Za Eugenem Cernanem


napsal LS

Včera  zemřel jeden ze  dvou lidí, kteří  byli  2x na  Měsíci. Eugene Cernam.  Z  česko slovenskými  kořeny. Ostatně  vzal na  jednu  ze svých misí  i československou vlajku. Takže  si bezpochyby zaslouží  vzpomínku. Děkuji  LS , že ji napsal.

Eugene Cernan 1934 – 17. 1. 2017

Pan Eugene Cernan, astronaut, dnes zemřel. Eugene Cernan je poslední ČLOVĚK, který zatím vstoupil na Měsíc. V kontrasu s tím, že my ostatní jsme schopni pohybovat se sice různými směry, ale pouze po glóbu, myslím, že se muselo jednat o neobyčejně krásné dobrodružství.

Toto setkání se uskutečnilo 11. 12. 1972, to je již dlouhých 45 let.

Vzdálenost Měsíce od Země je přitom pouhých 384.500 kilometrů. Ta vzdálenost je směšná, uvážíme li, že se rovná životnímu cyklu automobilů, kterými jezdíme. Jistě, podmínky a náklady provozu jsou nesouměřitelné, přesto, domnívám se, že jako Lidstvo, jsme se zatím příliš neposunuli.

45 let už jsme nebyli na Měsíci. A to je pouhá družice, souputník, jen taková zastávka na cestě dál.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Slunce a celá soustava zanikne za cca 5 miliard let. Zanikat ovšem začne již mnohem dříve, ale daleko dřív budou zde na Zemi a v celé soustavě podmínky, neumožňující jakýkoli život.

Věřím, že lidstvo nebylo nadáno inteligencí, vědomím a vůlí jen z pouhého žertu. Naopak, má úkol a poslání. Povznést se za hranice Země, sluneční soustavy a snad i mnohem dál. Rozsévat Život.

Zatím však po sobě vrháme kamennými sekyrkami – ano, přiznejme si to: války, fejsbůky, trvalý růst pro růst, alláhové a   ajatolláhové a  podobné skutečnosti, nejsou ničím víc, než ubohým vrháním kamenných sekyrek.

Zkuste toto:  za jasné letní noci si lehněte na louku, tam, kde nebude hluk a světelný smog, a podívejte se k nebesům – spatříte krásu a pochopíte, že tam musíme jít… My, Lidstvo…

Sbohem a díky  Eugene  Cernane!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.