Ještě jednou k sudetským Němcům


napsal  Germanicus

Se znepokojením již delší dobu (vlastně už několik desetiletí, min. od roku 1989) sleduji postupnou, dalo by se říci plíživou, leč urputnou snahu o rehabilitaci odsunutých sudetských Němců. Začalo to už v 50. letech, pochopitelně tehdy pouze v části československé antikomunistické emigrace – viz např. aktivity bývalého čs. generála Lva Prchaly.
Během Pražského jara 1968 zazněly již i na domácí půdě sice ojedinělé, ale přeci jen hlasy, které zpochybńovaly nutnost odsunu sudetských Němců a legálnost příslušných Benešových dekretů.

V období tzv. normalizace (1969 – 1989) se kontakty s organizacemi sudetských Němců opět omezily opět pouze na část československé emigrace (pohříchu na stále početnější část). Po roce 1990 se ke kritikům Benešových dekretů a odsunu sudetských Němců postupně přidal Václav Havel se svými stoupenci (tzv. pravdoláska, později pražská a brněnská kavárna). Došlo k otevření sudetoněmecké kanceláře v Praze (http://www.sks-praha.com/).
Postupně se čeští politici (zejména z KDU-ČSL) ve stále větším počtu zúčastňují oficiálních sudetoněmeckých dnů. V poslední době i členové vlády a poslanci (http://www.lidovky.cz/prirozeny-vyvoj-logicky-krok-hodnoti-politici-ucast-hermana-na-sudetonemeckem-sjezdu-gl9-/zpravy-domov.aspx?c=A160513_155146_ln_domov_ele).
Protesty proti tomuto vývoji jsou v českém mediálním mainstreamu bagatelizovány, pokud  je  o nich  vůbec  referováno a vytváří se tak dojem, že to vlastně nikomu až tak moc nevadí a že stále větší část politiků i občanů tento vývoj podporuje.

To, co jsem v předchozím odstavci popsal, je klasické uplatnění teorie Technologie zkázy (Overtonova okna). Modelový příklad uplatnění technologie změn společenských postojů ke kdysi až tabuizovaným otázkám a problémům je popsán v následujícím článku. A to na až absurdním příkladu hypotetické možnosti legalizace kanibalismu…  http://www.rodon.cz/print/clanek.php?id=2776

Pro pořádek uvádím, že tento článek na internetu zveřejnily většinou poněkud extravagantní weby. Nic to však nemění na postupném a plánovitém úsilí sudetoněmecké reprezentace na prosazení zásadních změn postoje české veřejnosti k problematice odsunu sudetských Němců a Benešových dekretů.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Fórum Germanicum se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.