Nesouhlasit s vlkem je normální


motto viz Pravidla prostoru blogu:

Není  naprosto nutné souhlasit  s  vlkem  či jiným  autorem

Milý  Alexi,

s  málo kým s Kosy jdu  českým internetem tak  dlouho jako s Tebou. A s málo kým se virtuálně  tak důvěrně  znám. A nikdo, opakuji nikdo, za  mne  tolikrát  nenastavil na Aktuálně.cz, ale  i leckde  jinde -včetně Kosy, tak často dobrovolně  kůži, jako právě  Ty. Vím o  tom, nezapomínám  to. A dnešní motto, které je  deklarováno v  Pravidlech, jimiž  je Kosa  řízena, jsem uveřejnil, jak jsi určitě  správně  usoudil i bez tohoto úvodu, proto, aby  bylo  naprosto jasné,  že  respektuji  Tvoje  odlišné  vidění toho, co se  událo  v posledních  dnech.  S  drtivou většinou  jiných  bych v podobné  situaci  volil polemiku. S tebou nikoli. Představ si, že  nesedíme  ve  vlkově  virtuálním  obýváku, ale  v tom skutečném. Pohodlně a navýsost  přátelsky. A já  sáhl  do svého docela obsáhlého tekutého archivu a protože  jsi přišel právě  Ty, vytáhl  nějakou  hodně  dobrou láhev. Ne  tu  o které jsem psal  nedávno. ta je  tabu  až  do onoho přesně  stanoveného  okamžiku. Ale  rozhodně  bys  byl s mým výběrem spokojen. Takže máme  nalito a  hovoříme  spolu. Nepolemizujeme. Hovoříme. Ale  zapomněl jsem  Ti  napsat,  že  vlastně  nejsme  dva – nýbrž  tři.  Aniž  bych  to s Tebou konzultoval,  dovolil  jsem si  ještě  pozvat  Jeníka  Čermáka.Zmínil jsi ho ve  svém  textu. Já  ho sice  neznám tak dlouho  jako  Tebe, ani tak dlouho, ani  tak důvěrně, nicméně  dostatečně na  to, aby  měl   také  nalito a právo  hovořit  jako rovnocenný  partner a můj/Tvůj   virtuální  přítel. Jsem si jistý,  že  byste  našli  velmi rychle  společnou  řeč a nakonec byste  na  mne  byli  dva 🙂  .  Takže  scéna  je  připravena a můžeme se  pustit  do toho našeho  rozhovoru. Souhlasíš?

Ohledně  Hermana  jeho  rozhovorů se  Zemanem – Herman  o  Zemanově  požadavku, podle  různých  členů  vedení  lidovců,  informoval  vedení  strany  hned  po první  schůzce na  slovenské  ambasádě.   Vzhledem k následnému  postoji vedení  KDU  ČSL  k celé  události lze  toto považovat  za prokázané.  Lidovci  si  jsou vědomi  trvalého poškození  vztahu  s prezidentem, které s e nepochybně  odrazí  mnohokrát i v budoucnu a nešli  by do něj,  kdyby  si nebyli  jistí  svou pozicí.

Zeman  ve středu   v Ostravě  prohlásil,  že  Hermana  usvědčili  ze  lži  jím jmenovaní  svědci  celé  události – tedy  slovenský  velvyslanec  a ministři  Mládek a  Ťok. Protože  nepotvrdili, jeho interpretaci  tématu  rozhovoru.  Jaksi  zapomíná, naprosto  účelově, že  existuje ještě  jedna  interpreta e co,  mělo  být tenkrát  řečeno – ta  Ovčáčkova. Který  prohlásil,  že  Herman  hovořil se Zemanem  o  migrantech,  kdy  se snažil prosadit jejich umístění v  ČR!

A co že  prohlásili  všichni  tři pánové, co  u toho  hovoru měli  být?  Že mu nevěnovali pozornost,  že  neslyšeli o čem se hovořilo, že v  místnosti  byl hluk. Nepotvrdili  Hermanovu  verzi, ale  NEPOTVRDILI ANI  TU  OVČÁČKOVU!  Takže  Zeman    ve  středu v Ostravě  překrucoval   ty výroky.  Zůstal  prostě věrný   sám  sobě. a zcela  vědomě  kalkuluje  s  faktem, že  slovenský  velvyslanec si  naprosto nemohl dovolit, pokud  nechtěl  spáchat  okamžitou profesní sebevraždu, se vůbec nějak chovat  jinak   než – neslyšel  jsem o čem byla  řeč, nevěnoval  jsem tomu pozornost,  měl jsem právě  telefon , vyřizoval  jsem nějakou  drobnou  záležitost s obsluhou , atd.atd.

A postoj  obou ministrů?  Jeden  za  ČSSD, druhý  za  ANOšéfe….. Připomínám, že  Herman  je  ministrem za lidovce a  Mládek  ministrem hospodářství.  Jestli  něčí  sektor  mohl především  utrpět  zhoršením  styků s  Čínou, je  to ten Mládkův. Zdaleka nejvíc.  Takže  by bylo  jen a jen  logické,  kdyby  Mládek   podpořil  Ovčáčka a tím i Zemana. Přesto  to neudělal!  A neudělal  to  ani Ťok.  Oba  opět  neslyšeli, nevěnovali  tomu  pozornost….

Alexi, co bys  udělal ty  na  jejich místě?  Já osobně  bych ,ať  bych  slyšel, co bych  slyšel nejspíš  konstatoval  to samé  co  oni  –  že  pro hluk  jsme neslyšel, atd.atd. Tedy pokud  bych  opravdu  nemohl usvědčit  Hermana  ze  lži.  Že  debata  se  týkala  těch migrantů a  že  se  dožadoval jejich  usídlení v  ČR. Jak tvrdil mluvčáček.    Protože  by  to  výrazně  oslabilo  lidovce,  kteří jsou momentálně  na prudkém  vzestupu preferencí  a vyřadilo z politiky  jejich  těžkou figuru. Nestalo se tak. Takže?

Takže  nejspíš, , jestliže  přeci jen zaslechli….  kdyby promluvili, znamenalo by to veřejně  demaskovat prezidenta  jako lháře. Před  celým světem. S obrovskou  ostudou a škodou pro stát, s trvalý poškozením  vztahů s Čínou. A navíc  by podpořili  ministra z konkurenční strany. Krátce  před  volbami. Proč  by  to dělali?

Nehledě  k tomu,  že  ti  kteří  věří Zemanovi ať  provede,co provede, by  ani tohle  svědectví  neznali  za průkazné! Určitě  by  spustili svou oblíbenou o  socanském podrazu na  Zemana. Tohle  všechno  ten, co je na Hradě, bohužel  ví a zneužívá.

Nicméně – my  dva mezi sebou  si klidně můžeme  dovolit   učinit  závěr,  že  to, co  ti  tři označení  řekli, rozhodně  podporuje  Hermana a nikoli  že  jej usvědčuje  z komplotu!   Znovu upozorňuji na  to,  že  Mládek a jeho rezort  mohli  čínskými  sankcemi za Hermanovo setkání s dalajlámou   ztratit  zdaleka  nejvíce.   A nejvíce získat, pokud  by byl  potvrdil Ovčáčkovu  verzi!Přesto to neučinil! Jaký  asi tak  z  toho  udělá  člověk  s  Tvými nebo mými  životními  zkušenostmi závěr?  A  to nemluvím  o tom,   že  se přímo  člověku  vnucuje, když si ten mluvčáčkův  výrok  rozebere,  že ten pán má  k pravdě  asi tak daleko jako mi  dva  k hlavní roli v nějakém hollywoodském  velkofilmu  – Herman  diskutoval s panem prezidentem o migrantech a přimlouval se za jejich  umístění v ČR… 

Skutečně  si umíš  představit, že  v  dnešní politické situaci, kdy  migrační krize  je  utlumena  a pomalu  opouští /dočasně / politické horizonty, by  někdo toto téma  zdvihl do úrovně  diskuse  s  prezidentem?  A  tlačil na pilu ohledně  přijímání  migrantů,  když  všichni  vědí,  že tohle  je politicky  neprůchodné, zejména PŘED  parlamentními volbami?  Ve  světle  tohoto – jak pravdivý  je  ten  mluvčáčkův  výrok? Nebo  jen  hecoval  veřejnost vyhozením   migrační  karty?

Nyní, pokud  jde o věrohodnost  toho,  co někdo jako  hradní mluvčí  říká, se musím  vrátit o pár  týdnů zpět. K jiné  blamáži  prezidentského okolí – totiž  k jeho pozdnímu příjezdu na pohřeb  slovenského exprezidenta  Kováče. Přijet na  státní pohřeb  po  pohřbu je jistě,  jak uznáš  – docela velký trapas.  Jak  reagovalo Zemanovo okolí?  Jednoduše  -Ovčáček  nejdříve  obvinil Řízení letového provozu ze  špatné  práce, když  nechalo prý čekat na  runwayi  prezidentský speciál, když  dispečeři předložili  svoje záznamy, tak zase přišel  s vysvětlením, že  zpoždění bylo kvůli počasí.Aby meteroologové  dokázali, že  ani počasí za  nic  nemohlo. Jen  špatná  práce prezidentského protokolu. Který  si prostě  nevšiml  nutných  časových  disproporcí  mezi  startem z letiště  Kbely, kde je v podstatě nulový letecký provoz, ale odkud  nebylo možno v ten den  vzlétnout a  hustotou provozu  na Ruzyni,  kde prostě  ani prezidentské  éro  nemůže  odletět úplně kdy  si zamane!  Zkrátka  Ovčáček je prostě  věrný  sám sobě  a svým  metodám práce. Ale  tentokrát  mu nezbylo nic  jiného, než se letovým dispečerům omluvit. Mne ovšem  život  naučil  a mnohokrát se mi potvrdilo,  že  kdo má zapotřebí  nemluvit  pravdu  jednou, když se dostane  do úzkých, nebude už pravdu,  když  bude v problémech, mluvit nikdy.

To ovšem ohledně  nepřímých  důkazů  není  zdaleka  všechno.  O  tom, že  náhle  šéf  hradního protokolu  přiznal, že  skutečně  telefonoval  do  Kanady  panu Bradymu ohledně  vyznamenání, předpokládám  víš.  Až  dosud  jen  těžce mlžil. Nyní  přiznal, že ten  telefonát  byl. Dokonc e dva!  Ale  prý  jen předběžné….  Kupodivu Forejt tentýž telefonát a  navíc  ve stejný den  uskutečnil ještě  jeden. Tenhle. S  úplně  stejným obsahem. Rozdíl byl jen v  tom,  že Hanuš  Holzer, in memoriam,  ten metál dostal. Nepřipadá  ti to zvláštní? Stejné telefony, od stejného člověka, stejné  dotazy a rozdílný  výsledek? A  do 28.října  scházelo 16 dnů… A  nezabýval jsi se náhodou  otázkou proč Hrad najednou ohledně toho telefonátu,  který  dříve, více méně zapíral  otočil? Inu pučen  z předchozích  nezdarů s leteckými dispečery a   meteorology, nevynalezl elektrickou  kytaru, jak zpívá  klasik, ale  zjevně přehodnocuje  svoje  výroky  všude, kde existují  tvrdé a na jeho vůli nezávislé  důkazy,  jako jsou  například  evidence telefonních  hovorů , které ze zákona musí  vést  operátoři.

To není všechno, co musím nutně  zmínit ohledně toho,  zda  k vydírání  Hermana přes   vyznamenání  jeho strýce došlo, či nikoli.  Hodně  zemanistů  zpochybnilo  onu sms , kterou  dostal Herman. prý  si ji vyrobil sám atd.atd. Mimořádně  pikantní mi přijde, že   nikoho   zemanistů  ani z Hradu nenapadlo využít  té, pro ně zfalšované   sms- a  nade vší pochybnost jednoduše  a jednoznačně   usvědčit  Hermana  jako  lháře a  manipulátora! Bylo  by to velmi snadné, kdyby  onu  zprávu  nebyl opravdu   dostal.   Stačilo to  totiž  doložit  opět  výpisem  od  mobilního  operátora   a by  Herman neměl sebemenší šanci. Proč  ho Hrad okamžitě  nezažaloval? Hermanův operátor  by musel  dodat soudu výpisy  a  šmytec!  Bylo by po  diskusích  a Herman by, já dodávám -konečně, skončil v politice jednou pro vždy!!! Snadné , rychlé, zdrcující!  A  Hrad, který se tak  rád  soudí,  by byl jasným vítězem…..

Podobně je  to s další  námitkou  zemanistů – Brady  prý  nikdy na seznamu  kandidátů na  vyznamenání  nebyl… protože  prý se  nežádala  kanadská  strana  o  souhlas s  vyznamenáním  občana  tohoto  státu. což  podle tamních zákonů, nelze.  Kanadská  ambasáda potvrdila, že  jí nic  v tomto směru  nedošlo.  Tak prý  o Bradym se neuvažovalo! A  basta!

Zvláštní logika!  Jednak  nyní, po Forejtově  přiznání , je  zřejmé, že  uvažovalo a to  v čase  7 týdnů PO  onom inkriminovaném  rozhovoru  Zeman -Herman  na slovenském velvyslanectví a jednak  a  to hlavně  – do spolupodpisu  premiera, který se uskutečnil  až den po  Hermanově  tete-a tete  s dalajlámou – tedy 19.10.  ani žádat nemohlo. Protože premier  to podepsat  nemusel, ale  především  – až  18.10.  bylo  zcela  jasné,  že  podmínka  stanovená  pro  ocenění  pana  Brady  zůstane  Hermanem oslyšena a  tudíž…  Každému  by mělo být  jasné,  že  kdyby  se  Kanadané požádali  dříve,  ztratila  by  vyhrůžka  jakoukoli  účinnost, protože  pak by byl jasný a  nezpochybnitelný  důkaz o zamýšleném vyznamenání  a  navíc  zpětvzetí  té žádosti  už by nebylo nijak obhajitelné a potvrzovalo by plně  Hermanovu  verzi!  Navíc   stalo by  se mezinárodním skandálem a  těžkou ostudou  pro  ČR a jejího prezidenta!

Ale přejděme  k tomu, co namítáš dále. Ohledně  změny  postoje  vedení  lidovců k  oslavám  28.října  a jejich účasti na  oficiální oslavě  vysvětlil všechno  jejich místopředseda  Bartošek, který  velmi vehementně  zastával názor,  že  by účast na Hradčanech měla  být. Při udílení  vyznamenání.  Následně  svůj postoj  změnil a  jako důvod  uvedl  VĚTŠINOVÉ  rozhodnutí  vedení strany, kde  se o  tom hlasovalo.  Nejsem  fanda téhle  partaje  a neumím  si představit,  že bych ji  volil, nicméně   je  rozhodně  správně,  když  je  respektován  výsledek  svobodného hlasování. A to dopadlo  opačně, než si Bartošek přál. Tolik  k  lidovcům. Měli právo se rozhodnout  jak uznali za  vhodné.

Ohledně  Němcové – pokud  vím, ta  odmítla  účast  už  loni a myslím, že i předloni. Připojila  se bojkotu  rektorů.

Gazdík a jeho parta?  Jsou na  vzestupu. Pravicová  část  spektra je v rozvalinách a  jakkoli si Fiala  fandí, že  je  hlavní silou na pravici, evidentně  to není pravda.  Momentálně je  lídrem této části  spektra  právě  Gazdík  Jeho  dosavadní  mistr  Kalousek, pozvolna mizí v politickém záhrobí a  on ví,  že  jestli  chce  být stabilní politickou  silou, musí  zaujmout   voliče  v velkých  měst. Minimálně  získat na svou stranu podstatnou  část  těch, co slyšeli na  Schwarzenberga. A  kontraakce  na  Staromáku  byla, viděno  čistě  technicky pro něj  zlatým dolem v  tomto ohledu! Je  to agenda, na které lidé z velkých  měst  slyší.

Takže  se  dostáváme, příteli  Alexi k  závěru, který  si učinil nad  vlkem:

Takže se nám určitá část politických stran rozhodla na základě své ctnosti, nikoli politikaření v duchu vlka bojkotovat 28. říjen na Hradě na protest proti podlému – slovy vlka mstivému Zemanovi prezidentovi.

Nepochybuji  ani chvíli, že  tohle  včera rezonovalo mezi  mnoha  čtenáři Kosy! Konečně  to  tomu  vlkovi někdo pořádně, za  chudáka Zemana,  nandal. A dokonce někdo z jeho nejbližších!

Alexi – nemám   s  tím problém!  Jen  fakta  jaksi mluví  opačně.  Vývoj  – viz moje  argumentace výše o nesporných  věcech, stále  více, bohužel, potvrzuje  to, že  Herman byl  skutečně  vystaven  čemusi, co se, dle mého názoru,  dá nazvat  vydíráním! A zjevně  nejsem   sám.  Operuješ  předsedou  Ustavního soudu  Pavlem  Rychetským. Jsem Ti za  jeho zmínění  vděčen!  Dovolím si ocitovat, co  oficiálně  Pavel  Rychetský  k  celému případu  řekl:

Státní svátek 28. říjen je nejvýznamnějším svátkem našeho státu spojený nejen s obnovením státní svrchovanosti českého národa, ale i s odstartováním procesu budování moderního demokratického právního státu v srdci Evropy. Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje. Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů. Atˇ již byly důvody a okolnosti jakékoli, pan Jiří Brady by měl být v tento den oceněn vysokým státním vyznamenáním, i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc.

Ten  výrok je  autentický a je k DOSUD nalezení  na  OFICIALNIM WEBU  Ustavního soudu!!!!

Jak  bys, příteli Ty  vysvětlil  následující slovní  spojení … pochybením případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje.? Zejména  v souvislosti s  tím, že  Pavel Rychetský  je osobním dlouholetým přítelem  Miloše  Zemana?  Že  Herman  nebo  Brady lžou a všechno si vymysleli? Nebo tak, že  jim dává za pravdu? A  jistě připustíš, že  je  daleko větším znalcem  osoby prezidenta a  hradních procedur  a zákulisí, než  my  dva  dohromady….  Smysl toho výroku je  jasný.! Nebo  ne?

Nicméně  jestli jsem  dobře poslouchal, co měl  říci  ve středu Zeman v Ostravě, pak mezi jiným zaznělo, že  prý  se mu  Pavel Rychetský omluvil,  když  byl 28.10.  seznámen s  detaily…. Zvláštní!  Zejména  v souvislosti, že  ten Rychetského citát,  který stojí  o dva odstavce výše, jsem  včera  v  10,12 hod. stahoval  z internetové stránky  Ustavního soudu….

Dále operuješ   odkazem  na Českou pozici, to  je  opravdu počtení!  A  to hned  z několika  důvodů  – Českou pozici  financuje  Babiš a  je v onom  článku zmíněn, jako podpůrný  argument PRO Zemana.  Kuriozní – Babiš  se  totiž ke  sporu  Herman -Hrad  postavil takto:

vystrizekA  na  Hrad  také nešel. byl s dětmi na  prázdninách. To ovšem není  všechno.

V onom článku na Pozici je uvedeno, že  Bradyho nevyznamenali také  dva předchozí prezidenti. Pravděpodobně  v souvislosti s výrokem, že  už byl navržen  2x.  Osobně  soudím, že  jde o  nedorozumění a  špatnou práci  autora  článku /viz  jeho argumentace Babišem/  s  dostupnými  fakty. Netuším a  autor  nedokládá, že  Klaus  nebo Havel  ho měli  někdy mezi navrženými. Nicméně  místopředseda  sněmovny  Bartošek  dne  20.10. ve  Dvaceti minutách Radiožurnálu  s Helenou Šulcovou  jasně  říká, že  Jiří  Brady  byl už  navržen  2x. ale  v  legislativní  periodě  tohoto  Parlamentu!!!

Tedy v posledních  3 letech!!! Myslím, že   Česká pozice  klasicky  smíchala  jablka  a hrušky. Ale  připustím, že  to  může  být  i jinak.  Nicméně  je li Bartoškovo  konstatování  správné a  Hrad  ani Ovčáček  ho nijak nerozporovali,  takže  je lze  brát za  bernou minci,  pak se  člověk  mého typu, zvyklý  klást  otázky, nutně  musí  ptát  následujícím  způsobem:

Je  náhoda, že  Brady  byl v předchozích  letech   opomenut a letos  se zjevně  – viz  Forejtův  telefonát, dostal  do užšího výběru? Co  je  letos  jinak  než loni a předloni?

Že by  došli  jiní  kandidáti asi můžeme  vyloučit.  Takže   Alexi , co  je v  roce 2016 jiného? Že by  návštěva  dalajlámy  a bylo potřeba  vyvinout  tlak na Hermana? Všimni si, že kladu  otázku. Nepředkládám tvrzení.  Ale  jistě uznáš, že ta  otázka  je oprávněná, vzhledem k tomu, jak se situace vyhrotila.

S  čím naprosto nemohu  souhlasit  je  to, jak  jsi  odbyl argumentačně  jiný podobný a doložený případ, kdy  se  Zeman  evidentně pomstil  jinému laureátovi  za konání jeho příbuzného, konkrétně  jeho syna. Který prostě  odmítl osobně převzít  státní ocenění  ze  Zemanových rukou, protože  nesouhlasil s postoji prezidenta. Vypořádal jsi se   s  tím, že neznáš Zemanovu  verzi.  Tak  jsem trochu zapátral  a  myslím, že  věc je jasná. Prostě  kvůli  nepohodlnému  synovi není  vyznamenám , in memoriam, otec.  Kvůli tomu, co už bylo možné si přečíst v onom  původním linku. Tentokráte potvrzeno  tehdejší  prezidentovou mluvčí!  Takhle  prostě  jedná současný Hrad.

Tím bych pokládal jednu  část našeho dnešního rozhovoru  jak je to se sporem Herman -Zeman, za  více méně uzavřenou. Ovšem ještě  není  čas,  naše povídání  skončit. Jednak  v té  dobré láhvi  je  ještě poměrně  dost a  byl by  hřích to nevypít  a hlavně  nejsme  ještě  vypořádáni s tím, co jsi  zvolil jako další  předmět  rozhovoru.

Určitě se musíme  dotknout  té ponížené  supliky. Která svědčí o lecčems. Než   budu  řešit  diplomatické zvyklosti, nutně  se musím  zmínit  o jednom  důležitém detailu, který v  době, kdy jsme psal původní  článek, na  který  jsi reagoval  nebyl  znám. Ta  ponížená  suplika  do Pekingu  měla  být  tajná. Tím by pro mne nebyla trapnější.  Podle původní dohody jít o interní dopis zaslaný diplomatickou poštou přes ambasádu čínské vládě. Oba šéfy komor  parlamentu i premiera zaskočilo, že Pražský hrad prohlášení zveřejnil v úterý 18. října večer na svých internetových stránkách.

Takže – Hrad  ten dopis  inicioval.  Byla  dohodnuto, že  půjde o  naprosto neveřejný  diplomatický  dopis.  Hrad  ovšem okamžitě  tu  domluvu  poruší!!! Nikoli nedopatřením.

Trefuješ  se do mého  vyjádření  o  mstivém  Zemanovi…. Takže  ono zveřejnění  hodnotíš  jak?  Jako  nešikovnost, nezvážení  důsledků, které  tohle  bude mít pro  sociální demokracii a konkrétně  její  špičky?  Které budou  vystaveny  dalšímu  tlaku a budou osobně znevěrohodněny?  Zaznamenal  jsi jistě akci   nového senátu  na  zbavení  funkce Milana  Stěcha. který si  dovolil  kritizovat Zemana /totéž  Hamáček/   ohledně  kauzy  Brady? O  vztahu Zeman -Sobotka  si snad  nemusíme  vyprávět! Opravdu  to  nebylo  záměrně zveřejněné,   s předem  zamýšleným poškozením  Lidového domu ve velkém rozsahu?  Jak tedy podle  tebe  vypadá pomsta? A jak  hodnotíš počínání  Hradu? Pro mne jde o předem připravenou věrolomnost!

A nyní  k tomu prohlášení jako takovému. V diplomacii se velmi hledí na dodržování protokolárních  úrovní.  Slováci, kde se setkal jejich prezident s dalajlámou,  to řešili dopisem  ministra zahraničí. A konec!  Hynek Kmoníček, tedy ředitel zahraniční  kanceláře prezidenta , když byl na Radiožurnálu  tázán,   zda se to dalo řešit jinak, konkrétně  například  dopisem ministerstva  čínské velvyslankyni, připustil, že  to protokolárně  přijatelná varianta  byla. A že by tam nominálně nemusel být  ani podpis Zaorálka, ale jen příslušného náměstka. A Kmoníček je  sakra  zkušený a schopný  diplomat!  co myslíš, mínil zemanovi i tyhle možnostI?

Podpis  všech  čtyř  nejvyšších představitelů států  je  jasným znakem naprosté  servility. Jinak se  vyjádřit  nedá!!!  A  sociální demokracii nejspíš  definitivně  vzal jakoukoli  šanci  do příštích  voleb. Babiš a jeho propagandistický kombajn  už se  o  to spolehlivě  postarají!

I zde si neodpustím  citát  z  vyjádření Pavla  Rychetského:

Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů.

Musím se Tě  příteli zeptat , jestli jsi  zaznamenal alespon okrajově  čínskou  reakci  na  tu poníženou  supliku našich státních  špiček? Pokud ne,  pak  podle serveru China.org  prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na pravidelné tiskové konferenci následující:

Čína vzala na vědomí prohlášení vrcholných ústavních činitelů České republiky z minulého týdne o vztazích s Pekingem. Čína si cení závazků, které z toho vyplývají, a čeká, že nezůstane jen u slov, ale že se to projeví i v činech…

Necítíš  se tou  čínskou reakcí  ponížený?!  Já  ano.  To se budeme nyní  jaksi  dotazovat v  Číně, co smíme a  co nesmíme a nejen to,  Čína  nám bude  sdělovat, kdy  je podle ní  vše  ok  a kdy musíme  přidat?

Prostě  podobně  silně  signované  prohlášení  se vydává  jen při  zcela mimořádných  příležitostech. Například,  když  hrozí  válka  s jiným státem.Já,pokud  se pamatuji jsem něco takového zažil jedinkrát v  Srpnu 1968. Hrozilo nám snad s  Čínou něco podobného? Snad  se shodneme, že nikoli.

Takže  jde, řekněme, o poškození obchodních  vztahů.  Takový hradní  mluvčáček,  mimo jiné  jako  přímý  dopad,  uvedl, že bude  zrušeno chystané česko- čínské investiční  forum. Na Radiožurnálu  to  vyvrátila, podstatě  už  druhý  den po Ovčáčkově výroku, manažerka  tohoto  fora  Eva  Harapesová.  Která  je  také  tajemnicí  Česko-čínské obchodní a průmyslové komory. Takže by o  tom  měla  něco vědět.  Ostatně, mezitím  se ukázalo, že  měla  pravdu ona  a ne ten podivný hradní poskok. To jen tak na okraj.

S mým  hodnocením  dopadů  zahraničního obchodu  EU/Německo  vers. Čína  jsi se také vypořádal briskně a lehkou rukou. Protože  je naše  exportní  bilance příliš orientována  na EU  je prý potřeba  diverzifikace a  ta  Čína….prostě  je  to pravé  ořechové. A nic na tom, dle Tvého soudu nemění  fakt, že  náš  vývoz  do Říše  středu  dosahuje  asi tak  1/10 toho, co odtud  dovážíme. Prý příležitost  to změnit…

Jedna  věc  jsou teorie, druhá  pak zásadní  fakta. Takže  dám dva  screen shoty:

Jeden trošku starší – který  ukazuje jak vypadal vzájemná  bilance  do nástupu Miloše  Zemana  na Hrad

A druhá, jak se  vyvíjela  mezi  roky  2014 a  2015 kdy  Zeman zahájil svou  čínskou ofenzivu!!!

vystrizek  Z uvedeného je  zcela  zřejmé, že  jediný zásadnější  obrat v  onom  neutěšeném  poměru  vývoz/dovoz  nastal v  době  Nečasovy  vlády!!! Nepíši  to rád, ale  je  to doložený  fakt.Mimochodem, byl to Nečas,  který  skončil s dalajlámismem a podepsal s Pekingem první  dohody.  Netěší mne to, že  to musím uvést, ale nelze  jinak. Fakta  jsou  fakta.

Zemanova  „čínská  ofenziva“  sice znamenala český  export  do Číny  vzrostl meziročně  2014/2015 na  122,2%  a dovoz v témž období  dosáhl  indexu 136,7%!!!!  Při  10x  větší základně!!! Je zřejmé, že  1%  ze  základu  100 je  o mnoho a mnoho absolutně   více  než  ze základu  10..

Že  jako  letos  by  to mělo  být jiné?  Není, příteli, není. Na  stránkách  statistického úřadu, konkrétně  zde , je možno se podívat  na  bilanci vývozu a dovozu  s kteroukoli  zemí  přímo podívat. A mně  to  za  prvních  9 měsíců  2016 ve  srovnání se stejným  obdobím 2015 vychází na pokles  vývozu  do Číny  o cca  1/10..

I přes  Zemanovy  spanilé  jízdy  do  Pekingu a  pompézní  podpisy  množství  různých dohod….

Nebo  dokonce přes  tajnou a  Českým  rozhlasem  náhodou  odhalenou  instalaci  předsedy představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-minga do sboru  PREZIDENTOVYCH PORADCU !!!!! Věděls o  tom?

Jak  jsem  už psal na začátku – nejspíš  jsi za včerejší  článek  sklidil  velké uznání  ze  strany  zemanistů.  Co  myslíš, co  by  asi  tak tihle  napsali,  kdyby  Zeman jmenoval  mezi  své poradce  CEO  třeba od Goldman -Sachs  a  čtyři nejvyšší představitelé  ČR  sepsali  stejnou  trapnou  supliku  do Washingtonu a  ten odpověděl ve stejném  duchu  jako Peking?   Já  bych  napsal  úplně  stejné  články, jen  místo  Číny  by  tam  byly  Spojené  státy.

A  ještě něco  – ano  diverzifikace zejména  českého exportu  je bez debat  nesmírně  žádoucí. Ale  troufnu  si  odhadnout, že  s Čínou  to neklapne  a klapnout NIKDY  nemůže.   Už  dávno nejsme  high techland.  Ve srovnání s tímto  asijským obrem.  Je  to naopak! Čína létá  do vesmíru, je  schopna  vyrábět  vysoce pokročilé  vojenské  systémy, silně  expanduje na poli   elektroniky  a výzkumu všeho druhu, nabízí  nám dodat  další temelínské bloky na klíč, ačkoli ty první  dva jsme  si vyrobili a postavili  sami.. Více méně přestáváme  mít jim  co nabídnout.  Něco, co  si  Čína není schopna  vyrobit  nebo ne dostatečně  vyrobit. To je jedno konstatování.  Ale  je ještě  druhé.  Nejsem  žádný specialista  na  obchod s Čínou. Ale znám osobně  pár  firem, co tam  exportovaly  nebo  si nechaly  kdysi  cosi pro sebe  vyrábět.  Financoval jsem je. Všechny udělaly  tu samou  zkušenost.  Říká se tomu pravidlo  jednoho vývozu. A  to říká, že  do ČLR  vyvezeš  jen  jednou. Další  export nebude. Protože  už není potřeba. Neb  dojde ke  100%  okopírování a  následné  domácí produkci.  A  stejně dopadli  i ti, kteří  jen pro svou vlastní  výrobu  hledali v  Číně  výrobce celých  výrobků nebo podstatných skupin  výrobků. Došlo opět k okopírování a  původní  čínský  partner je  zkusil nahradit na třetích trzích….. Potvrzeno  z  vícero zdrojů.

Kdybys chtěl  něco  reálného a hmatatelného v tomto směru,  pak mohu  nabídnout  právě  realizovanou  návštěvu  německého vicekancléře  a ministra  hospodářství  Siegmara  Gabriela v Pekingu.  Německo je zatraceně  jiná  váha  než nějaká  Česká  republika. Patří  k největším obchodním partnerům Číny  absolutně  a je  premiantem mezi  evropskými zeměmi.  Přesto  i on  chtěl  dosáhnout  pro německé  exportéry  lepší  pozice a  usnadnit jim přístup na  čínský  trh a  ochránit  jejich  duševní  vlastnictví. Dostalo se mu  naprosto mrazivého přijetí a  vše  zřejmě vyvrcholilo  těžkou  diskrepancí, kvůli  které  byla předevčírem   čínskou stranou odřeknuta  společná  tisková  konference!    Podotýkám  – jde o Německo a  německého vicekancléře!  Jakou  šanci má potom  nějaké Česko?

Myslím, že  nejlépe  to vystihuje  jeden  starý  česko čínský  vtip,  který jsem  slyšel poprvé  asi  před  40-ti  roky.  Zní takhle:

K předsedovi  Maovi  vtrhne  náčelník  čínského  generálního štábu  a  dramaticky  sděluje:

Soudruhu  předsedo, přepadla  nás Československá lidová  armáda!!!!

Mao se na něj podívá a zeptá se  -Československo?  a kolik jich je celkem? 

Patnáct  milionů soudruhu předsedo, celkem?

No tak  to, soudruhu generále, abys  začal přemýšlet, v které kolchozní  ubytovně na nějaké  menší vesnici je  ubytujeme, až  je  všechny zajmeme!

Máme  dopito,  vtipy  také byli řečeny, takže  Alexi, že bychom ten náš  dnešní rozhovor  ukončili?

Díky příteli, bylo a  je mi s tebou dobře.

Vlastně  ještě neskončíme. protože  píšeš, že nepodpoříš  nikoho, kdo bude proti Zemanovi  v příští prezidentské  volbě  podporován pražskou  kavárnou…  Tenhle postoj nechápu.  Naprosto nechápu.  Protože   ona  zmíněná  kavárna  nejspíš  bud e proti Mlhovi podporovat v  DRUHEM KOLE / a to je  jedině  důležité/ proti Zemanovi  nejspíše kohokoli. Tedy  výjimkou, že  by soupeřem současného prezidenta  byl  Vojta  Filip, Babiš  nebo někdo  podobný. Zeptám se  tě – když  zjistíš, že Kocáb  nebo Bursík  chodí  ke stejnému zubaři, změníš  kvůli tomu zubaře?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.