Polemika s vlkem


napsal Jaromír  Bradávka

 

S velkým zájmem jsem si na Kose přečetl vlkův článek s názvem Totální oportunismus, v němž vlk zhodnotil na základě dobových dokumentů i praktických výsledků politickou činnost současného prezidenta Miloše Zemana a dospěl k závěru, že je třeba si na jeho slova a skutky, které je následují, dát pozor, neboť ne vždy Miloš Zeman v souladu se svými slovy koná.

K negativům v činnosti Miloše Zemana za období posledních dvaceti let bych přidal ještě „stání opodál“ při prodeji OKD Zdeňku Bakalovi. Dnes je s touto kauzou spojován téměř výhradně B. Sobotka (a jeho kamarád, právník Pokorný), coby tehdejší ministr financí , který za vládu smlouvu podepsal, ale předsedou vládu byl tehdy právě Miloš Zeman. Věc v konečné podobě schvalovala celá vláda a nenašel jsem nikde zmínku o tom, že by některý z ministrů nebo dokonce předseda vlády Miloš Zeman hlasoval proti prodeji OKD podle schválené, podepsané a realizované smlouvy. Tolik na úvod.

A teď k bodům, které považuji za diskutabilní.

1. Opřít svou argumentaci o průzkum konaný jakoukoliv agenturou v ČR považuji za naivitu. Nevěřím ani jedné z nich, neboť všechny dělají průzkumy na zakázku někoho, kdo potřebuje, aby průzkum dopadl podle jeho představ. Jediný průzkum, kterému věřím, je ten, který si nikoliv zfalšuji, ale udělám sám. Totéž doporučuji všem, kdo chtějí zjistit pravý stav věcí kolem sebe. Kromě toho spousta lidí vám ani jako svému známému neřekne pravdu, koho bude ve skutečnosti volit.

2. Zrada na voličích. Z pohledu obyčejné lidské slušnosti (neodvažuji se říci cti nebo morálky, protože ty jsou v české politice považovány za téměř sprostá slova) a respektu k vítězi volebního klání, měli účastníci souboje dát vítězi možnost, aby jako první přišel s nabídkou koaliční spolupráce. A teprve když vítěz neuspěje a vyklidí pozici, mohou se ostatní začít domlouvat, ať s ním nebo bez něj. Což se např. v Hradeckém kraji nestalo, stejně jako po parlamentních volbách v r. 2010, kdy ODS +TOP09 + VV sestavily vládu většinové koalice, aniž by počkaly na výsledek prvního pokusu vítěze voleb Jiřího Paroubka. Takže lidé, kteří volili vítězné ANO ve svém kraji, které následně skončilo v opozici, příště k volbám zřejmě nepřijdou. Proč by to dělali? Hodili to svému favoritovi, ten vyhrál, ale nic se nezměnilo, protože druzí (a třetí, čtvrtí) si udělali svou koalici a jedou dál ve starých kolejích.

Cituji vlka: Kolik, že  dostalo Babišovo ANOšéfe  hlasů celostátně?  21,5%…..  Takže  viděno  z opačné strany  rovnice  – 78,5%  zúčastněných  voličů si NEPŘÁLO , aby je zastupoval Babiš!!! Ani to není argument. Pravidlo, že vítěz má první pokus, je třeba ctít. Ostatně v tomto duchu zní i Ústava a volební zákon. V opačném případě, dovedeno ad absurdum, by vládu mohl chtít sestavovat každý, kdo se účastnil voleb, bez ohledu na výsledek.

Jinou cestou je změnit a zpřesnit pravidla (volební systém, prováděcí zákony), ale se zdůrazněním podmínky, že budou dodržovány.

3. K obhajobě senátorských křesel: Řada senátorů, obhajujících svůj mandát neuspěla prostě z toho důvodu, že pro svůj obvod nic za 6 let neudělala. Vím to z vlastní zkušenosti, protože senátor, pod kterého jsem „patřil“, se nijak neprojevoval, žádné návrhy nepředkládal, v rámci klubu jen čas od času něco odkýval a to bylo vše. Navíc tehdy kandidaturu dostal od ČSSD jako trafiku, neboť mu skončila kariéra a jako bývalý sportovec nic neuměl. K čemu je takový senátor? (Co se týče konkrétně pana Škromacha, dle mého soukromého názoru se lidem za 20 let už docela normálně okoukal a kromě toho o něm také poslední roky nebylo moc slyšet – protikladem mu budiž třeba starosta a senátor Jiří Čunek.)

V širší souvislosti zastávám názor, aby se Senát přeměnil na Komoru regionů, volby do něj by probíhaly stejným většinovým systémem jako dnes, ale jednou za čtyři roky, souběžně s volbami do PS a hlavně – aby poslanci a senátoři byli referendem odvolatelní.

4. K výběru kandidáta a volbě prezidenta: Kroměřížská výzva, Jan Švejnar, Michal Horáček, to jsou zatím pokusné balónky, ze kterých by mohl (ale také nemusel) vzejít případný protikandidát Miloše Zemana. Sám jsem zvědav, co kavárna ještě vymyslí a s kým vyrukuje. Osobně si myslím, že Miloš Zeman znovu kandidovat bude (pokud ho nezradí zdraví), nakonec dělá pro to už nyní hodně, a volby bez větších problémů vyhraje.

Problém českého prezidentského stolce spočívá jinde. Otázka totiž nezní zda Zeman či Anti-zeman, ale „Kdo po Zemanovi?“ Kandidát na prezidenta by totiž měl splňovat řadu podmínek, aby mohl funkci hlavy státu s úspěchem vykonávat, a několik dalších podmínek, aby byl byl pro občany přijatelný a tím pádem i volitelný. Za ty nejdůležitější považuji znalosti a praktické zkušenosti z politiky, z ekonomiky a s nimi související znalosti a zkušenosti z práva. Tím nejdůležitějším však je to, že prezident, přímo volený občany, musí být osobnost s určitým charismatem, s určitou vizí a programem nejen na dobu svého mandátu, a se znalostí českého (a moravského i slezského) prostředí a myšlení, který dokáže s občany v tomto prostředí a na jejich úrovni komunikovat. Tyto podmínky žádný ze současných vyhlédnutých kandidátů nesplňuje a ani se o to moc nesnaží. Kromě toho se žádná taková osobnost v českém veřejném životě neprofiluje. Přes všechny hříchy, výhrady a námitky zůstávají skutečnými osobnostmi v současné české politice jen Václav Klaus a Miloš Zeman. ( Josef Vavroušek, Pavel Dostál a nemnozí další nechť prominou, ale byli v politice příliš krátce.)

5. K dalajlámovi jen stručně. Nechť si pan drahý krajan Daniel Herman přijímá soukromě, koho chce. Má na to právo. Ale ne jako ministr a ne na svém úřadu. Pak se totiž už nejedná o soukromou návštěvu. Stejně tak poslanci a senátoři. Příště ať si s dalajlámou dají rande U dvou slunců a nikdo, kromě bulváru, ani nepípne. Vzpomínáte, jaký nastal randál, když se dnes už bývalý hejtman Hašek poklonil památce padlých sovětských vojáků s Nočními vlky? A to je vůbec nepozval na hejtmanství!

Napsal jste pěkný článek a doporučuji všem, kdo si ho přečetli, aby si ho dobře uložili do paměti, ať do své nebo computerové. Může se jim v lednu 2018 hodit, až budou zvažovat, komu dát přednost v prezidentské volbě…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.