Reakce na Kenta- Vidlákova polemika


napsal Vidlák

Milý Kente
Abyste nezůstal neoslyšen, tož bych se Vám pokusil dát pár Vidláckých návrhů možných řešení.
Hned na začátek chci říct, že neumím změnit vládu, neumím změnit veřejné mínění a neumím nijak zařídit, aby nějaká moje Vidlácká myšlenka došla sluchu. Jediné, co umím, je tyto myšlenky žít a věřit, že s Boží pomocí k něčemu skutečně budou. Neumím dát žádnou radu, jak něco zařídit na vládní úrovni, nevyznám se ani z dvaceti procent v naší politické scéně jako vlk, nejsem životem protřelý, nesjezdil jsem půl světa, nemám vysokoškolské vzdělání a ze své hroudy nejspíš nikdy nevytáhnu paty.  Ale pokud je zde na Kose někdo ochoten poslouchat moje rady, tak tady jsou:

Zařiďte si život tak, abyste měli alespoň tři děti. Když jich bude v republice dost, bude i důchodový systém. Když nebude důchodový systém, protože mě nikdo neposlechne, mohou se o vás alespoň nuzně postarat vaše vlastní. Pokud jste mladý, myslete už v sedmnácti na to, abyste si našel pořádnou babu, která to porodí a vychová. Zřejmě se budete muset poohlédnout jinde než na diskotéce. Pokud už babu máte, tož se pusťte do dětí. Pokud jste na děti moc starý, můžete alespoň pomoci někomu, kdo ty děti chce. Třeba bydlíte nedaleko Karlovy univerzity. Nabídněte ve vašem bytě místo nějakému studentíkovi, aby mohl levně studovat.
Choďte do práce proto, abyste vydělal peníze a realizujte se ve své rodině. Pokud dáte práci na vyšší místo než rodinu, nebudete mít důchod a nikdo se o vás nepostará i kdybyste byl Ajnštajn. Možná nepostavíte nejvyšší mrakodrap,ani nevyvinete nový lék, ale máte slušnou šanci solidně vychovat takové děti, aby vás ke stáří nenechaly na mrazu s žebráckou holí. a dokonce, i když některé umře na nevyléčitelnou chorobu a nebude mít bydlení v šedesátém patře, stejně se můžete dožít solidního věku v rodinném kruhu.
Pořiďte si hodnou, pracovitou a věrnou manželku. Kašlete na to, zda má míry 90-60-90 a spíš si prohlédněte její ruce. Nalakované nehty a pěstěná pleť jsou spíše nežádoucí. Přednost je v mozolech, kůže vylouhovaná od vody v  dřezu a solidní postava, která snese v životě i nějaké obtíže a nesesype se po prvním křivém slůvku. Teoreticky, pokud nebude úplně krásná, bude vás považovat za terno a nebude vám utíkat. Unylá vyzáblá dívčina,která spotřebuje všechny vaše peníze na zkrášlení a pak vám stejně nedá, to je k ničemu. Nemluvě o tom, že mládí a erotika jsou velmi krátká období a pokud ve jménu sexu a osobního pohodlí obětujete těch dalších padesát let života, tak máte prostě smůlu a nestojíte za záchranu.
Nerozvádějte se, nedocházejte od ženy a nedávejte jí dlouhou nepřítomností důvod, aby odešla od vás. Jestliže strávíte vaše nejlepší roky válkou o jedináčka po rozvodu, tak se prosím v pětapadesáti rovnou zastřelte, opravdu nikdo nebude mít prostředky vás živit. Buďte slušným věrným manželem, mějte celý život na paměti, že na stará kolena zajdete hladem, pokud zničíte děti nějakou válkou s manželkou.
Buďte slušným občanem, buďte především příslovečně solidní, plňte sliby a neslibujte, co nemůžete splnit. Choďte všude včas, do hospody zajděte výjimečně, neztrácejte čas s povaleči a lenochy. Volný čas si rozdělte mezi péči o děti, výlety a práci na domě, bytě či jiném majetku, který se vám jednou může hodit. Nedělejte dluhy, raději bydlete deset let na staveništi než abyste si bral hypotéku, zavazujte se jen k tomu, co můžete splatit, buďte uměřený.
Jistě, takový život bude prost adrenalinu. Nedosáhnete žádných velkých cílů, neuvidíte Grand Canyon, možná neuvidíte ani moře. Nebudete mít sto milenek, nebudete se moci vychloubat milostnými dobrodružstvími, nebudete mít Ferrari, nikdo vám nebude pochlebovat a prát se o vaši přízeň. Vaše první půlka života bude poměrně fádní, ale zato ta druhá půlka nebude životní katastrofa.
Ostatně jakou radu a recept milí čtenáři očekáváte? Jaký recept, co s tím marasmem kolem sebe máme najít ve společnosti plné huličů, feťáků, sukničkářů, lenochů, nevycválaných fracků a budižkničemů? Jaký recept může uspět tam, kde nikdo nehodlá bránit ani vlast a nemá ani rodinu nebo něco jiného,co by bránil? Jaký smysl se dá nabídnout těm, co ho vidí ve sbírání laciných zážitků na Mallorce nebo v Thajsku… to podle ceny? Snad si nemyslíte, že to nějaký geniální státník nebo Pánbůh dokáže?  Společnost se může pohnout kupředu, pokud je plná pracovitých lidí, věrných manželů, hrdých rodičů a dobře vychovaných dětí. Všechno ostatní jsou jen kecy.
Chcete pokrok? Pořádně se učte, chodťe do práce, na prvním místě mějte rodinu, odříkejte se hazardu a alkoholu, pořiďte si kupu dětí, vykašlete se na lyžování v Alpách, nekupujte si drahé auto, nejezděte na dovolenou, seďte doma, milujte se a množte se, vychovávejte takové potomky, aby měli rádi školu a práci a těšte se na vnoučata. Kdysi se přesně tomuto říkalo Protestantská etika.
Je celkem jedno, jestli vás někdo bude následovat. Vy ty děti mít budete a hlady neumřete. A když o tom přesvědčíte i ty ostatní, budete mít i důchod. Když budete mít doma inženýra, zemědělce, frézaře a zdravotní sestru, tak to prostě nějak slušně doklepete vždycky.  Když tyto hodnoty bude sdílet dost lidí, vystačí to i na zájezdy k moři se senior Tour.
Jestli si ale myslíte, že to nějak okecáte, že budete jen vyzývat vládu a lidi okolo, aby to udělali a vy sami se z toho nějak vyvléknete a dáte si to na pohodu bez podělaných plínek a sčítání účtů od výplaty k výplatě, jestli čekáte, že se někdo najednou geniálně probudí a zajistí všem blahobyt bez práce, tak je mi vás upřímně líto a konstatuji, že za ten důchodový systém nestojíte. Jestli si myslíte, že svět se zlepšuje bojem s draky a hrdinstvím na bitevním poli, tak mám pro vás špatnou zprávu – svět se zlepšuje pravidelným kydáním hnoje, udržováním pevných rodin a dlouhodobou výchovou dětí.
Neříkám nic, co by nemohl udělat každý. Kosa dokonce může celé věci dopomoci sdílením těchto hodnot, může zprostředkovávat kontakty. Zvětšit dosah jednotlivců. Ale nedokáže nikdy více, než jen popisovat realitu. Nemůže dokázat nic víc. S lenochy, pijany a hlupáky se nic dokázat nedá. Zařidťe si život tak, abyste tvořili pevné páry, měli velké rodiny a měli děti. Pak se dá něco dokázat. Pak se můžete i sdružovat, vznášet požadavky a realizovat je, protože bude pro koho to dělat. Pokud máte v zásobě výmluvy, proč to nejde, tak je mi vás líto. Jde to a není k tomu zapotřebí žádná komunistická nebo jiná masa. Není k tomu zapotřebí pojištění, není k tomu zapotřebí žádný zákon. A hlavně – půjde to i bez vás. Tohle funguje i když jste ve svém počínání osamoceni. Já sám se považuji za věřícího evangelíka, ale říkám vám, že pokud nebudete mít děti a pevné rodiny, žádný Boží zázrak tuto společnost nespasí. A buďte si jisti, že se nenajdou ani zázraky žádné jiné, ať už  technické, filozofické nebo politické.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.