JF a jeho týdenní výběr ze světového tisku


vybral, přeložil a sestavil  JF

Přináším čtenářům další výběr odkazů na články v anglofonním internetovém tisku, tentokrát členěný tématicky. Současně se omlouvám, že se mi, ve snaze čtenáře o nic nepřipravit, zase o něco nafoukl. Vše  je  rozděleno do tématických  celků, které  jsou označeny  vždy  červeně. Pro  rychlejší orientaci.

Nejdříve  si  dáme komentáře  k  další  zprávě o vyšetřování MH-17:

Má vůbec smysl vydávat takové zprávy, když je spoluvytváří jeden z nejvíce podezřelých – Ukrajina – a jako důkazy jsou používány materiály z tak pochybného zdroje jakým je Bellingcat? Pevně doufám, že pravda nakonec přece jen vyjde najevo…

Znepokojivé mezery v nové zprávě o MH-17

https://consortiumnews.com/2016/09/28/troubling-gaps-in-the-new-mh-17-report/ Robert Parry, Consortium News, 28.9.2016 Nové obvinění Ruska z účasti na sestřelu MH-17 je založeno na účelově interpretovaných poznatcích ukrajinské zpravodajské služby, zatímco opačné informace byly záměrně ignorovány.

Pokud jednáte s Putimovým Ruskem, nedůvěřujte a ověřujte https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-09-28/with-putin-s-russia-distrust-and-verify-on-mh17 Redakce, Bloomberg View, 28.9.2016 Nikoho nepřekvapilo, že oficiální vyšetřování sestřelu MH-17 dospělo k závěru, že za incidentem stojí Rusko.

Syn oběti MH-17 říká, že ukončení ukrajinského konfliktu je důležitější než určení viníka

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/28/mh17-victims-son-says-ending-ukraine-conflict-more-important-than-placing-blame Elle Hunt, The Guardian, 28.9.2016 „Ukazování prstem a obviňování a vyvolávání napětí mezi Ruskem a Západem nikomu nepomůže“. řekl Paul Guard k výsledkům kriminálního vyšetřování.

Oficiální a nepravděpodobný scénář MH-17

https://consortiumnews.com/2016/09/29/the-official-and-implausible-mh-17-scenario/ Robert Parry, Consortium News, 29.9.2016 Dalším problémem v nové zprávě, která viní Rusko za sestřel MH-17, je bizarní cesta Buku na místo odpálení. Tak, jak ji vyšetřovatelé popisují, je divokou jízdou bez jakéhokoli smyslu.

Nizozemský prokurátor doporučuje pokračovat ve vyšetřování sestřelu MH-17

http://nsnbc.me/2016/09/29/dutch-prosecutor-suggests-continued-investigation-into-downing-of-malaysian-mh17/ nsnbc international, 29.9.2016 Vyšetřovatelé spojeného vyšetřovacího týmu (Joint Investigation Team) došli k závěru, že dosavadní důkazy stačí k tomu, aby vyšetřování pokračovalo dále, až k identifikaci konkrétních viníků.

„Zabijácí“ MH-17 budou přivedení před soud, říká australský premiér Malcolm Turnbull

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/29/mh17-killers-will-be-brought-to-justice-says-australian-pm-malcolm-turnbull Elle Hunt, The Guardian, 29.9.2016 Turnbull říká, že Australie bude pokračovat ve stíhání Ruska poté, co dvouleté vyšetřování ukázalo, že MH-17 byl sestřelen raketou z Ruska.

Dorážení na Rusko a riziko jaderné války

https://consortiumnews.com/2016/09/30/russia-baiting-and-risks-of-nuclear-war/ Ray McGovern, Consortium News, 30.9.2016 Propagandistická válka proti Rusku se zcela vymkla kontrole po neobjektivním obvinění Moskvy za tragedii MH-17 a po zlostné výměně názorů o Syrii.

Obrázek zůstává neúplný: MH-17 a JIT

http://www.counterpunch.org/2016/09/30/pictures-left-incomplete-mh17-and-the-joint-investigation-team/ Binoy Kampmark, Counterpunch, 30.9.2016 Vyšetřování případu MH-17 vždy neslo známky podjatosti a předčasného obviňování. Ani jedna strana nebyla ochotna ustoupit od svého výkladu materiálu. V dnešní post-factoidní době je totiž podstatné prodat to, čemu budou lidé chtít věřit.

Propagandistická kampaň v plném proudu

http://www.counterpunch.org/2016/09/30/us-propaganda-campaign-to-demonize-russia-in-full-gear-over-one-sided-dutchaussie-report-on-flight-17-downing/ Dave Lindorff, Counterpunch, 30.9.2016 Po jednostranné zprávě nizozemsko-australské komise o MH-17 je propagandistická kampaň, zaměřená na démonizaci Ruska, opět v plném proudu.

Julie Bishopová říká, že Australie by mohla stíhat viníky MH-17 stejným stylem jako v případu Lockerbie

https://www.theguardian.com/world/2016/oct/02/julie-bishop-says-australia-could-pursue-those-behind-mh17-with-lockerbie-style-case Gareth Hutchens, The Guardian, 2.10.2016 Ministryně zahraničních věcí Austrálie říká, že Rusko bude pravděpodobně vetovat akce OSN, ale že mohou být uváženy i jiné zákonné cesty.

Závěrečná zpráva JIT o MH-17 jako vtip

http://www.veteranstoday.com/2016/10/02/shrimpton-the-joke-jit-report-on-mh17/ Michael Shrimpton, Veterans Today, 2.10.2016 Ukrajinou řízený vyšetřovací tým (JIT) zvěřejnil něco, co hlavní media nabubřele nazvala „předběžnou zprávou“ o sestřelu MH-17. Ve skutečnosti to není nic jiného než oslavovaná tisková zpráva, z velké části recyklující pochybné závěry nizozemské komise, publikované v roce 2015.

Dalším tématem bude presidentská kampaň v USA: Lze si jen povzdechnout s jedním z diskutujících: Kam to jen Spojené Státy dopracovaly, že se lidé musí rozhodovat mezi takovými dvěma možnostmi!

WikiLeaks, důvěrné vztahy Hillary s Gulenem a jak Clintonovi vytvořili Gullenovu teroristickou síť

http://www.boilingfrogspost.com/2016/08/12/wikileaks-hillary-gulen-intimate-ties-how-the-clintons-gave-birth-to-mullah-gulens-terrorist-network/ Sibel Edmonds, Boiling Frog Post, 12.8.2016 V USA usazený mulla Fetullah Gulen a operace Gladio B ve světle současných oznámení Wikileaks, kteří plánují zveřejnění další dávky e-mailů, odhalujících důvěrné vztahy mezi Hillary Clintonovou a Gulenovou temnou sítí o síle 25 miliard dolarů.

Trump a tisk – zápas na život a na smrt

http://buchanan.org/blog/trump-press-death-struggle-125720 Patrick J.Buchanan, 19.9.2016 „Trump vysloví lež a odmítá se kát.“ křičely titulky The New York Times po provokativním Trumpovu výroku o místu narození Obamy. Redakce ho nazvala „bezohledným, cynickým surovcem“, šířícím politický jed v „absurdistánské presidentské kampani“ a dodala, že Trump užívá „Velké lži“, která ho činí „miláčkem fanatiků a rasistů“ a „nacionálních halucinátorů“.

Jak Trump vyhrál v debatě

http://buchanan.org/blog/trump-wins-debate-125730 Patrick J.Buchanan, 22.9.2016 Jedna z mých prvních cest v presidentské kampani 1991 vedla k senátoruMcCarthymu. Vrátil se ke svému triumfu v roce 1968, kdy zasadil první ránu Lyndonu Johnsonovi. „Pate, vy víte, že tady nemusíte zvítězit.“ ujišťoval mne, „Musíte zajistit, aby se tenhle bod rozšířil jako ústřední téma.“

Jak je možné, že jsme se dopracovali k tak nepopulárním kandidátům? http://www.theamericanconservative.com/articles/how-did-we-end-up-with-such-unpopular-candidates/ Peter Van Buren, The American Conservative, 27.9.2016 Oni jsou totiž úplně stejní jako my. Určitě jste slyšeli výraz „menší zlo“ od lidí, kteří budou v listopadu volit. Odhady znovu a znovu ukazují, že stále roste počet voličů, kteří budou volit „negativně“.

O čem vlastně ta debata byla, kromě posmrkávání a sexismu? https://theintercept.com/2016/09/27/beyond-sniffles-and-sexism-what-the-hell-was-the-debate-about/ Dan Froomkin, The Intercept, 27.9.2016 První presidentská debata vyvolala rozpačité drbání na hlavě a otázky jako: „Co tam ten chlap dělá? Proč mu někdo neřekne, aby zavřel zobák?“

Trump se pravděpodobně vůbec nepřipravuje na příští debatu https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-09-29/trump-probably-isn-t-preparing-for-next-debate-either Francis Wilkinson, Bloomberg View, 29.9.2016 List The New York Times napsal, že poradci Donalda Trumpa „plánují jeho pečlivější přípravu na následující střetnutí…“.

Trump má pravdu v tom, co říká o obchodních predátorech http://buchanan.org/blog/trump-right-trade-predators-125775 Patrick J.Buchanan, 29.9.2016 Je ještě Amerika stále vážená země? Posuďte sami: zatímco americké elity odsuzovaly Donalda Trumpa jako neschopného presidentské funkce kvůli srovnání Miss Universe s „Miss Piggy“ z Muppets, Světová obchodní organizace potvrdila platnost hlavního bodu jeho platformy.

Paradigma menšího zla

http://www.activistpost.com/2016/10/lesser-two-evils-paradigm.html Kurt Nimmo, Activist Post, 1.10.2016 Většina Američanů nemá ráda ani Hillary Clintonovou ani Donalda Trumpa.

Úvahy Hillary Clintonové o Sandersových příznivcích, o jaderných zbraních a obsazení pravého středu

http://www.commondreams.org/news/2016/10/01/hacked-clintons-musings-sanders-fans-nuclear-arms-occupying-center-right Lauren McCauley, Common Dreams, 1.10.2016 Demokratická presidentská kandidátka připustila před návštěvníky setkání donátorů, že „politická revoluce je docela lákavá“ pro roztrpčené „děti Velké recese“.

Proces který kazí obraz demokracie

https://consortiumnews.com/2016/10/01/a-process-that-makes-democracy-look-bad/ Graham E.Fuller, Consortium News, 1.10.2016 Cirkusový přístup k politickým procesům v USA, kdy media vyvyšují hlouposti nad podstatné věci, ukazují světu demokracii ve špatném světle a zavdávají důvod ke srovnávání s alternativními strukturami.

Voliči nevěří řízeným faktům, která jim podávají media http://www.prisonplanet.com/voters-dont-trust-media-fact-checking.html Rassmussen, Prison Planet, 1.10.2016 Většina voličů si myslí, že zpravodajské organizace nahrávají svým favoritům, pokud jde o řízené zveřejňování výroků kandidátů, ale tento skepticismus je daleko silnější u příznivců Donalda Trumpa než u Hillary Clintonové.

Noviny The New York Times zjistily, že podle daňového přiznání se Donald Trump vyhýbal daním téměř dvě desetiletí.

http://www.nytimes.com/2016/10/02/us/politics/donald-trump-taxes.html David Barstow, Suzanne Craig, Russ Buettner, Megan Twohey, The New York Times, 1.10.2016 Donald J.Trump vykázal v roce 1995 ze svého daňového základu ztrátu 916 milionů, takže by mu podstatné snížení daně umožnilo vyhýbat se dani z příjmu téměř 18 let. Vyplývá to z jeho daňového přiznání, který má The New York Times k disposici.

Hillary Clintonová ukázala i svou holubičí stránku https://consortiumnews.com/2016/10/02/clinton-shows-a-dovish-side-on-nukes/ Jonathan Marshall, Consortium News, 2.10.2016 Hillary Clintonová, která si vybudovala reputaci válečného jestřába, potichu vyjádřila nesouhlas s miliardovým plánem na modernizaci jaderného arsenálu USA, včetně křižujících střel, vybavených jadernými hlavicemi.

Ruský náhled na debatu Trump-Clintonová

https://consortiumnews.com/2016/10/02/the-russian-view-of-trump-clinton-debate/ Gilbert Doctorow, Consortium News, 2.10.2016

Ruská media jsou v názorech daleko rozrůzněnější, než jak je přesvědčována americká veřejnost, a dokonce vykazují vnímavější přístup k presidentské debatě mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.

V uniklých zvukových nahrávkách označuje Hillary Clintonová Sandersovy příznivce jako „obyvatelé sklepů”

http://www.prisonplanet.com/clinton-describes-sanders-supporters-as-basement-dwellers-baristas-in-leaked-recording.html RT, Prison Planet, 2.10.2016 Demokratická presidentská kandidátka se dopustila během soukromého setkání se svými donátory několika otevřených a nemístných poznámek na adresu příznivců Bernieho Sanderse.

Noviny The New York Times riskují právní potíže publikováním daňového přiznání Donalda Trumpa

https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/10/02/the-new-york-times-risked-legal-trouble-to-publish-donald-trumps-tax-return/ Callum Borchers, The Washington Post, 2.10.2016 Dean Baquet nijak neblufoval, když jakožto redaktor The New York Times řekl během své zářijové návštěvy na Harvardu , že by riskoval vězení, kdyby zveřejnil Trumpovo daňové přiznání. Měl by si nyní na svá slova vzpomenout.

Kdo dal daňové přiznání Donalda Trumpa novinářům The New York Times?

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/style/2016/10/02/e7c1e0ce-88e0-11e6-b24f-a7f89eb68887_story.html Paul Farhi, The Washington Post, 2.10.2016 Když reportérka The New York Times Susanne Craigová kontrolovala před pár dny poštu, tenká obálka okamžitě upoutala její pozornost. „Myslela jsem, že je to hoax. To ani nemůže být pravda!“

Nyní je na řadě případ 11.září 2001: Zbývá jen doufat, že tahle fraška ještě zdaleka neskončila!

Tajnůstkářství vyšetřující komise 11.září bylo hrozné http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/the-secrecy-of-the-911-commission-was-atrocious Ron Paul, Ron Paul Liberty Report, 29.9.2016 Není to tak dávno, kdy by každý, kdo by jen naznačil, že někteří naši podlí „přátelé“ pomáhali uskutečnit útoky 11.září, byl označen za „konspirátora“ nebo „idiota“. Ale skutečnost, že Kongres ohledně zákona JASTA přehlasoval veto presidenta Obamy, ukázala, že se někteří Američané začínají probouzet.

Právníci spěchají s obviněním Saúdů za 11.září, ještě než Kongres přehodnotí své rozhodnutí

http://news.antiwar.com/2016/09/30/lawyers-scramble-to-sue-saudis-over-911-before-congress-undoes-its-action/ Jason Ditz, AntiWar, 30.9.2016 Vedoucí činitele Kongresu už vyzývají k „revizi zákona po přehlasování presidentova veta“.

Rodiny obětí 11.září vůbec nebudou moci žalovat Saúdy https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-09-30/9-11-families-may-not-be-able-to-sue-saudis-after-all Noah Feldman, Bloomberg View, 30.9.2016 Osud žalob všech rodin obětí 11.září 2001 proti Saúdskému království může záviset na tom, jak se svou žalobou dopadne rodina Partridge.

Vdova po oběti 11.září je první Američankou, která zažalovala Saúdy za terorismus

http://www.prisonplanet.com/sept-11-widow-is-first-american-to-sue-saudi-arabia-for-terrorism-her-full-lawsuit.html Zero Hedge, Prison Planet, 2.10.2016 Poté, co Kongres přehlasoval veto Barracka Obamy k zákonu JASTA jsme byli zvědavi, kdy se objeví první žaloba. Nemuseli jsme čekat dlouho.

Střední Východ: Ani zde to, bouhužel, jen tak brzy neskončí…

Úpadek ISIS

https://www.foreignaffairs.com/articles/syria/2016-09-26/downfall-isis Vera Mironova, Mohammed Hussein, Foreign Affairs, 26.9.2016 Proč se zahraniční bojovníci pro Islámský Stát postupně stali přítěží.

Spojené státy hrozí, že vyzbrojí al-Káidu a ISIS protiletadlovými střelami http://www.activistpost.com/2016/09/us-threatens-arm-al-qaeda-isis-anti-air-missiles.html Tony Cartalucci, Activist Post, 30.9.2016 Představitelé USA hrozí Syrii a jejím spojencům – včetně Ruska – že zhroucení příměří, prosazovaného USA, povede „státy Perského zálivu“ k vyzbrojování militantů protiletadlovými střelami, odpalovanými s ramene (MANPADS).

Politika bombardování: velkoobchod, maloobchod, improvizace http://www.boilingfrogspost.com/2016/09/30/the-politics-of-bombing-wholesale-retail-and-improvised/ James Petras, Boiling Frog Post, 30.9.2016

Politické důsledky a dlouhodobé působení bomb USA na globální politickou moc. Bomby, domácí i cizí, určují povahu a styl politiky Spojených států, EU, skupin radikálních islamistů i jednotlivců.

Jak Spojené státy vyzbrojily syrské džihádisty http://www.informationclearinghouse.info/article45580.htm Alastair Crooke, Information Clearing House, 30.9.2016 Západ obviňuje Rusko za všechen krvavý zmatek v Syrii ale příslušníci speciálních sil USA viděli zblízka, jak chaotická politika USA v podpoře syrských džihádistů umožnila al-Káidě a ISIS doslova rozevat Syrii na kusy.

Jak může ISIS přežít s pomocí inovací

https://www.foreignaffairs.com/articles/2016-09-30/how-isis-endures-innovating David L.Knoll, Foreign Affairs, 30.9.2016 Od okamžiku, kdy v srpnu 2014 začaly letecké údery USA, ztratil Islámský stát podstatnou část svého území a polovinu svých tržeb za ropu. Jeho schopnost verbovat zahraniční bojovníky se také zmenšila.

USA, Francie a Britanie opouští diplomacii v OSN a spojují se s terorismem proti lidu Syrie

http://www.globalresearch.ca/the-us-france-and-britain-scrap-united-nations-diplomacy-embrace-terrorism-against-the-people-of-syria/5548644 Felicity Arbuthnot, Global Research, 1.10.2016 Když Vitalij Čurkin, stálý zástupce Ruska v OSN („My, lidé Spojených Národů, odhodláni ochránit budoucí pokolení před pohromami válek…“) vstal, aby promluvil ke shromáždění OSN o pokračující tragedii Syrie, velvyslankyně USA Samantha Powers, Francois Delattre, stálý zástupce Francie, a britský stálý zástupce Matthew Rycroft, metaforicky vyhodili své hračky z kočárku a odešli ze sálu.

Světová politika: Směs, ze které někdy běhá mráz po zádech

Proč je socialismus stále populární

http://www.theamericanconservative.com/articles/why-socialism-is-still-popular/ Jon Basil Utley, The American Conservative, 22.9.2016 Otázce, proč je socialismus stále populární, se věnovala vynikající konference na Cato Institutu, s novými náhledy a argumenty. Tento jev by prý mohla vysvětlit i evoluční teorie.

NATO musí tvrději zapracovat na vyvracení ruských tvrzení o provokaci https://www.chathamhouse.org/expert/comment/nato-must-work-harder-debunk-russia-s-claims-provocation Keir Giles, Chatham House, 26.9.2016 Když NATO nedostatečně komunikovalo své plány na umístění mnohonárodních jednotek v Polsku a v pobaltských státech, neudělalo nic pro to, aby čelilo tvrzením Ruska, že tyto plány jsou zbytečné a provokativní.

Novodobí diktátoři

https://www.foreignaffairs.com/articles/2016-09-26/new-dictators Andrea Kendall-Taylor, Erica Frantz, Joseph Wright, Foreign Affairs, 26.9.2016 Zdá se, že tyrani se najdou všude. Ruský president Vladimír Putin je všudypřítomný: media jsou posedlá vším, co dělá, od jeho posledních akcí v Syrii a na Ukrajině až po nečekaném zamíchání kruhů jeho nejbližších spolupracovníků v Kremlu.

Účelem vlády není „udržovat nás v bezpečí“ http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/the-purpose-of-government-is-not-to-keep-us-safe Ron Paul, Ron Paul Liberty Report, 26.9.2016 Účelem vlády (přinejmenší takové, jak si ji představovali Otcové zakladatelé) je chránit naše svobody, nikoli „udržovat nás v bezpečí“.

Imperiální nadřazenost ničí Ameriku

http://www.bostonglobe.com/opinion/2016/09/29/the-your-know-all-friend-who-should-just-keep-his-mouth-shut/xK79jVNj4huM6eSDmJBi5I/story.html Stephen Kinzer, Boston Globe, 29.9.2016 USA jsou váš přítel, který sice ví úplně všechno ale nechává si to pro sebe. Když tvůrci americké zahraniční politiky snili o ideálním světě, zaměřili se na jediné slovo: nadřazenost.

Pragmatismus beze smyslu

https://www.foreignaffairs.com/articles/germany/2016-09-29/pragmatism-without-purpose Pierpaolo Barbieri, Foreign Affairs, 29.9.2016 Protože nemá ani následníky ani vyzyvatele, bude Angela Merkelová s největší pravděpodobností kandidovat i v příštím volebním období.

Velkolepé selhání americké zahraniční politiky http://www.theamericanconservative.com/articles/the-wholesale-failure-of-american-foreign-policy/

Daniel L.Davis, The American Conservative, 29.9.2016 Měli bychom být zvědavi na to, jak ještě dlouho americký lid bude mlčky přihlížet k zásadnímu selhávání americké zahraniční politiky v teorii i v praxi.

Vojsko USA buduje v Africe za 100 milionů dolarů základnu dronů https://theintercept.com/2016/09/29/u-s-military-is-building-a-100-million-drone-base-in-africa/ Nick Turse, The Intercept, 29.9.2016 Při pohledu shora se Agadez skoro ztráci v kakaově zbarvené pustině, která jej obklopuje. Jen když sestoupíte níž, rozeznáte i město, rozložené okolo letiště.

„Tajemství omáčky“ Johna Kerryho

https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-09-30/john-kerry-s-secret-sauce Eli Lake, Bloomberg View, 30.9.2016 Pokud jste někdy byli zvědaví, jak ministr zahraničních věcí John Kerry rozumí diplomacii, už nemusíte déle čekat. Ve čtvrtek to z Kerryho vytáhl Steve Clemmons otázkou: Co je přesně „tajemstvím omáčky Johna Kerryho“?

Jestli se světový pořádek hroutí, je zapotřebí řešení, nikoli propaganda! http://www.larouchepub.com/hzl/2016/4340solution_not_propaganda.html Helga Zepp-LaRouche, Executive Intelligence Review, 30.9.2016 V transatlantickém světě již proběhlo tolik krizí, že je to až zdrcující. Finanční sektor stojí před novým hrozícím zhroucením – ale vlády jsou potichu a nedělají nic.

Může se Rusko poučit z osudu Brazilie?

http://www.counterpunch.org/2016/09/30/can-russia-learn-from-brazils-fate/ Paul Craig Roberts, Michael Hudson, Counterpunch, 30.9.2016 William Engdahl nedávno vysvětlil, jak Washington využil zkorumpovaných brazilských elit k odstranění právoplatně zvolené presidentky Djilmy Rousseffové, protože zastupovala brazilský lid, nikoli zájmy Washingtonu.

Amerika si zaslouží něco lepšího – ale ještě důležitější je, že i svět si zaslouží něco lepšího

http://www.foreignpolicyjournal.com/2016/09/30/america-deserves-better-but-more-importantly-so-does-the-world/ John Chuckman, Foreign Affairs, 30.9.2016 S ohledem na statisíce mrtvých a na země, rozervané válkou pod Obamou a Clintonovou, svět má nyní velkou možnost dosáhnout určité změny.

Neúspěchy levice na Západě

http://www.informationclearinghouse.info/article45581.htm Andre Vltchek, Information Clearing House, 30.9.2016 Po celé roky a desetiletí tak zvaná „levice“ na Západě uměřeně kritizovala severoamerický (a někdy i evropský) imperialismus a neokolonialismus. Ale jakmile nějaký jednotlivec nebo země povstali a začali otevřeně ohrožovat Říši, většina západních levicových intelektuálů prostě zavřela oči.

Amerika 21. století jako reality show http://www.informationclearinghouse.info/article45582.htm Phillip Farruggio, Information Clearing House, 30.9.2016 Čtyřicet let uplynulo od uvedení nejlepšího filmu Sidneyho Lumeta „Síť“ (Network), jehož scénář napsal Paddy Chayefsky. Kdokoli byste chtěl spatřit téměř jasnozřivou vizi, jak by také naše kultura mohla upadnout, podívejte se, prosím, na tento film.

Zákonodárce, který protlačil zákon, chránící občany, kteří natáčejí policii v akci, byl zatčen za natáčení policie v akci

https://theintercept.com/2016/09/30/lawmaker-who-pushed-bill-to-protect-people-filming-police-arrested-for-filming-police/ Naomi LaChance, The Intercept, 30.9.2016 Zástupce státu Arkansas, který pomáhal protlačovat zákon, chránící občany, filmující akce policie, byl v pondělí zatčen, když natáčel dopravní polici v Little Rocku, jak nasazuje černému řidiči pouta při silniční kontrole.

Není důležitější otázky: jak by měly Spojené státy zvládat vzestup Číny? http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/no-bigger-question-how-should-the-us-handle-the-rise-china-17885 Hugo Kirk, The National Interest, 30.9.2016 The Center for the National Interest spolu s Charles Koch Institute hostil „kulatý stůl“ o zahraniční politice. Kromě jiných se probíralo také téma „Jaký je rozumný způsob, kterým lze zvládnout pravděpodobný vzestup Čímy?“ Sledujte ostatní videa v serii “Problémy současné zahraniční politiky”

Proč je analogie „světové policie“ nesprávná

http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/what-the-world-police-analogy-gets-wrong-17903 Daniel L.Davis, The National Interest, 30.9.2016 Bývalý generální tajemník NATO Anders Rasmussen napsal koncem září ve Wall Street Journal, že Spojené státy si musí osvojit roli světového četníka, „pokud mají síly svobody a prosperity převážit nad silami útlaku“. Jestli mají být našimi cíli úspěch v této roli a současně globální stabilita, je nutno výzvu pana Rasmussena odmítnout.

Jak obchod se zbraněmi deformuje zahraniční politiku USA https://consortiumnews.com/2016/10/01/how-arms-sales-distort-us-foreign-policy/ Jonathan Marshall, Consortium News, 1.10.2016 Peníze nemusí být nutně původcem všeho zla ale jistě přispívají k hrozným válečným zločinům, když lukrativní vojenské zakázky deformují zahraniční politiku USA.

USA legalizuje dodávky smrtících zbraní na Ukrajinu http://www.blacklistednews.com/US_legalizes_lethal_weapon_deliveries_to_Ukraine/54427/0/38/38/Y/M.html Fort Russ, Blacklisted News, 1.10.2016 Minulý týden schválil Kongres zákon o stabilitě a demokracii pro Ukrajinu. Seznam potřeb pro podporu demokracie na Ukrajině obsahuje i dodávky smrtících zbraní.

Jen tak dál – dejte Japonsku a Jižní Koreji jaderné zbraně! http://nationalinterest.org/feature/go-ahead-let-japan-south-korea-go-nuclear-17897 James Van de Velde, The National Interest, 1.10.2016 Fanatičtí zastánci nešíření jaderných zbraní dosáhli pouze toho, že se nyní jaderné zbraně s naprostou jistotou šíří pouze do zemí s totalitárními režimy.

Washington se pokouší rozbít BRICS – znásilňování Brazilie začíná http://www.veteranstoday.com/2016/10/01/neo-washington-tries-to-break-brics-rape-of-brazil-begins/ Jim W.Dean, Veterans Today, 1.10.2016 Změnová mašinerie Washingtonu prozatím uspěla s odstraněním jedné vazby v alianci velkých rozvíjejících se zemí tím, že připravila koleje pro hladký průběh odvolání právoplatně zvolené presidentky Brazilie.

Pentagon platil firmě miliony dolarů za vytváření „falešných vlajek“ http://www.veteranstoday.com/2016/10/02/pentagon-paid-firm-millions-of-dollars-to-create-false-flag/ Jonas E.Alexis, Veterans Today, 2.10.2016 „Firma vytvořila televizní šoty, ukazující al-Káidu v záporném světle, a vytvářela obsah tak, aby vypadal, jako by pocházel z „Arabic TV“. Členové štábu filmovali bombardování na nekvalitní video, které pak firma editovala tak, aby vypadalo jako záznam ze zpravodajstkých relací.“

Prosazování genderové teorie je „proti přírodě“, říká papež František http://europe.newsweek.com/gender-theory-against-natural-things-pope-505288 Reuters, 2.10.2016 Papež František se přimlouvá za respekt ke gayům a transsexuálům ale říká také, že normalizování genderová teorie u mladých lidí je „ideologická kolonizace“.

Ekonomika: Rodná sestra politiky

Nebezpečné myšlení v čase normalizované ignorance http://www.counterpunch.org/2016/09/30/thinking-dangerously-in-the-age-of-normalized-ignorance/ Henry Giroux, Counterpunch, 30.9.2016 Ce stane se společností, pokud je racionální myšlení potlačováno a je jím opovrhováno ve prospěch čistých emocí? Co se stane, když politická debata funguje spíše jako bunkr než jako most?

Tajné vojenské bunkry ve Švýcarsku jsou plné zlata miliardářů, kteří chtěli mít „alternativu k bankovní úschově

http://www.blacklistednews.com/Secret_Swiss_Military_Bunkers_Being_Filled_With_Gold_By_Billionaires_Seeking_%22Alternatives_To_Bank_Deposits%22/54428/0/38/38/Y/M.html Zero Hedge, Blacklisted News, 1.10.2016 Po desítky let mělo Švýcarsko dobrou pověst díky zachovávání bankovního tajemství, pro kterou bylo vyhledáváno jako daňový ráj miliardáři celého světa. Ale po 80 letech serie dvoustranných smluv s různými zeměmi, včetně USA, započala úplně novou éru v transparentnosti.

Proč je celý bankovní systém jeden velký podvod http://www.ronpaullibertyreport.com/archives/why-the-whole-banking-system-is-a-scam Chris Rossini, Ron Paul Liberty Report, 1.10.2016 Banky se hroutí, roztříštěné rezervy jsou zpronevěřovány, centrální banky se stávají padělateli, politici operují s morálními deficity, zmanipulované úročení pokřivuje trhy a plátci daní zachraňují bankéře, kteří jsou na dně. Je to všechno zločinné, od samého počátku!

Konečně víme, co skutečně znamená Brexit: Theresa May nás chce vyvést ze společného trhu

http://www.independent.co.uk/voices/theresa-may-brexit-conservative-party-conference-greets-its-ex-remainer-prime-minister-with-muted-a7341806.html John Rentoul, The Independent, 3.10.2016

Premiérka řekla: „Neodcházíme jenom proto, abychom se vrátili do působnosti Evropského soudu. Protože Evropský soud vynucuje pravidla jednotného trhu, odcházíme i z jednotného trhu.“

Dvě perličky na závěr (i když z té druhé jde spíš děs):

Ekonomika obědvání ve dvou

https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-09-30/the-economics-of-dining-as-a-couple Megan McArdle, Bloomberg View, 3.9.2016 Manželští poradci nám říkají, že páry často uzavírají manželství, aniž by spolu diskutovaly o základních věcech, které zpevňují nebo oslabují jejich manželství: o financích, o dětech a o náboženství. Dovolte abych k seznamu přidal ještě jednu podceňovanou věc: společné obědvání v restauraci.

Fotografie z domu mexického drogového bosse – bylo nalezeno 22 miliard dolarů v hotovosti

http://www.veteranstoday.com/2016/09/19/22-billion-dollars-found-photos-of-a-mexican-drug-lords-home-after-being-raided/ Ian Greenhalgh, 19.9.2016 Vedle tohohle chlápka vypadá Escobar jako troškař. Peníze a cennosti v domě by zaplatily zdravotní pojištění pro každičkého obyvatele USA na 12 let dopředu. Odhady říkají, že jen v samotném Mexiku je takových domů ještě nejméně 27.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.