Vykrádá Jiří Pehe Kosu Nostru Zostra?


napsal Gerd

Vykrádá Jiří Pehe Kosu Nostru Zostra?

 

Dne 15.11.2016 Kosa zveřejnila článek Politická korektnost porazila sama sebe, kde v jedné části píši:

Hollywood udělal nevědomky pro Donalda Trumpa více práce než pro Hillary Clintonovou. Celá desetiletí tvořil prototyp hrdiny. A jakmile se dva kandidáti setkali v debatě, bylo rázem jasné, že prázdná nádoba Hillary Clintonové, byť politicky korektní, nemůže uspět proti drsnému hulvátovi, který se svými hláškami nijak neliší od drsných hrdinů z akčních filmů.
Zatímco politická korektnost provedla masáž voličů, aby se nestyděli za své politické názory a navzdory všem doporučením riskovali zahození hlasu, Hollywood po desetiletí tvořil prototyp hrdiny, kterému kvůli výsledku odpouštíme všechny prohřešky, nekorektní chování vůči ženám, alkoholismus, minulé krachy, prostě cokoliv, protože ve vhodnou chvíli zabojuje za správnou věc a vzdoruje všem padouchům třeba osamoceně.
Donald J. Trump vše buď instinktivně poznal nebo měl výrazně lepší poradce než Hillary Clintonová. Ta měla poradce stejné, jako je ona sama. Nafouknutá prázdná nádoba a v ní … nic.  V každém případě se role osamělého drsného hrdiny s temnými skvrnami minulosti na duši (prototyp osamělého pistolníka z amerického westernu) chopil Donald Trump a byl v té roli uvěřitelnější než slabá herečka Hillary Clinton, kterou formovala desetiletí života v politicky korektním multikulturním prostředí plném lží.

A do toho Jiří Pehe zveřejní článek http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=28469 dne 24.11.2016, kde píše:

A Trump nabídl ještě další vlastnost, která mu pomohla vyhrát volby. Strefil se – už svým zjevem a spasitelským poselstvím – do mentality nemalé části Američanů, kteří jsou odchovaní nejen reality shows, ale také hollywoodskou kulturou.
Ukázalo se, že v případě vystrašených a zmatených sociálních skupin obyvatel ve státech, kde v podstatě neexistuje „vysoká“ kultura a lidé konzumují převážně jen televizní a hollywoodskou zábavu, je nejúčinnější strategií postavit se do role komiksového supermana, který zařídí změnu prostě proto, že to dokáže. Absence skutečného programu a velikášské sliby tento obraz jen posilovaly. Nemluvě o tom, že sám Trump vypadá jako postava namalovaná nějakým autorem komiksů.

Tak nevím, vykrádá Jiří Pehe Kosu nebo ke stejné myšlence dospěl jen výrazně později? Ve druhém případě by platilo, že Jiří Pehe má 4x delší vedení než čtenáři Kosy. A to jsem ještě milosrdný, protože článek by napsán dříve, než byl 15.11. zveřejněn.

Pokud by platila první varianta, možná by Jiřímu Pehe pomohly další myšlenky:

 1. Lidé se už tolikrát zklamali ve stále se opakujících a vzájemně tolik podobných politicích (v případě USA Republikánů i Demokratů), že si raději zvolí kteréhokoliv tlučhubu, který se bude aspoň trochu věnovat jejich obavám. A protože nejsem jako J.Pehe, přiznám autorství Vidlákovi, který myšlenku zveřejnil jako první (https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/11/21/neco-mezi-sikanou-a-politikou/).

 1. Konspirační teorie dnes šířené by nikdy nebyly tolik úspěšné, kdyby skutečnost v mnoha případech nebyla ještě horší. Napadlo by nás před útěkem E. Snowdena, že NSA dlouhá léta odposlouchává nejen německou kancléřku, ale veškerou elektronickou komunikaci v Evropě?

 1. Politická korektnost zvýhodnila kdekoho vyjma většinové populace, jejíž práva jsou skutečně ohrožena a okleštěna. Pro skutečné začlenění menšin by daleko více prospělo opuštění konceptu pozitivní diskriminace a zavedení rovného přístupu pro všechny ve stylu stejná práva a stejné povinnosti.

 1. Ruská propaganda je tolik úspěšná, protože se opírá o pravdivá fakta. Propaganda EU je naproti tomu neúspěšná, protože je zcela vylhaná a stejně tupá jako propaganda hlásaná v dobách socialismu. Nepřežije srážku s realitou.

 1. Tzv. sluníčkáři nebo příslušníci pražské kavárny jsou zbytkem populace odmítáni čistě z důvodu, že plácají nesmysly za peníze většinové populace a jsou živeni z jejich daní. Jinak by se na názory pražské kavárny vykálel Bílý Tesák (nebo vlkova Bettyna). Hostinský Palivec už dávno vysvětlil podstatu svobody názoru:„Host jako host,“ řekl Palivec, „třebas Turek. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika. Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš. To je moje zásada. Jestli to tomu našemu Ferdinandovi udělal Srb nebo Turek, katolík nebo mohamedán, anarchista nebo mladočech, mně je to všechno jedno.“ Celá věc má jeden háček, příslušníci pražské kavárny sami neplatí, ale nutí k tomu jiné proti jejich vůli.

 1. Partajnická politika dob ODS a ČSSD je už minulostí. Lidé dají raději hlas novému politickému subjektu než těm zkorumpovaným převlékačům kabátů. ODS je zcela zaslouženě odepsána a ČSSD ji bude následovat. Bohuslav Sobotka při svém lapání nových voličů z tzv. liberálního středu (neboli pražské kavárny) udělal takové úlitby novým voličům, že mu utekli ti staří.

 1. Boj EU proti Putinovi je směšný a postavený na chybných předpokladech mimořádně hloupých stratégů. Putina lze porazit jen odstraněním sankcí, volným obchodem a cestováním. Jak ukazuje příklad Kuby a Severní Koreje, ani dlouhodobá izolace a sebetužší sankce neporazí žádný trochu pevný režim. Ten porazí až ukončení izolace.

 1. Novináři místo podávání informací nabízejí jen svůj úhel pohledu poplatný vlastníkovi média. Donald Trump první pochopil, že novinářské povolání je již přežitkem a další obětí globalizace, a lze je nahradit levněji prostřednictvím sociálních sítí. Sedmá velmoc přestává  být velmocí.

 1. Frustrace lidí vyplývá z dopadů globalizace. První globalizace probíhala na přelomu 19. a 20. století a skončila dvěma krvavými světovými válkami. V případě, že problémy globalizace nebudou řešeny, dojde k další válce, která stávající elity smete.

 1. Terorismus a xenofobii lze velmi snadno porazit kompletním zákazem šaríji a zákazem stavby mešit. Jestli chce někdo mlátit doma hlavou o zem za řevu podprůměrného zpěváka monotónní melodie, je to jeho osobní postoj, který ale na veřejnost nepatří. Další nutnou podmínkou je méně regulace ze strany EU, protože teroristy se stávají frustrovaní lidé, kterým společnost nenabízí východisko při neúspěchu. Dnes se dá neúspěch snadno svalit na nedostatek příležitostí v přeregulované společnosti.

 1. Přijmout EUR v současné hospodářské situaci ČR je mimořádná hloupost. Slabší ekonomika než průměr eurozóny dopadne jako Řecko. EUR je výhodné jen pro bohatší státy typu Německa, kterému zlevňuje export.

 1. Obyvatelé ČR nejsou povinni pomáhat komukoliv na území ČR a nejsou povinni přijímat kohokoliv, koho jim pošle nějaký ouřadaa z Bruselu, Itálie nebo Německa. Stát se občanem ČR je privilegium, na které není právní nárok.

 1. FRONTEX je zhola zbytečná organizace, která neplní své hlavní cíle ochrany hranic, naopak pašuje islámské teroristy mezi ekonomickými imigranty bez prověření. Čekal bych, že když už musí odvézt „zachráněné“ Afričany do Itálie, tak nejméně potopí vratké plavidlo, které ohrožuje uprchlíky i lodní dopravu. Místo toho FRONTEX přenechá lodě pašerákům k dalšímu použití.

 1. Stranický systém spotřeboval většinu energie politiků na vnitrostranický boj natolik, že už jim nezbývá energie, aby se zabývali problémy občanů.

 1. Z Německa přichází další zhoubná ideologie. Po marxismu a nacismu je to evropanství. Normálně bych si myslel, že dvě nefunkční ideologie a zkušenosti s nimi budou Němcům stačit, ale místo toho do nás hustí další stejně hloupou ideologii, jen novou a stejně nefunkční.

 1. Evropa by se docela v pohodě integrovala sama bez větších problémů, kdyby integraci nebrzdila EK stupidními nápady svých eurokomisařů. Bohatě by stačilo, kdyby nechali lidi mezi sebou volně obchodovat a cestovat.

Jiří Pehe by mohl uvést, že čerpá také z Kosy, pokud tomu tak bylo. A pokud ne, jen dokázal, že jakožto příslušník „elity“ není o nic chytřejší než zbytek jím opovrhované populace. Spíše naopak, asi tak 4x.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.