Vlkovi -„přece neudám souseda těm náckovským hajzlům“


napsal Vidlák

Vlkův  úvod:

Můj novoroční  článek  Editioral 2017 vyvolal  obrovskou  odezvu.  Přiznávám, že  takovou  záplavu  mailů, reagujících na nějaký  text  na Kose jsem nikdy  nezažil. Hodně  dlouho  jsem s e snažil  všem  odpovědět.  V pondělí  ráno  jsem  to  vzdal. Těm, kteří ode mne žádnou reakci  nedostali se  omlouvám. Bylo  toho opravdu  hodně a  všechno, více  méně  jedním směrem.  Došly  mi  články  na toto  téma. Pár  dnů  by  to jako samostatné  krmivo pro Kosu  vydrželo. Ale  opět – bylo  by  to  velmi  podobné.  Proto, za  všechny  jsem se rozhodl,  z několika,  vybrat  přítele  Vidláka.  Vám, co  chodíte na Kosu  pravidelně nemusím  vysvětlovat    proč.  Soudím, že lepšího  autora  Kosa nemá, mne  v  to počítajíc. Takže , vedle  těch,  kterým už  jsem se omluvil  za  neodpověd, musím  se pokorně  omluvit  i těm, jejichž  polemiky  s mým  Editioralem  neotisknu.Nicméně  zítra, jak  v  tomto momentě  věřím,  odpovím. Vidlákovi, ale i jim. A  vůbec všem, jimž  jsem  zůstal  dlužen.   Mimochodem  – právě  Vidlák, Leo K.  Gerd a  pár  dalších  mají  “ na  svědomí“  to, že   Kosu  k  30. lednu  neuzavřu. S  jednou výjimkou nikoho z nich osobně  neznám,  nejsme  ani  příbuzní, nicméně  v mém  virtuálním  obýváku,  kam  chodíte  na návštěvu, oni už  dávno  mají  domovské  právo. Neuměl  jsem je  poslat  na mráz. Ale nebudu  zdržovat, jistě  jste  už  dávno natěšeni  na  Vidlákovy  řádky.

Můj dědeček, ten německý, tedy Ópa, měl ve své domovině několik problematických sousedů. Byl to chudý kraj, práce bylo pomálu, jezdilo se za ní až daleko do Kielských loděnic a byla to anabáze na půl roku. Pak pěkně domů s ušetřenými grošíky, poplatit splátky, daně, nakoupit brambory a přečkat zimu na pašované vodce. Tu dovážel a distribuoval ten nejproblémovější soused. Už od pohledu pašerák, možná i příležitostný lupič, jehož žena provozovala ten nejprimitivnější konzum. Prodávali za lichvářské ceny to nejzákladnější zboží a žili především z toho, že pro levnější chleba se muselo daleko. Když pak místní něco při nákupu ve městě zapomněl, ještě rád přišel zaplatit dvojnásobek do prodejny. Jak pak plynul čas a válka, soused uměl čachrovat s potravinovými lístky, uměl šmelit a vůbec svým šarmem elektrického úhoře uměl unikat před ramenem spravedlnosti.

To už byl u moci Hitler víme? Gestapo natahovalo prsty celkem kamkoliv a na různé udavačské služby byly vypsány solidní odměny. Rameno zákona bylo rychlé a konalo ihned. Čas mezi obviněním a rozsudkem se počítal ne na týdny ale dny.
Přesto onoho souseda nikdo nikdy neudal. Chlap pančoval zboží, měl předražené ceny, šmelil, kradl a přesto se nenašel nikdo, kdo by ho prásknul.
Tehdy panovaly jinačí poměry, nešlo o obcházení daňové povinnosti v bohatém státě, kde se bavíme spíše o stokorunách než milionech. Byla bída, hlad, válka, bylo zle a místní šmelinář si žil nad poměry a stejně ho nikdo neudal.
Ptal jsem se Ópy, jak to bylo možné a odpověď byla pohotová. „Přece neudám souseda těm náckovským hajzlům“.
To je i moje odpověď Vlkovi na jeho článek, jak je možné, že lidé považují za rozumné zavést EET a chápou její smysl, ale nejsou ochotni udávat hospodské za porušování. Přece neudají souseda. 
Ópa také pokračoval s vysvětlením. Že panu Okresnímu za Viléma by toho šmejda udal, protože to byl úředník spolehlivý a přesný a šmelinář by měl řádný soud a rozsudek by byl přesně otaxovaný počtem let v báni podle řádného sazebníku v kožené vazbě. Úředník by konal přesně, bez emocí a jednal by přísně, ale spravedlivě.
Tak pokračuje i moje vysvětlení, proč nikdo nechce udávat. Protože ani Babiš, ani Sobotka ani opozice a ani většina úředníků, nejsou náš stát. My se s nimi neidentifikujeme. Považujeme je do značné míry za škůdce a nejvíc si přejeme, aby hlavně nic nedělali a pokud možno vůbec nebyli. Nejvíc nás je nevoličů, protože máme pocit, že nevolíme pro nás, ale pro nějaké globální koncerny, amerického velvyslance a Angelu Merkelovou. Zastupují nás kolaboranti a nekompetentní idioti, kteří spolehlivě zničí každý funkční úřad školou počínaje a pracákem konče.
Takovým se neudává. Proti takovým se dělá pasivní rezistence (u nás se na úředníky nestřílí), takovým se dělají naschvály, ale takovým se neudává ani parchant, který se obohacuje na náš úkor. Pokud zmerčíme nějakého okrádače na daních, tak k němu maximálně nechodíme nasávat, ale koupíme si pivo v Kauflandu na doma. Ostatně je nám naprosto jasné, že Kaufland na daních nezaplatí ani o ň víc, než hostinský podvádějící elektronickou pokladnu.
Neudáváme ani obtížné a mizerné sousedy, protože není komu. Vidíme zřetelně, jak pracuje rameno spravedlnosti na Rathovi, Nečasovi, i Romanu Janouškovi s jeho řízením. Vidíme ohebné zákony, spravedlnost nejen slepou, ale i blbou a ještě bez meče. Vidíme karikatury policie, kteří nejraději instalují radar těsně za ceduli a chytají tam, kde nejsnáze chytnou, ale nikdy tam,kde by to bylo zapotřebí.  Vidíme, že největší popotahovačky mají ti, co něco prásknou (zdravím vás pane Libore Michálku) a gauner se z dálky jen usmívá.
A samozřejmě, když už máme takovou zemičku, tak se na každé levotě s chutí přiživujeme a nejvíc nás na podvádějícím hostinském štve, že to sami neumíme také tak. Ostatně jak se chcete identifikovat se státem, který sám s chutí porušuje zákony a kde každé čtyři roky dojde k fičáku, který zcela promění politickou ale i úřední scénu, kde ministr policie zakládá ministerstvo pravdy a vedou nás řiťolezci na úplně všechny strany od hvězd a pruhů přes rudou až po žlutou? Navíc, když každou ušetřenou korunu na daních probendí vláda rychlostí světla na platbách Evropským hodnotám…
Na udávání tu prostě není atmosféra. Není komu, protože hajzlům se nikoho neudává, ani místního šmejda ne.
Jo, dalo by se to změnit. Až justice bude měřit všem stejným metrem. Až bude vláda sloužit občanům a ne naopak. Až úředník bude metodický,přesný a výkonný, nikoliv arogantní. Až bude strážník chytat řidiče před školou a ne před vjezdem do obce. Až bude policajt opravdu hlavně pomáhat a chránit a ne vybírat pokuty. Až bude takový hajzl jako Roman Janoušek sedět, až zčerná, bez jediné úlevy. Prostě až to bude náš stát, naše země. ale pak ani nebude zapotřebí žádná EET, pak bude občan tou nejspolehlivější kontrolou. Do té doby můžeme sice hlídat všechno a všude, ale výsledek bude vždycky navzdory občanům a ne s jejich souhlasem.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.