DOST BYLO EMANCIPACE


napsal Xaver

Ctěné dámy, zvláště feministky, netahejte na mě za tento fejeton hned svůj bič – nebo čím své odpůrce umravňujete – ale dočtěte s nadhledem až do konce. Nebude to dnes dlouhé. Ale nejdřív si ujasněme pojmy, abychom se dohodli, i když vím, že to může být obtížné.

„Emancipace… se dnes používá v širokém významu jako zrovnoprávnění, zbavení závislosti, útisku, osamostatnění. Prosazování myšlenek emancipace je obtížné, protože bývají v rozporu s tradičním sociálním uspořádáním, někdy narážejí na předsudky, xenofobie.“

„Feminismus je ženské hnutí, které začalo vznikat na konci 18. století a působí dodnes a jehož cílem je odstranit společenskou a právní nerovnoprávnost mezi muži a ženami, docílit emancipace žen…Soudobá česká společnost se k feminismu staví spíše nedůvěřivě až zamítavě.“

(Pramen: Všeobecná encyklopedie, Praha 2002.)

Když jsem kdysi po nezralé úvaze, leč dobrovolně zamířil do určité rodiny, spatřil jsem jednou strýce mé nastávající, jak se ohání hadrem u škopku s nádobím. Pomyslel jsem si: aha, asi „přetáhl večerku“ a činí pokání (nebo pykání). Ale později jsem zjistil, že se jedná o jeho pravidelnou činnost, a v duchu jsem ho strašně odsuzoval, že si nechal líbit tak hrubé „odchlapštění“…

Strejdo, za tu dobrotu jsi jistě v nebi a já ti tam vzkazuju, že už třicet roků myju nádobí, aniž bych byl za něco permanentně trestán. A už ani nepřemýšlím, jak hluboko nemužsky jsem klesl. Ono se totiž v daném případě a jiných podobných jedná údajně o úspěšný efekt ženské emancipace! A představ si, manželka mi za to pomáhá prát (ale to už je jen rádoby vtipný dovětek, vyslechnutý u piva).

Co se to vlastně stalo? Je pryč ta krásná doba, kdy všechny úkony a úkoly mezi mužem a ženou byly přímo matematicky rozděleny. Od té doby se ženy emancipovaly a muži byli emancipováni na úkor vlastní hrdosti – stali se z nich jacísi flexibilní univerzálové. Dnešní muž je chůva, kuchař, řemeslník, uklízeč, obstarávač nákupů, služeb atd. apod. – vedle samozřejmě své základní profese a svých mužských povinností.

Prý je to „pomsta“ za tisíc let utlačování žen, kterou si muži zaslouží. Teď už vědí, co je ponižování, zesměšňování, znevýhodňování atd. Teď mají ženy, obzvláště feministky vděčné téma, teď se z toho „odchlapštění“ mužů, z toho zglajchšaltování někdy samou radostí přestávají kontrolovat. Jak jinak totiž chápat až brutální názor některých z nich, že už jsme jen tvorové nosící kdesi penis…Naštěstí je ale ještě stále dost chlapů (a věřím, že i značné procento „správných“ žen), kteří se těmto a podobným výplodům pouze bohorovně posmívají.

Kdosi napsal: emancipace není problém mužů a žen, nýbrž problém vyspělosti, vývoje moderní společnosti. Už nejbližší čas ukáže, jestli nezašla příliš daleko, jestli to nebude nakonec krok zpět. Ženy totiž už získaly dost, nepotřebují cosi jako pomstu: výdělky s muži se srovnávají, podle statistik jsou zdravější, pravděpodobnost dožití je u nich vyšší, údajně netrpí tolik kardiovaskulárními nemocemi, je u nich menší pracovní úrazovost, páchají méně sebevražd…

A co to udělalo s muži? Emancipace učinila muže měkčími, citlivějšími, přístupnějšími, pracovně univerzálnějšími a mnohdy šikovnějšími, než bývalo zvykem, ale chlapsky degradovanými, až někdy „uťápnutými“ (jestli mi rozumíte). Je to poněkud chmurná úvaha, ale nebude daleko od pravdy. Na druhé straně ale, milé „normální“ ženy, chcete chlapa siláka, sexy, bohatého, sportovního, kariérou postupujícího, obdivovaného. A to bohužel nelze sladit (contradictio in adjecto), to je v zásadním protikladu s vašimi výdobytky emancipace!

Proto volám – věřím, že i za mnohé z vás – dost bylo emancipace!

Ale jak z toho ven? To, do jakého stadia věci dospěly, už není opravdu dobré. Není dobré, jak se role Muže a Ženy pomalu otáčejí. Emancipace by měla znamenat férovou dělbu úkolů (přitom je výhodou, když oba umí „všechno“), méně myslet na sebe, na své sebeuplatnění, nepřemýšlet přednostně v kategorii muž-žena, ale raději o společném řešení úkolů a o společných zájmech.

Jeden by řekl: lehce se to hlásá, ale zatraceně těžko provádí. Někteří „umývači nádobí“ by mohli vyprávět…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.