Jsou to ještě Vánoce?


napsal Vidlák

Jo, netýká se to jen politiky. Kde jsou ty časy, kdy bylo jasné,kdo je hodný a kdo zlý, kdy existovaly jen dvě varianty a každý se v tom snadno zorientoval. Morální hodnoty byly zřetelné a odpovědnost z nich vyplývající byla srozumitelná. Dneska už je to jen chaos, kdy jsou všichni hodní vlastně taky zlí a nenajdete nic a nikoho, kdo by nebyl alespoň lokálně načichlý pekelnou sírou.
I ty vánoce se nějak úplně odlidštily. Jednak začínají už v říjnu. Všechny obchoďáky se odějí do jmelí a stromečků, ze všech repráků znějí rolničky rolničky. Když se konečně dostaneme do druhé půlky prosince, mají toho už všichni plné zuby. Svátek rozmělněný do třech měsíců, to je spíš noční můra než čas radosti veselosti.
Místo ladovské zimy jen déšť a jediné bílo na trávě jsou sedmikrásky. Žádné zimní radovánky na zamrzlé kaluži, dřevěné sáňky jsem neviděl už několik let, jen v Krkonoších je na vlecích fronta přes dvě zatáčky. Zvenku místo vánoční nálady přinesete maximálně bláto a posypovou sůl.

Z postní večeře s kaprem už je jen vánoční obžerství s hromadou chlebíčků, curkoví a čert ví čím ještě. Z kolika stran už jsem slyšel, že se rodiny ani nesejdou u večeře a jen si pak navštíví s omašlovanými krabicemi.
A propo – ty dárky už také nejsou co bývaly. Jsou tak levné a dostupné, že jsou vlastně už celoročně. Kdy jste na vánoce darovali a nebo dostali něco, co má opravdu mimořádnou hodnotu, na kterou si mimo vánoce nesáhnete? Navíc, jejich rozdávání si celkem nevybíravě usurpuje americký Santa v reklamním oblečení Coca-coly.
Stromeček je čím dál ověšenější, na Staromáku už jsou čtyři tisíce světel a určitě to příští rok zase překonají. Za chvíli už jen konstrukční obtíže to plýtvání světly a elektrikou zastaví. V oknech už není betlémská hvězda, ale rovněž mraky žároviček, blikátek a udělátek. Na střechách se promenují svítící sobi a symboly posledního soudu – andělé s trumpetami.
Prostě co se dalo, to se zobchodovalo. Komerce je ve všem. Dárečky, večeře, stromečky, betlémská hvězda, Santa a vlastně i ty koledy a vánoční písně. ani Rybova mše vánoční neodolala. Co se nezkomercionalizovalo, to se vytratilo v globálním oteplování nebo v pokračující urbanizaci.
Vlastně zbyly už jen ty jesličky. Jen ten Ježíšek v plenkách, co na něj dýchá vůl a osel. Jen to děťátko v jesličkách se zatím nepodařilo strčit do reklamy a přesvědčit, aby propagovalo nějaké zboží. Ten velebný klid Veliké noci, ten zázrak zrození, na tom se blbě staví byznysplán. Když jsme teď díky islámu tak pěkně objevili naše křesťanské kořeny, tož huš huš všichni do kostela na poslední nekomerční kousek vánoc. Pospěšte si, církev dostala spoustu peněz a reklamní kreativci nikdy nespí. Za pár let už nemusíme mít ani to.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.