CO DĚLAT?


napsal Xaver

 

Nad tím titulkem nepanikařte, vážení čtenáři! Shoda s dílem jistého sibiřského revolucionáře, šířícím scestné, nesplnitelné a nesplněné návody k uspořádání lidské společnosti, je čistě náhodná. Jejich obhajobu přenechám jeho pohrobkům, kterých je v jím založené říši i přes kruté zkušenosti překvapivě stále dost.

Já si chci dnes klást naprosto nerevoluční otázky, nad kterými bychom mohli případně popřemýšlet i „kolektivně“ (kdyby se „vlkovi“ zase jednou zachtělo zvednout příslušnou závoru).

Vlkův  vstup – Xavere  nemohu  přece odolat  tak filigránské  žádosti  o otevření  diskuse!  Mate  ji mít!

Inspirací k dnešní úvaze byl článek v tiskovině s přívlastkem „mladá“ v názvu, kterou jsem výjimečně (jsa předsudečně poznamenán) zakoupil na cestu vlakem na daleký český západ – ostatně hlavně kvůli příloze s hrou sudoku. Napsal ho Vlastimil Vondruška, oblíbený autor mé ženy, protože píše některé historické romány alokované do kraje, v němž před 200 lety vyrostla naše chalupa a kde on sám nedaleko od nás trvale bydlí.

Ten článek se jmenuje „O hymnách a evropanství“ a pojednává o tom, jak nás vidí „zápaďáci“. Vystihl to skvěle (žil jsem mezi nimi nepřetržitě pět roků) a některé pasáže mně mluví přímo z duše. Pár řádků pana Vondrušky cituji:

„Jsme členy Evropské unie, která se chová jako by byla prezidentem celého světa. A nám to lichotí. Jenže buďme upřímní, jsme snad těmi, kdo stojí v čele Evropy? Hrajeme opravdu stejnou ligu? Ve skutečnosti jsme ve stejném postavení jako manové středověkých panovníků a velmožů…Pokud jde o něco zásadního, sejde se německá kancléřka a francouzský prezident. Nějak jsem si nevšiml, že by k podobným jednáním přizvali nás.“

Nebo:

„Západní země mají pocit, že teprve díky nim jsme slezli z větví a učíme se žít civilizovaně. V obecném povědomí se na nás dívají stejně přezíravě jako my na mnohé neevropské národy. Znám samozřejmě výjimky, nejde však o jednotlivce, ale o obecné klima.“

Ano, tak je to, přátelé, a já se ptám, co proti tomu dělat? Mnozí asi řeknou, že nad ujetými názory tamních „moudrých“ máme mávnout rukou a poslat je někam. Vždyť my umíme také oplácet, když posměšně častujeme uřvané „šváby a prušáky“, líné „frantíky“ či potrhlé „makaróny“ a další…Tím ale záporné skóre nevyrovnáme, jejich léty „školenou“ namyšlenost jen tak lehce asi neprorazíme.

K řešení – pokud vůbec nějaké má naději na úspěch – musí přistoupit obě strany: výchovou odmala, usilovným bouráním formální, velikostí dané nerovnosti u jednacích stolů na všech úrovních, tepáním (vzájemné) přezíravosti za pomoci veřejných činitelů (někteří musí zapomenout, že z opaku lze vytřískat laciné politické body), účinným nasměrováním sdělovacích prostředků apod.

Jak říká pan Vondruška – dokud už mladí Němci budou žít v zajetí Deutschland, Deutschland über alles… nezmění se asi nic. Ale obdobné by se dalo říci v podstatě o všech západních zemích, zvláště po tom, co jim německy zpupná a nevypočitatelná, ale zároveň sobecky vypočítavá Frau Merkel zavařila migračním tornádem.

Na druhé straně, když mládež východní Evropy nebude vedena k hrdosti nad svou historií, nad svými velikány z různých oblastí vědy, umění, kultury aj., nad svými schopnostmi a úspěchy, nebude-li vystupovat dostatečně sebevědomě – bude to posměváčkům a buranům na Západě jen nahrávat.

Existují i jiné podivné cesty, jak si vydobýt autoritu a pokusit se tak zavřít samozvaným nadlidem hubu. Bývalá NDR tak činila ohromujícími úspěchy na sportovním poli. Diktátorský režim KLDR si chce zase uznání získat harašením raketami a atomem. Asi se ovšem všichni shodneme, že to není cesta k následování.

Jako ekonoma mě vždycky vytočí vytahovační „zápaďáci“ nad chudými příbuznými tam kdesi na Východě, kde je podle některých pořád ještě komunismus. Protože zabývat se blíže tamními změnami je pod jejich úroveň. Občas se to bohužel povede i politikům na vysokých postech.

Je snadné se vytahovat jejich bohatstvím, když staletí tyli z kolonií, když je z nejhoršího vytáhli Američané Marschallovým plánem, když obsadili naše trhy pro jejich „klumpr“, když zde mají v rukách celý soukromý bankovní systém s obrovskými vyváděnými zisky, když, když, když…A vůbec přehlížet někoho jen proto, že je chudší, je amorální a odsouzeníhodné. Naštěstí je dost i takových osobností na Západě, které jdou svým životním příkladem proti takovým postojům.

Vpředu jsem zmínil, jak obecně proti nim postupovat, resp. jak je bagatelizovat. Jistou úlohu v tom musí sehrát sebevědomí, a to má v našem případě momentálně solidní podklad: pár výrobků má světové parametry a ohlas, přebytky zahraničního obchodu jsou dlouhodobě záviděníhodné, ekonomický růst patří k nejvyšším v Evropě, nezaměstnanost naopak k nejnižším atd. Bohužel v řadě sportovních odvětví jsme čelní pozice vyklidili a razantní organizační, finanční, personální aj. změny v této oblasti by se už neměly odkládat.

K převaze na naší straně patří také poměrně konsolidovaná vnitřní politicko-společenská situace, na rozdíl od migrantsko-muslimského chaosu v Německu, Velké Británii, Francii a dalších zemích západního světa.

Naši turisté prý dělají někdy ve světě ostudu – chovají se jaksi „mimo protokol“. Málem bych v té souvislosti zaklel; protože ti, co ohrnují nos nejvýš – Angličané a seveřané k nám vysílají mládež, která se tu zpíjí pod obraz a která jedná často proti našim zákonům. Tak masovou ostudu Čechů v cizině jsem nikdy nezaznamenal.

Už budu pomalu končit, ale ještě si dovolím malou odbočku od postojů západoevropanů. Totiž k Chorvatům a jejich posměškům stran „paštikových“ Čechů. Měli by mlčet, protože např. v HDP a dalších srovnáních jsou daleko za námi a podle počtu jejich turistů u nás nemají s trochou nadsázky zřejmě ani na tu paštiku. A ať mně nikdo neříká, že by je to k nám netáhlo, když je Praha už cílem půlky světa…Mě zkrátka jejich chování k Čechům, kteří zcela rozumně nejsou ochotni konzumovat za jejich přemrštěné ceny, velmi vadí, a už dávno jsem tam proto přestal jezdit.

Takže to je tak asi všechno, co mě po přečtení zmíněného článku napadá, ale co i mně vrtá už dlouhou dobu hlavou. Vím, že mé neumělé psaní je jen další marný výkřik, že mentalitu těch „nadlidí“ na Západě v tomto ohledu jen tak něco nezmění. Ale více takových výkřiků jejich bohorovnou, možná předsudečnou přesvědčivostí může přece jen pohnout…

Vlkův  dovětek:

Jak  už  jsme napsal v úvodu, pustím dnes  diskuzi, tak decentně  napsaná  žádost  o  ni  s e opravdu  neodmítá.  Jen  bych prosil P.T.  diskutující,  aby  psalo umírněně. A  počkalo  si na zítřejší  hlavní  článek Kosy  od  Lea  K.Tématem  je  vývoj  v blízké  budoucnosti. Zejména  v našem světě. A přiznávám,  že mne  svou konsekventností   v  celkové predikci  docela dost  vyděsil.  A ještě  více by měl  děsit  ty  nadlidi, co  nad námi  ohrnují  pysk  a takzvaně  nás  setřásají  z větví. Jejich  hodnotový  svět je  schopen proměnit  naši civilizaci v jednu velkou  tragedii. Nadřazenost  opravdu  není  na místě! To  mi věřte.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

67 reakcí na CO DĚLAT?

 1. Jan H. napsal:

  Buďme vděční za stereotypy a předsudky, právě ty jediné ještě drží hranice, které byly schengenem rozpuštěné.

 2. Geordyn napsal:

  Nejen Vlastimil Vondruška je pisatelem inspiračních pasáží k zamyšlení o tématu – Co dělat.?Zkuste číst fejetony Petra Koudelky, ten k otázce ve dvou slovech odpovídá k různým tématům a také k tomu o namyšlenosti ciziny i kydání různých vin na obyvatele české kotliny. Jeho konkrétní fejetony pod názvem – Ani se neptejte – se zabývají tím, jak s problémy naložit.
  Opsal bych na ukázku některé pasáže – třeba z fejetonu, Kdo je vinen a za co ? , Ovládají svět hlupáci, nebo idioti ? Ale zabíral bych místo pro ostatní diskutéry. Jeho knihu fejetonů lze objednat u Radioservisu. Opravdu, ale opravdu nejsem agent tohoto nakladatelství.

 3. Michal napsal:

  … k paštikářům. Podobných označení má každý národ a skupina spoustu. Je to trochu jako přezdívka, ke které člověk přijde často jako slepý k houslím. Pomáhá to nějak si to velké množství lidí a jejich skupin utřídit.
  Je to stejné jako s přezdívkou – nejlepší brát to s nadhledem a s humorem. A pokud mi to pak nejlepší, co mohu udělat je zapracovat na tom, abych dostal jinou přezdívku, která mi už vadí méně. Nikdy si ji nevyberu sám a ani nepřinutím ostatní, aby ji přestali používat …

 4. Komin napsal:

  Presne tenhle typ uvazovani je velmi nebezpecny. Oni jsou tak zaostali,ze se ani nebudou branit a prijmou nase hodnoty s nadsenim. Zrejme pametnici posledniho velkeho vypraskani po vpadu na vychod vymreli.

 5. Jan Čermák napsal:

  Co bychom s tím asi měli,mohli dělat?
  Mají totiž pravdu. Civilizace sem přicházela ze západu, jihu. A my jsme přeci stejní. nebo Vy se nedíváte přezíravě na Rumuny?
  Změnit může člověk jen sám sebe. A i to velmi obtížně. Chtít měnit ostatní je naivní.

  Už vím. Měli bychom se tomu zasmát. nejlépe společně s nadlidmi. Občas to u piva provozuji.

 6. Vidlák napsal:

  My Vidláci občas musíme jaksi kleknout na kolena, případně se hluboko ohnout a trhat plevel. Někdy se usmívám,když to pak porovnám s obrozeneckými obrazy na téma ohnutého nevolníka. Prostě člověk se rýpe v hlíně a v té chvíli i lecjaký můj kamarád začíná mluvít více povýšeně o svém skvělém městském životě, kde po něm žádný podobný postoj nikdo nechce.
  Pak se ovšem zase narovnám a popadnu vidle. Takové ty rycí ala Neptun se třemi hroty. Pár pohybů s nimi, pár rychlých zápichů do země, pár hezky vypadajících grifů a všechno je obráceně. Ti stejní, kteří si ze mě utahovali při pletí, jsou teď naplněni úplně jiným pocitem. A co teprve, když vyvleču z chlíva sám dvousetkilové prase a během minutky ho přeperu a skolím.
  Víte, já myslím, že na západě to není ani tak přezíravost. Ti lidi tam jsou stejní jak my. Jen mají víc měst, větší zábavní parky, knihovny a větší auta. A nás při běžném pohledu vidí častěji u pletí plevele nebo vybírání žumpy než u šermu s vidlemi či s řeznickým nožem.
  Xavere, vy to píšete – je to v nás… v naší hrdosti. I v Německu totiž někdo pleje, ale na obrazech mají spíš toho chlapa s puškou, bodákem a piklhaubnou. U nás ukazujeme spíš ohnutý hřbet. A přitom víme, že když se náš ohnutý hřbet narovná, vezme sudlici a na prapor si napíše, že pravda vítězí, tak to otřásá Evropou na oba konce.
  Narovnejme hřbet. Ne jako náckové,ale jako muži, kteří jsou schopni nejen plet, ale i stavět. Kteřímají rádi svůj dům, svou ulici a svou zemi, protože tu bory šumí po skalinách. A ukazujme světu, že se nestydíme vybírat žumpu, ale jsme schopni přeprat prase, které váží třikrát tolik co my. A ty obrazy nevolnictví dejme do depozitáře a vyvěsme Komenského, Husa, Baťu a legionáře.

  • Medikolog napsal:

   OK OK, ale prosím, ne ty legionáře… Zatímco naši dědové a pradědové bojovali v našich rakousko uherských uniformách za OTČINU a umírali na všech frontách, dezertéři, uprchlíci, přeběhlíci a emigranti, navlečení do ruských, italských a francouzských uniforem do našich lidí stříleli…. prodali i Kolčaka a napomohli tak vzniku bolševického Ruska…. Přitom vše zdravé a čestní v armádě První republiky nebylo v legionářích, ale v dále sloužících rakouskouherských důstojnících, věrných Otčině až do císařského rozkazu vstoupit do národních armád…

  • Anonymní napsal:

   Vidláku skvěle napsáno, díky za to.
   Mc Cali

  • Mc Cali napsal:

   Vidláku skvěle napsáno. Díky za to.

 7. Michal napsal:

  … příčina současného nedůstojného postavení je v prvních letech po revoluci, kdy se staly tři věci, které se stát neměly.
  (1) Překotná privatizace za každou cenu, který zlikvidovala existující tradiční české podniky a obory (a příklad Číny ukazuje, že to nutné rozhodně nebylo – v tom se pan Klus tragicky mýlil)
  (2) Politika fascinace zahraničním kapitálem. Ten sem přinesl logistická centra, montovny a nezdravou závislost na automobilovém průmyslu. A dnes je naopak příčinou, proč tolik peněz odtéká ze země. (zde je pro změnu jasný podpis Miloše zemana, který dával přednost kvantitě před investicemi do oborů s vysokou přidanou hodnotou).
  (3) K moci se dostala úzká skupina technokratů soustředěných ve velkých městech a zejména v Praze. Nejdůležitější jsou pro ně zájmy Bruselu, mezinárodního společenství, globalizace. Nemají ale vůbec žádnou vazbu na zbytek republiky – jak geograficky, tak i podle počtu obyvatel. Nechtějí je, nepotřebují a nic pro ně nedělají. Vlastně ano – před volbami se povinně projedou autobusem nebo tramvají, aby dali najevo, jak svůj zájem o poddaný lid. Ale jinak ho nepotřebují a v nejlepším případě ho pokládají za nutné zlo.

  A teď otázka co s tím.
  V politické rovině potřebujeme politiky, kteří budou mít víc zájem o potřeby ČR a jejích obyvatel, než o zájmy zbytku vesmíru. V očích současné politické generace budou nejspíš označeni za nacionalisty Pokud to pomůže k vyjasnění pojmů, pak ano – potřebujeme nacionalistické strany.
  V ekonomické rovině potřebujeme vybudovat znovu základy národní ekonomiky. Například silnou podporou regionálních ekonomik a to i s důrazem na jejich soběstačnost. Pokud možno vyřadit ze systému státních dotací a zakázek zahraniční firmy. Dát víc peněz k dispozici i městům a obcím na investice a podporu lokálních služeb (korupce u veřejných zakázek se nejspíš alespoň dočasně zvýší – ale peníze zůstanou v regionu a kromě toho je mnohem snazší usvědčit někoho,kdo si odklonil 200 tis. než miliardáře, který si přihraje 50 mil.).

  … a pak existuje řada dalších neortodoxních a rychlých opatření, která by velmi pomohla, pokud by byl politický zájem. Například ČNB by mohla natisknout peníze, kterými by splatila státní dluh – a zatím jsem neslyšel jediný racionální důvod, proč by to nešlo (a inflace by v takovém případě nehrozila)..

  • Kfeo napsal:

   Inflace by podle mě hrozila. V oběhu by bylo více korun českých, jedna koruna česká by tedy měla menší hodnotu.

   „ale peníze zůstanou v regionu a kromě toho je mnohem snazší usvědčit někoho,kdo si odklonil 200 tis. než miliardáře, který si přihraje 50 mil.“ Tohle považuji za dobrou myšlenku.

 8. Antonie napsal:

  Vzájemně se povyšujeme a ponižujeme a příčinou toho jsme to nechali dojít až sem, místo abychom se sjednotili, domluvili a uzákonili spravedlnost v pravdě a lásce. Teď už jde o přežití, otevřeno je mnoho cest, a je čas vykročit každý tou svojí nejlepší a ukáže se ta v pravdě ta následování hodná ve způsobu života.

 9. Leo K napsal:

  Jenom můj názor, který nikomu nenutím. Němci v předminulém století byli karikováni jako hloupý Michl (dumme Michel). Přihrblý selský synek s kulichem na hlavě. Pak přišel muž s knírkem pod nosem a vypořádal se s touhle figurkou nejprve ve své „bibli“ a pak i v četných projevech. A ve všech dokumentech té doby náhle z lidí číšela důvěra ve Vůdce, který staví nové Německo a sebevědomí. Jak to dopadlo, víme. Konec šedesátých let v našem státě se tomu nepodobal. „Progresivní“ komunisté sice národu nabízeli také svatého – Dubčeka – ale jednak to nebyl vůdcovský typ a za druhé, zásluhou různých iniciativ vznikala pluralita (např. KAN). A tu se objevilo sebevědomí jako nikdy jindy. Jako např. „že vyměníme-li ty konzervy ve vedení státu, tak ještě kapitalismu napráskáme na zadek.“ Velmocenský záměr tomu zabránil. Snad bychom si z toho mohli vzít ponaučení. A to sice, že cítí-li lid, že na správu věcí společných může mít vliv, pak se rozvine nejenom iniciativa, ale také sebedůvěra a hrdost. Ale jde opravdu jenom o můj názor.

 10. Věra Říhová napsal:

  S trochou nadsázky Xavera podpořím. Dokud budou české děti od malička žalostně kvílet Kde domov můj, kde domov můj – nikdy z nich současní vlastenci nebudou a ani hrdí Češi. Ani se moc nedivím, že dnes mladí lidé hledají své rodové kořeny za hranicemi. Česká hymna měla svoje opodstatnění v době národního obrození a bourání Rakousko-Uherska, v době světových válek. Dnes je ještě dobrá pro sportovce a pro nostalgii českých emigrantů. Ale je možné, že za pár let se hymnická otázka stane znovu aktuální.
  Za dva roky budeme slavit 100 let od chvíle, kdy to čeští vlastenci dotáhli na samostatnou republiku spolu s bratry Slováky. Možná je načase uvažovat o nové hymně. Je sice romanticky hezká, to ano, ale nějak rychle nám ty bory a lesy mizí, nehledě na to, že se na jejich krásu budeme moci brzy dívat leda tak z letadla a vyhlídkového horkovzdušného balónu. Až budeme mít multikulti nejenom v genetické spirále, ale také kolem sebe, pak už nebudeme vědět ani čí jsme a kde jsme doma.

 11. Mikelo napsal:

  Bohužel sám článek je jen shrnutím floskulí a obecných pouček. Jeho téma je ovšem věčné, neboť týkající se lidské podstaty. Vžy to bude náš kmen versus jejich kmen. Sice se to moderní sociální inženýři pokouší potlačit v homo sapiens za každou cenu, aby se jejich loutkovodičům zvedly globální zisky, ale ta cena bude tak vysoká, že nás vrátí zase do doby náš kmen versus jejich kmen tvrději, než si kdo může pamatovat.
  Když přemýšlím co k tomu napsat chytrýho, tak nedokážu najít nic pádnějšího než staré přísloví: Pýcha předchází pád.
  Zatím jsme prostě jen v období namyšlenosti nad tím, že jsme strčili hlavu z východní drsné a studené prdele do teplejší a hladší prdele západní. Takto se chovající lokaje nikdy nikdo nebral vážně.
  Nabubřelý Řím nebyl dobyt barbary, de facto se jim vzdal, paralyzován právě svou pýchou. Ani nás, tu supercivilizaci západních hodnot (Cha, jak je vlastně definovat? Že by teplo a hladko?) nedobudou migranti, prostě jen příjdou a vypnou nám klimošku. Už tak málo komukoli k vítězství nad námi stačí.

  • Xaver napsal:

   Pro Mikelo:
   (Omlouvám se, teprve teď jsem u svého počítače, celý den jsem působil v „polních“ podmínkách.)
   Pane (paní) Mikelo, v mém příspěvku není žádná obecná „poučka“, o floskulích nemluvě (totální nesmysl). Jestli ještě nespíte, zformulujte, prosím, k věci pár „neobecných“ souvislých vět, které by odpovídaly na otázku a nebyly tak mimoběžné jako Váš OBECNÝ, místy trapný, diskuzní vstup. Ale přečetl jsem ho stejně pozorně jako jiné…

 12. zemedelec napsal:

  Pane Xaver.
  Naprosto vhodné téma v současné situaci.
  Začnu asi tím,co několik let,tak máme jiné hrdiny a co nejrychleji zapomenou na ty předešlé,dokonce zase zavírat oponenty USA.Bude se hledat hrdina,který nevzdá úctu USA vlajce.Jak s námi jednali během socialismu,tak nám předvedli v poslední době sankcemi na firmu Škoda,prý má vazby na Rusko,co by mohlo čekat i další firmy.
  Ještě podpořím příspěvek Michala.

 13. Antonie napsal:

  Co dělat? Inspirace pro sportovce:

  „Samozvaný lovec migrantů Dinko Valev, poskytuje veřejné služby. Během roku údajně zajal asi tři tisícovky běženců, všechny je prý předal policii.

  Už dříve v rozhovoru pro média Valev svou aktivitu popsal jako „lov“ či „sport“. „Já bych to popsal jednoduše jako sportovní aktivitu. Jsem sportovec a sportovce nelze popsat jako násilné. Musím sloužit veřejnosti, chráním Bulhary,“ tvrdil.

  Jeho akce ale odsoudily skupiny pro lidská práva, které ho obvinily z rozdmýchávání obav z imigrace. Bulharskou vládu kritizují, že jeho aktivity i působení a dalších lidových milic podporuje. Valev a dva další muži byli údajně zatčeni na začátku tohoto roku, bulharský premiér Bojko Borisov však ocenil práci domobrany, která podle něj pomáhá policii odhalit legální přistěhovalce.

  … znepokojující je skutečnost, že chce stát financovat jeho aktivity a zaplatit za každého zachyceného uprchlíka. On jen nešíří strach z uprchlíků v bulharské společnosti, zároveň také inspiruje lidi, aby s nimi zacházeli s nechutí a nepřátelstvím a odmítali je. Navíc žádá o podporu pro své akce,“ vyjmenovává Helsinský výbor.“.

  Obavy z islámské okupace Evropy nerozdmýchali obránci ale zločiny okupantů, jak jim velí jejich jediný nejdokonalejší řád smrti, nelidsky krutě povýšená islámská ideologie „nejlepšího vyvoleného“ národa.
  Proč nikdo nehoní třeba Vietnamce? Protože Vietnamci nás nepřišli vyvraždit ale s námi pracovat a žít.

 14. Václav Fischer napsal:

  BANÁNOVÁ REPUBLIKA JE TU UŽ 24 LET !
  Základem veškerého zde panujícícho marasmu jsou 24 let trvající, nekontrolovatelné a nepostižitelné řežby zločineckých gangů, tlup a zlodějských sebranek všeho druhu bez ohledu na jakoukoliv takzvanou partajní příslušnost . Zákony džungle, zákony urvi co můžeš, zákony chamtivosti a korupční síly – totálně rozkradený, rozložený a zdecimovaný stát, justice, policie a obrovská armáda parazitického úřednictva – to vše se přeléva a převaluje v neprůhledné změti jediného gigantického chaosu, ve kterém se zmítá ožebračované, okrádané, obelhávané a zblblé obyvatelstvo.

  To vše jsou symptomy neokoloniální banánové republiky Absurdistán Kocourkov Gangsteristán uprostřed Evropy, kde se drtivá polovina všech myslitelných finančních zdrojů ztrácí do kapes zločineckých band vládnoucí oligarchie. Počínaje čachry v energetice, přes betonové lobby, čachrů s pozemky a zemědělskými dotacemi, gigakorupcí v oblast IT až po loupeživé církevní restituce ! To vše v obrovském chaosu je nezadržitelná spirála úpadku rozkradeného zničeného státu ovládaného tlupami zbohatlických zločinců.

  Žádné, ani předčasné, ani řádné, volby nic nespraví, protože volební zákony a celý vypráskaný ekonomický režim je nastaven výhradně a výlučně k profitu a posilování zločineckých oligarchií. Pokud se Zemanovi paradoxně podaří ještě více prosadit své diktátorské sklony, může to celému státu více prospět než škodit

 15. Václav Fischer napsal:

  Omlouvám se všem čtenářům, vložil jsem omylem špatný text. Aktuální příspěvek je tento:
  BANÁNOVÁ REPUBLIKA JE TU UŽ 27 LET !

  Vítězové studené války vtrhli na dobytá území bývalých sovětských satelitů a uplatnili zde veškeré (ve vlatních zemích mnohdy zakázane) fígle neokoloniálního imperialismu. Tak vznikla neokoloniální gubernie Česko. Základem veškerého zde po 27 let panujícícho marasmu jsou nekontrolovatelné a nepostižitelné řežby zločineckých gangů, tlup a zlodějských sebranek všeho druhu bez ohledu na jakoukoliv takzvanou partajní příslušnost . Zákony džungle, zákony urvi co můžeš, zákony chamtivosti a korupční síly – totálně rozkradený, rozložený a zdecimovaný stát, justice, policie a obrovská armáda parazitického úřednictva – to vše se přeléva a převaluje v neprůhledné změti jediného gigantického chaosu, ve kterém se zmítá ožebračované, okrádané, obelhávané a zblblé obyvatelstvo.

  To vše jsou symptomy neokoloniální banánové republiky Absurdistán Kocourkov Gangsteristán uprostřed Evropy, kde se drtivá polovina všech myslitelných finančních zdrojů ztrácí do kapes zločineckých band vládnoucí oligarchie. Počínaje čachry v energetice, přes betonové lobby, čachrů s pozemky a zemědělskými dotacemi, gigakorupcí v oblast IT až po loupeživé církevní restituce ! To vše v obrovském chaosu je nezadržitelná spirála úpadku rozkradeného zničeného státu ovládaného tlupami zbohatlických zločinců.

  Žádné, ani předčasné, ani řádné, volby nic nespraví, protože volební zákony a celý vypráskaný ekonomický režim je nastaven výhradně a výlučně k profitu a posilování zločineckých oligarchií.
  Zbytečný senát, zbytečných 14 krajů, dvacet sedum let rozvalin, loupeží, a podvodů ! Kolaps státní správy, mraky parazitů ve válkách gangů a neproniknutelná džungle právního marasmu. Viz policejní války.

  Současná euroatlantická společnost je většinově přežrané, zlenivělé, rozmařile konzumní stádo ovládané vymývači mozků, udávajících návody na jedinou správnou pravdu a víru. Základním principem je v prvé řadě pokrytecký parazitismus, tyjící z obrovské nadprodukce založené na neustále se zvyšující technicko-technologické ůrovni a skryté otrocké práce. Tak se vidiny pánů Orwella a Huxleyho stávají reálnou skutečností.

  Je otázkou, do jaké míry se nové mladé generace vyrůstající na územích Čech, Moravy a Slezska, generace ještě mluvící češtinou jako svým mateřským jazykem, naučí vstávat z popela. Je otázkou, jestli ještě lze vzkřísit zapomínané a vysmívané symboly a principy národního obrození, ze kterých povstanou osobnosti s potřebnou morální a vědomostní intergitou.

 16. negramot napsal:

  Národní sebepojetí i obraz v očích sousedů dle mého stojí na několika sloupech.
  Ekonomice – o tom nás přesvědčoval už Borovský, protože to určuje, zda se musíme někde doprošovat s čepicí v ruce, nebo stojíme pevně (na vlastním, bez cizích podniků a peněz odtékajících do jiných kapes).
  Archetypech – co si vybavíme, když se řekne Čech, takoví budeme( ať je to legionář, Švejk nebo husita). Jinak se začneme, pokud nám tyto vzory nebudou příjemné, poohlížet jinde.
  a snad nejdůležitější
  Sebevědomí ve vztahu k voleným zástupcům – pokud neplní svoji funkci, tedy pracují dle vůle těch, co je zvolili, mají být odstraněni (pokud možno bez násilí). Pokud se objevují myšlenky, že tzv. elita ví lépe než my, co je dobré, je něco špatně a je třeba jim to dát vědět.

 17. Edita napsal:

  Krom toho, že západní Evropa byla (podtrhuji ten minulý čas) civilizovanější, než kraje námi obývané, a civilizace k nám přišla převážně odtud, jsme přece jen trochu jiní náturou. Vím, že Palacký se příliš nenosí, ale měl v mnohém pravdu, pokud jde o slovanskou náturu. My Češi zrovna teď už moc „čistí“ Slované nejsme, ale něco přece v nás zůstalo, totiž myslím hlavně menší důraz na společenskou hierarchii- je to složitější, nevím, jak to stručně říci lépe. To pohrdání námi ze strany Západu tu bylo pochopitelně vždy- dobré je přečíst si v Palackém o delegaci husitských Čechů na sněmu v Basileji (r.1433 tuším). Také ale z té Palackého zprávy je jasně znát, kromě sklonu k pohrdání i respekt vůči Čechům ze strany katolické církve, a to z konkrétních citací dobových dokumentů- není to tedy Palackého přání. Také husitská snaha o účast představitelů řecké východní církve je pozoruhodná v jejich náboženském sporu.
  Pokud jde o chorvatské posměšky, Chorvati by si měli především zamést před vlastním prahem kvůli svým zločinům proti lidskosti za IIWW. Nechtěla bych být členkou tohoto národa.

 18. Geordyn napsal:

  Nejenom Západní země mají pocit, že jsme díky jim slezli z větví, nebo vylezli ze zemljanek. Mnohé děti a mládež masírovaní televizí, rozhlasem, na internetu na př. Aktuálně, si to nejen myslí, ale zglaichšaltovaní tím vším a vlivem i školy, kde chybí něco jako směrování k pocitu národní hrdosti a úcty k atributům hymny. Při jejích velebných tónech už se nestavíme do pozoru a nesmekáme čepici. Vzory tedy pro ty mladé nejsou. Úcta k osobám prezentujících stát vlivem téměř poloviny ovčanů posedlých „knížetem „, je u mládeže tak tristní, že musím toto mé konstatování doložit faktem.
  Vnučka se mi svěřila s tím, že první den minulého školního roku její spolužáci sňali ve třídě obraz prezidenta a strčili ho do odpadkového koše. Proč by to nedělali, když měli příklad u některých starostů nebo dalších potrhlých úředníků, kteří se chovali stejně. Stejně sebevražedně protistátně a protinárodně. Zde vidím prameny a z nich plynoucí důsledky.
  A co dělat ? Poučit jako já svou vnučku o tom, proč to spolužáci udělali a následky jejich, dle nich, klukoviny. Obávám se budoucnosti.

 19. NavajaMM napsal:

  Čo robiť? Byť svoj. Rozvíjať svoje individuálne dobré vlastnosti a nestepovať s davom. Nech budú vo svete lepiť hocaké nálepky na našinca, ani ich to nenapadne, keď pôjde napríklad o Jardu Jágra alebo Petra Sagana.
  A je to v podstate podobná rada, ako uviedol vyššie Vidlák.

 20. Pepa Sláma napsal:

  Také já jsem se mnohokrát setkal s přezíravým postojem obyvatel tzv. Západu, který většinou pramenil z jejich neznalosti a nezájmu. Lékem na to je vzájemné poznávání na straně jedné a zvyšování našeho vlastního sebevědomí na straně druhé.
  Samozřejmě, hlavně závisí na nás – musíme si vykasat rukávy. Nejprve bychom měli vzít do ruky vidle (odkazuji na skvělý příspěvek Vidláka výše) a vymést ten Augiášův chlív, který si tu necháme vládnout. Musíme si uvědomit, že jediná dobrá vláda je naše vlastní vláda. Nemohou nám dobře vládnout ani nadnárodní společnosti ani exponenti cizích zájmů.
  Velice důležité je vzdělání, ve kterém jsme si zadělali za posledních 40 let na pořádný průšvih.
  Příkladem takového propadu je myšlenka, že veškerá civilizace k nám přišla ze Západu. Pokud je mi známo, nepíšeme runovým písmem, nýbrž latinkou. A latinka je jen upravené řecké písmo, které samo vzniklo na základě písma fénického. Nemodlíme se ani k Odinovi ani Thorovi, nýbrž k Jehovovi, bohu afro-asijských (dříve se říkalo semitských) národů. Nový zákon byl sepsán řecky v Alexandrii. Starý zákon je založen na Hebrejské Bibli, sepsané v hebrejštině a aramejštině. Křesťanství k nám přinesli Sv. Cyril a Sv. Metoděj ze Soluně. Naše právo není založeno na zvykovém právu germánských kmenů, nýbrž na psaném římském právu. Když to shrnu – kolébkou evropské civilizace je východní Středomoří.
  Ona vůbec celá ta diskuze o tom, jestli patříme na Východ nebo na Západ je tragikomická. Naši zemi jen tak snadno nepřestěhujeme a pro naše západní sousedy budeme Východem navždy. Co ale můžeme změnit je, jak bude tento Východ vnímán.

 21. jezevec napsal:

  naštěstí se nejen od lea, ale ani od nějakého vondruši – necítím vázán jeho názory na to, co si o nás myslí „na západě“, a jak „se“ češi chovají. nepotřebuju aby mi někdo radil nějaké stereotypy – ke mně se tedy nikdo přezíravě nechová, KE MNĚ tedy nikoliv. možná i proto nemám zapotřebí ujímat se, zdali „patřím“ na východ nebo na západ. spíš mně překvapuje, kolik lidí zajímá, co si o něm někdo údajně myslí. a co když o barák vedle si myslí zase něco jiného?

  • Anonymní napsal:

   Pane jezevče, samozřejmě že známe každý řadu jedinců na Západě, nad jejichž korektní chování vůči nám není…Ale jde o to OBECNÉ KLIMA, jak píše pan Vondruška. Žádám Vás zdvořile, abyste v mém příspěvku jeho jméno záměrně nekomolil, tím nesnižujete jeho osobu (je velmi uznávaný autor!), ale spíše svou vlastní.
   Xaver

 22. Antonie napsal:

  Jak nás viděli zápaďáci, známe nejen z odkazu předků ale i ze zkušeností současné EU. Ale karta se obrací a východní Evropa, na rozdíl od západní, má snad ještě malou naději ubránit se přesile nájezdníků. Určitě se nám to podaří, a pak bude příležitost odložit spory a podat pomocnou ruku poníženým trpícím na západě, ukázat, že je-li člověk člověkem, má stejnou hodnotu a je stejně krásný Karel Čapek, jako Friedrich Schiller.

  Radost v poháru se třpytí,
  krve z hroznů je v ní dost,
  aby vrah moh soucit píti,
  zoufalec pak hrdinnost.
  Bratři, vstaňme s plnou číší,
  pijme víře na počest,
  dobrá vůle že nás sblíží,
  vznět nás vznese k výši hvězd.
  Chtějme pevnost v utrpení,
  pomoc, kde lká nevinnost,
  sliby plnit do umdlení,
  ke všem sklenout pravdy most,
  projevit svou hrdost muže
  i před trůnem královským,
  zásluze vždy podat růže,
  zánik přivodit všem lžím.
  Přísahejte v svatém kruhu
  všem a každý sobě sám,
  i nadhvězdným výšinám,
  v slibu stát vždy druh ke druhu.
  (Friedrich Schiller)

  Ne, Tys nemohl žít pro tento řev
  válečných pokřiků a netasených zbraní,
  Ty jsi chtěl lidský zpěv a šťastné usmívání,
  boj duchů, v kterém pravda vítězí,
  ne hesla, z kterých časem teče krev,
  ne slova, která řinčí řetězy.
  Ne, Tys nemohl žít pro tento svět,
  Jenž ticho člověka proměnil v pokřik davu,
  Tys příliš miloval a toužil rozumět
  a příliš uznával jen Boží slávu.
  Tys příliš v úctě měl myšlenky, cit a lidi,
  Tys příliš miloval a dnes se nenávidí.
  (Olga Scheinpflugová Karlu Čapkovi)

  „Lidská myšlenka si vždy najde cestu a prorazí, svou mocí provrtá dráhu němého prostoru, aby zasáhla bdící mozek druhého člověka.“ (Karel Čapek)

 23. český maloměšťák napsal:

  Nejlepší je nedělat nic. Však ono už se z toho vždycky něco vyvrbí.
  Něco zlého ? Tak ať, aspoň bude zas jednou lépe jak dřív.
  Něco dobrého ? No tak vidíš, že to funguje !!

  Kdyby se mnohdy nedělalo nic, byl by na tom svět o moc lépe.

 24. Mikelo napsal:

  Hezké, vychovávat děti k vlastenectví, nehrbit hřbet, vybudovat samostanou ekonomiku, atd.
  Stále ovšem postrádám konkrétní způsoby a činy.
  Kolik z nás je ochotno se uskromnit ve jménu boje za sebezachování? A o sebezáchovu již aktuálně jde. Světová vrchnost zapomněla co umí jaderné zbraně, strach z nichž udržel i v období studené války jakž takž mír.
  Tedy:
  Kolik z nás je ochotno bojkotovat výrobky zlodějských korporací, které kradou vodu a jiné životně důležité zdroje všude po světě?
  Kolik z nás tu nechce islám, ale běžně chodí utrácet na kebab?
  Kolik z nás se podělá z přítomnosti kamer ČT a začne se usmívat a natřásat, místo aby na reportérském autě propíchlo pneumaitky? (nadsázka)
  Kolik z nás zajde do školy aby řeklo řediteli, že nechce aby děti jezdily na mozkovymývací akce sponzorované Norskými fondy?
  Kolik z nás napíše každý měsíc dle zákona 106 alespoň žádost o informace co, jak a proč zase podělali naši tzv. volení zástupci ve správě našeho města, kraje, státu, etc.?
  Kolik z nás si odřekne koupi nového telefonu, tabletu, apod. když ten starý má sotva 2 roky, ale prostě jenom není „in“ a nový nabízí tolik krásných zbytečností? Kolik z nás chápe, že každá další tuna zbytečně vytěžené mědi a dalších vzácných surovin z tzv. rozvojových zemí k nám přibližuje miliony frustrovaných ekonomických imigrantů?
  Kolik z nás už je tak zdechlých, že na nákup nejde 15 minut pěšky, ale 20 minut věnuje otevírání garáže, jízdě, hledání parkování, nakládání a vykládáni auta, protože jsme zdechlí?
  Kolik z nás platí kartou a ne hotově?
  Mnoho podobných otázek, ale nechci zdržovat.
  Chci říct, že vzletné fráze a politické proklamace jsou na nic. Neumíme začít ani s jednoduchými změnami ve vlastním chování, jen proto, že by byly nepohodlné. A to ještě pouze relativně.
  Takže nadále lezeme korporacím, bankám a jimi sponzorovaným politikům a neziskovkám na lopatu, protože je to pohodlné. Sice sebevražedné, ale kdo by se staral dokud je zábava.
  Obchodníci s pohodlím a smrtí vidí, že jim skáčeme na lep stále ochotněji a aby to tak zůstalo pěstují v nás to nejhorší i v našich dětech a současně si nás neváží, neboť my sami se chováme jako drogoví závisláci. (Zde doporučuji film Dálnice 60, konkrétně pasáž pojednávající o drogách.)
  Za trochu pohodlí navíc zoufale lacino prodáváme svou důstojnost, své zdraví, své názory, své děti i celou naši budoucnost. Kolik z nás zná cenu benzínu a kolik cenu vody? Jak dlouho se dá žít bez benzínu a jak dlouho bez vody?

  • Pepa Sláma napsal:

   Mohu vás potěšit, minimálně já dělám většinu těch věcí, po kterých voláte. A znám mnoho takových. Ano, máte pravdu, začít musíme u sebe. Začít si zvyšovat své seběvědomí tím, že budeme prosazovat svá práva a své zájmy, i když to bude nepříjemné. Až nás bude dost, stane se to normálem.

   • Mikelo napsal:

    Tak to jsem rád, že jste se ozval. Já si horko těžko vzpomenu ze svého okolí tak na jednoho až dva. Zbytek vůbec nechápe logické vazby a důsledky těchto věcí.
    Vetšinou to probíhá takto:
    Otázka: Chceš mít stále víc pohodlí a hraček?
    Odpověď: Ano, chci.
    Námitka: Pak ale chceš i imigranty a islám.
    Údiv: Ne ty sem vůbec nechci! Proč se ptáš, jak to souvisí?
    Odpověď: Čím víc pohodlí a hraček, tím víc uprchlíků a hladových bude po světě.
    Námitka: Ale to je blbost, to jsou jen konspirační teorie. Dneska se prostě tak žije, jsme ve vyspělém světě. O to se někdo postará.
    Odchod: Tak ahoj, spi dál, ale nečekej hezké probuzení.

  • Geordyn napsal:

   Také chci pana Mikela potěšit podobnou snahou. Na př. platím hotově, a moje mobily Nokia jsou staré – jeden 15 let a druhý 10. Ten starší má přitom kvalitnější sluchátko. Jezdím na kole, nemám auto. V tom zběsilém provozu by mi ani letitá řidičská zkušenost nepomohla od karambolu .Říkávám, že je víc aut, než silnic.

   • Věra Říhová napsal:

    Takových je nás stále víc a víc. Stačí osobní příklad a ukázat, že to jde a že se za to nemusíme stydět. Před několika lety nás bylo pár, kdo jsme začali odmítat konzum a výrobní zmetky ze Západu, dnes vznikají celé komunity. Mám o tom rozepsaný článek a možná ho i brzy dopíšu – to podle času a rychlosti sklizně.
    Razíme cestu, že žít skromně neznamená chudě, ale chytře.

    • Mikelo napsal:

     Paní Říhová, vaši větu „žít skromně neznamená chudě, ale chytře“ beru jako dokonalý slogan. Mohu bez licence používat, nebo máte smlouvu s OSA? :o)
     Bohužel, co tak vidím, řídí se jím převážně „socky“ a starší lidé, ostatní mají konzum za boha. Děti v honbě za atributy svého postavení zruinují rodinný rozpočet jako nic.

 25. Odpověď na otázku „Co dělat?“ je jednoduchá – hledět si svého! Podívejte se třeba na Švýcary. Je jich přibližně jako nás, žijí tam pospolu Francouzi, Němci, Italové a všichni dělají jen to, co prospívá jejich zemi, chrání ji všemi způsoby a kašlou na to, co kdo kolem vykládá. Nepletou se do záležitostí Afganistanu, Iráku ani kohokoliv jiného. Nesnaží se dělat ze sebe něco, co nejsou. Jenže to my nemůžeme. Brání nám v tom naše maloměšťácké myšlení. Nováčkovi mají auto, chalupu, jezdí na dovolenou na Maledivy. To my musíme taky, i kdybychom si na to měli půjčit a jíst třeba rok k večeři jen chleba se sádlem. Všichni chtějí vypadat jako bohatí, i když nejsou. Nejvíce je zajímá, co o nich říkají ti druzí. Nejvíce deprimující je být označen za socku. Celý stát nejvíce zajímá, co o nás říká Západ. Jsme ochotni udělat, či alespoň předstírat cokoliv, jen aby nás chválili, ať to stojí cokoliv.
  Nejhorší je, že jsme tak vychovali i další generaci. Naše děti a vnuci jsou bez značkového oblečení a drahých iPhonů v kolektivu svých vrstevníků prostě nemožní. A proto, bez ohledu na to, jak si na otázku „Co dělat?“ odpovíme, bude odpověď nerealizovatelná. Jsme, jací jsme, to nezměníme.

  • Damúza napsal:

   Tak zkuste myslet jako Švýcar. Ten by o osobě nikdy nenapsal, že má maloměšťácké myšlení. A ještě k tomu v množném čísle 🙂

   • oldo napsal:

    Každý Švajčiar má v rodine aspoň jedného sedliaka. Sedliak neje, čo nepozná. Švajčiarovi úspech doma závidia a nedovolia, až keď uspeje v zahraničí. V politike výraznú osobnosť do Ständeratu (senát?) nezvolia, veľmi by hrotila diskusie.
    Aj vo Švájci je plno „kaviarnikov“, ktorí chcú do EU, natriasajú pod dúhou svoju celulitídu v tangách a prekladajú návody na výrobu bômb do arabštiny. Keby rozhodovala len vláda s parlamentom tak je CH v EU už dávno.

   • Vážená(ý) Damúzo, žiji v téhle zemi už přes osmdesát let a poznal jsem za tu dobu mnoho různých lidí v nejrozmanitějších situacích. Mé myšlení, ať už je jakékoliv, už nikdo nepředělá a taky na tom nezáleží, moje role na tomto světě zvolna končí. Máte pravdu, že většina Švýcarů by o sobě nenapsala, že má maloměšťácké myšlení, prostě proto, že je skutečně nemá. Čech, včetně Vás, by to asi taky nenapsal, prostě proto, že si to nikdy nepřizná. V tom je ten drobný rozdíl. Hraběcích rad máme nadbytek, ale skutek utek.

 26. Gerd napsal:

  Co dělat? Nemusíme dělat vůbec nic. Pohrdání ze strany tzv. Západu je vidět vždy, když se někdo nový neznalý dostane do ČR. Pak nastane srážka s realitou a Zápaďan s překvapením zjistí, že není o nic lepší nebo chytřejší než místní populace. Ale jde o osobní prožitek, kterým musí projít každý z nich sám. Nelze se tomu divit, zjednodušující kulturní vzorce a propaganda z dob studené války nás stále ještě hází do východního bloku, tedy k těm podivným lidem, kteří žijí někde ve stepi v zemljankách a vyznávají Lenina.
  Nové generace si natahaly nevěsty z východního bloku a díky tomu se obraz mění. Také turisté jsou dost překvapeni, že zde neskáčeme ze stromů.
  Nemusíme dělat nic, jen si hledět svého. Základní směry dějinného vývoje už byly dávno nastaveny Němci a Francouzi. My, jakožto nezajímavý přívažek EU, můžeme celou dějinnou epochu v klidu přečkat za horami ve své kotlince nezajímavé pro imigranty a z pohledu Západu chudé. Ono i to virtuální bohatství, kterým naši západní sousedi oplývají, může vzít za své při první větší globální katastrofě. A rozdíly ve vývoji smaže první větší katastrofa nebo konflikt, přesněji občanská válka radikálních muslimů s populací Západu.
  A možná západní sousedé ocení místní populaci, která nemá v úmyslu někoho vraždit a přepadat, ať už ve jménu kolonialismu, rovnosti volnosti a bratrství nebo islámu.

 27. Gerd napsal:

  Další vývoj, který bude predikovat Leo K. zítra?
  Odhaduji, že může psát o vítězství islámu – v Kosovu na to stačilo 45 let, tj. 2 generace.
  Ústup ze slávy USA i jejího vazala EU – naše éra už skončila a naše životní úroveň je udržována jen setrvačností. Mocenské centrum se definitivně stěhuje do Asie a do 5 let Čína povládne světu.
  Globální konflikt nehrozí, i když by jej někteří lidé v USA rádi vyvolali. Místo toho budou opotřebovací a hybridní války a silová prohlášení na hraně studené a horké války s jadernými zbraněmi. Dostaneme se do období stavu setrvalého napětí. Kdy USA budou vyhrožovat použitím jaderných zbraní, pokud si nebudou moci udržet svou životní úroveň, a jejich protivníci vyhlazením lidstva, pokud by měli být napadeni. Místo toho dojde vždy na poslední chvíli ke kompromisní dohodě, se kterou nebude ani jedna strana spokojena a která nebude mít žádné vítěze, Postupně dojde salámovou metodou a taktikou kompromisu k postupnému srovnání životní úrovně naší populace a populace zbytku planety. Prostě zchudneme a veškeré sociální výdobytky předchozích generací budou zrušeny.
  Asi tak za 3-4 generace se svět rozdělí na třídu superbohatých lidí a zbytek superchudých lidí. Superbohatí nevytvoří žádné nové myšlenky a superchudí nebudou mít možnost je tvořit. Suoerbohatí nakonec nebudou mít možnost užívat si pohodlí, protože vymřou generace těch, kdo by jim mohli pohodlí zajistit. Superchudá populace bude přemýšlet jen nad tím, jak přežít ze dne na den.
  U přemnožené populace vzniknou pandemie a epidemie, které zredukují populaci superchudých i superbohatých. Až nás bude málo, superbohatí zjistí, že je nikdo neposlouchá, a superchudí nebudou k zastižení, aby jim sloužili. A tak superbohatí nakonec zchudnou také.
  Čeká nás věk stagnace a pozvolného úpadku.
  My si můžeme užít současných výdobytků, abychom na ně mohli v budoucnu vzpomínat.

  • Leo K napsal:

   Něco málo prozradím. Já nepredikuji nic. Naopak se hrozím.

   • Gerd napsal:

    Počkám si na tu hrozbu. Ale každá hrozba se mění vývojem, protože tlak vzbuzuje i protitlak. V jistou chvíli naberou vrch radikálové obou nesmiřitelných stran a umírnění budou umlčeni nebo fyzicky zlikvidováni. V případě sluníčkářů dojde k jejich likvidaci právě muslimy.

  • Antonie napsal:

   přesně tento vývoj je nastartovaný, ale člověk míní a Pán Bůh mění.

   • Gerd napsal:

    Do každého vývoje vstupují černé labutě, tj. vlivy a zásahy, které nebyly před začátkem situace známy a objevily se až v průběhu vývoje. Většinou mají fatální vliv na výsledek. Může přijít globální katastrofa nebo pandemie a ta zastaví příliv imigrantů rychleji než nepružná EU.

 28. hank napsal:

  Některé procesy jsou zákonité a je celkem jedno, jestli za Prvotního Hybatele považujeme Boha, tao nebo zákony dialektiky. V tomto ohledu bychom se měli učit od Číňanů – všechny dobyvatele během pár desítek nebo nanejvýš set let kulturně i civilizačně „vcucli“. A ten taoismus jim v tom pomohl měrou podstatnou – ona se skutečnost vnímá jinak, když spoléháme to, že věci mají tendenci k rovnováze jaksi samočinně, než když se po vzoru hrdinů antických dramat zbytečně šprajcujeme proti nezměnitelnému…

  Vondrušku nebudu komentovat, co by neudělal pro kšeft. Budu teď raději trochu parafrázovat Stanislava Komárka. Doporučuji přečíst cokoli od něj, teď aktuálně Evropu na rozcestí.

  Jak by asi vypadali husiti s internetem a kalašnikovy? Dnes se píše rok 1435 hidžry – Tábor byl založen v roce 1420 po Kristu… Husity si dnes idealizujeme jako součást národních tradic, ale v roce 1431 z nich celá Evropa taky měla strach – jako my dnes z Daeše…

  Ono asi něco bude na tom poněkud jedovatém tvrzení mně neznámého autora: Národ je skupina lidí spojená mylnou představou o minulosti a nenávistí ke svým sousedům. Ale i na národní cítění je možno v klidu rezignovat, podívejte se na Lužické Srby…

  Všechno musí jednou skončit, po zániku modelu evropského je možný třeba ten malasijský: Ekonomiku ovládli Číňani, politiku muslimové (místní verze islámu je docela soft…), navzájem si do zelí nelezou a původním kmenům je povoleno chodit v krojích, mluvit svým jazykem a prodávat turistům suvenýry… Oportunistů, kteří přijmou islám dobrovolně a s projevovaným nadšením, bude ve střední Evropě určitě nejmíň tolik jako za dob Rastislavových těch, kdo se nechali podobným nenásilným způsobem pokřtít. (Na rozdíl třeba od Hernána Cortése velcí Makedonci poslaní z Byzance nešířili víru se zbraňovou a logistickou podporou domovské velmoci…) Což nám nebránilo ponechat si spoustu pohanských tradic, třeba vánoce, koneckonců Ísá íbn Marjam byl velice významným prorokem a jeho narozeniny se patří náležitě oslavit…

  Největší umění zřejmě je rozeznat, proti čemu se má bojovat a co je lepší v klidu přijmout.

  • NavajaMM napsal:

   Pane hank, tá posledná veta je veľká životná múdrosť. Je treba vedieť vyrovnane prijímať veci ako zimu, dážď a podobne.
   Chcel by som však pripomenúť inú životnú múdrosť, ktorú som sa dozvedel cez Wericha. Môžeme medzi sebou prijať kohokoľvek, ale vždy bude cítiť, že sme spolu nehrali guličky.

  • Antonie napsal:

   Ale kdepak, tak tomu bylo a teď už být nemůže, protože za dob Rastislavových se vývoj v čase ubíral od horšího k lepšímu. „Co je zastaralé a vetché, blíží se zániku.“ A „Zpívali novou píseň …“ 🙂 Vítězství islámu by ale znamenalo návrat v čase zpět přes zrůdné barbarství do jeskyně.

   • hank napsal:

    „…za dob Rastislavových se vývoj v čase ubíral od horšího k lepšímu…“
    Jak kde, jak pro koho, např. Maďaři i Vikingové si jistě pomohli, zatímco pro slovanské i avarské kmeny v pannonské nížině to byla tragická pohroma, stejně tak jako pro obyvatele většiny pobřežních částí severozápadní Evropy a dnešního severního Ruska…

    „…návrat v čase zpět přes zrůdné barbarství do jeskyně…“
    Co víte o islámu? Kolik znáte živých muslimů? V kolika muslimských zemích jste byla? Např. dnešní venkovská rodina třeba v turecké Anatolii se svým uspořádáním a žitými hodnotami zase až tak moc neliší třeba od rodiny Babičky Boženy Němcové, která je nesporně součástí našich nejhodnotnějších kulturních tradic…

    Všechny druhy zrůdností, jichž se Daeš dnes dopouští v přímém přenosu, už někdy před ním někdo spáchal ve jménu Otca i Syna i Ducha svatého, akorát v té době ještě nebyla TV ani internet…

    • Antonie napsal:

     Rozdíl mezi Biblí a Koránem je v přikázání „Nezabiješ!“ a „Zabíjejte!“ Islám nemá Desatero, nemá přikázání lásky, nezná zlaté pravidlo náboženství všech, nedělat druhým, co nechceme, aby oni dělali nám. Mohamed byl zločinec, Ježíš se žádného hříchu nedopustil. Takže následování Ježíše v pravdě podle přikázání vede k dokonalosti a následování Mohameda vede k trestné činnosti. Podobnost těch protikladů je nepřehlédnutelná.

     Když někdo spáchal ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého zrůdnosti, tak proti přikázání lásky, proti Bohu i lidem. Ježíš je cesta, pravda a život. Mohamed je lež a smrt, tedy konec cesty. A podle nich Evropa patří Alláhovi. Alláh jim ji dal.

     Islám je nekompatibilní s našimi zákony. Nejen rodinné „právo“ šaría, je protiprávní, ale i základní „svaté“ pro muslimy pevně dané texty Koránu, jsou výzvami k boji s nevěřícími, džihád je povinností muslimů, a proto jsou v rozporu se sekulárním trestním právem. Za zabití nevěřícího má muslim jisté místo v ráji. Výzva k zabíjení by měla být trestná.

 29. lacogroessling napsal:

  Předseda francouzsko-české obchodní komory Constantin Kinský v rozhovoru pro E15 také řekl: „Češi jsou v podstatě Němci s tou výhodou, že se za to nemusí omlouvat.“ ZDE: zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/constantin-kinsky-cesko-uz-davno-neni-evropska-montovna-1306039
  To jen na odlehčení pro ty, co mají komplex z toho jak jim občas říkají příslušníci jiných národů.

  Ale k vážné věci, otázce „Jak dál Češi?“

  Naši předkové si ji kladli celých 1.500 let co obývají tuto kotlinku. Mají bojovat, nebo se poddat? Svatý Václav, nebo Boleslav? Pracovat na své kultuře, nebo splynout se silnějším okolím? Abych moc neplácal. Byla by ostuda to vzdát. Jak pravil oblíbenec majitele tohoto webu, „I bosí Habešané se Musolinimu bránili.“

  Tož, cesta je jasná, se učit, se učit, se učit a makat, makat, makat. Ještě dodám heslo dobrých otců jezovitů pro přežití, čelíce přesile:
  Fortiter in re suaviter in modo.
  Nebo-li, Tvrdě (a důsledně) ve věci, přiměřeně ve způsobu.
  Ale fakt neúnavně, poslední válka pro nás dopadla jen o malý chloupek dobře. Stačilo málo a oněch 1.500 let práce bylo v háji.

  • lacogroessling napsal:

   Ještě jednu a to nejdůležitější věc jsem nezmínil. Národní umělec, básník Vladimír Holan napsal:“Bez ryzí transcendentály se žádná stavba nedostaví, nikdy, ach nikdy nedostaví.“
   Cestou k oné transcendentále je příslušnost k církvi všeobecné, nebo alespoň dodržování Desatera.

   • Antonie napsal:

    ano, přesně daná pravidla čím dřív, tím méně budeme trpět. Bez nich každá snaha dobrých úmyslů se zvrhne v sobectví mocných proti bezmocným. Už jsme dva, ale to je k založení politické strany dost málo 🙂

  • Gerd napsal:

   Laco, už dávno jsem si všiml, že od počátku 20. století Češi, moravané a Slezané na počátku konfliktu vždy neochvějně stojí v tom táboře, který válku prohraje. Zajímavé je, že pokaždé dokážou porážku proměnit ve vítězství, protože každý velký konflikt nakonec končíme na straně vítězů.
   Z toho usuzuji, že případný konflikt USA – Rusko prohraje USA, protože ČR stojí neochvějně a věrně po boku USA. A v okamžiku prohry si vzpomeneme na bratry Slovany a budeme opět na vítězné straně.
   Balzac psal povídku o jednom francouzském baronovi z dob válek středověku, který dostal přezdívku „Prohrávač“, protože pokaždé strana, ke které se přidal, prohrála. Stalo se mu to tolikrát, že nakonec obě strany měly hrůzu, aby se k nim nechtěl připojit a tak mu o konfliktech raději neříkal nikdo. A když se o něm náhodou dozvěděl, vypravili poselstvo, aby raději zůstal doma. 🙂

 30. Věra Říhová napsal:

  Na otázku „Co dělat ?“ bych odpověděla takto :
  1. Neustále dávat svému okolí najevo, že je tady dost lidí, kteří se nepoprdí z nafoukaných zápaďáků ani z arogantních maloměšťáků. I na západě je spousta slušných a skromných lidí.
  2. Svým příkladem dávat najevo, že není všechno zlato, co se třpytí.
  3. Nekydat hnůj na naše hlavy, ale na pole, kam patří.
  4. Vychovávat děti doma, když to škola neumí a nedělá. Od dob Národního obrození to tak stále děláme. Nedivím se, že si učitelů nikdo neváží. Až konečně pochopí, že jejich úkolem je učit a vychovávat a ne stále někomu lézt do zadku, jejich autorita stoupne.
  5. Vážit si všech Vidláků a vlků.
  6. Svým osobním příkladem ukazovat, že to jde i jinak, než nám politici, televize a reklamy vtloukají do hlavy. Například, že elektrickým kartáčkem na zuby s tou správně kulatou hlavou jdou perfektně čistit hlavně boty zevnitř.
  7. Psát lépe internetové články. Poukazovat na to, že Přemysl Oráč uměl nejenom orat pole, ale hlavně zkrotit odbojné a vzpurné vojvody. Malým je pouze ten, kdo se malým být cítí.
  8. Nefňukat, nestěžovat si všude a na všechno.
  9. Nehrbit se před druhými, ale směle se dívat ostatním do očí. Čech není ten, kdo skáče, ale ten, kdo si umí vyhrnout rukávy. Trvat na morálce a nezávidět zlodějům nakradený lup.
  10. Učit se a předávat poznatky dál.

  • hank napsal:

   „I na západě je spousta slušných a skromných lidí.“

   Z vlastní pracovní zkušenosti mohu dosvědčit, že spousta slušných a skromných lidí je i v Turecku, Egyptě, Libanonu, Jordánsku i jinde na Středním Východě. Dokonce i v Emirátech a v Saúdské Arábii, i když průměrnému našinci se to zdá téměř neuvěřitelné…

   • Antonie napsal:

    Text jednoho videa, protože internetový odkaz by asi neprošel.

    „Jak známo, vykreslujeme si islám a všechny muslimy jako špatné. Ale ve světě je 1,8 miliard muslimů, následovníků islámu. V naší zemi jich máme 8 milionů, k tomu pak ještě muslimy, Američany, a přitom nevidím, že by zde byli nějak zastoupeni. Ale moje otázka zní: Jak se dá v této ideologické válce obstát se zbraněmi? Jakým způsobem lze ukončit tuhle válku, o které mluvíte? Je to ideologie, jak lze vůbec zvítězit v těchto věcech, pokud je nechcete řešit ideologicky?

    Skvělý dotaz. Jsem ráda, že jste tady a jsem ráda, že jste nahodila tuhle otázku a že tak máme příležitost na ni odpovědět. Ale co vidím jako udivující, že od začátku této diskuze jsme zde kvůli útokům na naše lidi v Bengházi, nikoliv kvůli jednomu procentu zmíněných muslimů, nikoliv proti islámu nebo kvůli zahájení války proti muslimům.

    Jsme zde, abychom diskutovali o smrti čtyř Američanů a jak se k tomu problému staví naše vláda. Nejsme tu proto, abychom zastrašovali muslimy… Takže jste to vy, kdo zde nahodil otázku o většině muslimů, ne my. Ale když jste s tím tedy přišla, dovolte mi, abych se vám pokusila odpovědět.

    V současné době je ve světě 1,2 miliarda muslimů. Ovšem že ne všichni jsou radikální. Většina z nich jsou mírumilovní lidé. Podle všech zpravodajství služeb na celém světě se poměr radikálních muslimů pohybuje mezi 15 až 20 procenty. To znamená, že 75 procent muslimů jsou mírumilovní lidé. Ale podíváme-li se na oněch 15 až 25 procent muslimské populace, máme tady na 180 až 300 milionů lidí odhodlaných zničit, zlikvidovat západní civilizaci. To je tolik lidí, jako mají celé Spojené státy. Takže proč si máme dělat starosti s 15 až 25 procenty radikálních muslimů? Protože jsou to radikálové, kteří zabíjejí, kteří odřezávají lidem hlavy a masakrují je.

    Podíváte-li se napříč historií, když se podíváte na lekce, kterou nám historie přinesla, většina Němců byla mírumilovná, a přesto nacisté řídili agendu, jejímž výsledkem bylo 60 milionů mrtvých, téměř 14 milionů lidí v koncentračních táborech. Šest milionů z nich byli Židé. Mírumilovná většina byla irelevantní.
    Podíváte-li se na Rusko, většina Rusů také byla mírumilovná a přesto Rusové zabili na 20 milionů lidí. Mírumilovná většina byla irelevantní, nedůležitá.
    Podíváte-li se na Čínu, i Číňané byli ve své většině mírumilovní, a přesto zabili 70 milionů lidí – i zde byla mírumilovná většina irelevantní.
    Podíváte-li se na Japonsko za předchozí 2. Světové války, většina Japonců byla také mírumilovná. A přesto Japonci vyvražďovali skrz naskrz celou jihovýchodní Asii a výsledkem pak bylo 12 milionů mrtvých, zabitých bajonety a šavlemi. Mírumilovná většina byla nedůležitá, irelevantní.
    K 11. září jsme tu měli 2, 3 arabských muslimů, žijících ve Spojených státech a stačilo 19 únosců, 19 radikálů, aby dostalo Ameriku na kolena, zničilo Světové obchodní centrum, zaútočilo na Pentagon a toho dne zabilo 3 000 Američanů – mírumilovná většina byla irelevantní, takže toliko k tomu.

    Když mluvíme o mírumilovných a umírněných muslimech, jsem ráda, že jste tady. A kde jsou další, kteří by promluvili? A jako jediný zástupce muslimů se zde vyhříváte na výsluní, namísto toho, abyste s námi diskutovala, proč naše vláda … a mimochodem: jste Američanka? Jste americká občanka. Takže jako americká občanka sedíte zde v této místnosti a namísto toho, abyste vstala a vznesla dotaz nebo se zeptala na něco ohledně našich čtyř mrtvých Američanů, nebo co dělá naše vláda, aby situaci vyřešila, vy tady stojíte a zaobíráte se bodem o mírumilovných nebo umírněných muslimech. Přála bych si, abyste přišla s deseti jinými třeba o tom, jak by se měla naše vláda zodpovědně zachovat. Nadešla doba, kdy je na čase uchopit celou politickou korektnost – vhodit ji do smetí, tam, kam patří, a začít nazývat věci pravými jmény.“

    Ano, je čas nazývat věci pravými jmény. Ve výčtu zemí, jejichž menšina navzdory mírumilovné většině vyvraždila miliony, chybí ještě Amerika, ve spolupráci s Evropou, zodpovědná za rozvrácení Blízkého východu.“

 31. paja napsal:

  Xavere, Západ námi pohrdá zcela oprávněně. Vždyť co jsme udělali po státním převratu? Partička disidentů v hlubokém předklonu a na stříbrném podnosu předala republiku západním státům přímo pod rypák. Úplně zadarmo, možná tak za pár beden chlastu a tuzexové konto ještě za totáče. Něco takovýho udělá jen debil nebo zaprodanec. Vy by jste takovým národem nepohrdal?
  Co dělat? Co se dělá, když spadnete do jámy plný sraček? Musíte vylézt a čistit a čistit a čistit. Tak dlouho, až to přestane smrdět. To by nebyl takový problém. Problém je personální nedostatečnost a nevůle k podobné činnosti.

 32. Anonymní napsal:

  Dokud bude průměrný plat v Německu 3x vyšší než v ČR, tak se to nezmění. Pokud by čeští turisté jezdili do Norimberku houfně na levnější obědy nebo na diskotéky jako dneska jezdí do Plzně němečtí, bylo by to přezírání naopak.

Komentáře nejsou povoleny.