EET, Google daň a Andrej Babiš v hlavní roli -I.


Vyhledávání pramenů pro  tenhle  článek  jsem nastartoval  začátkem ledna  tohoto roku…. A celou  dobu  jsem jeho napsání opakovaně odkládal. Jenže  EET – elektronická  evidence  tržeb  právě  začíná a pokud  k tomuhle  tématu  chci cokoli  napsat musí  to být právě  nyní, protože   o pár dnů později už  by to nemělo valný  smysl.

Než  své pojednání  začnu,  upozorňuji  především  příznivce  Andreje  Babiše,  že tenhle sloupek /a  všechna jeho eventuální pokračování/  je  věnován především jim.  Doufám, že  si ho hodně pozorně  přečtou a  zamyslí se nad ním. Protože  ono pozorné čtení a zamyšlení je pro mne  dělící  rovinou  mezi  voličem jako  takovým a  tzv. voličem Koblihou,  o kterém jsem psal a budu  psát  s hluboký  despektem,ačkoli  se  to mnohým  nelíbí.  Dneska  mají  šanci se dozvědět  proč.  K podobně pozornému  čtení  vyzývám i  zdejší  fanklub  Miloše  Zemana. I od  něj  očekávám důkladné prozkoumání  toho, co bude uvedeno v  dalším  textu. A poslední  skupinou  jíž  adresně  vyzývám,  aby  četla  hodně pozorně  jsou  pak ti,  kteří negativně  reagovali na mou  letmou zmínku  o EET,  kterou jsem učinil při  analýze  posledních  krajských  voleb.

Začnu  tou poslední  skupinou. Tehdy  v  onom rozboru  příčin proč  dopadly  jak dopadly  jsem  o debaklu Kalousekpartaje  napsal v  souvislosti s EET  toto:

Zcela  lichá  se ukázala  být  sázka  na  bojkot  EET. Lidé  jaksi  většinově / a  já  dodávám správně/ mají  za  to, že  to není  téma. Například  proto, že  zaměstnanci  nevidí  sebemenší  důvod, proč  by vlastně  jen oni měli  táhnout ze svých odvodů sociální a zdravotní systémy  téhle  země! A  celá jedna  velká  ekonomická skupina si dál  mohla, s požehnáním státu  – přikrádat. 

V reakci na  tenhle  jeden jediný odstaveček,  který  vysvětluje proč  je  EET  dobře  mi přišla   celá řada nesouhlasných  mailů. Tu s dojemnými  historkami o tom jak jakási stará  paní  pronajímá  lufťákům  pokoje  a nyní  bude muset  být  registrována  v systému  EET a potýkat se, chudák stará,  se složitou  technikou, onde jak zavře  jakási  venkovská  hospoda nebo od kolegy  Jezevce  opakovaně došlo ujišťování , že  stejně  to bude všechno  k ničemu,  protože se EET  bude obcházet….A  on prý  ví  jak a je  ochoten o tom napsat pro Kosu  článek. Výše  uvedené je jen  malý  vzorek  z toho všeho, co jsem našel ve  své  mailové schránce. Pokusím se  s  tím  vyrovnat  tak  dobře,  jak jen  budu umět.

Úvodem  musím konstatovat, že  ačkoli mám  Andreje  Babiše  za absolutní  zlo  české politiky, ohledně  EET  stojím za  ním, respektive, až  do minulého  týdne  jsem za ním stál  ohledně  EET. A  hned  musím doplnit,  že v  dalším více  než  důkladně  doložím,  že  Babiš  je prostě  Babiš a cokoli dělá  nebo rozhoduje  v pozici ministra  financí,  je  VŽDYCKY  V NAPROSTÉM  STŘETU  ZÁJMU,  EET  a vůbec daňové věci  nevyjímaje! Píši to proto,  že  mi  je  vyčítáno  Babišovými  příznivci, že  jsem jím posedlý  a píši o něm  jenom  negativně.  Takže  je  znovu  vyzývám k velmi pozornému  čtení a uvažování  o tom,, co v falším textu  najdou.

Ano, ohledně  zavedení EET jako nástroje kontroly  a výběru  daní  Andreje  Babiše plně podporuji! Co se  týče původního  celkového záměru.  A  půjdu  tak  daleko, že  dokonce prohlásím, že  kdyby se nebyl objevil v politice jako významný  hráč, nikdy  by  EET  nebo  něco  jí podobného, se nepovedlo parlamentem protlačit. Kvůli odporu  české lumpenpravice.

EET  je  vyčítáno  mnoho  věcí. Zejména  pak  následující:

jde o naprosto zbytečnou  buzeraci,  která  nemá a nebude mít  na  daňové příjmy  státu  podstatnější  vliv

-půjde jí  snadno obejít

-kvůli zavedení  EET  skončí  celá  řada živnostníků

-většina  živnostníků  bude  EET neprávem šikanována  a je  vlastně  urážena  co by  nepoctivci

-EET  je  bičem  na  malé  drobné podnikatele, ale  ty velké  Andrej Babiš  před  regulerními  daňovými  odvody  chrání.

Se všemi těmito  hlavními  námitkami se hodlám  podrobně  vypořádat a to přísně zdrojovanými fakty.A  rovnou  si  troufnu  říci,  že  čtyři, dle  svého soudu  zcela  vyvrátím a jednu  zásadně podpořím.

Začnu  ale  jedním konstatováním  – objasněním toho, proč  česká lumpenpravice bránila  zavedení  jakékoli systematičtější  daňové  kontroly  živností.  Ten důvod  je  triviálně  jednoduchý. V zemi  je cca  plus  mínus  1 milion  držitelů  živnostenského oprávnění.  Každý  z  nich je  voličem. A  řada z nich prostě  systematicky  dlouhodobě krátila  daně  a tudíž  lze  snadno vydedukovat, že  se jim jakkoli  kontrola  jejich příjmů  hrubě  nebude líbit  a proto budou   volit  toho,  kdo jim  umožní  krást  dál. To je  to oč  tu  běží – lumpenpravice, podle  svých nejlepších  tradic, loví  svoje  mandáty  na  základě krytí  rozkrádání  státu. Protože  krácení  daní  nic  jiného  není. Tohle je hlavní motiv  nekonečné  parlamentní exhibice Kalousekpartaje a  ODS  na téma  EET. Tolik vlkovo proklamativní  prohlášení, kterému  můžete  či nemusíte  věřit – záleží  na  vaší nátuře a politickém  nastavení.  Ale  já  si připravil  terén  k  tomu, abych přešel k  námitce první

-jde o naprosto zbytečnou  buzeraci,  která  nemá a nebude mít  na  daňové příjmy  státu  podstatnější  vliv

Objem šedé  /tedy  nedaněné/  ekonomiky  dosahoval v  roce 2014 podle  kvalifikovaných odhadů 15%  HDP.  Což  je laikovi nic  neříkající  číslo. Nabídnu  vám  jiné,  srozumitelné  každému – 600 miliard  korun.  Což  je  o dost  více  něž  v  tomto roce  činily  výdaje  státního rozpočtu na  všechny  typy z něho  vyplácených  důchodů!!!!  A my  jsme  přitom soustavně  přesvědčováni,  že  důchodový  systém je  v krizi,  že je  do budoucna  neudržitelný! A  ona  šedá, nedaněná  ekonomika  má  větší rozměr!!! Nyní  musím  nezbytně  korigovat představy  ekonomických  laiků, že  celých  600 miliard  je suma  o  kterou  je  stát  okraden.  Tak  takhle  to není.  Jde o  součet  ekonomických  výkonů, transakcí  a plnění,  kterou  nepodléhají  předepsaným  daním  vůbec  nebo z  části. Tedy, že  beneficienti ze  šedé  ekonomiky  obchází  stát  na některé  z předepsaných  daní, nejčastěji

-dani z příjmu fyzických nebo právnických osob

-výběru  DPH

-výběru  spotřební daně

-odvodech  zdravotního a sociálního pojištění

Někde jsem  četl a  bohužel si onen pramen  nezaložil, že  celkový  daňový  únik  z  této ekonomické  zóny   je  asi  170 miliard. EET  cílí přímo  pouze  na určitou  část  z této  gigantické  daňové  krádeže – zejména výběr  DPH. Nicméně  jak  si ukážeme  v  dalším,   ona přísnější  kontrola  koncového prodeje  zboží a služeb  nutně  musí  mít  výsledný pozitivní  efekt  i pro  výběr  dalších  daní. Zejména  pro  odváděnou  daň

-z příjmu  fyzických osob samostatně  podnikajících

-pro výběr sociálního a zdravotního pojištění.

Andrej Babiš  a jeho lidé  z ministerstva  financí  si od  nastartování  EET  slibují  zvýšení  výběru  DHP  o  17 miliard . Alespoň  to tvrdí  v televizním spotu, který  vás  nemohl  minout. Původně  hovořili o miliardách  30-ti. Uvidíme,  netroufám si připojit  svůj  odhad. Nemám  k  tomu  dostatečné  podklady. Abych  začal počítat  alespoň  na hrubo.    Nicméně  vystřelím si  hodně na slepo – přes  10 miliard  by  to být  mělo minimálně.  Vede  mne  k  tomu jednoduchá  úvaha  – 10 miliard  jsou asi  3%  z  výběru  DPH  v  roce 2015… To prostě  v  systému  je  , při  jakémkoli  jeho zpřesnění  – vždycky!

Tedy pro mne  absolutní minimum. Málo nebo  dost?  Vzhledem k  tomu,  že  při sestavování posledního státního rozpočtu se Babiš  doslova  hrdlil s některými  jemu nemilými rezorty  doslova  o desítky  milionů,  bych  řekl dost. Z pohledu  odhadovaných  daňových  úniků  – málo.

Ale ono nezůstane  jen  predikovaných zvýšených příjmů  z DPH. Vedle  toho  by  státní  rozpočet  zavedením  EET  měl  profitovat  i   ohledně  výběru  daně  z příjmu  fyzických osob a  to jak  samostatně  výdělečně  činných ,tak  i ze závislé činnosti a více se podle mne nutně  vybere  i  na zdravotním a sociálním pojištění a možná  i na  spotřební dani.

Výše  uvedené NENÍ  proklamativní tvrzení. Odprezentuji  tvrdá, nezpochybnitelná  fakta:

Na  stránkách ministerstva  financí  jsem našel  skvělé  grafy:

vystrizek2

vystrizek3

vystrizek1

vystrizek

Myslím, že  ty grafiky mluví  naprosto jasnou  řečí! Odvedená daň  z příjmu živnostníků klesla  mezi  rokem  2005 a  2015 o  celých  90% . takže  dnes  se vybírá v   naprosto  zanedbatelné  výši, kde nejspíš  náklady  na její  výběr  činí asi tolik, kolik se vybere! Ti, kteří  namítají,  že to jde na vrub ekonomické  krizi, odkazuji jednak  na  grafiku daně  z příjmu právnických osob a a hlavně  daně  z příjmu  zaměstnanců!! Do roku  2008 včetně  jednak ekonomika raketově  rostla,  ale  živnostníci se daňově významně propadli a hlavně, ani v krizovém a pokrizovém období  u  zaměstnanců, i přes  velký  nárůst nezaměstnanosti nedošlo  ani vzdáleně  ke  srovnatelnému propadu!!  A ne náhodou jsem dal  i  to, jak vypadal ve  zmíněném časové  rámci  výběr  DPH. Který – krize- nekrize setrvale  rostl.  Jak je  možné,  že  živnostníci  v podstatě  neplatí  daň  z příjmu?  Jsou pouze  tři vysvětlení:

1- co živnostník, to chudák, co aby  vůbec s rodinou přežil,  vybírá popelnice a odpadkové  koše

2-  zafungovaly  daňové  paušály a  to daleko víc , než si kdysi jejich  tvůrci představovaly

3- v  kategorii  živnostenského podnikání  se  stala  ekonomická  aktivita zvaná „bez účasti státu“  naprostou samozřejmostí a národním sportem!

Snadno se nejspíš  dohodneme,  že  variantu  číslo  1 můžeme  v klidu vyloučit. tedy  naprosto většinově.

Ten  zoufalý  propad  daně  z příjmu  u  živnostníků  je  mixem  bodu  2 a  3.

Vliv  paušálů  dokumentují  dvě následující  tabulky, které jsem objevil na internetu.

dane1

dane2Je  jasné,  že  ti,  kteří pro  rok  2005 a  dále,  novelizovali  daňové  paušály,  těžce přestřelili a živnostníky  dańově  odbřeměnili. Udělali  z  nich  vrstvu,  která  měla , sotva  oprávněně jednak  velké  daňové  úlevy a jednak  mohli daně paušály  významně  začít obcházet.  Ptám se -PROČ?! Je  OSVČ  víc  člověk  nebo zaměstnanec  méně  člověk, že  je  mezi nimi kodifikována  taková  daňová  disproporce?

To není  všechno. Z  uvedených  tabulek  je  jasně patrné,  že  nejvyšší  daňové  paušály mohli OSVČ  uplatňovat v  roce 2009!  Od  té  doby  došlo v řadě  oborů k jejich  procentní  redukci a téměř  ve  všech  pak  ke  snížení absolutní     částky  živnostníkova  celkového příjmu, do které mohl danit   paušálem!!! Nicméně  výběr   daně  z příjmu OSVČ setrvale a prudce  klesal  dál  až  k dnešní  naprosto  směšné  hodnotě!!!! I přes  zmenšené  paušály  a snížení příjmových  hranic  pro jejich  uplatnění!!!!

Takže  si  to shrneme:

-Výběr  DPH – bez ohledu na  krizi  rostl.  Což  znamená , že  celkově  v ekonomice tržby fatálně  neutrpěly

-výběr  daně  z příjmu PO se sice propadl, ale ani zdaleka  srovnatelně  se  živnostníky

-fyzické  osoby  platily  v podstatě  pořád  stejně, ačkoli se velmi zvedla nezaměstnanost!

-podmínky pro  uplatnění  paušálů u  živnostníků se zpřísnily a přesto – světe  div se, daň  z příjmu  u  OSVČ  šel  téměř  na nulu!!!!

Závěr  je naprosto  jasný!   A nemusím  jej nijak  zásadně  rozvádět. Dlouhodobým  heslem dne je toto:  Kdo jako živnostník  přiznává daně  –  okrádá svou  rodinu!

Zavedení  EET  pro  živnostenské podnikání  má  za  cíl  zabít  dvě  tučné mouchy  jednou ranou!

1- primárně  zajistit  výběr  DPH  tam, kde státu dlouhodobě systematicky unikal

2- přes  zvýšený a zdokladovaný  výběr  DPH  dosáhnout  zvýšení  výběru  daně  z příjmu  OSVČ , protože  finanční  úřady  budou moci  snadno centrálně  hromadně  sumarizovat  příjmy  poplatníků  podle  jednotlivých  IČO.  Takže  řada z  nich vypadne  z možnosti  danit paušálně a budou muset  účtovat.  Jestliže  začnou  účtovat, sníží se zároveň  i  význam práce na  černo. zkrátka, když  někdo vykáže  příjem a bude nad  paušál, bude  snažit  uplatnit  veškeré možné  výdaje, aby  daň  měl co nejnižší, takže  místo  černých peněz na  dlaň pro  personál to bude, nejméně z  části, platit  oficiálně. Byť  třeba  formou minimální  mzdy. Což s  enásledně  musí  promítnout  do  výběru  sociálního a zdravotního pojištění.

Dovolím si opět  výstřel na  slepo – dost  by mne překvapilo,  kdyby  celkové  inkaso navíc  z  daně  z příjmu OSVČ a sociálního a zdravotního pojištění  nedosáhl dohromady  alespoň  nějakých  dalších 10 miliard!

S desítkou  za  DPH  navíc  je  to  už  20 miliard…. Nejméně.  A  to už  jsou  slušné  prachy. I  pro  stát.

Osobně se domnívám,  že právě  bod  č. 2 jednoznačně interně  převažoval  jako argument  ve  všech  vládních  kalkulacích pro  zavedení EET!!!  Cílem bylo  prostě  dosáhnout  toho,  aby  aby  se  podnikatelské prostředí  narovnalo a  stát  nepřicházel  o  peníze  evidentním a drastickým  krácením  daní  z  příjmů a  odvodů  na sociální a zdravotní  pojištění, aniž  by musel naprosto nepopulárně  sahat  na  daňové  paušály!

Při  tom  je řeč   o DPH!!! Nikdo  nemůže  mít  nic  proti  výběru téhle  daně!  Ne pokud  nechce  lhát. Cílem  je  daň  z příjmu OSVČ, ale nestojí  to přímé politické  body!  Chytré, velmi chytré!  Tohle  se Babišovi  rozhodně  povedlo! Na  druhé  straně – žasnu  nad  českými.. no ehm…  žurnalisty a komentátory! Kteří  začínají a končí  u  DPH… Vlastně  už  ani nežasnu.  Když  v  této  materii není tzv. ruská  propaganda, proč  by  nad  ní přemýšleli? Na  daních  se jejich „ideologická  vyspělost“  evidentně, dle  jejich názoru,  osvědčit  nemůže, že  Jakube  Jando a  spol?

Chce někdo tvrdit, že  jde o zbytečnou  buzeraci  živnostníků?  Ve  světle  toho,  jaká  daňová krádež,  na úkor  ostatních  – zejména  zaměstnanců  je  trvale  prováděna?  Nebo  je   v zájmu náš  všech,  aby  daně  platili, pokud možno  všichni,  kteří je platit  mají a  k jejich  placení se s počátkem podnikání a převzetím  živnostenského listu,   zavázali?  Kdyby  náhodou  někdo  chtěl  namítat,  že  on se při startu  podnikatelské  činnosti  nikomu  k  placení  jakékoli  daně  neupsal,  pak  by  se měl  zamyslet  jednak  sám  nad  sebou, ale  hlavně  nad  jednoduchou paralelou  –  totiž  okamžikem,  kdy  převzal  řidičský  průkaz!  Bral ho s  vědomím, že  jeho povinností  bude dodržovat  pravidla  silničního provozu. A když nikoli, že bude sankcionován a  to až  do té míry,  že  může  o řidičské oprávnění  přijít. Stačí k tomu  opakované telefonování za  volantem nebo párkrát  nezapnuté  pásy.  Jakkoli  společenská  nebezpečnost  jízdy bez  pásů  je v podstatě  nulová, protože  postižen  případnou  havárii  bude případně  jen  frajer  osobně.    Na  druhé  straně – krácení  daně  je prostě  krádež. Vždycky a všude.  Navíc  postihuje plošně  celek a  je to  žití na úkor  všech ostatních. Takže  znovu – chce někdo tvrdit,  že  jde o zbytečnou buzeraci  živnostníků?

Pokračování zítra.

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.