Pripomínanie.


napsal Pacho

V tieto dni, si pripomíname niekoľko udalostí. Vznik republiky, deň zosnulých ale aj ukončenie prvej svetovej, tzv. deň červených makov /práve  11.11./. Na Slovensku máme 32 495 vojnových hrobov, v ktorých je pochovaných celkovo 160 000 vojakov. Z toho padlých v prvej svetovej vojne je 65 900 a v druhej vyše 93 000. Miesto vymýšľania si hlúpostí o hrozbe z východu, mali by sme byť radi, že nepribúdajú ďalšie. Ako momentálne v Sýrii.

Je treba si pripomenúť, že v prvej svetovej vojne, českí a slovenskí vojaci, už bojovali za svoju budúcu vlasť. Necítili potrebu umierať v nezmyselnej vojne za tú vtedajšiu. Že to bol skutočný žalár národov, to mi ako malému pripomínala babkina sestra. V škole po slovensky, alebo vo svojom nárečí, nemohli ani ceknúť. Ináč by ich fanatický maďarský učiteľ, vo vytváraní jednotného uhorského národa, doslova, dobil palicou. Na stenách, nemohli mať ani hlinené taniere so slovenskými nadpismi. Iba s maďarskými. Jeden taký mi podarovala a mám ho doteraz. Stále mám pred očami ako mi pripomína, že prvá slovenská pesnička, ktorú sa po vzniku republiky v škole naučili, bola: „Hej, pod Kriváňom, tam je krásny svet….“. Pre všetkých pochybovačov. Aj keď možno nie v súlade s Pittsburskou a následne Clevelandskou dohodou, podľa ktorých sme mali mať v novom štáte autonómiu, Československá republika bola to najlepšie, čo sa nám v tom osemnástom roku mohlo stať. Treba si to pripomínať aj dnes. Hlavne ak chce niekto pomätene šľachtiť, alebo vytvárať, akýsi jednotný európsky národ, pomocou migantov alebo moslimských žien.

Je treba mať na pamäti, že za republiku nebojoval len generál Štefánik s legionármi, ale následne aj generál Svoboda so svojimi vojakmi z 1. československého armádneho zboru, slovenskí povstalci na čele s generálmi Golianom a Viestom, ale aj Gabčík s Kubišom, po atentáte na Heydricha. Bojovali tvrdo, statočne a nie zriedka do posledného náboja, ako sa na neohrozených vojakov patrí. Tam kde padli, tam aj spia svoj večný sen o slobode. Že sme na nich nezabudli svedčí 923 pietnych symbolov a tabúľ z prvej a 2 811 z tej druhej.

Tiež si treba pripomenúť, že republika, za ktorú toľko ľudí položilo svoje životy, neprežila iba dva režimy. Fašistický a terajší, demokratický. Pamätníci tých čias ešte v deväťdesiatich rokoch tvrdili, že republika bola rozdelená preto, aby ju mohli ľahšie rozkradnúť. Ja nemám dôvod neveriť im.

V posledných týždňoch, v mainstreamových médiách vychádzajú absurdné PR články o tom, ako je potrebné zvyšovať počty vojakov a náklady na obranu, v dôsledku ruskej hrozby. Snáď sa história nezopakuje a nebudeme spievať ako českí a možno aj slovenskí vojaci v prvej svetovej, keď pochodovali severovýchodným Slovenskom: „Červený šátečku kolem se toč, máme jít na Rusa nevíme proč“. Ja chcem len pripomenúť vysokým vojenským funkcionárom /sediacim v teple svojich kancelárií/, ktorí si myslia, že za nich bude bojovať niekto iný, nech sa pozrú na Sýriu. Za šesť rokov boja, proti nenažranosti mocných, padlo stopäťďesiat tisíc vojakov sýrskej armády. V prvej línii s nimi, bok po boku, nezlomní duchom a stále vo viere vo víťazstvo, bojujú a padajú aj ich velitelia. Plukovníci aj brigádni generáli https://twitter.com/SyriaCasualties. Ako povedal jeden Sýrčan, ich zem je skropená krvou sýrskych vojakov. Pre všetkých tých, čo tie nezmysly píšu. Cnie sa niekomu za niečím takým?

Bolo by dobré, ak sme si nevymýšľali dalšieho nepriateľa a tešili sa z toho, že naše deti, na rozdiel od tých sýrskych, nemusia kresliť takéto obrázky.

vystrizek

Zdroj: https://twitter.com/Souria4Syrians

Pred začiatkom oslobodzovania Aleppa, na smútočnej ceremónii za padlých, veliteľ sýrskych Tiger Force, generálmajor Suheil al Hasan, v príhovore k svojim vojakom povedal: „Všetci muži zomierajú, no len na niektorých sa bude pamätať“.

Stojí za to, pripomínať si aj tých našich, z prvej a druhej svetovej. Na deň červených makov…jedinou sviečkou, alebo aspoň v duchu. Zaslúžia si. Za všetko čo pre nás urobili.

Zdroj:http://www.pohrebnictvo.sk/vojnove-cintoriny-na-slovensku/

Příspěvek byl publikován v rubrice Pachova zboj se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.