Soudný den- doplněno počtvrté


Tak  dneska nastane  Velký třesk!  Nejočekávanější politická  událost  tohoto  roku. Bez  debat. Finálový  rozstřel  mezi Donaldem Trumpem a Hillary  Clintonovou o Bílý  dům.

Původně  jsem měl v plánu, tak jako před  Brexitem, dávat  každý  den  situační  grafy  a kursy  sázkovek. Začít  jsem s tím chtěl měsíc  před dnešním  dnem. Jenže  nezačal. V  té době  Trump, po  skandálech, zejména  tom s nahrávkou o ženách, ležel prostě  na  zemi  a jeho  šance   na vítěství  byly těsně  nad  10-ti procenty. Dokonce to  došlo tak  daleko, že  sázková  kancelář  Paddy Power neváhala  ukončit   sázky  na  tyhle  volby  a rovnou vyplatila  výhry  všem, kteří  si  u ní  vsadili na  Lying Hillary.  Měsíc  předem!!!! Kdyby  Trump  dnes  vyhrál, musela  by vyplatit  i ty, co si vsadili na něj!!! Zkrátka  Trump  byl v té době  totálně  Dirty Donald, bez  jakékoli  šance!

Pravděpodobnost vítězství Hillary Clintonové a Trumpa je podle New York Times ještě vyšší než podle bookmakerů z Paddy Power.

Jenže  v politice nikdy  nikdo neví a  v té americké  zejména. Však  také  na  to  mají  speciální  termín – říjnové překvapení. Platí, že  v  absolutním  finále  každých prezidentských  voleb  se vždycky  objeví  něco  zásadního na  jednoho či oba  kandidáty,  co  naruší dosavadní  vývoj preferencí.  Stalo se  to i tentokrát.  Do  hry  se vložila  FBI a  to hned  dvakrát. Nejdříve  její  šéf  oznámil, že  znovu otevírá kauzu  soukromé  mailové schránky  demokratické  kandidátky, protože  se objevil nový  balík úředních   mailů,  který přes ni přešel a  který  jeho úřad  dříve neměl a tudíž  nezkoumal. Vedle  toho,  v posledním týdnu  před  hlasováním, musela  FBI,  na  základě amerického zákona  o volném přístupu k informacím,  zveřejnit  ještě  utajované  skutečnosti o skandálních milostech, které  udělil  Bill Clinton poslední den svého prezidentování  různým  kamarádíčkům  při  jejich  kriminálních jednáních… Demokrati šíleli, Clintonová   běsnila a  Dirty  Donald  se  smál a  vstal z mrtvých. Dokonce  tak,  že  letošní souboj o Bílý  dům  může  být  klidně  rozhodnut  jen několika  stovkami  hlasů, přesně  stejně  jako tomu  bylo  při  střetu  Bushe  ml. s  Alem Gorem. Všichni  si  pamatujeme, že  tehdy  stěhování na nejprestižnější  americkou adresu  Bushovi  zajistilo  opravdu pár set  hlasů navíc  na  Floridě…

A letos  se to může  klidně  zopakovat! Protože  předpovědi  jsou nanejvýš  těsné.  Tedy nikoli  ty  od  CNN /ClintonNewsNetwork/ , od  Washington Post,  od  New York Times a  podobných , v podstatě  propagandistických  součástí  volebního štábu  Clintonové,  ale  ty  které  sleduji už  od  začátku prezidentských primárek  na  americkém serveru

http://projects.fivethirtyeight.com

Udělal  jsem  s tímto zdrojem mimořádně  dobrou zkušenost právě  při přípravě  komentářů  pro Slobodný  vysielač  ohledně  demokratických  i  republikánských  primárek, proto  mu  důvěřuji  i před  finále. A jestliže  z jeho hlavních  grafik,  kde nevadí moje  absence angličtiny  vyplývá,  že  to nejspíš  bude hodně  a hodně  těsné,  pak  očekávám, že  to  tak  dneska  opravdu popadne.  Takže  jak  vypadá  výchozí  situace v době  kdy píši  tento článek – včera  v  17,00?

Takhle:

   Šance na vítězství

vystrizekKe  grafu jen  tolik,  že  červená  barva  značí s táty,  kde má převahu  Trump, modré  Clintonová.  Intenzita barvy  říká, jak moc   ta  převaha  je  velká.  Čím sytější,  tím jednoznačnější převaha  konkrétního  kandidáta.

   Jak se  vyvíjely  preference obou  kandidátů v čase

vystrizekTrump  dokázal  už  dvakrát  v průběhu  sledovaného období  dohnat  Clintonovou.  Jenže  to neplatí  a neplatilo. Jednak  vzápětí vždycky  dalším  skandálem těžce propadl a hlavně  – rozhoduje  jediné  – výsledek v  dnešní den. Těm  kteří hodlají  namítnout  cosi  o cinknutých  průzkumech atd.atd.  bych vřele  doporučil,  aby  si tuhle námitku nechali pro sebe. Ty  grafy  NEJSOU tvořeny  jednotlivým  vlastním  výzkumem  tohoto  serveru nebo pro tento server, nýbrž  zobrazují  způměrované  výsledky  vždy z několika set vybraných  zdrojů po celé  zemi! Tak  jako Washington Post  naprosto cynicky  straní  Hillary, tak na druhé straně  Los Angles  Times  odvádí stejnou „práci“ pro Trumpa, abych  dal nějaký konkrétní příklad.

Říkáte, že  při  poměru  šance na  celkové  vítězství 65,5:34,5 pro Clintonovou to žádné  drama  není?  Vyvedu  vás  z  omylu!

Ono totiž  nejde  o  celkový počet  získaných hlasů  na celém  území spojených  států  – Gore, který prohrál  s Bushem ml. a  stal se tak v amerických dějinách jedním  ze  4 neúspěšných uchazečů o Bílý  dům, který  získal  celkově více hlasů  než  než  prezidentský  vítěz,  jich celkově  měl  více, ale nebylo mu  to nic  platné, protože jde o  to  získat  nejméně  270 tzv. volitelů z celkového  počtu  538.  Tito volitelé  se získávají  vítězstvím  v jednotlivých  státech Unie.  Každý stát  jich má  jiný  počet,  který je  závislý  na  počtu obyvatel. Ostatně  o  tom  jak vypadá  momentální  rozdělení  volitelů vypovídá nejlépe  následující  graf:

vystrizekOpět  – červená Trump,  modrá  Clintonová a intenzita  barvy  říká,  jak jistá  je  šance  na  získání  příslušných  volitelů v jednotlivých  státech.

Že  se vám to nechce  počítat?  Nijak se tomu  nedivím. Já to také  nezkoušel. Takže  mám pro vás  poslední a podle  mne  naprosto klíčovou  grafiku, jak to asi  dnes  v Americe dopadne.

Předpokládané  celkové zisky  obou  volitelů podle momentální  situace v  jednotlivých státech:

vystrizekŽlutá  čára  označuje  metu  270 volitelů. A onen  had  je složen  z  volitelských  kvot  jednotlivých  států.

Z  tohoto, pro  mne  rozhodujícího grafu  je  jasné, že  o celkovém  výsledku  rozhodne  hlasování v  několika  málo státech.

Jestli má  mít  Trump  šanci, musí potvrdit  své  minimální vedení  v Ohiu, na Floridě a Severní  Karolině. A v poslední sekundě  ukrást  Hillary  vítěství  v nejméně  dvou státech z trojky New  Hampshire, Nevada, Colorado!

Takže  volby  jako celek  nám  mohou  být  v podstatě lhostejné. Stačilo by  volit  v šesti  z  51 částí Unie a bylo by…  Zvláštní , že?  Deset procent  rozhoduje  o osudu  celé  obrovské  země.  A možná  celého světa!!! Jakýsi  Joe  odněkud  z  coloradských  hor,  Betsy  z  New  Hampshiru, John  z  Las Vegas…  Ti  to světu namalují!

Přiznávám, že  tahle představa mne  doslova  děsí.  Když  si představím určitý typ  českého  voliče a  že by od  něj  měl  záviset  osud  zeměkoule….. Abych  toho  voliče  nějak trochu přibližně  specifikoval  – myslím  například  vyznavače   teorie  – „kdyby  volby  něco mohly  změnit, dávno  by je zakázali“ nebo třeba  ty  co se  rozhodují  o tom, kom u  dají  hlas  až cestou  do volební místnosti -v ČR jich je podle  výzkumů pravidelně 10-15% a přesně  tihle  jsou  tím pověstným  jazýčkem na vahách! Nepochybně  mají svoje  americké  ekvivalenty a  ti světu oznámí co a  jak!

No  někdy  ve  čtvrtek  nad  ránem  našeho  času  budeme  už vědět na čem jsme. Jestli  do Bílého domu se podruhé  nastěhuje  Hillary  nebo premierově Donald. Osobně  si  myslím,  že  to, BOHUŽEL, bude Hillary. Proč  si to  myslím? To si nechám  do komentáře  k těmhle  volbám a také  do speciální Hodiny  vlka  na  Slobodném  vysielači, kterou máme  s Borisem naplánovánu  na čtvrteční večer.    A  kde tentokrát  nebudeme  dva, nýbrž  tři. Protože  do pořadu  bude jako speciální komentátor  zapojen  jeden z  kosířů,  který momentálně  pobývá  už nějaký  ten týden v Americe,  a pečlivě  sleduje  dění kolem /nejen těchto/ amerických prezidentských  voleb.

Takže  Hillary  nebo Donald. Jak  jsem  napsal,  vidím  to  na  tu  veskrze  falešnou osobu  v modrém.  Nicméně – nicméně ono  to nakonec  může  být  ještě  úplně, ale  úplně  jinak!!!

Jistě znáte  přísloví  – když se dva  perou, třetí se směje! Jaký  třetí??!!! Kde nějaký  je?  Co je  to vlku za  nesmysly?

Ona  vážení,  teoreticky  existuje  i varianta,  že  příštím prezidentem  nemusí  být  ani  demokratka  ani   republikán, kteří  vyhráli primárky.

Zajímavě  se  totiž  vyvíjí  situace  v Utahu!  Zde sice  vede  Trump, nicméně  jeho  hlavním  rivalem  v tomhle  mormonském  centru  není  Hillary nýbrž  bývalý  příslušník  CIA a  tvrdý konzervativec   a  republikán Evan McMullin. Nemá sebemenší šanci vyhrát   prezidentské  volby, ale určitou  zbytkovou  sebrat  oběma  hlavním  hráčům jeden  jediný  stát –  Utah.  Clintonová i Trump  by následně  netvořili  volitelskou  většinu  z  538, ale jen  z  531.  A  nyní  trochu  matematické  ekvilibristiky,  kdyby  se tak stalo,  volby  dopadly  mimořádně  těsně, může  se prostě  i stát, že  by  ani jeden  z favoritů  nezískal kýžených  270!!!! Není to  příliš  pravděpodobné , ale  teoreticky  možné  ano!

Co by  následovalo potom? Rozhodně  ne  nějaké  druhé kolo, jak jsme  zvyklí  od  nás. Voliče  by  se  už  nikdo na nic  neptal.  Vše  by se přeneslo do obou komor  Kongresu. a  nového nejvyššího amerického  představitele  by určili svým hlasováním.  A  NEBYLY  by  vázány  ŽADNYM  ohledem na  kteréhokoli  kandidáta, jeho preference, jeho  vítězství v primárkách, prostě  na  vůbec nic.  Mohli  by  si vybrat kohokoli.  Nejsem jist  zda  z těch, co  se  o prezidentský  úřad  oficiálně  ucházeli, či  ze  všech  občanů USA, kteří splnují  formální náležitosti  předepsané  ústavou Spojených  států pro výkon  prezidentské  funkce.  Když  k tomu připočtete  fakt, že  paralelně  k  prezidentským  volbám  se  volí ve  většině  států i  do senátu a  že  zatím a nejspíš  i v budoucnu  budou mít  navrch  republikáni

vystrizek

a  že  červený establisment  NECHCE  Trumpa  za  žádnou cenu, bylo  by  zatraceně  veselo!!!!

Jen  na okraj  – kdyby  pro  hlasování  o  Bílém domě  platila  mapa preferencí pro senát,  mohli bychom  Hillary  v klidu zapomenout! Tohle  by měli  mít  na paměti zejména  militantní  voliči  jistého českého politika. Ale  to je jiná  kapitola.

Takže  tímto si  dovolím tenhle  článek ukončit.

Jen  ještě  dodám, že  během  úterka  hodlám  grafy   v  článku obměnovat  nebo  doplnovat / zatím nejsem rozhodnut/ protože  během času, co jsem ho  psal, se preference na Floridě, v Severní Karolině  a ještě  jinde změnily. Jak dochází stále  nové a nové  odhady. Takže  bude nanejvýš  zajímavé  to sledovat  i zítra. Ale  je  to jen úmysl, nikoli slib. Netuším, jak mi přes  den vyjde  čas. Ale  jednou nebo 2x  to jistě  zkusím zvládnout.

Takže  první  doplnění  

– dnes  v 7,00 hod našeho  času vypadají  ony dvě  hlavní grafiky takto:

vystrizekvystrizekTen trend, že  Hillary  získává konečnou převahu  byl patrný  už  včera  večer – bohužel… Zdá se, že  závěrečná mobilizace  se jí prostě podařila  lépe… No snad  ještě  dva nebo  tři tyhle grafy v  čase  přidám – pokud  budou ukazovat nějakou  změnu. Když  ne,  nechám  to bez nich.

Stav preferencí  11:40 našeho času

vystrizek

  vystrizek

Zdá se,  že  Trumpova naděje pozvolna  dohořívá….

Doplnění třetí  ze  17,00 hod.

Na Východním pobřeží  už  jedou volby naplno. A  po nějakém obratu  ani památky..

Naopak  Donald  začíná slábnout  i tam, kde ještě  nedávno  byl suverénem….

vystrizek

 vystrizekJe  skoro 21,00 hodin. Už se volí v  celých státech, snad  s výjimkou Havaje…. A  žádná  změna:

vystrizekvystrizek1Trumpovi může pomoci  už jen zázrak  nebo  to,  že voliči do průzkumů,  kvůli politické  korektnosti, udávají něco jiného  než skutečně  volí.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.