První reakce na dnešní článek o EET.


Vůbec  nepochybuji,  že  jsem si  zadělal  na  mailovou  záplavu  seriálem o EET. Zejména  když  nyní zveřejním  první  mail,  který  mi  už  ke dnes  zveřejněném prvnímu  článku ze  seriálu  čtyř  došel. Abych nevzbuzoval  žádné  liché  naděje  – tenhle  mail byl první,  je slušný,  pisatel  už  na Kose několikrát  publikoval a nepochybně vyjadřuje  stanovisko  určité  části  OSVČ,  kteří jsou EET  dotčeni.  Ze  všech těchto  důvodů  ho  okamžitě  pouštím  na sklo.  Je  to výjimka. Normálně  budu  zveřejnovat  jen  opravdu  extrovní  reakce. tedy  ty , které budou schopny  vnést  do věci nový pohled, budou  respektovat  všechna  relevantní  fakta a zejména  nebudou  opakovat  stokrát  opakované, vyvrácené a  omleté. Jak se zhusta  děje.  Kauza  Brady, kdy  chodily  neustále  stejné  námitky, které  jsem vyvracel  šestkrát  po sobě,  aniž  by  to  kteří  namítali  nějak  zajímalo, mne  dostatečně poučila!  Takže  zjednávám  jasno  hned dneska. A  toto  upozornění  platí  i pro standardní  autory  Kosy,  ke  kterým mám výrazně  jiný  přístup.  Šestkrát  popisovat  časovou  souslednost kontaktů  Hradu do Kanady a přidávat  Forejtova  vyjádření nebo znovu a znovu  komentovat, proč  slovenský velvyslanec a dva  čeští ministři  nikdy nemohli  potvrdit  Hermanova  slova, mne  vyškolila  natolik, abych dokázal odhadnout, jak  to bude tentokrát. Ale  věnujme  s e tomu, co mi přišlo právě  mailem:

Živnostníkem jsem od roku 2000, s roční pauzou coby zaměstnanec velkého nakladatelství.  Pohybuji se ve dvou  oborech – stavební a výškové práce  a fotograf/redaktor .
Obrat z obou oborů je následující a v podstatě kopíruje uvedené grafy  –  nejvyšší obrat jsem měl v letech 2004 a 2005 cca 600 a 800 tis,  v současnosti už čtvrtým rokem nepřekročím obrat 100 tis. 
U stavebních prací  šel obrat dolů už před krizí 2008 a to jsem tou dobou žil v Praze,  u fotoprací nastal sešup rokem 2008 -úspory ve firmách stylem – jestliže se něco fotilo za 6-10 tisíc tak nyní firmy nabízí cenu 2-3 tisíce s požadavky na nejmodernější techniku. Redakce deníků a časopisů platila cca 800 – 1000 za foto nyní nabízí i 100-200Kč nebo jen uveřejnění autora. Daně tedy neodvádím již několik let žádné – soc a zdravotní platím v plné výši minimálního výměru, ze 100 tis odvedu 1/3 státu. 
Situace je to dlouhodobě neudržitelná a mohu si ji dovolit jen z důvodů nadprůměrného výdělku ženy a  toho že jsem dům po prarodičích rekonstruoval svépomocí – tedy doslova sám, zde zkušenost se mým známým instalatérem – vzhledem k naší finanční situaci jsem se zeptal zda by to bylo levnější bez faktury – odpověděl že ne, protože pro něj je důležitější odpočet DPH na materiál než nezdaněná práce.  
největší pokles vidím nikoliv v šedé ekonomice ale ve slevě na dani ve výši 24000 ročně, 
ve chvíli kdy daň vypočtená přes paušál nebo přes náklady je menší, neplatí živnostník nic,  
tedy v případě ročního zisku do cca 170 000 Kč neplatí živnostník žádnou daň z příjmu.  Sleva na dani se nepromítá do výpočtu záloh zdravotního a sociálního pojištění.  
ještě bych připomněl, že u zaměstnanců jsou odvody na sociální spojené s odvody na nemocenskou, kdežto živnostník si platí nemocenskou dobrovolně a neznám kolem sebe nikoho kdo by si ji platil, ale taky nedostane v případě nemoci žádnou náhradu mzdy. sám jsem byl doma 3 měsíce po operaci bez příjmu.  
Nyní žijeme cca 80km od Prahy, žena tam dojíždí za prací, když jsem se rozhlížel po práci v regionu, nabízený plat byl pro středoškoláka – tedy povětšinou pracovní pozice na montážní lince či ve skladu cca 16-19 hrubého s nutností práce na směny a dojíždění vlastním autem,  tedy čistý výdělek něco málo nad 10 tis korun, čili rozhodnutí zda zrušit i takto mizernou živnost není jednoznačné, vzhledem k tomu, že máme malé děti a nevidíme zde možnost skloubit časově práci na směny a dojíždění ženy do Prahy.
EET se mě sice netýká, protože všechny platby mám bezhotovostně, ale mám v okolí několik známých kteří jsou na tom příjmem o něco lépe než já ale hlavním benefitem u nich také  není příjem, ale možnost pracovat jen část dní v měsíci a nemuset absolvovat sociální tanečky v pracovním kolektivu. 
Pokud se jich EET dotkne – naprosto nesmyslně u e-shopu – budou zvažovat ukončení, nikoliv kvůli výši daně a šedým příjmům, ale kvůli naprosto nesmyslně nastaveným pokutám za chyby v účtování.
jinak v naší obci cca 900 obyvatel skončili dva malé obchody se smíšeným zbožím – asi ne primárně kvuli eet, majitelé o tom zvažovali kvůli malým třžbám již dříve a EET bylo asi jen poslední kapkou a jedna hospoda, druha se drží s vypětím sil a majitel ji dotuje z jiného podnikání, obsluha se mění co 3 měsíce a dovedu si představit, že se rozhodne hospodu zavřít už kvuli tomu, že zisk z ní má minimální či žádný (lidi na pivo a kulečník se sejdou 3x týdně večer a nevaří se tam)  a riziko astronomické pokuty za chybu personálu mu prostě nebude stát za to.  
čili i takto může vypadat svět živnostenského podnikání a o tom že to není výjimečné svědčí i slova starosty z Rychnova, který konstatuje, že s rozvojem Škodovky v Kvasinách u nich mizí služby a živnostníci, protože volí jistotu příjmu ve Škodovce. 
Osobně tipuju celkový přínos do 10 miliard sakumprásk a to si myslím že jsem optimista, s tím že se zhorší dostupnost služeb v malých obcích, protože už dnes tu živnostníci přežívají jen z podstaty a vzpomínek na lepší časy.  
Pokud chtěl tedy stát vybrat o něco více od živnostníků, mohl zmenšit paušály, nebo změnit či zrušit slevu na dani –  bylo by to jednoduché, učinné, ale nenamastili by si na tom kapsu poskytovatelé připojení a služeb spojených s eet a nezískali by přístup k datům – zde je nejvíce zajímavé vyjádření čoi, že stávající účtenka eet, kde není přesně specifikováno zboží je k ničemu pro případnou reklamaci, už vidím jak Andrej tímto verdiktem odůvodní nutnost mít na účtence všechny informace.
O čem vůbec nepochybuji, je zneužití získaných dat – ne nutně Babišem, ale je jen otázka času kdy se data objeví k prodeji.  V tomto směru jsem silně proti sběru dat nejen státem. Nakonec se možná vyplní vtípek – Jeden Andrej, jeden stát, jeden hodling.
Vlkův dodatek.
Nemám s  tímhle  příspěvkem  sebemenší  problém. a neberu  ho ani jako polemiku se  svým  dnešním  článkem. Zda    EET může  být  pro  nějakého živnostníka poslední  kapkou  k  tomu,  aby  ukončil  svoji  činnost?  Ano,  to může. Je jen na něm, aby  zvážil  všechna pro a  proti  ohledně  svého podnikání.  A  pokud se taktak drží  nad  vodou, což  je  v příspěvku  citováno,  určitě  by tak  činil  i bez EET!  Jak píši  – podnikání,  které je možno provozovat  jen  BEZ   pořádného  účtování  NEMA  žádný ekonomický  smysl. Každý  má  na svobodný  výběr,  jestli  dá přednost  volnosti  a nezávislosti  nebo  tzv. jistotě  zaměstnance.
Osobně za  velké  štěstí pokládám, že  EET  je  zaváděna  v  době,  kdy  ekonomika prožívá  konjunkturu a  je velká poptávka po pracovní síle. Představuji  si  totiž  situaci  těch OSVČ,  kteří uvažují  o konci  podnikání,  kdyby  byli  konfrontováni s  trhem práce v roce  2010. Například.
Zaujal mne  ten  případ  s instalatérem, který  nešel na možnost tzv. „platby  bez  účasti státu“ kvůli tomu , aby  uplatnil odpočet  DPH  na  materiál.  Počínal si logicky.  Danil  nejspíše  už mimo  paušál a  tedy  účtoval  klasicky. Přesně  jak píši v  seriálu.  Navíc  nejspíš  materiál dělal  většinovou cenu  zakázky nebo/a  v daném  roce  věděl, že  bude mít  dostatečně  velké  náklady , aby  minimálně danil.   EET  nepochybně, viz seriál   povede  k nárůstu tohoto chování,  což  je v zájmu státu.
Co  neberu,  je  argumentace  ohledně  nemocenské.  OSVČ  má  na výběr, zdali si bude platit  nemocenskou  nebo  ne. Zaměstnanec  nikoli.  Ten prostě platit  musí!!! A  jen a pouze  jeho příspěvky  drží  sektor  zdravotnictví a sociálních  služeb v  chodu!!!! Protože  je  to  jen a pouze zaměstnanec,  kdo musí  vydělat  i na tzv.  odvod  zaměstnavatele  na  sociální a  zdravotní pojištění!!! Nebýt  zaměstnanců  tak se  oba  sektory  v téhle  zemi  okamžitě  zhroutí. Nicméně  ono  to není  pouze  o  nemocenské  nebo  důchodu konkrétního přispěvatele  do systému!!! Většina  ekonomicky  činných  osob  má  rodinu. Když  ne  manželku  a děti, tak alespon  rodiče. většinově  mimo ekonomickou  činnost.  I  ti chodí  k lékaři  i oni  berou  různé typy  důchodů nebo státních  dávek. I  tohle  musí  být průběžně  financováno!!!! Což  je  opět  z 90%  na bedrech zaměstnanců!
Mohl bych pokračovat  ještě  k jiným  bodům, ale  nechci. Na první  nástřel a k vyjasnění  pozic  to plně  stačí. Jak už  jsem napsal v  úvodu  – nemám  žádný  problém  s tím, co  ve  zveřejněném  mailu  stojí. Rozumím  tomu a  vím, že  to není psáno  ve zlé vůli  nebo  fundamentálně  fanaticky.  Autorovi  rozumím.  V  čem se lišíme  je  v pohledu  na les.  On mi v podstatě sděluje, že pro les  nevidím  stromy. Já  jemu  pravý  opak, že pro svůj konkrétní strom /což plně  chápu/, nevidí  les.
Kosa je ale  o lesu. Vždycky  byla  a bude. I  tohle  necht  velmi zvažují  všichni  budoucí  namítači.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.