je bohužel sekta, která má své sluníčkářská centra hlásající božskost, nadpozemskost a naprostou dokonalo Linuxu. Za to Linux bohužel nemůže – je to systém se svými plusy i chybami jako každý jiný. Linux je systém dělaný na servery – a jeho terminálově orientovaný návrh je tomu podřízen. Na desktopy funguje, ale není to ono. Linux je také geniální jako vnitřek silnějších jednoúčelových krabiček – routerů, apod.

    Stejně jako řada neziskovek opěvuje božskost a nejvyšší hodnotu Evropské Unie (třeba Jakub Janda z Evropských hodnot), tak úplně stejně se chová linuxová komunita vůči Linuxu. Doporučuji všem i tento článek brát v tomto duchu – je to prostě evangelický článek, nikoli článek pravdivě informující.

    Pokud potřebujete přesvědčit, jděte na anglickou wikipedii a najděte si heslo „Linux malware“ a dole najdete seznam desítek virů pro Linux.

 28. Miloslav Ponkrác napsal:

  Na anglické wikipedii najdete neúplný seznam některých virů pro Linux (heslo Linux malware):

  42
  Arches
  Alaeda – Virus.Linux.Alaeda
  Binom – Linux/Binom
  Bliss
  Brundle
  Bukowski
  Caveat
  Coin
  Diesel – Virus.Linux.Diesel.962
  Hasher
  Kagob a – Virus.Linux.Kagob.a
  Kagob b – Virus.Linux.Kagob.b
  Lacrimae (aka Crimea)
  Linux.Encoder.1
  MetaPHOR (also known as Simile)
  Nuxbee – Virus.Linux.Nuxbee.1403
  OSF.8759
  PiLoT
  Podloso – Linux.Podloso (The iPod virus)
  RELx
  Rike – Virus.Linux.Rike.1627
  RST – Virus.Linux.RST.a (known for infecting Korean release of Mozilla Suite 1.7.6 and Thunderbird 1.0.2 in September 2005)
  Satyr – Virus.Linux.Satyr.a
  Staog
  Vit – Virus.Linux.Vit.4096
  Winter – Virus.Linux.Winter.341
  Winux (also known as Lindose and PEElf)
  Wit virus
  Zariche – Linux.Zariche.A (and variants)
  ZipWorm – Virus.Linux.ZipWorm

 29. Knieza Myskin napsal:

  vyskusal som rozne linuxy, ako prve este niekedy v roku 2003 som vyskusal Knopix live CD neskorsie Centos v ktorom som rozbehal aj nejake aplikacie v Bashi a samozrejme Ubuntu
  a vyskusal som aj OSX – Hackintos (verzia OSX pre bezne Intel PC)
  v rozpore so skusenostou inych musim povedat ze mne najrychlejsie chodilo a doteraz chodi WXP
  (GUI osekane na Win95 a vsetky zbytocne services vypnute)
  naopak OSX bolo suverenne najpomalsie (este pomalsie ako jeho Vista a to je uz co povedat)

  Osobne najvacsiu slobodu vidim prave na windowse kde si mozem stiahnut cokolvek a bude to v zasade fungovat (ak to autor neodflakol)
  Linux pouzivam na pristup do internetbankingu pripadne tam kde treba jednoucelovu spolahlivost (napr samba server apod) alebo kde ide o bezpecnost.
  Ale aj take Ubuntu mi pripada citelne pomalsie ako vyladene WXP.

  W10 odporucam az ked pride na neho SP2 minimalne, kopec znamych ma s nim problemy a muselo downgradovat
  W8 je pouzitelne jedine s doinstalovanim START tlacitkom (ClassicShell)
  W7 sa celkom da, i ked podla mna WXP je este lepsie a rychlejsie
  Viste sa treba vyhnut sirokym oblukom

  WXP je v podstate vylepsena W2000 (doplnene kniznice, firewale a GUI) ale jadro je este z OS2 (cmajznute z IBM) takze necudo ze chodi naozaj dobre

  • Vojta napsal:

   WXP je již mimo support a jádro samozřejmě není z OS2, ale z linie win3.1. Visty nebyly dobra verze , ale win7,8,10 je Ok.Včetně aktualizaci. Samozřejmě pokud si nainstalujete každou ptakovinu , nedá to žádný systém.

   • Miloslav Ponkrác napsal:

    Jádro Windows XP samozřejmě není z linie Win 3.1. Jádro Windows XP je postaveno na Windows NT řadě, tedy na linii vycházející z OS/2 a WMS systémů.

 30. Kirk napsal:

  Je legrační, co se zde rozpoutalo… Článek byl přece o bezpečnosti PC. Bezpečnostní analytici, forenzní technici, síťoví správci, hackeři a jiní profíci používají většinou Linux, BSD a jiné „klony“ UNIXU. (Což je MacOS dnes konec konců taky, že).
  V kanceláři vládnou Windows. Každý má možnost si vybrat podle použití PC. I s ohledem na software. Ovšem kdybych pracoval s citlivými informacemi, např. jako právník, lékař, politik, atp., tak bych WIN10 nechtěl. Ale každému podle jeho gusta.

  • Miloslav Ponkrác napsal:

   Je dobře, že nepracujete s citlivými informacemi ani nejste bezpečnostní analytik. Protože já s takovými pracuji – pod Windows na počítači, který nikdy v životě nebyl připojen k internetu. Zkuste ho hacknout.

   Jinak protože se kolem Linuxu pohybuji více, tak vám sdělím jedno tajemství. Prakticky každý exponovaný server s Linuxem byl někdy hacknut. Je to prostě proto, že bezpečnost není ani tak o operačním systému, ale o tom, jak moc velká odměna čeká na hackery.

   Bezpečný systém = systém umějící málo, nebo skoro nic. To je jediný zákon, který platí. Nebezpečnost operačních systémů je daň za to, že chcete luxusní a příjemný operační systém s mnoha funkcemi. To platí pro Windows, Linux, Mac OS i další.

   • Kirk napsal:

    Ad1) nevím, jak se dá pracovat s informacemi bez připojení k netu nebo použití nějakého datového nosiče. No lékař třeba ano. Novinář těžko.

    Ad2) Nevím, kde jste vzal tuhle informaci, ale většina „hacknutí“ bývá způsobena chybou na straně obsluhy. Někdy, pravda i chybou v kódu např. jádra, ale ta bývá díky komunitě velice rychle opravena a potom už je to opět chyba správce, že nezáplatuje. Na rozdíl od proprietálního software, kde čekáte, až výrobce vydá opravu. Správně píšete, že většina exponovaných serverů běží pod Linuxem. Ale že by byl prakticky každý exponovaný Linuxový server hacknut, to teda nevím. Spíš by se dalo říct, že každé Windows připojené na internet jsou zavirované… Ale je fakt, že napadením vlastního serveru se nikdo moc nechlubí. A svými chybami také ne.

    Ad3) Bezpečný systém dělá to co chci já, tehdy kdy to chci já a tak jak to chci já. Například nespustí několikahodinovou aktualizaci, když jej chci vypnout. A zároveň s ním můžu na síť.

 31. Nerevar napsal:

  Já tohle téma (tučňák versus widle) skutečně miluju. Vlku, za tuhle diskusi děkuji, v mnoha ohledech je velmi inspirativní.

  • Miloslav Ponkrác napsal:

   Mě by jenom zajímalo, co by linuxová komunita dělala, kdyby neexistovalo Windows. Jinak tyto diskuse jsou už nudné jako ženské seriály. Zastánci Linuxu hledají další a další místa pro evangelizaci, podobaje se tak jehovistům, a zcela stejně se chovají. Obraťte se na naši víru, budete v ráji. Používejte Linux, to je taková príma, že je to větší labůžo než drogy, sex, jídlo – prostě umřete před Linuxem v nekonečné extázi. Už je to nůďa a okoukané.

   Jakmile se někdo objeví prostor, hned tam vtrhne nějaký linuxák se svou evangelizací. Obraťte se na víru svatou! Lidé jsou zvyklí, že jim lžou politici. Lidé jsou zvyklí, že jim lžou neziskovky či obchodníci. Ale nejsou ještě zvyklí, že jim lžou lidé o technice či operačních systémech.

   Linuxová komunita doslova hlídá některá hesla na české wikipedii, a běda, kdyby tam nebylo jejich nanebevynášení Linuxu. Hlídá veškerá místa, kde by bylo možné do nebe vynést jejich boha. Že napadnou i tento web, mě překvapilo.

 32. jezevec napsal:

  nepoužívejte zlé a ošklivé windowsy, šmírují vaše data – používejte hodný a krásný linux, který jako první věc vám veškerá vaše data smaže ….. hm.

  no já myslím, že v okamžiku, kdy připojíte jakýkoliv compl k internetu, ztrácíte nad ním i nad jeho daty kontrolu. protože jen pár lidí na světě je schopno porozumět všem rutinám běžícím v hloubi operačního systému, nebo například v jádru ovladačů, lhostejno zda pro wokna či linux. i kdyby si každý napssl svůj vlastní operační systém a každou řádku jeho kódu znal osobně, stejně pak víte kulový, co dělají síťové a internetové protokoly.
  takže co nechci aby někdo věděl, na to je stařičký compl s win95, který nemá ani síťovou kartu a nikdy se nikam nepřipojuje, a tiskárna která ještě pamatuje paralelní kabel. na internetbanking je jeden noutbuk, na kterém je jen ta banka a jinak nic. všechno ostatní je potřeba považovat za vyzrazené nebo zničené v okamžiku připojení síťového kabelu. kdo si myslí že na to vyzrál linuxem, přeju mu hodně štěstí.

Komentáře nejsou povoleny.