ERP /EET/ na Slovensku.


napsal Pacho

 

Vlkův  úvod:

PAcho je zavedený  autor  a žádné  úvody  nepotřebuje. Přesto  cítím potřebu. Chci  vás ujistit,  ž e článek napsal spontánně,  bez  sebemenší mojí  žádosti  nebo  náznaku,  že  bych  rád  zkušenosti  ze  Slovenska. O  to víc  jsem mu  za  něj vděčen.   A ujištuji,  že  to  je  nesmírně  zajímavé  čtení.  Včetně  jeho  dovětku  k jedné mé  nepřesné informaci  v sobotním  článku. U  toho dovětku  si  říkám,  jaký  řev  by  asi  šel  českou politickou a medxiální  scénou,  kdyby  takhle náhodou  celníci  dostali  stejné pravomoce  v ČR  jako mají na  Slovensku!? Nicméně  kdyby  je  měli  někdy  kolem roku  2010, nejspíš  by  nedošlo nikdy  k metanolovým  otravám. …  I ty  jsou ostatně  důsledkem  námi  trpěného šlendriánu  –  přec e neudám souseda, hlavně  že  mám  levnou  šnábu… Ale  pustme na  scénu Pacha!

Už niekedy v r. 2014, pri prvej návšteve ministra Babiša na Slovensku, som v médiach, kde sa dosť pretŕčal aj s naším ministrom, zaregistroval jeho záujem o výsledky našho boja proti daňovým podvodom, sprísňovania podmienok pri používaní elektronických registračných pokladníc /ERP/ a tiež o fungovanie národnej bločkovej lotérie. Nemám naštudované podrobnosti zavádzania EET v Čechách /na Kose som ich len „preletel“/, ale český minister v niektorých podmienkach ich zavedenia, sa dosť inšpiroval skúsenosťami Slovenskej finančnej správy /a zdá sa mi, že to aj niekde uviedol/.

Prvým takým podnetom zo Slovenska je to, že nové ERP /EET/sú už všetky napojené na net a finančná správa má prístup k ich údajom. To je úplne najzákladnejšia vec. U nás to platí od 1.1. 2015, problémom sú ešte staršie typy zavedené pred týmto dátumom, u ktorých si majitelia vydobili výnimku a u ktorých je aj možnosť nejakých machinácií s odvedením dane štátu. V Čechách už majú byť všetky on line a akákoľvek možnosť manipulácie s nimi, by mala byť vylúčená, resp. finančáci by to mali zistiť. Štát dostane všetko čo dostať má a nebude to vôbec malá suma. Naši, aj po zavedení ERP, ešte stále odhadujú straty na úrovni tristo – štyristo miliónov eúr /je to taký lukratívny biznis a zdroj príjmov pre organizovaný zločin, že posledný odhalený prípad ukazuje snahu týchto skupín, ovplyvniť nastavenia ERP, už priamo u výrobcu/.

Čo sa týka nejakého udávania alebo oznamovania, myslím, že táto vec sa na Slovensku nejako zvlášť nerieši. Aspoň som to nezaregistroval.

U nás to kompetentní vyriešili celkom elegantne. Na každom predajnom mieste je predajca povinný vystaviť vzor pokladničného dokladu /bločku/, aby si mohol kupujúci overiť jeho pravosť a hlavne zaviedli Národnú bločkovú lotériu /NBL/. Každý jeden vydaný bloček je zeregistrovateľný on line, s možnosťou výhry, od sto do takmer sedem tisíc eur, čo je celkom zaujímaná suma /za bloček, ktorý bol do vtedy považovaný za zdrap papiera/. Zavedenie NBL pred tromi rokmi, vyvolalo u ľudí ošiaľ. V lotérii je doteraz zaregistrovaných okolo 500 000 ľudí, ktorí len za rok 2016 zaregistrovali takmer 35 miliónov bločkov. Niektorí, možno poriadne nazlostení po zistení, že bloček si nemôžu zaregistrovať /lebo bol falošný, neplatný, nespĺňal náležitosti, alebo im rovno nebol vydaný/, „finančákom“ zaslali asi 11 000 podnetov na preverenie. Stali sa tak nepriamo alebo priamo /to je úplne jedno/, pomocníkmi pri odhaľovaní daňových podvodov. V Čechách, pravdepodobne pre ten softwér vo všetkých EET, už takáto forma asi nie je potrebná. Aj keď nerieši to, že Vám bloček nevydajú, alebo nenablokujú /alebo sú tam iné opatrenia, neviem/. U nás práve pre zaregistrovanie v NBL, aspoň v začiatkoch, ľudia si bloček vypýtali priam s natiahnutou rukou a niekde je to tak aj doteraz /na strane druhej, ak nevydáte, neviete, či pred sebou nemáte kontrolóra/.

Na Slovensku platí, že aký taký rešpekt vzbudzuje iba uniforma. Preto ďalším opatrením, v boji proti daňovým únikom, ktoré mohlo výrazne preklopiť misky váh na stranu finančákov, bolo nasadenie do bežných kontrol pokladní, bývalých colníkov, ktorí prešli pod finančnú správu. Chapíci so slušným výcvikom, pôsobiaci na báze služobného pomeru a rozkazov, zvyknutí tvrdo konať proti pašerákom nafty, alkoholu, cigariet a rôzneho tovaru z Ukrajiny a napodobenín z Číny, sa už v civilnom odeve alebo aj v uniforme, zapojili do kontrol ERP. Keďže slúžia dvadsaťštyri hodín v kuse, začali byť kontrolované aj nočné prevádzky a do vtedy takmer nedotknuteľné trhoviská /predsa je len rozdiel ak sa na kontrolu dostavili krehké daňováčky alebo ozbrojené vycvičené osoby/. Pustili sa do toho po hlave, tak ako boli zvyknutí a za nevydávanie bločkov, začali lietať poriadne mastné pokuty. Len tak pre príklad, za nepoužitie ERP… „Za rok 2016 nitrianskí colníci udelili pokuty vo výške 171 000 eur a v ôsmich prípadoch za opakované porušenie bol daný návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia“ /na celom Slovensku to bude rádovo v miliónoch a desiatky zrušených živností/.

Takže sa vôbec nevedie polemika, či niekto pre zavedenie pokladnice skrachuje, alebo nie. Ak ju nepoužíva a opakovane porušuje /prvý krát pokuta 330-3300 eur, druhý krát 660-6600 eur a tretí krát návrh na zrušenie/, príde o živnosť a hotovo. Takže si musí dobre rozmyslieť, či ju bude používať alebo nie. Ja som vo svojom okolí nezaregistroval ani jednu krčmu alebo prevádzku, ktorá by bola padla práve pre toto. Ale nevylučujem, že sa tak niekde inde nestalo. Zároveň sa u nás každoročne koná jeden z najväčších jarmokov a trhov na Slovensku. Minulého roku bolo tých stánkov dokonca ešte viac a predajcovia /vrátane poľských, vietnamských, maďarských/ už automaticky blok z pokladne dávali takmer do ruky, čo podľa mňa, vôbec nie je na škodu, resp. je to úplne v poriadku.

Psychológovia o zavedení ERP hovoria aj ako o zavedení akejsi kultúry platenia daní do podvedomia bežných ľudí. Vraj je tu móda predovšetkým dane neplatiť. No uvedené skutočne vôbec nerieši problém veľkých politických zlodejín, korupcie a hlavne karuselových podvodov s DPH /jednoduché vysvetlenie tu https://cs.wikipedia.org/wiki/Karuselov%C3%BD_podvod , tieto zložité a časovo náročné prípady u nás rieši špecializovaný policajný tím tzv. Daňová Kobra, väčšinou v spolupráci s Kriminálnym úradom Finančnej správy/ a po daňových podvodníkov si začali demonštratívne chodiť kukláči. Vraj sa týmto v Čechách tiež hodlajú inšpirovať a tiež hlavne – zavedením tzv. kontrolného výkazu /u nás to funguje tretí rok, práve na odhaľovanie podozrivých transakcií karuselových podvodov, jednoduché vysvetlenie tu: http://www.pravnenoviny.sk/spravy/institut-kontrolneho-vykazu-a-jeho-prinos-pri-odhalovani-danovej-trestnej-cinnosti/.

Ministri Babiš a náš Kažimír na spoločnom stretnutí s pražskými študentmi VŠ ekonomickej konštatovali, že sa takýmito opatreniami u nás podarilo získať dve miliardy eur /čo je veľmi slušné, ak je to pravda/, ale aj tak sme stále v mínuse 900 miliónov. Teraz spolu riešia spoločný postup proti daňovým podvodníkom s mäsom za 60 miliónov, čo je z môjho pohľadu tiež úplne v poriadku. https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/kazimir-a-babis-dohadovali-boj-proti-podvodom-s-dph-024740/. Myslím, že aj v Čechách sa podarí získať poriadny balík a zase bude len na politikoch ako to využijú.

Je vecou pohľadu, či sa vydávanie bločku z ERP, javí ako bič na toho posledného. Totiž, môže to mať aj ochrannú funkciu. Napr. pri predaji rôzneho pochybného tovaru spotrebiteľovi, alebo nedajbože výskyte pančovaného alkoholu v rôznych prevádzkach. Myslím si, že manévrovací priestor pre takéhoto nezodpovedného predajcu, je týmto značne obmedzený. Mali sme s tým problém na Slovensku /a aj v Čechách, myslím, veľa ľudí prišlo o život/. U nás, v okolí, sa /asi pod hrozbou, možno už aj udelených, sankcií/ bločky automaticky vydávajú. Zdá sa, že práca silovej zložky Finančnej správy je zjavná a správna a myslím, že väčšine ľudí to vôbec nemôže vadiť.

Čo sa týka tých klasických politických zlodejín veľkého formátu ako je podplácanie úradníkov, verejné obstarávania, následne predražené tendre šité na mieru, korupcia, tak toto už automaticky, voči tejto politicko – mocenskej sorte ľudí, vyvoláva nedôveru až nenávisť. Snáď sa v nejakých voľbách nájde novodobý Herkules, ktorý nemilosrdne vyčistí ten, dvadsať sedem rokov zasvinený, Augiášov chliev. Známy prognostik a ekonóm Ing. Peter Stanek Csc. na margo čo s tým, v jednom rozhovore povedal, že najlepšie by bolo ak by to tu všetko prebrala talianska Kalábrijská mafia „Ndrangheta“. Tá berie len sedem percent oproti odhadovaným politicko-úradnícko- zdieračským 15 až 20 percentám.

Alebo sa rovno môžeme inšpirovať komunistickou Čínou, kde k medzinárodnému dňu boja s korupciou /09.12./, od roku 2000 podľa organizácie AI, zastrelili okolo 10 000 vládnych korupčníkov a ďalší asi milión posadili do basy s trestom vyšším ako desať rokov. Zároveň, preventívne, všetkým vládnym úradníkom ukazujú pobyt vo väzení a fotky z výsluchov.

vystrizek

Viete si takto niekde v Ilave predstaviť aj tých našich?

Aká je realita u nás? Bývalý šéf Finančnej správy /za ministra Mikloša/ Mikulčík, zodpovedný za kolaps Finančnej správy v r. 2012 a ktorý pripravil štát najmenej o 60 miliónov eur /nadmerné odpočty DPH, vyplácané bez funkčného softwéru, skončili v rukách kto vie koho – viď karuselový podvod/, bol pred niekoľkými týždňami spod obžaloby, oslobodený. Takéto niečo sa zavedením pokladní skutočne nevyrieši, ale myslím si, že opatrenie ERP v boji proti daňovým podvodom u nás, toto za cieľ ani nemá. Je to proste o inom.

Zdroj: https://www.tvkosice.sk/video/5863b7294526ca054814288a

http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=84&NewsID=904

https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_nr-erp-2016-na

http://www.financnytrh.com/cina-ukazuje-vladnym-uradnikom-zivot-vo-vazniciach-ako-varovanie-proti-korupcii/

http://www.novate.ru/blogs/210416/36035/

Dodatok

nedalo mi /aby  nedoslo k nespravnemu vysvetleniu a pochopeniu/ vlkouvo sobotnajšieho clanku  a hlavne vety „Bud je v zákoně stejná díra jako na Slovensku, kde jsou z elektronické evidence tržeb privátní kluby v y j m u t y a pak to není prohřešek nebo v českém zákoně taková obezlička není / což si myslím já/ a pak si ho bezesporu finančák a živnosták najdou sami.“

z tohto opisu by mohol bezny slovensky /mozno aj cesky/ citatel nadobudnut mylny dojem, ze nas zakon definuje akesi privatne alebo sukromne kluby ako vynimku, kde sa Elektronicka Registracna Pokladna  nepouziva. Nic take zakon neobsahuje. Naopak. Zakon o ERP presne definuje miesta kde sa ERP pouzivat musi /zjednodusene a v kratkosti: su
to vsetky predajne miesta/ a presne definuje vynimky tu
https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=346309&title=V%C3%BDnimky-z-pou%C5%BE%C3%ADvania-ERPVRP,
nemusite to ani citat, nic take ako sukromny klub tam nie je. Je uplne jedno ci si svoju krcmu /alebo akekolvek predajne miesto/ nazvete
Osvezovna alebo Sukromny klub ide o definiciu cinnosti – predaj /alkoholu/, ktoru tam vykonavate.

Nepoznam rozsah pravomoci vasich financakov a tiez povinnosti vasich predajcov voci financnemu uradu, v kratkosti by som sa pokusil opisat situaciu ak by sa to stalo u nas. Priklad: Aby obisiel ERP, nejaky nas podnikatel si nieco opravi, otvori svoje predajne miesto a predava alkohol a nazve to Sukromny klub /ako som uz napisal, je to uplne jedno,
ako to nazve/:

1. na predaj alkoholu potrebuje povolenie colneho uradu, ktory mu ho vyda az po prekontrolovani prevadzky colnikmi a splneni nalezitosti a povinnosti voci financakom, ktore presne definuje zakon o spotrebnje dani z liehu /zakon je rozsiahly nebudem to presne citovat, co musi splnit, za vsetko len dva body,,,musi presne uviest z ktoreho velkoskladu bude odoberat alkohol a colnici zistia ci ten sklad ma povolenie a musi viest presnu mesacnu evidenciu priajateho a vydaneho akloholu a na prevadzke sa ziadny iny nachadzat nemoze – za vsetky porusenia su tvrde pokuty/

2. ak toto povolenie nema a preda alkohol /vo svojom klube/ bez povolenia, dostane pokutu od 332 do 3319 eur co je uz zaujimava suma a pripravi ho o poriadny zisk /colnici maju rozsiahle pravomoci a postupy ako predaj zistit/, ak porusi opakovane pride orem dalsej vysokej pokuty aj o zivnost.

3. ak bude tvrdit, ze ide o jeho sukromny priestor – colnici pri kontrole liehu, vina, piva, tabaku, maju rozsiahle pravomoci /tie pravomoci boli do nedavna vyssie ako policajne, kedze ti do priestoru sukromneho podnikania potrebovali alebo potrebuju povolenie sudcu/, ktore im umoznuju vstup aj na miesta, kde maju co i len podozrenie, ze sa tam alkohol nachadza. Teda ak by im chcel v niecom branit a neuposluchol ich vyzvu, schyta dalsiu pokutu. To vsetko ho moze pripravit o zisk, takze je otazne /ak maju vasi financaci take pravomoci a ak ich budu vyuzivat/ ci sa mu oplati vyhybat sa ERP /EET/. Nasi colnici potrebuju povolenie sudcu len pri vstupe do sukromneho bytu. Dokonca ak ma sukromny byt uvedeny ako miesto podnikania, mozu vstupit bez problemov aj tam.

Je toho este viac ale snazil som sa len strucne. Osobne si myslim, ze aj vasi financaci si budu vediet bez vacsich problemov v takychto spekulativnych pripadoch poradit…..sorry, ze otravujem ale povazoval som za nutne to upresnit, hlavne pre beznych citatelov,,,s pozdravom

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.