O emigraci


napsal  Karlos  Karlos

Včera  jsme  měli autorskou premieru, bude i  dnes. Je  to  k nevíře, ale Kosa je  denně  čtena  nejméně  v  60-ti zemích  světa. A  pravidelně  třeba  z Kypru. Že  na Kosu přijde sem  tam  někdo z Thajska nebo Dominikánské republiky, když  je  turistická  sezona , to  mne nemůže  překvapit. Ale  že  někdo  v   listopadu, prosinci  nebo  třeba  koncem  února a  vlastně  pravidelně  celý  rok  chodí  z Kypru?    To mi vrtalo  hlavou.Až  se mi  jednou přišel z  toho  Kypru  mailík.  A byl podepsaný  Karlos  Karlos. NAvíc  byl zajímavý.  Výsledkem bylo, že  jsem se dotázal,  jestli  by něco  nechtěl  také  naťukat  pro Kosu.  Následovalo  dlouhé  mlčení a já měl za  to, že  že celá věc  zemřela.  Až  20.12.  mi dorazil následující  mail, který přetiskuji v  originálním znění.  Jako  KJarlosovu  autorskou  premieru.  Čekám  vaše hvězdy!

Vlku, vlku, zdravím z Kypru, nejsem rodilý psavec, ale dnešní článek mě natolik zaujal, že jsem se rozhodl napsat, ale ne o Kypru, ale o emigraci.

Včera jsem byl totiž na návštěvě u kamaráda, který má sice řecké doklady ale narodil se v Čechách. Shodou okolností se narodil stejný den,stejný měsíc a stejný rok se mnou a také chodil do  školy na Náměstí Míru v Praze, ale lichý týden a já sudý a tak nám i přes množství společných přátel bylo souzeno se poznat až zde na Kypru ve 45 letech věku.

V  dnešních  zprávách byl jakýsi komentář na téma migrace. Konstatoval jsem, že je to strašný stav. Na to se mě otázal jak to bylo s mojí migrací a podobně. A začala debata.

Když jsem emigroval poprvé, bylo to v roce 1987 a byl jsem předem rozhodnut emigrovat, jen jsem nebyl rozhodnut kam. Osud tomu chtěl a usadil jsem se v Řecku díky jedné polské dívčině, která mi pomohla v začátcích. Našla mi práci, školu abych se naučil jazyk a já jsem pracoval v továrně na bavlnu tehdy za plat nějakých 280 korun denně, ale s akademickým titulem JUDr.

Musím podotknout, že advokátní praxi a ani nic jiného z tohoto oboru jsem nikdy nepraktikoval, ale v roce 1982 na místo, které jsem zastával, bylo třeba mít titul!Nevadilo mi to, bral jsem peníze a žil si dobře a v klidu. A to bylo to o co mi šlo.

Když jsem emigroval podruhé, dal jsem výpověď z lukrativní pozice na velvyslanectví, v roce 2005, protože jsem byl už vším tak znechucen, že jsem na noc vyndával zásobník z pistole, abych náhodou nespáchal sebevraždu ze stavu, ve kterém jsme se tehdy nacházeli jako stát a země.

S ohledem, že disponuji některými informacemi, které se běžnému smrtelníkovi nedostanou k doslechu, byl jsem velmi znechucen kam to všechno spěje. Celý listopadový převrat bylo divadlo pro lidi a kupónová privatizace zřejmě největší podvod tisíciletí.

V roce 2004 jsem v referendu hlasoval proti vstupu do EU neboť znám architekta tohoto projektu. Jistý pan Holstein, němec, židovského původu. Celá EU je vyprojektovaná za jasným účelem. Tak jsem zase odejel. Nelituji toho.

Ale k věci, tím jsme rozpoutali s kamarádem debatu o emigraci v roce 1968 a potom za dob totalitních. Vlastně je to nesmysl, totalitní doba je i dnes. Takže oprava …za dob socialistických. Lidi utíkali jak mohli, pravda. Ale s dnešní emigrací to nemá nic společného. Tehdy utíkali špičkoví odborníci, kteří se oprávněně cítili podcenění a to především finančně. Navíc pokud se projevili politicky měli i problémy jiné.

Dnes utíkají asi jen ekonomický migranti a teroristi. Stejně tak jako utíkají různí arabští a afričtí migranti do Evropy já se denně setkávám zde s lidmi, kteří nechtěli utéct, ale museli kvůli obživě s nadějí, že se budou mít lépe. No snad je to i částečně pravda, pracují i když dneska už ne za velké peníze, ale furt je to víc, než by brali doma. Navíc k tomu mají i náklady, které by možná doma neměli. No nic, potkal jsem i pár lidí s vysokoškolským vzděláním, ale to je jiná kategorie. Ti neutekli, ale byli vysláni nějakou firmou nebo osobou a jsou tu od …do a jedou zase do jiné země.

Leč argument mého přítele mě zmrazil, lidé nám emigrantům v minulých letech – tím mám na mysli 1968 až 1989 pomáhali a my bychom to dnes měli oplácet. Jo souhlas, ale s výhradou. Mohu pomáhat někomu kdo se chce zapojit a kdo chce něco dokázat a první předpoklad, že si váží toho, že mu je umožněno žít někde je nauka místního jazyka. Bastardy, kteří mi odpoví Speek English posílám k čertu. Obzvláště, pokud použijí rozkazovací způsob a neřeknou PLEASE!

Ti přišli pro dávky a podpory a měli by být do posledního vyhoštěni. Jsem vlastně dvojitý emigrant, jsem nevěřící, ale vychovali mě podle pana Bati, a já myslím dobře. Kypřané říkají, že špatně, protože nelžu, neudávám a nehlasuji podle telefonních příkazů nadřízených proti svým zájmům. Bohužel situace v celé EU je naprosto tragická, vlastně jsme už dávno ve válce, jen se ještě nestřílí a po pravdě na stav Rusko versus EU+USA mám dvě filosofie:

První a horší je, RF vládne úplatný přisluhovač a v tom případě jsme už dneska všichni očipovaní a bez hotovosti, pod naprostou kontrolou, prostě otroci.

Druhá a lepší RF vládne Putin (nepřítel Nového Světového Řádu) a svým přístupem a šachovou taktikou se mu zatím celkem úspěšně daří alespoň v Evropě držet stav bez výstřelu.

Bohužel se obávám, že vraždou ruského velvyslance v Ankaře se dost věcí změní. Lze očekávat výstup Turecka z NATO nebo přitvrzení bojů v Sýrii nebo i trest pro důstojníky NATO zatčené v Allepu, nebo všechno dohromady, ale v každém případě za tím atentátem stojí CIA a jak řecká tak i turecká nezávislá média o tom dávají jasné důkazy. Není od věci poznamenat, že 20tého tedy dnes se mělo jednat o Sýrii v Turecku. Věci do sebe zapadají jak PUZZLE. Na něco takového přijít nemusíš být analytikem kontrarozvědky. Když čtu Tvé články, chápu Tvoji vyspělost a schopnost analyzovat a také očistit zrno od plev. Většina článků jasně hovoří o Tvém já. Co k tomu dodat. Rád čtu Kosu nacházím zde mnoho informací, které bych tady jen těžko hledal. Názor a cítění lidí v jiném kraji je něco, co leckdy z řádků nevyčteš.

Chtěl jsi po mě kdysi napsat něco o historii Kypru, o tom se lze dočíst leckde. To co bych spíš měl asi napsat je to následující. O ostříhání vkladů se začalo na nejvyšší úrovni hovořit už za předchozí vlády Dimitrise Christofiase jehož vláda byla vlastně komunistická, ale s ohledem na konec jeho činnosti v úřadu presidenta s ním nikdo nechtěl nic podepsat.

EU se takticky počkala až na pravicovou vládu Nikose Anastasiadise která vyhrála volby. Na nejvyšší úrovni bylo však všechno dopředu domluveno, jak vyvozuji z toho, že docházelo k převodům gigantických částek na účty do zahraničí což bylo později publikováno skoro na všech řeckých nezávislých webech. Samozřejmě na místních – NIC.

Jedná se o skoro 60 tisíc převodů peněz v hodnotě nad jeden milion euro, všechno lidé činní v politice bez ohledu na partijní příslušnost. Naprostý rekord drží manžel dcery presidenta s dvěma převody, oba ve výši dvacet a půl milionu euro.

Nicméně došlo k uzavření bank a kyperský národ ještě stále věřil, že se nic z jeho  účtů  brát nebude a tak šli oslavovat náboženský svátek v okamžicích, kdy v jiných zemích manifestovali na jejich podporu. Pak přišlo probuzení. 47% z částek nad sto tisíc ve všech bankách a v Laiki všechno nad sto tisíc -fuč!Z mnoha lidí se ze dne na den stali chudáci, i když z vašeho českého pohledu jsou ještě stále milionáři.

Tady je draho a sto tisíc euro není nic moc. Dobře pokud máš postaveno a jsi zaopatřený po všech směrech, pak ok. Ale pár příkladů. Zavedení elektřiny na pozemek, sloup elektrického vedení u plotu pozemku, základ na 16 Ampér je čtyřicet tisíc euro. A teď pokud bude muset být jeden sloup někde po cestě a nebo překopat cestu mluvíme o dalších dvaceti. Postavit dům respektive plaku ( místo našich základů) přivést tam vodu a elektřinu je sto tisíc a ještě tam ani není hrubá stavba. A tak je to skoro se vším.

Zboží, které připluje do Limasolu za 1 euro se ke konečnému zákazníkovi dostává v průměru za 7 euro. My Evropané tady většinu věcí nakupujeme přes internet ze zahraničí. Kvalitou lepší a cenou taktéž. To je výsledek ostříhání vkladů. Pokud by si však někdo myslel, že to změnilo mentalitu a způsob myšlení  domorodců,  pak tedy nikoliv. Vše při starém.

Teď proběhly volby do obecních zastupitelství a ve většině případů byl vítěz z politické strany DYSI, tedy z  partaje, co stříhala vklady. Oni vlastně trpí syndromem otroka, všichni. Oni chtějí být tak, jak jsou. Jim to vyhovuje, jsou na to zvyklí a umí se v tom pohybovat. Ve školách jsme se učili, že je tu presidentská demokracie. Je to omyl!!! Je tu presidentská diktatura !!!

President nařídil koupit speciální zařízení, které je schopno vzduchem se připojit k jakékoliv síti a sledovat a archivovat jakýkoliv radiotelekomunikační provoz. Částka na nákup tohoto zařízení se pohybuje okolo 3 milionů euro a hlídá si i svoje ministry. Nevěří nikomu !!!! Takže totalita, kterou známe z dob dávno i nedávno minulých je proti tomu procházka růžovým sadem.

Za komančů se nahrávaly a archivovaly jen zahraniční linky. Alespoň v Čechách, nevím jak jinde. A kyperský problém, chacha, to je ale problém. Nakonec přistoupí na podmínky mnohem horší než byly v plánu pana Anana (Onana). Čekalo se na výsledky voleb v USA, a když vyhrál Trump tak se teď bude se vším pospíchat. Paradoxem celé situace je, že nikdo na celém ostrově nemá zájem na řešení tohoto problému, neboť stav je plně vyhovující.

Vysvětlení? Jednoduché! V parlamentu sedí počet osob X. Pokud by došlo ke spojení 40% z nich přijde o křeslo a tučný plat a jiné výhody. Mnoho osob ztratí kontakt na pokrytí lumpáren. Utečenci přestanou mít lékařskou péči zdarma a bez fronty, přestanou jim platit nájmy včetně příslušenství, stát jim přestane posílat peníze – odškodnění atd., atd. to by bylo na jeden další list.

Jediný zájem, je zájem zvenku a ten je proto, že na pozemku 12 Afroditi je velký nález zemního plynu a ropy, kteréžto produkty jsou v hledáčku a zájmu USA. Jak známo nejsilnější spojenec USA v oblasti středního východu je Turecko, které by se následně snažilo vše převzít na sebe a prodávat USA. Hlupáci! Jako by jejich zpravodajové spali. To co je ještě v zemi už dvě předchozí vlády stihly zašmelit. A to ještě nevyčerpaly ani gram. Je to země paradoxů v plném slova smyslu. Co dodat?

Hezký kraj, mimo zimní období hezké počasí, jak stvořené pro dovolenou. Na žití to však chce silný žaludek a náturu. Platnost zákona – Tvoje smrt je můj život – tady platí do posledního písmene.

Ještě na okraj, v roce 1974 to bylo dost politiků, co pro vlastní obohacení zradili svoji vlast a svoje krajany. Řecká chunta a turecká invaze bylo zase jen divadlo. Problém tkví v tom, že Turecko plánuje politiku a diplomacii na 50 let dopředu, bez ohledu, kdo bude vládnout se toho dlouhodobého scénáře  drží, zatímco  na Kypru nikdo netuší, co bude za 5 vteřin. A jsme zase u toho jak se historie opakuje, dnes naši evropští politici pro svůj osobní prospěch zrazují svoje lidi, přičemž časový rozdíl není ani tak moc velký. Ale jedno ponaučení z toho plyne – nic jsme se nenaučili a jdeme na REPARÁT. Nikoli na  Kypru  -v  celé  Evropě!

Samozřejmě nikoho nenutím se s mými názory ztotožňovat  nebo  aby jim věřil. K případným dotazům rád poskytnu vysvětlení. Mimo těch, kde jsem vázán tajemstvím. Je jen škoda, že nelze docílit toho, že by se všichni co nesouhlasí, prostě odstěhovali jinam a nechali ty co souhlasí, ať si to vyžerou s plnou parádou. Každý člověk volí nějaké řešení, já jsem zvolil odchod. Pravda ze dvou špatných řešení to bylo to méně špatné, ale lepší se nenašlo.

Takže s pozdravem do rodných Čech – držte se! Karlos

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.