Solárníci- jdeme dojit ovčana!


napsal  slimm

I dneska  má  Kosa ještě  v tomto  roce  autorskou premieru!!!! K mé velké radosti!  Těsně  před  Vánocemi  mi  došel  mailík  který  měl  Hlavičku

Námět  na  článek

A jeho klíčovou  větou  bylo toto sdělení:

Po roce jsou opět aktuální ceníky za elektřinu pro rok 2017. Nikde na netu, ani v médiích nejsou lidé, obyčejní lidé, informováni o zavedení zvýšeného solárního výpalného u jejich plateb za elektrickou energii.

S  dovětkem, že  by  se  o tom tedy mohla  jaksi  zmínit  Kosa,  když  už  nikdo jiný.

Pisatel  mailu  měl naprostou pravdu  – Kosa by se zmínit  měla. Jenže  jednak  si na mne  těžce sedla  lenora, dále  – chtěl jsem si  dát pár  dnů  pauzu a  nakonec mi  došlo, že  budu muset  pracně  dostudovat  to, co už  pisatel  toho  mailu  dávno zná a  ví. Takže  jsme mu odepsal:

A nechcete zkusit jej napsat ?

Vzápětí  přišla  odpověd:

No jsem obyčejný technik, žádný pisálek, můžu se pokusit o “něco”.

Vzpomněl jsem si okamžitě  na záhlaví Kosy, kde stojí  následující:

blog obyčejných lidí pro obyčejné lidi o politice, ekonomii, fotbálku a všem ostatním, čím žije současná Česká nebo Slovenská republika

Ano, to  všechno  je Kosa  a její  autoři. A slimma jeho dnešní  článek  vás  o  tom  dokonale  přesvědčí.  O  hvězdy  žádat  nebudu. Neumím si dost  dobře  představit, že  by mu  je někdo nedal. A nyní už jen  slimm a jeho premiera!

Máme tu konec roku 2016 a nikde v mediích není ani známka o zdražení elektrické energie. A  jinde také  ne. Politici i  ekonomové  dělají dokonale  mrtvé  brouky! Na burze se sice obchoduje 1MWh na historických minimech, ale je potřeba platit solárním baronům a výrobcům tzv. zelené energie. Takže  si čeští  občánci  hrábnou  do své peněženky.O co tedy jde? Jednoduše o naše prachy a nemalé, vlastně  hodně  a hodně  velké!

Podívejme se do roku 2005, tehdy vládnoucí ČSSD za podpory zelených podepsala zákon na podporu výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů č.180/2005 Sb . Pod zákonem je podepsán předseda  sněmovny   Zaorálek a premier Paroubek. Tehdy celkem neškodný zákon se během roků 2009 a 2010 stal průlomovou listinou pro zlatokopy, kteří měli peníze a koule na to stavět solární parky. Podpora zajišťující startující lajnu na 12Kč/kWh a v zákoně zakotvená roční 5% růstová věta zajistila, že do konce roku 2010 bylo na našem území celkem 1820MW v křemíkových destičkách na různých místech. Tehdy se stala jedna důležitá věc a to prudké snížení ceny za jeden vyrobený Watt u solárního panelu. Toho si ovšem, jako by  náhodou,  nevšimli naši zákonodárci a nekonali úpravou zákona. I přes varování odborníků. dokonce jako byl Roman tehdy generální ředitel ČEZu!!!

Nikdo neupravil zákony a vyhlášky. Jako na potvoru se u nás měnily vlády od Topolánka přes Fišera po Nečase, kteří na nějakou solární taškařici nebrali ohled, a hodilo se to jejich společnostem do krámu, proč si také nepostavit něco co v budoucnu ponese.

Roky přeběhly a s celkem nezajímavým průběhem – pár tahanicemi na ERÚ s popotahováním šéfové Vitáskové přes náš soudní systém, za účelem vyjasnění, kdo vede podobné instituce, jsme se dostali do roku 2016. Na začátku roku 2016 proběhla veřejná diskuze u ERÚ o možné nové tarifní struktuře tzv. NTS.

Tam se poprvé projednávalo tehdy za účasti veřejnosti, jestli a za kolik se bude účtovat ovčanovi za instalovaný 1A hlavního jističe. Toto přeběhlo během roku s pár vyjádřeními již zmiňované Vitáskové, že platba za instalovaný 1A nebude, protože jistič slouží jako ochranný prvek.

S koncem roku houstla atmosféra s neudělením dotací, a okolo solárníků a ERÚ se to začalo točit. Ministr průmyslu Mládek a Vitásková se sešli a z toho nám vzniklo několik cenových rozhodnutí, posvěcená rozhodnutím osvícených úředníků v Bruselu. K celé věci je třeba dodat, že Vitásková je šéfová energetického regulačního úřadu, primárně určeného pro regulaci a ochraně spotřebitele, ministr Mládek je socancký ministr průmyslu.

Pro nás je  důležité rozhodnutí č.9 a 10/2016. V posledním je prolobovaná částka placená ovčanem 18,01Kč bez DPH a protože většina nás ovčanů jsme neplátci a spotřebováváme elektřinu doma, tak konečná pro nás s DPH je 21,79Kč/1instalovanou ampéru/měsíc. Celostátně je tento zdánlivý poplateček rozdělen takto v součtu cca : 45mld výrobcům zelené energie, 10mld státu ve formě DPH.

Uvedená cena za 1A je v cenových relacích ČEZu vydané před vánoci. Takový  malý  naprosto nenápadný  dáreček pod  stromeček.  Kterého  jste  si  jaksi  zapomněli  všimnout.

Nebudu tu rozebírat jednotlivé příklady za 6,10,16,25A instalací, známe běžné počty, jen u 3fázové instalace  je nutno násobit 3x, ale chtěl bych upozornit na nemorální a přímo raketýrské   chování jak energetického regulačního úřadu, tak celé  vlády  k obyčejnému občanu. Logicky  za  naprostého nezájmu  opozice  parlamentní  či neparlamentní!

ERÚ je povinna konat tak aby spotřebitele chránila, v našem případě koná ve prospěch určité skupiny lidí proti občanům a vydanými rozhodnutími je poškozuje. Stát potom toto nemorální rozhodnutí ještě zdaní formou DPH s klidem Angličana.

Jestli  s  tím  chceme  něco udělat, nezbude nic jiného, než se ozvat a to nahlas, nebo trpět a platit jako poslušné ovečky s tím, že v budoucnu se najdou další sviňátka a zavedou další prasečí platby ve svůj prospěch – je to pro osobní prospěch, schovávající se za mnoho vykrášlených a prospěšných činností. A nečekal bych do voleb…. Respektive  – nečekal  bych  nic  od  voleb – viz  už  zmíněná totální  nečinnost  jakékoli  opozice. Ta  sice, stejně  jako Babiš nebo lidovci  mají  starost o vesnické  hospody a  dopady  EET,  ale  plošné  zvýšení  cen energií  pro  obyvatelstvo netankuj e nikoho  z  nich. Vlastně  vůbec  nikoho. Nikdo  se nebouří, že  jde  o  zavedení  další plošné  daně,  nikdo  neprotestuje,  že  kvůli  tomu  skončí  další  malé  živnosti, nikdo se neptá,  jak nárůst  ceny  elektřiny  zvládnou  neúplné  rodiny, nikdo.. atd. atd. Všichni  jsou, jak se zdá, spokojeni. Vláda bude mít  větší  výběr  daní, navíc  těch  lehce vybíratelných.   Což  ví  i  současná  opozice, která  tu solární  daň  kdysi  vlastně  zařídila. ČNB a  ekonomičtí  experti  budou mít  svou  svatou  krávu na  kterou  tak vehementně přísahají  – tedy  2%  růst  inflace. Všichni  budou  spokojeni.

Fascinující  je v  tomto  směru mlčení  médií. Tohle  by přece  byla  věc  na první stránky všech  deníků.  Od  nejhrubšího  bulváru až  po ta  elitářská. Bez ohledu  na  to, jestli  mají  klasickou  nebo internetovou  formu. A nikde nic! ze  by t o snad  bylo  tím,  že jeden z  největších  vydavatelských  domů  patří oligarchům,  co podnikají v  energetice? A  ti  ostatní, že  by  možná  měli  sami  rozsáhlé  solární  parky,  skryté  za  firmami  například  z  Kypru?  Nebo, že  by třeba  šlo jen o  dohodu – my nebudeme  psát o solárech a rušit  váš  byznys  a vy  nás  zas e podržíte například  ohledně jiných  dotací?

Prostě , lze  si představit,  že  nějaká  taková  formální,  či neformální  dohoda klidně  může  fungovat s  soukromých  mediálních  domech.  Ale proč  o  tomhle  mlčí  veřejnoprávní  media???!!!! V České  televizi nic, v Českém rozhlase nic. Je  to snad  proto, že  to není  téma,  které  zajímá  jejich  hlavní a  všeznalé  experty  typu Jakub  Janda?   Ale nakonec je  to úplně  jedno. Platí vždycky  výsledek a tím je veřejnoprávní  mlčení.

Takže  solárníci  jdou  dojit  ovčany!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.