Rozmetači


napsal JF

 

Víte, co je to rozmetač? To je takové chytré a užitečné zařízení, které je určeno k pravidelnému rozprostření sice málo voňavé, ale rostlinám dost prospěšné chlévské mrvy po poli, na kterém má něco rozumného vyrůst. Zemědělští odborníci, nebijte mne, pokud to není úplně přesné – jde mi hlavně o ten akt rozmetání. Mimochodem – zpovzdálí je docela zábavné pozorovat rozmetač v akci.

Posledních několik let se začínají ve sdělovacích prostředcích i jinde množit jednotlivci, o kterých by se docela dobře dalo říci, že jsou rozmetači. Nejsou sice ani tak chytří ani tak užiteční jako jejich zemědělské analogie, ale někdy (bohužel) bývají daleko účinnější. A nerozmetají chlévskou mrvu ale něco neméně voňavého – nálepky. Mají jich obvykle v zásobníku nepřehlednou spoustu a nejrůznějších druhů a metají jimi kolem sebe ostošest. Nejsi pro masové přijímání uprchlíků? Jsi xenofob! Plesk! A nálepka letí na místo určení. Máš pochybnosti o úspěšné integraci Romů do společnosti? Jsi rasista! Plesk!! Další nálepka. Jsi jiného názoru než veřejnoprávní televize? Jsi rusofil a Putinův agent! Plesk! Plesk!! … A tak dále. Kdybych chtěl vypočítat všechny druhy používaných nálepek, četli byste to do večera. Určitě to znáte sami.

Nejlépe vybavení a nejvýkonnější rozmetači se rekrutují ze všelijakých „stink tanků“ (angličtináři, přeložte to prosím ostatním), dotovaných z kdovíjakých zásobníků hnojiv. Stačí si přečíst jejich „odborné“ analýzy, tam se to nálepkami jenom hemží. Ale i lidé celkem neškodní a dokonce i lidé jinak hodní občas používají místo argumentů nálepky.

Proč? Jednoduše proto, že člověk je tvor pohodlný a je mnohem pohodlnější místo složitého a vykoumaného a vyzdrojovaného argumentu použít nálepku. Nesouhlasíš se mnou? Plesk! A je vymalováno!

Obecně se dá říci, že čím méně je člověk informovaný a čím je „slabší v kramflekách“, tím ochotněji metne nálepku. Nálepka je prostředek, kterým lze hravě změnit zelené kolečko na červený čtvereček a třeba akt sebeurčení na anexi – milion dalších příkladů si doplňte za domácí úkol. Nálepka je viditelný a jediný správný návod k interpretaci toho či onoho. Existuje-li sebemenší možnost, že by někdo nějaký jev mohl interpretovat jinak, než je oficiálně přípustné – plesk!

Rozmetači jsou všude a někdy se jim bohužel nevyhne ani Kosa. Ani já. Konec konců – rozmetač je přece taky… nálepka. Ale přesto prosím – dávejme si na rozmetače dobrý pozor! Ať kvůli nim nesmrdíme i my.

Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.