Všichni budou muset přiznat barvu


napsal Vidlák

 

Tož kurňa, co takhle na těch volbách vidět taky něco pozitivního ne? Jednou je zde suverénem lid a lid se může rozhodnout jak chce, protože všechno, co zvolí, to taky zaplatí, každá chyba zůstane v matrixu navždy a bude připomenuta v té nejméně vhodné chvíli. Volič občan rozhodl jak rozhodl a zatím, i když se nám jeho rozhodnutí třeba moc nezamlouvá, zatím ještě nikdo nezkouší volební rozhodnutí zvrátit nějakým Majdanem. To by mohlo být první pozitivum. Národ vzal výsledky celkem disciplinovaně, nikdo se nikde neodpálil, vodní děla nevyjela.

Vidlácky bych pak viděl i pár dalších výhod. Například, že se teď prakticky všichni budou muset jasně a zřetelně vodkopat a ukázat, co jsou vlastně zač. Andrej Babiš už nebude ten druhej vzadu a i když mu nějaké hejtmanské posty utečou, stejně pár krajů povede. A povede je jako první mezi rovnými a ne druhý. Jeho možnosti dělat opozici v koalici se dost umenšují.  Teď se bude kšeftařit. S ním i proti němu, s jeho zvolenými lidmi za jeho zády… do roka a do dne uvidíme, jakou má disciplínu a jak moc je jeho partaj opravdu jenom jeho. V situaci v jaké je už si nevystačí s tím, že za pozitiva může on a za negativa jeho koaliční partneři.

ČSSD bude muset celkem jasně říct, kdo tam u nich vlastně dělá tu politiku. Jestli to koncipují někde v Berlíně, u Dienstbiera, Marksové, Chovance, Zaorálka a nebo u Sobotků.  Nezbude jim nic jiného, než vybalit dresy a říct, za koho kopou, budou si taky muset stanovit nějaké cíle a zkusit za ně bojovat. Politika „nic neřeknu, třeba to na mně nebude vidět“ ta už je zabraná a dělá ji mistr nad mistry. Z té nejhlubší nouze je ovšem možné dělat zázraky a tak je slušná šance, že se z Liďáku dozvíme, pro koho tu vlastně jsou. A nebo budou mlžit dál a půjdou tam, kde už Kalousek vidí svůj celkem roztomilý Kašpárkův hrobeček.

Prezident už také pomalu bude muset s barvou ven… Do voleb není daleko a přitom situace je vysoce riziková. Podpora od nějaké silné partaje se hodí, ale moc jistoty to teď neskýtá. Každopádně brzy uvidíme, jak moc si Zeman tyká s Andrejem a jak moc si umějí navzájem krýt záda. Bude to jako ohnivým písmem, každý to uvidí a je celkem slušná šance, že to i leckdo pochopí. Zeman sice rád říká, že všechno je jinak, ale tentokrát i on bude muset ukázat, kdo je na jeho straně a  hlavně – na  čí straně je on.

Naše Klidná síla s disciplinovanými voliči si také naostro sáhne na práci. A když chodíte denně kolem kupky hnoje, tak se tu a tam taky zasviníte. A otřít to budou muset o Babiše a ne o Sobotku. To taky ledacos udělá. Uvidíme jaký je skutečný koaliční potenciál a mohlo by se i vyvrbit, zda je to opravdu potenciál nebo jen děvkovitost. Všichni teď budeme mít možnost vidět, zda a jak moc jdou s každým.

Už také víme, kam se budou stahovat všichni holohlaví a kde se budou pilovat projevy proti nepřizpůsobivým. A protože jsme v Česku, bude nás vlastenectví učit poloviční Japonec. To víte, na krajském úřadě, tam se dá proti migrantům bojovat nejlíp. Bez odpovědnosti, bez šance, ale s dostatkem mikrofonů a novinářů. Nějaká desítka tisíc lidí si asi opravdu myslí, že to Okamura vyřeší. Každopádně volič nabyl dojmu, že Vojta Filip už nevyřeší nic.

A hlavně se strašně těším na to, až ti slavní Starostové a nezávislí s Gazdíkem v čele půjdou s Andrejem a budou muset v souladu s oficiální linií ANO mírnit protiprezidentskou rétoriku, přesně naopak než šli s Kalouskem. To o nich také dost vypoví.

Když se na to tak dívám, on ten průměrný volič není blbý. Před těmi hlavními volbami za rok rozdal karty tak,aby všichni museli ukázat svojí strategii. Nikde není řečeno, že za rok nemůžeme mít další tsunami úplně jinak než si všichni myslíme.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.