Co stojí za Trumpovým vítězstvím?


Jak jsem předpokládal , každý  kdo  má přístup  k nějakému  mikrofonu  nebo  volně  ležící  klávesnici sype   svoje  teorie  o  tom, proč vyhrál Trump.  Jakkoli  mne  osobně  zajímají  více dvě   úplně jiné  otázky – proč opět  masivně   selhaly  průzkumy   /což  jsem pojednal včera/, které  naprosto nezachytily informaci,  že  Dirty  Donald  si stojí  daleko lépe , než  bylo  vůbec lze  očekávat, v tradičně  demokratických státech  a také  to,  že  Hillary  nemá  ani zdaleka  takovou popularitu  jak  si ona  i  všichni ostatní  mysleli ve  skupinách  voličů,  kde měla mít  jasně  navrch. Tedy  zejména  mezi ženami, černými a  hispánskými  voliči,  ale  ani  u vzdělaných a dobře  vydělávajících  Američanů, kteří  jí  měli prohlasovat cestu do Bílého  domu.  A  tou  další,pro mne stěžejní  věcí  je  pak odhad  toho, co  můžeme  od  Trumpa reálně čekat  do budoucna!  Což  je  šaráda, s  kterou  si nevědí  rady  ani ty nejvyšší  a nejchytřejší  hlavy  v USA, Rusku, Číně, Německu, Bruselu, Británii a  vlastně  nikdo na celém světě. Mám v úmyslu se  o to pokusit, jakkoli se ani  v nejbujnější  fantazii  nedomnívám,  že  jsme  snad  jen trochu vzdáleně  schopný konkurovat  těm stovkám analytických  týmů  sestavených  vládami, universitami,  různými polotajnými  a tajnými organizacemi všeho druhu a  vím, že  nemám  ani miligram informací, kterých oni  mají na kila, ne li na  tuny.Nicméně  to rozhodně zkusím – i slepé kuře  vlk může  najít  zrnko. Ale  tohle  slepecké  hledání  si nechám  na další  článek  jindy.

Dneska se musím  vypořádat ještě  s tím, co řeší  všichni – proč  a jak vyhrál Trump statisticky.  Mimochodem – nemám moc  na vybranou protože  čekám, že  tohle  bude hlavní  téma  čtvrteční Hodiny  vlka a já to  zároven beru jako přípravu  na tuhle  relaci. A ještě jedna informace – několik  čtenářů  mi vyčetlo,  že  v prvním článku o  amerických  volbách  jsem nedal  žádné  grafiky,  jak jsou na Kose zvyklí. Mají pravdu – ten zvyk je  užitečný – když  později člověk potřebuje  osvěžit  fakta, je prima je najít  rychle na jednom místě.

Když  jsem si dělal rozbory a srovnával  šance obou  kandidátů,  tak  jsem  samozřejmě  kalkuloval stejně jako  Clintonová. Trump  měl a to dokonce i podle těch, co mu stranili -jako třeba Los  Angeles Times,  mít  podporu  jediné  velké  voličské  skupiny – bílých mužů se  středním  nebo nižším vzděláním. A to nemohlo stačit,  at  jsem  kalkuloval  jak chtěl.  Vycházelo mi to vždycky  o nějakých řádově  +5%  pro  Clintonovou.  Ale  vše  dopadlo jinak. Což  opravdu  potvrzují  grafy, které  jsem pro  vás  vybral. Částečně  na  Aktuálně.cz a částečně na ARD. Je jich hodně  a je  to moc  zajímavé!

Začnu  vybranými  z  Aktualně, které  evidentně  čerpalo  z  grafik  převzatých  z New York Times, kde je jich  daleko více, než  zde používám já:

Prvně  se budu  zabývat  rasou:

a1

Je  zřejmé,  že  zde všechno probíhalo podle předpokladů, tedy až na jeden  zásadní  detail, který  rozeberu  na  další  grafice. Zatím konstatujme,  že rozdělení  bílí /Trump/ versus  menšiny /Clintonová/  skutečně  fungovalo. Nebo snad ne? Nebo je  něco  je tohle  rozdělení přeci  jenom  příliš  hrubé a  nevyjadřuje  správně  realitu?  Jak to,  že  se nakonec  prosadil  Trump  na Floridě,  kde je mimořádně silné  zastoupené  Hispánců a jak to  že  získal tzv. Dixie, tedy jižní  státy a  to i ty  kde je poměr  bílých a černých  1:1nebo  dokonce v  neprospěch  bílých?    Ten černý  jih  lze  vysvětlit – stačí se podívat na ta  šedivá  čísla  na okraji, která  značí podíl příslušné  skupiny  z celku hlasujících. Prostě  černochů přišlo málo.  Méně  než  v minulých  volbách,  kdy  znovu posílali „bratra“  do  Washingtonu.  Sice asi jen o 1% , ale  v  rozhodujících státech  to procento  Hillary  fatálně  scházelo! A  co ta  Florida a  Hispánci?  Nevím kolik  voličů této  skupiny  dorazilo na Floridě  k urnám ve  srovnání  a  předchozím hlasováním, celkově  jich  bylo opět  – o 1%  méně. Ačkoli  se Trump proti nim měl velmi vymezovat  a naopak  se měli mobilizovat? Vysvětlení  pro pohraniční státy  typu  Arizona nebo Nevada nemám, V Arizoně  to bylo také  jen o  chlup,  ale  zřejmě  těm, co mají  právo  hlasovat a jsou tedy v USA  legálně  ten  Trumpův  nápad  s plotem  nepřišel asi  zas  až tak šílený!  Naproti tomu  se domnívám,  že  na Floridě  měla  právě  hispánská komunita  velmi hmatatelný  důvod, proč  to  demokratům  spočítat!  Zatímco  ve  zbytku  USA  je  tvořena  zejména  původně  Mexičany  a dalšími Latinoameričany, ta  floridská  se od  nich  markantně  liší  – je většinově kubánská. A  to ostře protikomunistická, lépe  definováno  – proticastrovská!  A co že  je  asi tak nejslavnější  Obamův  čin za jeho dvě prezidentská období?  Normalizace vztahu  s Kubou a zrušení  embarga!!! Tohle  vysvětluje , proč  Hillary  zde  prohrála  o pár desítek tisíc  hlasů!  Zvláštní je, že  v žádném, z možná  už stovek komentářů, co jsem  slyšel nebo četl,  si toho nikdo nevšiml… Já osobně nemám žádný problém  s Obamovým přístupem ke Kubě, ale umím si představit, jak bych hlasoval  jako exilový  Kubánec  v USA…

A dostáváme  se, k možná klíčovému  faktoru těchto  voleb – jak hlasovala  jednotlivá pohlaví podle  ras!

a2

Tady to měla  mít Hillary  naprosto ložené u žen!!!! Jednak  měla  být  první prezidentkou v dějinách  a tak dovršit  ženskou  emancipaci  ve Spojených státech. Po pilotkách USA AF, po  členkách  posádek  atomových ponorek US  NAVY, po členkách  speciálních komand  US  ARMY,  po  hokejistkách  , bobistkách  boxerkách,vzpěračkách  nebo zápasnicích v bahně,zkrátka  po všech  těch  amerických ženách,  co  mezi tím vtrhly  do každé mužské dosavadní  domény!  To byl předpoklad. Zejména  po výroku  Madelaine  Albrightové, že  každá  žena, která  nebude volit  Hillary se musí  smažit  v pekle! A po známé  nahrávce, kde  Dirty Donald  prohlašuje, že  pro ženy  je  takovou  veličinou, že  si od něj klidně nechávají   zkoumat  rozkrok, to byla  jistota!  Musím přiznat, že  i já jsem  v tomto momentu pokládal  prezidentské  volby  za  nezvratně  rozhodnuté!  Pamatuji si  totiž  republikánské  primárky z  roku  1984,  z kterých  vyšel nakonec jako vítěz  Ronald  Reagan. Ačkoli  dlouho vedl mimořádně populární  coloradský  senátor  Gary  Hart. Jenž  zrovna,  když  byl jasně  na  cestě  za  konečnou nominací, provalila  se na něj nevěra a on musel všechno  vzdát. Šance se tak otevřela  již  jasně  poraženému  Reaganovi! Nejsem naivní, abych  si myslel , že  USA 1984 jsou  stejné  jako v  roce 2016. Nicméně   divné  mi přišlo, když jsem vzpomínal na Harta  už  to, že  dnes může  kandidovat na prezidenta  někdo  kdo je  3x  ženatý, natož  aby mohl  vyhrát  u  jakékoli  skupiny  žen po  té  zdrcující  nahrávce, kterou prý  světu  uvolnil  kdosi  z  klanu  Bushů!!!!  A přesto  bílé  ženy Trumpa podržely a podle mne  celkově  klání  rozhodly!      A  v souvislosti  s úvahami o tom, jak  volili muži versus  ženy  a  speciálně  o  roli  žen  sem musím  dát  ještě  jeden  graf, řešící  pohlaví:

a11Všimli  jste  si zásadního rozdílu  mezi postojem svobodných a  vdaných  amerických  voliček? Donald  sice nezvítězil celkově ani  u jedné  skupiny  – voličky  z menšin  byly  jednoznačně  proti němu,  ale u vdaných  dosáhl o  50%  lepší  výsledek  než  u  singlistek. Má  to více důvodů, k některým zásadním se dostaneme   u jiných  aspektů a rozdělení  hlasujících  na  statistické skupiny,  ale  já  si dovolím  nabídnout  svoje  vysvětlení, proč  ty  vdané  byly  na Trumpa  daleko vlídnější. Řekla  to za mne  jedna  z  běžných Američanek, která se vyjádřila do televize  takto – nebylo to od něj  ani  trochu pěkné, ale takhle prostě  spolu mluví  chlapi, když  jsou mezi sebou sami a  stejný slovník používají  i ženy, když  mluví spolu  o mužích! Pro mne  byly  důležité jiné  stránky  kandidátů!

Tohle považuji za  naprosto dokonalý  výklad.  Životem otřískaná  žena,  která má  rodinu  a ví,co všechno to obnáší  prostě  řeší  klíčové  věci! Nemá  o mužích iluze a  ví co jsou zač.  Ve všech  směrech.  A mimo to – velmi dobře  si pamatuje  Billovy eskapády s Lewinskou  a množstvím  dalších žen. Takže  si nejspíš  řekla  – Donald  mluvil o tom, co Bill dělal  ve velkém v praxi. A když Hillary  odpustila, proč  bych neměla  odpustit  i já?

Kalkul s ženskou  kartou  naprosto selhal. Aniž  by to zachytily průzkumy /tohle speciálně  adresuji Michalu Škopovi!/. Jakkoli jsem přesvědčen,  že  kdyby  Hillary  byla  kandidovala  proti  Bushovi ml.  hned po  svém manželovi, tak  ho její  nevěra  do Bílého domu spolehlivě  dostala!  Ženy  by jí  tam byly , díky  svému  soucítění  prohlasovaly. Sorry  paní  Clintonová!

Aby  věc  byla  ještě  pikantnější  a dokládala  co  a jak rovnou  musím  poukázat  na tenhle  graf:

a6Kupodivu nikdo nepojednává, jak to, že  Trump, přes svoje  násobná  manželství a  výroky  o ženách,  zvítězil naprosto přesvědčivě  u těch,  co  chodí do kostela často a porazil svou  soupeřku  i  u těch, co  navštěvují svatostánek příležitostně. A propadl jen u bezvěrců.

Militantní  ateisté   a těch je na Kose také  dost /jakkoli je  většinově  výsledek voleb těší!!!/, okamžitě  vypálí  – vidíte  to pokrytectví  věřících?!  Povrchní komentář  těch co o Americe něco vědí  bude – čemu se kdo  diví,  to  jsou přece lidé  tradičních  bašt  na  Středozápadě!  První  odpověd  nehodlám komentovat. Nestojí mi to za  to.  Druhou považuji jen  za  částečně  pravdivou.  Bezvěrci s  republikánem zametli. Věřící , napříč  Spojenými státy    ho jasně podpořili. A větší procento z nich  tvoří, milí zastánci  teorie  Středozápadu,  – ženy!!! Zkrátka  femina  měla  být  tím rozhodujícím  esem pro demokraty. Nebyla. Tuhle  kartu měl zcela nečekaně  v  rukávu  Dirty  Donald. Aniž  by se  nějak  zásadně  snažil.  Kdybych  nyní pojednával  volby  v ČR  nebo  v sousedních zemích, zkusil  bych si tipnout  proč  a čím to  Clintonová  u žen  a speciálně  bílých  vdaných  žen prohrála.Ale tady si na  to netroufnu. Jestliže  jasně  sexisticky nastavený  macho má tenhle  výsledek, je  něco  na  Hillary  totálně  špatně. A  ženy  ji braly  ještě  více protiženskou,  než  narcise  se slovníkem  záchodku  vesnické  hospody.

Pojednejme  nyní  faktor  věku a jeho  vliv  na celkový  výsledek!

a3

Bylo předem jasné,  že  čím je  hlasující  mladší a čím  víc  jich dorazí  k urnám, tím  větší  šance  demokratů  na  znovuovládnutí  Bílého domu jsou! Mládež  protlačila  dvakrát  Obamu,  mládež, která  nepamatuje  Clintonovy  skandály  stála  za  Hillary  ve  velké většině.  Stejně tak  za ní, ale  už  výrazně  méně,  byla   přímo navazující  starší  generace.

Nic  divného.  Vzpomínáte  na  graf  svobodné  vers,  vdané  ženy?  tohle  je obdoba.  Prostě  tihle  svoji karieru začínali  za  Billa, v době  velkého / ovšem podle mne  vylhaného hospodářského růstu, který  v konečném důsledku vygeneroval  krizi 2008/. V téhle  generaci, jakož  i v té nejmladší  je prostě  in  být single, nebrat na sebe  žádné  závazky a  starat se sám o sebe… prostě  být cool a free.  Jenže  spoléhat  na tyhle dvě  skupiny  je  stejné  jako  zkusit  chytat  rozlitou  rtut. Budu citovat  českého politického klasika po nedávných  volbách  – je jistě  důležité  , že nám dávají  lajky  na sítích,  ale  je škoda, že  nepřišli  k volbám…. Nemohu  odpustit  nepřidat  klasikův komentář k Trumpově vítěsztví – doufám, že nový  americký prezident  se ani nepokusí  splnit většinu toho, co sliboval  voličům… V mojí jednoduché  češtině   to překládám  jako.  doufám, že Trump  svým  voličům  jenom a  jenom  lhal. Moje babička  by  kontrovala  – každý soudí podle  sebe pacholku! Ale  zpět  k tomu, co  čtu z tohoto  věkového rozdělení.   Volby  rozhodly prostě  starší  voliči.  Kdy  Hillary  totálně  propadla  u těch, co už  s životem  mají svoje bohaté  zkušenosti a jsou na zenitu  profesionálních  karier  a také u seniorů. Kteří pamatují  ještě  normální svět a mohou srovnávat!

Další  jasnou  výhodou  Clintonové  měla  být  její naprostá  převaha  u vysokoškoláků.  Trumpův  volič  byl  zejména  v mediích tvrdě podporujících  demokraty / a to byl  v podstatě  celý  mainstream /  zaostalý  nevzdělaný  pitomec, který   neví  která  bije a natahuje  ruku. Na tohle  téma  vyšly  tisíc e článků a  tv reportáží.

a4

I následujíc  řádky  věnuji Michalu Škopovi!

Ano Donald  vyhrál  u těch,  co mají jen  středoškolské  absolutorium. Jenže  vyhrál  i  těch, co mají  o stupen  lepší  vzdělání.Ale  vyhrál v této skupině  větším  rozdílem, než  Clintonová  u    VŠ!!!   I zde se lámal  volební  výsledek!!!  A opět  průzkumné  agentury  evidentně  selhaly!!!  Podle mne  kvůli  masové  aplikaci  politické korektnosti!  Nikoli  kvůli statistické  chybě Michale  Škope!  Mezi  vysokoškoláky, v jejich pracovních pozicích   asi chtělo mimořádnou  odvahu  říci – dám to Trumpovi. Zejména  v oblasti  Velkých  jezer, v Pensylvánii, Ohiu nebo v Maine, kde Trump, v poměrném hlasování  bral jeden ze čtyř  hlasů!   Zkrátka  mezi  vysokoškoláky  měla  Hillary, stejně jako mezi ženami, daleko menší  podporu než  ona  a  výzkumnící  čekali!!Pro mne  selhání  výzkumů!

Bez zajímavosti není  ani rozdělení podle  příjmu.

a5

Jakkoli právě tenhle  rozbor by měl být mojí doménou, moc toho nedám – tady bych potřeboval osobní  zkušenost s  americkými reáliemi.  Jen si  troufnu konstatovat,  že vzhledem k masivnímu nasazení  celebrit,  k většině  elektorátu lidí s VŠ  vzděláním,  k tomu, že  těžkými miliony  její prezidentskou  kampan podporovaly  všechny možné korporace   a elity, dokonce včetně  vedení  Demokratické  i Republikánské strany, muselo  být  pro demokratickou  kandidátku a její  volební  štáb naprosto frustrující, že  s Trumpem prohrála  u v skupiny  těch, co mají příjem nad  100 000 dolarů!!!! Jaký  že měl  být profil  Donaldova  voliče – málo vzdělaný  neúspěšný  lempl….

Podle mne jde opět o těžké selhání průzkumů a jejich tvůrců. Kvůli politkorektnosti!

Následující  graf  a  zejména jeho rozbor  věnuji  hlavně  zdejším  zemanistům a  antizemanistům  / mezi které  se  nepočítám. Kdyby ano  byl bych minule  volil Schwarzenberga/. Měl by  pro ně  být  zásadním poučením, před  tou divokou jízdou z obou stran, které budeme podrobeni  v  příštím roce.

a7

Je  zřejmé, že  stranická  příslušnost  zavazovala. U obou skupin  je  ale  zajímavá  jedna skutečnost  – že  Clintonová  vadila  vlastním straníkům  daleko více  než  Trump  republikánům!! Přesto, že  po něm šly  stranické špičky a  odmítly  mu jakoukoli podporu a  to četně  obou Bushů!!!  Sotva  uvěřitelné. Nicméně  v kontextu  toho,  jak se  k poražené postavily  ženy  jako celek, mohu jen opět  konstatovat  – něco je  na Hillary prostě hodně  špatně. A  to  i pro vlastní straníky!A  těch přišlo k volbám  více než  republikánů!!!  I tady se to pro Hillary  fatálně lámalo!

Ale já jsem  tenhle úsek věnoval  zemanistům a  antizemanistům…Jsem povinen  vysvětlit  proč. Opakuji  svoji  starou a pořád  omílanou  tézi  – volby  nerozhodují  rozhodnutí  předem a příslušníci  fanklubů!!!  Králem je  a bude  nezávislý, většinově  středový   volič  a to  ke komu se přidá! Ten  určuje  vítěze!  Rozhodl  i  úterní  volby!  Dobře  si to pamatujte  vy, co  odmítáte  vidět  fakta  v kauze  Brady!!! Z jedné i druhé strany. Vaše  zatatost   vám nic nepřinese.  A  Zemanova  naprostá  neochota   hrát aspon trochu slušně  také ne. Podobně  nic  nepřinese nějaký  neklid. zejména  když  ho má provozovat  nikoli ten,c o ho vyhlašuje. Nezávislý  volič  si  nakonec rozhodne  stejně  po svém. A  rozhodují  naprosté  maličkosti a triviality.

Nicméně  i tady si  troufnu tvrdil, že  naprosto selhali průzkumníci.  Když zkrátka  netrefili  nálady   klíčového segmentu  voličstva.    Šest  procent  v neprospěch  poražené  NENI  žádná statistická  chyba!

Když  už  jsem  u  nezávislého  voliče – jeho se nejspíš  převážně  bude týkat  následující  grafika

a10A přidám  ještě  jeden  přesnější  od  Němců  – kdy  se  jednotliví  voliči  definitivně  rozhodli, jak hlasovat – opět něco  pro MŠ.

Zeitpunkt der Wahlentscheidung

Jakkoli  ty grafy  zjevně nekorelují / je zbytečné mi to psát -vidím to/,  jedno  mají společné – ti kteří se  rozhodovali na poslední  chvíli  upřednostnili  konečného vítěze!! Což  průzkumy  naprosto nezachytily!!!  Naopak  fandili  Clintonové!!  Viz  serie  grafů, které  jsem  dával  během úterka, kde  se to pořád  víc  a víc modralo!  Při tom  je  zřejmé,  že  ona  říjnem počínajíc,  už v podstatě   jen ztrácela

Docela jsem  váhal, jestli mám  pracovat  i  s dalším grafem. Nakonec  jsem ho dal.

a8

Je  promne zajímavý  tím,  že  liberálů  je  i v Americe pořád  méně  než konzervativců!! O tomhle  si více povíme  v dalším pokračování,  kde  se pokusím vysvětlit, proč  vyhrál  Trump. Čím oslovil svoje  voliče! Ten graf  to  celkem  dobře  říká už  nyní. Ale počkejte  si na příště!

Protože  tam bude  ve velkém detailu  rozebrán  i dnes poslední  obrázek!

a9  A věřte, že  si na něm  zgustnu!

Pro dnešek  to musí stačit. Ačkoli  z německých zdrojů jsem dal jen  jeden  graf….

Spousta  dalších zajímavých  grafů má  New York Times zde

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.