Sobí popíchnutí


napsal  Kent

Vážený Sobe,

Děkuji za popíchnutí článkem

Dvěma principy ke svobodě

Myslím, že to patří k tématu a že asi i na Kosu. Snažím se, jak si napsal, dívat se na společnost spíše z hlediska chladného a věcného než emotivního. Nakonec v dějinách jsou události faktu a ne emocí. I když řada událostí v dějinách, a to nemalého významu, byla na základě emocí a ne věcné rozvahy účastníků. Nebo se  prostě s jistými emocemi počítalo. Například II.SV je takových událostí plná. Nicméně se jedná jen o výkyvy a hlavní proud směřuje směrován zákonným směrem.

Děkuji za Tvůj příspěvek, protože mimo jiné i objasnil existenci Kosy. Prostě její vznik je také důsledkem událostí. A také podléhá zákonům. Prostě něco jako Kosa prostě vzniknout muselo, třeba by se to nejmenovalo Kosa, ale prostě muselo.

Můj první příspěvek vyvolal dost bouřlivou reakci a nedělám si žádné iluze i o tom dnešním. Pravděpodobně to bude ještě horší. Protože to co mám dnes v úmyslu, je dost silné kafe.

Je zcela na vlkovi zda tohle pustí, čí nikoliv a nedivil bych se kdyby ne. Nakonec pud sebezáchovy má každý. Protože se pustím do silně ožehavého tématu.

Nebudu to prodlužovat. Prostě a jednoduše, ten kdo celkem velice přesně stanovil zákony vývoje společnosti byl a je Marx. Tak nádech a výdech a uklidnit se. Pokud  někomu  právě  stoupl tlak, pocity chápu. Měl jsem úplně stejné.

Problém kolem Marxe je dvojí. Za prvé komunisté a spol. Marxe použili k vysvětlení vědecké zákonitosti nastolení socializmu a jeho nutného nástupnictví nad kapitalizmem a tak dlouho nám to otloukali o hlavu až prakticky každý dostal při vyslovení jména Marx kopřivku. No a za druhé Marx byl neskutečně plodný autor a tak těch 30 tisíc stran textu skoro nikdo nečetl. To se prostě nedá.

Pokud jste dočetli až sem, tak zkusím něco ve stručnosti přidat. Marx řešil společnost a její vývoj zjednodušeně na základě technologie výroby a následných sociálních vztahů. Jeden ze jeho závěrů, či zákonů zní asi takto: Změna technologie výroby ( což zahrnuje nejen techniku jako takovou, ale i její vlastnictví ), předchází sociálním, respektive společenským změnám.

Nevím, jaké má společnost povědomí o tom, co se před několika lety vlastně s technologií výroby stalo. Situace je taková, že nastoupila automatizace, robotizace do takové míry, že to masivně zasáhlo celou společnost a tento proces není zdaleka u svého konce. To v jakém stavu se nyní nacházíme je mimo jiné důsledek tohoto procesu.

Společnost čekají změny. Na tom se asi shodneme všichni. Před cca 25 lety jsme měli skoro všichni jasno. Chceme svobodu a ta je na západě. Nyní jsme v situaci, že propaganda se uchyluje k metodám, které připomínají snad 50.léta a válečné konflikty. Společnost se dostává pod kontrolu, díky technickému pokroku, o které se komunistům a jiným totalitním režimům dříve nesnilo ani ve vlhkých snech. Jak na to bude reagovat Zákon nutné variety ?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.