Jak Hillary a výzkumy veřejného mínění prohrály s politickou korektností


Byla  to  dlouhá  noc. Zatraceně  dlouhá  noc. A  na jejím konci  se obrovská  spousta lidí  ocitla  v pozici  naivních hlupáků. Míním  tím   zejména  Hillary  Clintonovou,  americko  evropské  elity  všeho  druhu,  mediální  vševědy  a také a zejména  ty,  kteří  se v  Americe/ve světě  zabývají  průzkumy  veřejného  mínění.  A  třeba také  sázkový  průmysl. Tihle  všichni  dostali  obrovskou  ránu  do hlavy!!!

Začnu  svůj  dnešní  komentář toho překvapivého  výsledku  tím nejméně  důležitým – totiž  malým zastavením  u  sázkovek.  O  tom  že sázková společnost  Paddy Power neváhala  ukončit   sázky  na  tyhle  volby  a rovnou vyplatila  výhry  všem, kteří  si  u ní  vsadili na  Clintonovou dokonce měsíc  předem jsem psal  už  včera. A s gustem opakuji, že  skutečně  nyní  budou muset  vyplatit  ještě  ty,  kteří  vsadili  na Trumpa!!! Tohle  by  si  zasloužilo místo v rubrice Vtip na tento den! Nicméně  podobně  dopadly  i   velké české   sázkovky

Bookmakeři věřili ve vítězství demokratky a na jejího soupeře stanovili mnohem vyšší kurzy. To se ukázalo jako chybná kalkulace. Sázková kancelář Fortuna bude, podle jejího mluvčího, muset vyplatit o devět milionů  více, než přijala na sázkách.

Ještě hůř je na tom Tipsport. Jeho ztráta se pohybuje v řádu desítek milionů korun.

Jak na  tom  je  sázkový  byznys  v  Americe nebo Británii,jsem nezjištoval a nemám to ani v úmyslu.  Ale  nemohl jsem  si tohle  odpustit vzhledem k mailům,  které  jsem dostával po Brexitu,  že  sázkový  průmysl  vydělává  vždy  a za  všech okolností,  bez ohledu na konečný  výsledek!!!  Troufnu si tvrdit, že  tentokráte  to tak   určitě  být nemohlo!  Prostě  v  případě  amerických prezidentských  voleb  zajištění přes balanci  kurzů prostě  fungovat  nemohlo. Rozhodně ne  dlouhodobě, protože  Trumpovy  šance na  vítězství byly  velmi  dlouho a opakovaně  naprosto  marginální a  naopak Clintonové  příliš  vysoké, takže  bookmakeři  jistili  zejména  výhru  Hillary. Což muselo vést k astronomickým  ratingům u sázek   na Donalda!  troufnu  si tvrdit,  že  ti, bookmakeří  od  Fortuny, Tipsportu  a  dalších  tuzemských  podniků  řízeného hazardu  nic  vlastního  do  tvorby  kurzů  nevnášeli a  jen přebírali  to, co spočítali  jejich, podle  nich  znalejší,  kolegové za mořem.

Dovolím  si  odbočit.  Nesledoval jsem  dění v  Americe celou  noc. Ale  až  někdy  od půl třetí  ráno. Do pěti  pak zase  od půl sedmé  dál. A lítal  jsem  po různých  kanálech – přirozeně že  po ČT  24, protože  těm nejlépe  rozumím a umím  je  filtrovat, po obou  německých veřejnoprávních  kanálech,  protože  dostatečně  zvládám  řeč a  vše  jsem si  ještě  ověřoval  na CNN kvůli jejich  grafikám  jak se v reálném  čase vyvíjí  kde sčítání  hlasů,  na  což  není potřeba  žádná  znalost  jazyka. V  době, kdy jsem  televizi  prvně  zapnul, vedla  ještě  – zřejmě  poprvé a  naposledy  Clintonová, protože  jako první výsledky  dodaly  malé státy  v Nové  Anglii. Tradiční to bašta  demokratů. Ale  už  v  tomhle  čase,  kdy  se zeměkoule  ještě  točila podle  přání  americkoevropských  elit,  byl na CNN i u Němců  patrný  úžas.  Užas z toho,  jak  dobře  si Trump  vede  i zde,  kde neměl mít  naprosto  žádnou  šanci!!!!! Ty  udivené  tváře  a  v nich  vepsané obavy,  jak to  může  skončit  nešlo přehlídnout. A  údiv  se,  s přibývajícím  časem měnil na  neskrývanou paniku!

Odbočím  ještě  jednou – ke  svému  včerejšímu  článku Soudný  den.  Dodatečně  jsem  pochválil sám sebe,  že  jsem  z  něj nevyndal  ty  první  průzkumové grafiky,  kterými  jsem  ho vlastně  uvedl, ačkoli  než  byl  dokončen,  už  dávno  neplatily  a  všechny  novější  ukazovaly,  že  zlobivý  chlapec  je  vlastně  na šrot, na odpis a  dozlobil. Přesněji, v  jedné  chvíli  už  byly, před konečnou  redakcí  odstraněny, ale následně  jsem  je  vrátil. Protože  se mi  nelíbila  ta  rychlá  změna  nálad  voličstva  v klíčových  státech,  která  byla  vysvětlována  jednoduše  tím,  že  FBI  den před  tím zbavila  Clintonovou podruhé podezření  ze  zneužití soukromého  mailu. Prý přes něj ani v  nově zkoumané  dávce  nenašlo nic, co by se mělo dále vyšetřovat…Osobně  tomu prostě  nedokáži  uvěřit. Jestliže  se udává  číslo  35 000 mailů,  které takto, v rozporu  se zákonem její  soukromou schránkou prošlo a jestliže  bylo  prokázáno,  že  řada z nich  byla  označena  značkou  C,  což  znamená  tajné  nebo aspon  důvěrné,  pak  není možné,  aby  v  nich nebyl žádný s  nějakým zásadním  tajným  významem. Hillary  prý  si  myslela – jako velmi  zkušená  senátorka, ministryně vlády  a manželka  amerického prezidenta, která se podílela  na  klíčových  politických  rozhodnutích  nejméně  4  vládních  administrativ, že  prý  jde o nějaké  spisové  značky…  Onen náhlý  růst popularity  v posledních  hodinách před  hlasování  i  v jeho průběhu  mi prostě logicky  nevycházel. Proto jsem  tu první  grafiku,  kde to bylo   mezi oběma  kandidáty  mimořádně  těsné a Trumpovi  ještě  lehce patřily  klíčové  státy  Severní  Karolina, Ohio,  Florida vrátil  do článku!

Tu  grafiku  zopakuji. Protože  se ukázalo,  že  ta  vlastně  tak nějak  byla  nejblíže  realitě: nejblíže  není  blízko.

vystrizek

A pro kontrast musím přidat mapu  konečných  výsledků:

vystrizek

Těm  z  vás, kteří  mají  zájem a  čas  si pohrát  interaktivně  a srovnat prognozy v  jednotlivých  státech  s reálnými  výsledky, nemohu odepřít  linky  na  zdrojové  stránky, z  kterých  čerpám. Užijte  si stejně jako si  užívám já.

Forecast

http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/?ex_cid=2016-election

Realita

http://zpravy.idnes.cz/volby/us-volby-2016.aspx

Pro  hračičky  s čísly  naprostá  paráda.

Málem  jsem zapomněl  na  jednu důležitou  maličkost, proč  jsem  vrátil  ten  první  odhad do úterního  článku.  Všichni víte, že  než se Bill Clinton nastěhoval  do Bílého domu,  byl opakovaně  guvernérem v Arkansasu. A já  si  tenhle  stát  ve  Forecastu  klikl a  zjistil, že  výzkumy  předvídají  Trumpovo  vítězství  s pravděpodobností  99,6% ku  0,4%. Tady mi mohutně   zablikala  kontrolka – Clinton  byl 10 let  guvernér a  Hillary  je podle předpovědí  totální  lůzr  v jeho  rodišti? Co  to je????  To  jako pro ni  nebyl  ochoten dělat  doma  kampan?  Nebo  že  by najednou  byl tak  neoblíbený? A  nebo  je  opravdu nějaký  zásadní problém s Hillary obecně  a  její NEPOPULARITA  je daleko větší  než  výzkumné agentury  registrují?

Nicméně  stále  jsem  věřil, podobně  jako  sázkové  kanceláře celého světa.  Že v konečném  výsledku  to Clintonové  nakonec  těsně  klapne, protože prostě  není možné,aby  se  profesionálové  z výzkumu  veřejného  mínění,  navíc  po debaklu,  který  utrpěli  při odhadování  výsledku  Brexitu, dvakrát za sebou během jednoho roku tak zásadně  blamovali! Protože  když  si odmyslíme  nebohou  Hillary  Clintonovou, jsou právě  ti, kdož  dělali  tu nekonečnou  řadu  expertních  výzkumů  těmi  úplně  hlavními  poraženými   v těchto  volbách.  Stejně  jako s Brexitem   nebyli  schopni  registrovat  opravdové mínění  společnosti, hlavní  názorové  proudy  a  změnu  nálad.

Nepochybně  nyní  různí  kritici  mezi  čtenáři, kteří  mají  vždycky pohotově  snadnou odpověd na mne vytasí  – no jo vlk  si zase naběhl na  svou  hloupou  a naivní víru, že  průzkumy  nebyly  zmanipulované, aby  to  Clintonová  měla  jisté.  Kdo si nedá  říci, že  je  všechno jeden  velký podvod, stále  na  to, vlku – doplácí!

Vážení,  nebráním  vám, abyste si to mysleli, včera, dnes a klidně  kdykoli v budoucnosti. Jenže  já  zůstanu na  svém. Těmi sázkovkami jsem nezačal z plezíru.  Ony  naprosto reálně  hodně  a hodně prodělaly. Na  základě toho, že  jejich, mimořádně  zkušení tvůrci kursů, také  uvěřili tomu o co jsem svou prognozu opíral  já.  A stálo je  to spousty  peněz.  Nejen to.  Je  tu  daleko závažnější  argument.  Netuším, kolik oba finalisté skutečně  vydali, ale  odhady  analytiků, které zveřejnil 1.srpna  Handelsblatt tvrdí, že  už tehdy  bylo počítáno se sumou  nejméně  3 000 000 000 USD. V českých  to je nějakých  75 miliard!!!

A  ty peníze  se shromaždují  a zejména  vydávají proto, aby  investující  kandidát vyhrál. Podobné  masivní výdaje se nedělají  ad hoc, nýbrž   jsou přísně  řízeny. Aby  každý  vydaný  dolar  měl  maximální  efekt.   A klíčovou informací  o  tom na co a kam peníze  pustit, jsou právě  různé,  velmi detailní  průzkumy!!!!  Je  mezi  vámi,  co věříte  na  zmanipulování  průzkumů někdo, kdo  by byl ochoten  rozházet  75 miliard na základě  dat  o nich  by věděl nebo předpokládal, že  jsou  cinknutá?!

Možná, že  ano. Nicméně  já  si zůstanu na svém.  Pro mne nejde  o předem účelově   zfalšované výsledky  průzkumů nýbrž o  totální  profesionální debakl  stovek  organizací,  které  mají průzkumy  jako svůj  hlavní a zásadní  byznys!!!

Podle  činil  obrat trhu  s výzkumy v  roce 2012  USA 13,  756  a  v Británii 5, 076  miliard dolarů!!!  Což  jsou  astronomické  sumy  a obrovský  kšeft. Který  byl  totálně  zničen hned  2x  po sobě  díky  výsledkům  Brexitu a  hlavně  amerických  voleb!!!!  Myslíte, že  si někdo  záměrně  katastrofálně  poškodí  svůj  byznys  a to opakovaně? Já  ani náhodou.  Nehledě  k tomu, že  na  průzkumech  jsou závislí nejen  politici, ale zejména a hlavně  globální firmy  a  jejich  obchodní strategie! A  ti budou tvrdě  reagovat  a vezmou  agentury pod  nekompromisní tlak.

Nejen  to – na amerických  volbách a jejich výsledku  se dalo  zatraceně  vydělat! Pro toho, kdo  by byl vsadil  na vítězství  Trumpa by nebylo  vůbec těžké  správně  spekulovat.Mohl si vybrat podle libosti – měny, akcie nebo třeba  zlato.  Například Goldman Sachs, který nepochybně  sponzoroval  demokratku / tak jako vždycky!!!/  vydali den před  volbami  tento investiční názor:

Goldman Sachs: Na zlatě je klid, volby nejspíš vyhraje Clintonová

Než  jsem vydal svůj  úterní článek, ještě  jsem, pro klid  duše, zkontroloval  americkou burzu,  jak vypadají  krátké pozice na  amerických  akciích.  Jejichž  nárůst  by byl  totiž signalizoval, že trhy  si nejsou jisté  výsledkem a dávají  Trumpovi  šanci. Nic! Ticho po pěšině!!!  Spekulanti,  kteří  mohli získat  rychlou  a jednoduchou  operací,  v podstatě  i biliony  dolarů, byli  bez pohybu! A  připravili se o obrovské zisky!

Protože  i oni, naivkové a hlupáci  věřili  těm cinknutým průzkumům? Ano, věřili jim.  Takže pro ně nebyly zmanipulované a měly  odrážet realitu!

Nepochybně  si  ti  z vás , kteří  to dočetli  až  sem nyní  říkají  – fajn vlku, když  tomu tak  věříš, tak  jak  ten  dvojnásobný profesní propadák výzkumných  agentur  vysvětlíš?

Snadno.  Ostatně  jsem  tím uzavřel  článek Soudný  den, který  jsem zveřejnil v úterý. Jeho poslední věta  zní takto:

Trumpovi může pomoci  už jen zázrak  nebo  to,  že voliči do průzkumů,  kvůli politické  korektnosti, udávají něco jiného  než skutečně  volí.

Zkrátka opět  jde o  jev,  který známe  z Evropy  a dlouhodobě, hned od prvních svobodných  voleb u nás a  co jsem si  už  dávno v  90-tých letech  sám pro sebe pojmenoval jako syndrom voliče  KSČM….  Zkrátka  jev, kdy  občan   s voličským právem, není ochoten  cizímu  člověku pravdivě  odpovědět  na otázku  koho bude  volit! Tudíž máme  co do činění   nikoli s  cinknutými průzkumy, ale  cinknutými podklady od primárních  zdrojů /odpovědi  voličů/  těch průzkumů a  to  v míře  takové,  že  je zcela znehodnocen  výsledek!

Dovolím si  zase odbočit.  Ve  středu  ráno odevšud  zněly  všechny možné  komentáře na téma  Trumpova vítězství.  V dopoledním Radiožurnálu  byl  respondentem  Lucie  Výborné  Jiří Pehe.

Asi dost  velké části  čtenářského kmene  Kosy  právě  stoupl  tlak. Já se s panem Pehem  už  dost  dlouho  v  lecčems  neshodnu. Určitě  ne v pohledu na  migrační vlnu, na Rusko, na Ukrajinu, na  Sýrii. Nicméně  jeho názory mne  velmi zajímají  a vyhledávám  je.  Protože  sám na sebe  uplatnuji druhý zákon Kosy – dobrý  autor  nezbytně  není ten, s  jehož názory  souhlasím! Vyhledávám jej, protože  mne nutí  o  různých  věcech přemýšlet  hlouběji, musím se totiž vypořádat s jeho argumenty. A  to nikoli  formálně. A on  v té  relaci  dostal  dotaz, zdali  výhra Donald a Trumpa  znamená konec   tzv. politické  korektnosti a  její selhání?  Jiří Pehe, bez mrknutí  oka  odpověděl, že  nikoli,  že pokud  je  myšleno to, že  nepoužíváme  určité termíny,  že se k sobě  chováme  slušně, atd.atd.   nemá co selhat. Když  jeho odpověd  zhustím.

Jsem  naprosto přesvědčen, že  Hillary  Clintonovou  položila  na lopatky zejména  POLITICKA KOREKTNOST!  A  osobně  doufám,  že Trump s  ní  nyní  pořádně  zatočí. Doufejme  že  jednou pro vždy.  Protože  ona politická  korektnost  je pro mne  hlavním zdrojem současného naprosto  neuspokojivého stavu  světa.   kladu jí za  vinu, mimo jiné, že

-umožnuje  skrývat  pravý stav  věcí

-zavádí  u  občanů, politiků  a novinářů  autocenzuru

-navádí  k řešení  pseudoproblémů na místo  těch  naprosto  fatálních

-dovoluje  vládnoucím  elitám nálepkovat  názorové oponenty  a předem je  vylučovat  z  jakékoli politické  soutěže, místo toho, aby  je  vyargumentovávali

Když  to zjednoduším  – politická  korektnost  je prostě  systém  vědomé, původně tzv. milosrdné  lži. Která  byla povýšena  na zákon a  jedinou  oficiálně povolenou  komunikaci. A  kdo se od ní odchýlí,je  trestán.

Takže  skrýváme  pravý stav  věcí třeba na Ukrajině. Kde nejde o občanskou  válku, ale o ruskou agresi.  V  Iráku  zase naproti tomu spojenecké  síly  bojují v podstatě  bez  obětí na civilním obyvatelstvu pokud  už tyto jsou, tak je  to proto, že  islamisté používají nebohé civilisty  jako  živé  štíty, zatímco v  Allepu  zločinný  syrský  režim  útočí  na civily  ve východní části, kteří naprosto dobrovolně  zůstávají  s ozbrojenou opozicí  v  rozbombardovaných ruinách a  radši s  rodinami  zemřou,  než by opustili  bojiště. Syrský  režim je nelegitimní protože  vzešel ze  zmanipulovaných  voleb  ve stínu  občanské  války a  vládních  ozbrojenců, kyjevský  režim je  legální protože  je reprezentován  vítězi  voleb svobodných a demokratických, atd. atd…

Místo toho, abychom  řešili  už stávající  dopady  globalizace, které  nejsou vůbec  zanedbatelné a  mají zásadní  dopady  na  obyvatelstvo  států euroatlantického  civilizačního okruhu, slyšíme, že je nutné  uzavřít  TTIP a  a náš  prostor  ještě  více globalizovat!  Mohl bych pokračovat d o nekonečna. Ale  to  zbytečné, protože  to všechno dobře  znáte!

Podobně   se  pojímáme a věnujeme  čas  a prostředky  na  pseudoproblémy  militantních  menšin a prioritou  pro  politiky  jsou věci  jako osvojování dětí v   homosexuálních  párech, juvenilní  justice,    inkluze, místo toho,  abychom  řešili   situaci, kdy  cca  10%  dětí  si prostě  nemůže  dovolit  teplý  oběd  ve školní  jídelně  a nejméně  dvojnásobek  z nich existenčně   trpí  tím, že  otcové opouštějí  rodiny  a neplatí  stanovené  výživné  nebo  že  znalosti současných  maturantů  jsou v mnoha ohledech  tristní  a  celkově  západní svět  ukazuje  klesající  výsledky  vzdělanosti u mládeže  ve  srovnání  s vrstevníky z Asie. A  to nemluvím zcela záměrně  o migraci a migrační  tsunami a  o tom, co předváděly a předvádí v téhle  věci   evropské  elity!!!

Proč  také – vždycky  když  se objeví  v našem prostoru  nějaký problém, může za  to vždycky  ruská  propaganda  a Putin! Jak jednoduché!!!  Jak  je  to dlouho, co  skoro všechna  západní  media  přinášela  dramatické reportáže  o tom, jak  Rusko a Putin  zasahují  do  amerických  voleb?  Všimli  jste  si také,  že po volbách  po  tomhle  tématu  /zatím/ nikdo nesáhl a pes  po něm neštěkl?  I těm největším kremlobijcům  je momentálně  jasné,  že  jejich poukazování, bezprostředně  po volební noci  na  zlovolnou ruku  Moskvy  je  ve světle  čísel a v podstat  totálního  triumfu Donalda  Trumpa  naprosto směšné  a neudržitelné.  Ale nebojte,  ruská  karta bude vytažena  zas.  Je  totiž  snazší, každý problém, který  už nelze  překrýt  lží  politické korektnosti, svalit  na Rusa a jeho rejdy!

Západní svět  je v těžce  sestupné  fázi. O  tom  není sporu.  Je prostě  a jednoduše  dekadentní.Tak  jako byl kdysi  starý Řím.  A může  se z  toho dostat jen tehdy, když  přestane  lhát  sám sobě a přijme  pravdu , at je jakkoli  bolestná a nepříjemná.  Zejména těm, co vládnou!

Američané,, stejně jako před  tím Britové  poslal  jasný  a nezpochybnitelný  vzkaz.  Politikům a zejména  agenturám  pro výzkum veřejného mínění!  Prostě  rozhodli se hlasovat pro  politicky  nekorektní  vystoupení z EU a  pro nekorektního  prezidentského  kandidáta.  Jenže  vzhledem k obecně  nastolenému  klimatu  – politické korektnosti – se OBAVALI a nejspíš  velmi reálně,  že by mohli mít, či spíše měli, vážné  osobní problémy, kdyby  na rovinu přiznali, co a  jak!  Tohle  je politkorektnost  v praxi!!!!

Proto ty průzkumy  selhaly a selhávají! Ono to totiž nebylo  vůbec poprvé  až nyní  v Británii a následně  ve Spojených státech.

Stačí si vzpomenout na rakouské prezidentské  volby a jejich první kolo, z kterého Hofer , podle průzkumů  neměl  postoupit. Nebo na francouzské  krajské  volby, všechny letošní  německé  hlasování ve  Spolkových zemích,  holandské referendum o Ukrajině nebo výhru řecké Syrizy!

I těch se  průzkumy  rozcházely  s konečných  výsledkem a  více méně  stejně  mohutně. Jen  díky  volbám v  režimu poměrného  zastoupení  bylo většinově možné  ten debakl dodatečně  zamaskovat. Zejména  lží  o  vlivu  ruské propagandy, o  ruském  financování a  řízení  extremistů! Což  ale  u  většinového způsobu  nelze!  Tak  je  vítěz, díky tomu, že  bere  vše,  jasný a neoddiskutovatelný  a  blamáž  průzkumů také!!!

Hillary  Clintonová, establishment, mediální  šlechta  a samozvané  elity  jednoduše  byly  poraženy  tím, co  byla a  je  jejich svatá kráva  – politickou  korektností.  Ta  zabránila  respondentům pravdivě  odpovídat, takže průzkumy  dávaly  falešné  výsledky. Moje  babička  by  jistě  řekla, že  kdo s  čím zachází, tím také schází…

Jiří Pehe  se hluboce mýlí!  Politická korektnost  prohrála  na celé  čáře. A já doufám,že je poražena  navždy. Protože  se  změnila  na pravidlo nutné a všudypřítomné lži  vždycky  a všude. Které  ve  svých  důsledcích  delegitimizuje  celou  naší civilizaci a  způsob  života. Jestli se jí rychle nezbavíme, skončíme! Náš  svět a  naše hodnoty se  rozpadnou.

Tím  bych pro dnešek skončil, ačkoli toho mám  ještě  na srdci ohledně  amerického superúterý  hodně  a hodně. Jestli přidám  další  díly , netuším. Mám spoustu  restů k docela dost  kosířským autorům a  hrubě nestíhám.  Dále – dnes bude  – viz upoutávka, mimořádná  Hodina  vlka  na Slobodném vysielači! Přirozeně  k duelu Trump -Clintonová. Tudíž  tam  určitě  také  cosi  řeknu, co zatím publikováno nebylo. No uvidíme.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.