Politická kultúra = korupcia a rozkrádanie.


napsal  Janko Zvolen

Pozdravujem zo Slovenska, čtenářky a čtenáře KOSY !

Veľmi ma zaujala poslední vlkova ANKETA. Dovolím si citovať :

Jde mi  totiž  o  to  jak vidíte  korupci a rozkrádání a  podvádění v  kontextu  popřevratového  vývoje a  pak  sami sebe ve  vztahu  k  tomuto, alespon  pro mne  naprosto  zásadnímu a pro mne  hlavnímu negativnímu  jevu toho uspořádání,  kterém  žijeme po Listopadu.“

Dovolil by som si napísať pohľad made in Slovakia. Aj keď uznávam že ten môj je aj na Slovensku ojedinelý, ale verím, že aj keď bude iný môže byť príspevkom do diskusie.

Diskusia, výmena názorov argumentov a faktov je podľa mňa základ demokracie.

 Korupcia a rozkrádanie je PREJAVOM „POLITICKEJ KULTÚRY“ ! Našej politickej kultúry.

Bola tu aj pre rokom 89, ale nemala také obrovské rozmery.

V posledných rokoch sa hovorí o hodnotách. Hodnotách euróskych aj národných, kresťanských aj občianskych. Aké sú naše Hodnoty???

Ako povedal klasik o vývoji na Slovensku v 90tych rokoch:

Politikov máme takých čo hovoria pravdu, čo klamú a tretích čo nevidia rozdiel medzi klamstvom a pravdou !!!

Je našou hodnotou korupcia, rozkrádanie, šafárenie z verejnými zdrojmi, plytvanie a nezmyselné míňanie ? ÁNO máme to zažité a zažraté… Deje sa to desaťročia.

Kryl – Hle jak se perou 1969 (Rakovina)

Kryl – Demokracie 1993 (a nadčasová dodnes)

Kto by nesúhlasil nech zodpovie na otázku:

Prepáčia (PROMINOU) voliči svojim (tým POLITIKOM KTORÝM DALI HLAS ) TO čo na iných odsudzujú ???

Analýza jednoduchá a riešenia ?

Čím viacej občanov sa postaví a bude konať tým zložitejšie to bude pre tých čo si žijú „lepšie“ na úkor iných z peňazí všetkých.

Volebná účasť do České snemovne bola v roku 96 nad 76 % a v roku 2013 klesla pod 60.

Na Slovensku v roku 98 bola volebná účasť do Národnej rady nad 84 percent a v tomto roku = 2016 bola pod 60 teda 59.8 %.

Keď sme už pri účasti mám veľké obavy že na Slovensku by 9 z desiatich opýtaných nevedelo vypočítať percentá !!!

Čo znamená účasť 59,8 ??? Že stranu ktorá podľa výsledkov získala najviac 28,22 % (vládny smer ) volilo reálne 16,875 % zo všetkých občanov čo majú hlasovacie právo !

Národná rada SR má 150 poslancov a keby mali len hlasy v percentách od všetkých voličov teda 16,875 % dostali by 25 mandátov ALE oni dostali 49 mandátov teda hlasov = jednu tretinu zo všetkých ktoré sa rozdeľujú v Národnej rade !!! Poslanci nevoličov = 40 % TEDA 60 poslancov nevoličov sa rozdelilo iným !!! a z nich 24 dostal víťaz !!!

Pri nutnosti získať 5 percent vo voľbách podľa volebnej účasti v roku 2016 stačilo aby strana získala 2,99 percenta od všetkých občanov s volebným právom a môže byť v parlamente !!!

Prečo píšem toľko čísel a percent ? Poukazujem na to čím väčšia bude „mlčiaca väčšina“ tým viac pribudne tým najväčším !

Preto je veľmi dôležitý hlas každého občana. Jedného, dvoch, piatich… ľahko za pomoci štátneho aparátu „UZEMNIA“ a to aj za pomoci daní a poplatkov TOHO koho uzemňujú. To funguje skvele. Štát zoberie moje peniaze a tie použije PROTI MNE !!! Zaplatí tých čo budú „bojovať“ a konať proti mne. Proti mojim záujmom a právam.

Ak by sa ozvalo stotisíc alebo milión občanov ??? Viem, rozprávky patria k nášmu kultúrno duševnému dedictvu. Našim národným hodnotám. Tým stáročným…

Ak bude „záujem občanov“ meniť svoje okolie, znižovať korupciu a rozkrádanie môžu to ZMENIŤ len činmi. Skutky občanov to zmenia. Slová môžu byť len inšpirácia.

Kto si o sebe myslí, že je argumentačne vyzbrojený nech skúsi podiskutovať s dôchodcami, študentmi, nevoličmi alebo voličmi svojich oponentov príde na to, že ARGUMENTY neplatia. Nemajú silu, dosah ani význam. U nás na Slovensku občania cítia. Pocity a nie fakty vyhrávajú. Výsledok je že ten „môj“ politik môže všetko, to čo iný NESMIE ! Nerád predpovedám, ale iný názor dopadne ako v piesni Kryla Kádrují mne.

Jedinú cestu vidím v individuálnom čine. Bolo by fajn keby sa k nemu niekto pripojil… Ale netreba sa na to spoliehať. Brániť sa nespravodlivosti, blbostim neodborným a neetickým postupom štátu musí každý sám. Ale ako ? Ak od minulosti dodnes sa toľko občanov spolieha na štát? Alebo už rezignovali…

Najväčším problémom demokracie na Slovensku je okrem nedostatku pravdivých informácií, možnosti verejne komunikovať svoje názory, že chýba  „ústavná a rýchla spravodlivosť rozhodnutia o spore na súde“ !!!

Ak bude stúpať počet občanov domáhajúcich sa svojich práv a ich podporovateľov potom bude menej miesta aj pre korupciu a rozkrádanie.

Čím väčšia bude mlčiaca väčšina !!! tým jednoduchšie sa bude korumpovať, klamať a okrádať.

Korupcia a rozkrádanie je zlyhanie politických elít. Tých elít ktoré sme si MY občania voliči pravidelne zvolili + výsledok správania mlčiacej väčšiny. Je to výsledok zlyhania nás občanov s volebným právom. Nás občanov ktorí REZIGNOVALI domáhať sa svojho na úradoch, polícii, súdoch, štátnych inštitúciách. Zlyhania postaviť sa nespravodlivosti, klamstvu a nemorálnosti, arogancii moci. Ak to chceme meniť musíme zmeniť seba…Ostatné pôjde oveľa jednoduchšie.

PS:

Karle Tys to tak jasne a mnoha let do dáli znal a trefil… DAKUJEM

Na nás je zmeniť tvé TEXTY A PÍSNĚ na historii.

Pre mňa je Karel Kryl a jeho tvorba MOJE kultúrne, umelecké a mravné dedičstvo a osobná hodnota.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.