Zdravý selský nerozum -odpověd Gerdovi.


napsal Jeník Čermák

 

Gerd napsal včera článek  Proč  došlo k úpadku vlivu odborníků

Přesně s  tímhle bojuji naprosto marně roky. A nikdy nemohu zvítězit.

„Proto, vážení čtenáři, kteří jste dočetli až sem, věřte především svému úsudku, svým zkušenostem a svým instinktům, což je jen podvědomé vyjádření předchozí zkušenosti, nikoliv cizím radám všeho druhu. Cizí rady mohou být cinklé a proti vašim zájmům.“

Lidská zkušenost je naprosto zavádějící. A víra je zcela zcestný přístup k poznávání skutečnosti.

Jestliže mne přestane bolet koleno po podání homeopatika a já z toho mám zkušenost, že homeopatika fungují, je má zkušenost zavádějící. Mylná.

Jestliže se chci ve svém pohledu na svět někam posunout musím použít vědeckou metodu. Znamená to trojitě slepý pokus a aspoň tisíc probandů. Po takové studii si spočítám hodnotu, hladinu významnosti a dostanu nějaké číslo. Mohl jsem studii špatně provést nebo formulovat. Mohu ji zopakovat. Mohu hledat.

Jestliže si vystačím s tím, že věřím nebo nevěřím, jsem úplně mimo realitu.

Ano člověk se rozhoduje svými instinkty, podvědomím a poté si své rozhodnutí rozumově zdůvodňuje. Je vědecky dokázáno, že lidský mozek takto funguje. Ale lidstvo jako celek je dál. Je schopno nahlédnout svou zvířecí podstatu, původ a posunout se dál.

Gerd nám sděluje, že socialismus byl fajně, potom přišli experti, dnes to stojí za prdlačku, a proto se expertům nedá věřit. Taká je jeho životní zkušenost.

Pro vědecký pohled na svět je ovšem životní zkušenost zcela irelevantní, zavádějící.

Jak definujete experta Gerde? Pokud je to člověk Vám podobný, přečetl spoustu učebnic, na jejich základě došel k víře a tu pak káže, není to expert. Je to …

Cenu má klást si otázky. Hledat. Ověřovat. Ne věřit.

Skutečnost je, zase dle mého názoru, jiná. Byla doba, kdy panoval respekt k starším, zkušenějším, znalejším. Je pryč. Móda práva na vlastní názor, přesvědčení, že názory vzdělaného a nevzdělaného jsou si rovné, přišla ze Západu. Není tedy dána naší špatnou zkušeností s porevolučním marasmem. Vznikla někde v 60tých letech na Západě. Myslím, že souvisí s lidskými právy. Máme už jenom práva. Sledujeme explozi práv. Nedoprovázenou povinostmi.

Experti mají svou cenu. Je za nimi znalost. Studium. Zkušenost neporovnatelná s laikem. Pacient nikdy nebude roven lékaři. Investor nikdy nebude roven stavaři. Laik strojaři, etc…

To samozřejmě vůbec neznamená, že expert má vždy pravdu. Každý se může mýlit. Pohled třeba medicíny se neustále vyvíjí, mění. Na základě poznání, poznatků, rozvoje vědy.

Ale je to principielně jiný pohled než pohled léčitele. Nevzniká na základě zkušenosti jedince, ale zkušenosti mnoha jedinců kontrolovaná realitou. A je principielně jiný dnes, kdy se měří důkazy, výsledky, než před sto lety, kdy se měřil jen zkušeností starších. I dlouholetá zkušenost může být naprosto zavádějící.

Je směšné, když host vyhazuje vrchního. Je směšné, když si někdo myslí, že je chytřejší než mezinárodní vyšetřovací komise.

Milí kosí ranaři. Švihlíková se správně ptá, proč jsme dnes kolonií? Ještě jsem to nekoupil. A je nad slunce jasné, že po 89 jsme nasekali spoustu chyb, někteří i zločinů. A dál chyby děláme a budem dělat. Nic to ale nezmění na gruntu našeho problemu.

1948. Proto jsme dnes kolonií. Nebyli bychom, nebylo-li by Unora.

To je realita. Názor ani životní zkušenost na tom nic nezmění.

Milí kosí Putinovci. Putin je KGBák a vrah. A vede Rusko do záhuby. Vaše víra ho nevylepší, Rusku nepomůže. Vycházíte z mylných premis, falešných představ, paranoidního zjednodušení světa.

Milí kosí Stalinovci. Stalin byl vrah a jeho podíl na výhře v II světové válce měl zápornou hodnotu. Vaše víra v něj mění současnost k horšímu. Jeho hříchy s ní nezmizí.

Milí kosí věřící. Bůh není. Ani Alláh ani Hospodin. Vaše víra na tom nic nemění. Ovlivní Vaše činy, myšlení. Ne jeho existenci.

Víra je věc hezká. Osobní. Někdo věří komunistům někdo pánu bohu, někdo sobě, někdo v čajovou konvici.

Svět je ale krutý, nelítostný, anetický a jeho zákony žádná víra nezmění. Víra není správná metoda k poznávání světa. Vede k naprosto zavádějícím výsledkům a postojům. Vlastní zkušenost vypovídá o realitě málo. Jaká je zkušenost jepice? Jakou máte zkušenost s atomem, sluncem, buňkou…?

Jediné v čem se  Gerde shodneme je to, že svět je komplikovaný.

Vy z toho vyvozujete jeho uchopení vírou. U Vás je to víra v socialismus.

Já bych si z toho vyvodil obtížnost jeho popisu, hodnocení, uchopení, komplexnost problemů a proto nejednoznačnost odpovědí a řešení.

Vyrostl jsem s Nikolajem Nosovem. Neználkovo selské přesvědčení, že mraky jsou jako krupičná kaše se experimentem neprokázalo. To Všeználek měl pravdu, to Všeználek sestrojil raketu. Četl knihy a nevěřil. Zkoumal. Experimentoval.

Nedůvěra k odborníkům je projevem úpadku. Projevem relativismu postmoderní doby, doby kdy pravda už není, pravda je k smíchu. Pravda je nahrazena názorem. A právem.

Žijeme v době, kdy děti mají 3 rodiče. Klonování lidí je spíš problem legislativní. A zároveň miliardy lidí věří v stvoření světa něčím vyšším. Ano nejbohatším patří půl světa, a virtuální miliardy klokotají v počítačích. Na Mars poletí dřív soukromníci než státy a demokracie v době absolutní informovanosti schází na úbytě. Rusové se chystají na třetí světovou válku a mnozí Češi se na ní těší. Západ se zvolna rozplývá v multikulti a muslimové mají své burky.

Je nějaký jiný rozumný způsob reflexe světa než smích?

Údiv?

Minulost žádná řešení nenabízí. Proto tolik apokaliptických filmů.

Víra žádná řešení nenabízí. Jen snazší usínání.

I ty bratře Vidláku, jsem společensky již objednán a tudíž se také neobjevím, nabízíš řešení jen půl.

Je správné. Je jediné možné. Ale vznikne spojením milionů dobrých lidí dobrá společnost?

Nevím, zda bude možnost to kdy experimentálně ověřit. Nevsadil bych na to.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.